Trenażery rowerowe

Trenażery rowerowe

Trenażer rowerowy – trening kolarski w domu

Sezon rowerowy ma jedną zasadniczą wadę – zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym będzie bardzo utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jeśli jednak chcesz zadbać o utrzymanie formy, nie musisz kupować roweru stacjonarnego, możesz wykorzystać swój własny rower! Z pomocą przyjdzie trenażer rowerowy, który pozwoli Ci doskonalić technikę jazdy we własnym domu. Trenażer umożliwia przekształcenie tradycyjnego jednośladu w rower do ćwiczeń, przez co zyskasz możliwość komfortowego przygotowywania się do kolejnego sezonu, korzystając z wolnego czasu. Na rynku dostępne są różne rodzaje trenażerów rowerowych, dzięki czemu z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie.

Trenażery rolkowe

Trenażer rolkowy jest najprostszym i najbardziej podstawowym modelem. Jego konstrukcja jest mało skomplikowana. Składa się on bowiem z ramy i trzech rolek połączonych gumą lub paskiem. Przednie koło kręci się po jednej rolce, a tylne koło po dwóch pozostałych. Pomimo swojej prostoty, trenażer rolkowy doskonale odwzorowuje jazdę na rowerze. Jazda na nim znakomicie ćwiczy pozycję ciała i balans. Trenażery te są kompaktowe, ciche i dostosowane do niemal każdego rodzaju roweru. Ten typ trenażera często wybierany jest przez profesjonalnych cyklistów. Można na nim odbywać rozgrzewkę przed zawodami. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości zwiększenia oporu na koła.

Trenażery rowerowe z rolką oporową

Trenażer z rolką oporową to niezawodne i nieskomplikowane urządzenie do treningu na rowerze. Posiada on składaną ramę, do której wpinany jest rower za tylną oś. Tylne koło opiera się na rolce, która stawia opór. Modele z rolką oporową cechują się możliwością regulacji oporu oraz tym, że rower jest przymocowany do niego na sztywno, co zapewnia stabilność. Większy opór można ustawić na 3 sposoby, zależnie od modelu – automatycznie, przy pomocy płynu (trenażery hydrauliczne), za pomocą manetki (trenażery magnetyczne) lub korzystając z aplikacji (trenażery interaktywne). Trenażery te są niedrogie i wygodne w użyciu, jednak mogą szybko ścierać ogumienie roweru, a ponadto ich praca jest dość głośna.

Trenażer do roweru bezpośredni

Trenażery rowerowe bezpośrednie noszą także nazwę Direct Drive. Modele Direct Drive to najnowocześniejszy typ trenażerów rowerowych. Aby używać takiego urządzenia, konieczne jest wymontowanie tylnego koła we własnym rowerze. Rower mocuje się na specjalnych uchwytach, a płynność obrotu zapewnia koło zamachowe. Ten typ trenażera umożliwia ustawienie oporu elektronicznie, za pomocą aplikacji bądź komputera pokładowego. Doskonale symuluje on więc jazdę w zróżnicowanym terenie i pozwala trenować strome podjazdy oraz robić sprinty. Trenażer bezpośredni musi być połączony z urządzeniem mobilnym za pomocą modułu Bluetooth. Umożliwia to nie tylko regulowanie oporu, ale także śledzenie swoich wyników. Trenażer na rower typu Direct Drive charakteryzuje się wysoką stabilnością podczas treningów. Za jego wadę, obok ceny, można uznać dość spore gabaryty.

Na jaki trenażer się zdecydować?

Oferta trenażerów rowerowych jest dość szeroka, a wyboru należy dokonać patrząc przede wszystkim przez pryzmat własnych potrzeb. Jeśli treningi na trenażerze będą wykonywane codziennie, przez cały okres jesienno-zimowy, warto postawić na interaktywny model Direct Drive. Do okazjonalnego użytkowania, świetnie sprawdzi się bardziej podstawowy model – rolkowy lub z rolką oporową. Szukając trenażerów, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest funkcjonalność. Trenażery Direct Drive to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów, jednak ich gabaryty sprawiają, że nie nadadzą się do używania w niewielkim mieszkaniu. Drugim kryterium wyboru powinna być interaktywność. Możliwość połączenia trenażera z aplikacją w smartfonie daje wiele możliwości. Śledzenie danych dotyczących treningu, czy nawet symulowanie tras zapobiega nudzie i sprawia, że trening jest urozmaicony. Kolejnym aspektem jest kompatybilność z danym modelem roweru. Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym parametrem jest cena. Trenażery rowerowe mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego też warto rozważnie planować zakup.

Trenażer rowerowy w Sprint-Rowery

Możliwość treningu pod dachem to świetna opcja dla tych, którzy nie chcą rezygnować z jazdy na rowerze, gdy za oknem nie sprzyja aura. Jeśli chcesz skorzystać z możliwości ćwiczenia swoich kolarskich umiejętności w zaciszu swojego domu, odwiedź sklep internetowy Sprint-Rowery i zaopatrz się w trenażer rowerowy. W ofercie sklepu Sprint-Rowery znajdziesz wszystkie modele trenażerów, dzięki czemu będziesz mieć możliwość wyboru idealnego modelu spośród wielu produktów. Kup trenażer rowerowy jednej z uznanych marek, takich jak Elite, Wahoo, Tacx, czy Vittoria i ciesz się najwyższą jakością i komfortem trenowania jazdy.

Trenażery rowerowe – świetny pomysł na trening poza sezonem

Jazda na trenażerze rowerowym w okresie bardzo dynamicznej i niesprzyjającej pogody to bardzo dobry pomysł. Jeśli masz opory przed jazdą na świeżym powietrzu w zimie ze względu na trudne warunki – trenażer rowerowy oszczędzi Twoich zmartwień i pozwoli na kontrolowaną jazdę w zaciszu domowym. Przede wszystkim to właśnie kontrolowane warunki, w jakich trenujesz za pomocą trenażera, zasługują na podkreślenie.

Bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz, trenażera rowerowego możesz używać w kontrolowanych warunkach o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz zastanawiać się, jaka aura panuje na zewnątrz i czy nie zmarzniesz podczas treningu. Trenażer pozwala na odpowiedni dobór treningu, jaki Cię interesuje – bez problemu możesz wybrać trening interwałowy, wydolnościowy lub trening mocowy (watowy). Intensywność treningów oraz obciążenie podczas ich trwania możesz dopasować według indywidualnych potrzeb.

Trenażery rowerowe mogą także wpływać na oszczędność czasu. Nie potrzebujesz dojeżdżać na siłownię lub na ulubione ścieżki rowerowe w celu treningu. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić, chociażby na krótki odpoczynek po treningu. Używanie trenażera wpływa także na Twoje bezpieczeństwo. W zimie dzień jest najkrótszy podczas całego roku – z tego względu nie będziesz musiał się martwić czy jesteś dobrze widoczny na ruchliwej drodze przy zmierzchu lub w nocy. Z trenażera możesz korzystać nie tylko w zimie, ale i przez cały rok.

Trenażer rowerowy – jakie posiada funkcje i ustawienia?

Oferta trenażerów jest dosyć spora. Istnieje wiele typów i modeli tych urządzeń. Co istotne wiele zaawansowanych trenażerów rowerowych posiada różne funkcje i ustawienia, pozwalające na odpowiednie dostosowanie treningu do własnych potrzeb. Najbardziej popularne funkcje trenażerów rowerowych to:

  • Regulacja oporu to jedna z podstawowych regulacji trenażerów, pozwalająca na odpowiednie dostosowanie obciążenia treningu. Większy opór wpływa na poziom trudności treningu. W zależności od konstrukcji trenażera występuje magnetyczny, elektromagnetyczny, hydrauliczny (olejowy) oraz wiatrowy rodzaj oporu.

  • Praktycznie każdy trenażer posiada czujniki mocy, mierzące ilość mocy generowanej podczas jazdy na własnym rowerze. Dzięki temu rozwiązaniu możesz na bieżąco śledzić własne postępy oraz monitorować swoje parametry wydolnościowe. Wiele trenażerów rowerowych posiada również możliwość pomiaru tętna.

  • Zmienne nachylenie podczas jazdy to opcja dostępna w bardziej rozbudowanych trenażerach. Podczas treningu trenażer symuluje zmienne nachylenie trasy, co przekłada się na jeszcze większy realizm treningu górskiego na rowerze.

  • Niektóre trenażery rowerowe posiadają opcję zintegrowania ich za pomocą różnych aplikacji do komputera lub telewizora. Aplikacje takie jak Zwift czy TrainerRoad pomogą Ci konkurować ze znajomymi w wirtualnych wyścigach czy treningach. Jest to dodatkowa motywacja podczas treningu poza sezonem.

  • Praktycznie każdy trenażer rowerowy posiada opcję wyboru trybu treningowego, co pozwala dobrać odpowiednią aktywność do potrzeb własnych.

  • Wbudowane wyświetlacze i kontrolery w trenażerach pozwolą na szybkie i łatwe ustawienie interesujących Cię parametrów treningu, bez korzystania z innych niepotrzebnych urządzeń.

Trenażery magnetyczne na tylne koło

Trenażer rowerowy na tylne koło działa na zasadzie kontaktu tylnego koła roweru z rolkami generującymi opór. Za pomocą specjalnych zacisków lub adapterów, rower montowany jest na trenażerze. Podczas treningu porusza się tylko tylne koło – przednie koło jest nieruchome i ustawione na specjalnej podkładce. Rozpoczęcie jazdy polega po prostu na pedałowaniu jak podczas normalnej jazdy na rowerze. Trenażer magnetyczny posiada wbudowany układ magnesów, pozwalający uzyskać opór na rolce. Regulację oporu można dokonać najczęściej na kontrolerze trenażera. Ten typ trenażera nie wymaga zbyt dużej uwagi i ostrożności podczas treningu. Trenażery rowerowe na rolkę na tylne koło zazwyczaj wymagają wymiany tylnej opony w Twoim rowerze na taką, z gładkim bieżnikiem.

Trenażer rowerowy rolkowy

Trenażer rolkowy to świetna opcja dla osób ceniących sobie jak najbardziej realne odczucia z treningów na rowerze w swoim domu. Trenażery rowerowe rolkowe składają się z trzech ruchomych rolek, umocowanych na stalowej konstrukcji. Ich używanie wymaga od kolarzy wyjątkowego skupienia oraz umiejętności zachowania równowagi podczas treningów. Podczas pedałowania kręcą się obydwa koła roweru – rolki pod kołem przednim odpowiadają za utrzymanie równowagi, a tylne generują opór podczas pedałowania.

Trenażer rolkowy na obydwa koła umożliwia symulację jazdy na różnych rodzajach nawierzchni, w tym m.in. na płaskich trasach, podjazdach, a nawet zjazdach. To najbardziej zaawansowany trenażer, jeśli chodzi o realne odczucia z treningów. Użycie tego trenażera w sezonie zimowym pozwala kolarzowi nie zapominać o trudach jazdy w sezonie. Trenażery tego typu wspomagają rozwijanie techniki jazdy oraz zwiększają efektywność pedałowania. To dodatkowe atuty tego rodzaju trenażerów.

Trenażery rowerowe bezpośrednie typu Direct Drive

Trenażer rowerowy bezpośredni (Direct Drive) różni się konstrukcyjnie od dwóch pozostałych typów trenażerów. Rower jest połączony bezpośrednio do trenażera, lecz bez tylnego koła. Plusem tego rozwiązania jest brak zużycia tylnej opony, ponieważ nie jest ona potrzebna do treningu. Do jazdy wystarczy standardowa kaseta z łańcuchem. Korzystanie z własnych przełożeń roweru sprawia, że nie odzwyczajasz się od nich poza sezonem.

Modele Direct Drive są o wiele cichsze i oferują bardzo naturalne odczucia z jazdy. Zamontowane koło zamachowe w trenażerach bezpośrednich odpowiada za symulowanie inercji (ruchu koła pomimo zaprzestania pedałowania), stabilizowanie trenażera i utrzymanie jednostajnego oporu podczas treningu. W niektórych modelach trenażerów koło zamachowe wykorzystuje się do pomiaru mocy generowanej w trakcie treningu. W trenażerach stosuje się koła zamachowe o różnej masie. Trenażery typu Direct Drive posiadają mniejsze gabaryty w stosunku do pozostałych.

Jaki trenażer wybrać do Twojego roweru?

Wybór odpowiedniego trenażera do roweru nie jest łatwą sprawą. Istnieje jednak kilka istotnych czynników, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego rozwiązania pasującego do Twojego roweru. Trenażery rolkowe będą najlepsze dla osób, którym zależy na rozwijaniu efektywności pedałowania, techniki jazdy i równowagi. Trenażery na tylne koło sprawdzą się najlepiej jako rozwiązanie budżetowe dla osób, które chcą po prostu ćwiczyć jazdę na rowerze w zimie w swoim domu.

Model typu Direct Drive jest przystosowany do użycia przez profesjonalistów i zapewnia maksymalnie realistyczne wrażenia z jazdy. Kolejna kwestia to sprawdzenie kompatybilności Twojego roweru z typem trenażera – chodzi tutaj o rozstaw haków oraz średnicę osi w Twojej ramie. Zwróć uwagę także na poziom hałasu wytwarzanego przez trenażery – ten parametr będzie szczególnie istotny dla osób mieszkających w mieszkaniach. W końcu hałas może przeszkadzać domownikom. Atutem mogą być funkcje dodatkowe takie jak czujniki mocy, kompatybilność z aplikacjami treningowymi czy symulacje tras.

Czy warto kupić trenażer rowerowy?

Oczywiście, że tak. To świetnie narzędzie do treningu. Sprawdzi się np. wtedy, kiedy pogoda na zewnętrze nie pozwala na wyjście na rower. Trenażery do roweru to także idealny sposób, żeby wykonać podczas treningu zadania, których na zewnątrz z powodu sygnalizacji świetlnej, konieczności zatrzymywania się, czy nierównego terenu, nie dałoby się wykonać.

Jak zamontować rower do trenażera?

Wszystko będzie zależeć od rodzaju, jaki wybierzesz. W przypadku rolkowego po prostu stawiasz na nim rower i zaczynasz trenować. Niekiedy będziesz musiał użyć specjalnego dołączonego do zestawu zacisku koła i za jego pomocą przymocować rower. Najbardziej zaawansowane trenażery rowerowe mają swoją kasetę i będą wymagać zdjęcia tylnego koła, aby zamontować jednoślad.

Jakie trenażery rowerowe są najcichsze?

Najcichsze urządzenia to takie, w których opór stanowi koło zamachowe zatopione w oleju, a do montażu potrzebne jest zdjęcie tylnego koła.

Na co zwracać uwagę przy wyborze trenażera do roweru?

Najważniejsze, aby był kompatybilny z Twoim rowerem. Sprawdź też, jak głośno pracuje, czy będziesz miał gdzie go rozstawić i czy da się go połączyć z np. licznikiem rowerowym lub smartfonem.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę
Filtruj / Sortuj
  1. Kup na raty
    309,00 zł 319,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 319,00 zł
  2. 2 749,00 zł 3 699,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 699,00 zł
  3. Kup na raty
    2 999,00 zł 3 299,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 299,00 zł
  4. 989,00 zł 1 299,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 299,00 zł
  5. Kup na raty
    1 789,00 zł 2 699,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 699,00 zł
  6. Kup na raty
    339,00 zł 369,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 369,00 zł
  7. Raty: 0%
    189,00 zł
  8. 399,00 zł
    Ocena:
    100%
    Darmowa dostawa
  9. 579,00 zł 839,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 839,00 zł
  10. 1 339,00 zł 2 099,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 2 099,00 zł
    Ocena:
    100%
    Darmowa dostawa
  11. 1 279,00 zł 1 699,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 699,00 zł
  12. Raty: 0%
    7 399,00 zł
  13. Kup na raty
    13 290,00 zł 13 999,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 13 999,00 zł
  14. Raty: 0%
    229,00 zł
  15. Raty: 0%
    229,00 zł
  16. Raty: 0%
    359,00 zł
  17. Raty: 0%
    229,00 zł
  18. Kup na raty
    399,00 zł 469,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 469,00 zł
  19. Kup na raty
    1 649,00 zł 1 849,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 849,00 zł
  20. Raty: 0%
    179,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
Strona
na stronę