Ładuję...

Aplikacje do trenażera, czyli jazda po trasach wirtualnych

10/02/2023
Aplikacje do trenażera, czyli jazda po trasach wirtualnych

Aplikacje do trenażera dają możliwość urozmaicenia swoich ćwiczeń w domu i zwiększają prawdopodobieństwo wykonania jednostki treningowej do końca. Podpowiadamy, na jakie aplikacje warto zwrócić uwagę!

Spis treści:

  1. Do czego służą aplikacje na trenażer?
  2. Z jakimi trenażerami się ich używa?
  3. Aplikacje na trenażer – przegląd
  4. Aplikacje do trenażera – czy warto?
  5. Czy skorzystasz z aplikacji na trenażer?

Do czego służą aplikacje na trenażer?

Trenażer to urządzenie, które wymaga od użytkownika dużej cierpliwości. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długich, jednostajnych treningach, przy których zwyczajnie wieje nudą.

Aplikacje na trenażer służą do ćwiczenia na trenażerze w domu z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego, takiego jak smartfony, tablety lub komputery. Oferują one szeroką gamę funkcji, a ich głównym celem jest uatrakcyjnienie i urozmaicenie domowego treningu. Dlaczego warto ich używać?

Aplikacje na trenażer – przegląd

Wirtualny trening

W trakcie treningu użytkownik jest prowadzony przez wirtualną trasę, która jest odtwarzana na ekranie. Mając odpowiedni trenażer, generowany opór synchronizowany jest z przewyższeniami, które są symulowane na ekranie.

Przykładowo, w aplikacji Zwift możemy przejechać się przez ulice Nowego Jorku, Londynu lub Innsbrucka. Mamy do dyspozycji też fragmenty, które znajdziesz na najbardziej znanych prawdziwych trasach na świecie. To świetne doświadczenie, które zachęca do treningu zimą, lub podczas deszczowej pogody.

Doskonalenie techniki jazdy

W niektórych aplikacjach, takich jak np. The Sufferfest, można uczestniczyć w interaktywnych treningach z instruktorem, który krok po kroku tłumaczy, jak jechać prawidłowo. Wszystko to wyświetlane jest na ekranie i połączone z danymi trenażera, takimi jak prędkość, dystans i tętno, aby użytkownik mógł śledzić swoje postępy. Pomaga to w doskonaleniu techniki jazdy i podnoszeniu wydajności pedałowania.

Oszczędność czasu i koncentracja

Mając włączoną aplikację na trenażer, łatwiej będzie Ci utrzymać skupienie. Są one tak stworzone, by skoncentrować Cię na pomiarze tętna, mocy i przebytej odległości. Za konkretny wysiłek dostajesz „wirtualne” nagrody, a to sprawia, że bardziej przykładasz się do jazdy. Przy dobrej sesji takiej jazdy nie braknie Ci motywacji, by dokończyć zaplanowany trening.

Aplikacje do trenażera – czy warto?

Monitorowanie postępów treningowych i gotowe plany

Większość aplikacji tego typu zapewnia rozbudowane statystyki i możliwość pomiaru swojego postępu. Pozwoli Ci to na zaplanowanie okresu przygotowawczego w taki sposób, by w sezonie być w możliwie najlepszej formie. Jeśli nie wiesz, jak opracować plan ćwiczeń, możesz skorzystać z gotowych planów treningowych wbudowanych w daną platformę.

Rywalizacja z innymi zawodnikami

W takim aplikacjach można zdobywać punkty i osiągnięcia w czasie treningu, a także rywalizować z innymi użytkownikami i znajomymi w wirtualnym świecie. Szereg mechanizmów wpływa na to, że taki trening jest dużo bardziej przyjemny i ciekawy niż zwykłe oglądanie serialu podczas ćwiczeń. Trenażer rowerowy z aplikacją umożliwia ściganie się z innymi kolarzami, nie wychodząc z domu.

Przeczytaj także: Trenażer rowerowy, czyli jak jeździć na rowerze zimą

Z jakimi trenażerami się ich używa?

Nie każdy trenażer daje możliwość używania aplikacji. Szukając odpowiedniego sprzętu dla siebie, wybierz taki, który jest interaktywny. Najlepiej zapytać sprzedawcę, czy dany produkt, który chcesz zakupić to trenażer do Zwift lub innych aplikacji.

jaki trenażer do Zwift

Co ciekawe, do niedawna tylko trenażery magnetyczne oferowały możliwość integracji z aplikacjami. Od pewnego czasu jednak pojawiają się nawet interaktywne konstrukcje rolkowe.

Dobrej klasy trenażer rowerowy do Zwift, to Elite Nero. Jest to platforma wykorzystująca wszystkie zalety systemu rolkowego i magnetycznego w jednym. Jeśli szukasz urządzenia, które wiernie odwzoruje to, co dzieje się podczas jazdy rowerem, jest to zdecydowanie dobry wybór. 

Elite Nero ma wbudowane dwa koła zamachowe z oporem magnetycznym. Jest w stanie imitować podjazdy do 7% nachylenia i generować opór do 830 W. Dla większości trenujących kolarzy, są to wartości wystarczające do tego, by zbudować formę. Integracja z protokołem ANT+ i Bluetooth pozwala na korzystanie z wszystkich najpopularniejszych aplikacji na rynku. Jeśli zastanawiasz się, jaki trenażer do Zwift będzie odpowiedni, ten sprzęt jest dobrą opcją. Trenażer rowerowy z aplikacją

Fajną i niedrogą konstrukcją do treningu w domu jest trenażer Elite Novo Smart. To model, który oparto o magnetyczny mechanizm generowania oporu. W połączeniu z aplikacją pozwala on na zdalne dostosowanie trudności jazdy w zależności od tego, co dzieje się na ekranie. Łączność odbywa się poprzez protokoły ANT+ i Bluetooth. Oznacza to, że sprzęt jest kompatybilny z każdym oprogramowaniem na rynku i większością urządzeń pomiarowych, jakie można kupić w sklepach. 

Ze względu na to, że Elite Novo Smart ma wbudowany pomiar mocy, jest to praktyczne i kompletne urządzenie do treningu w domu, na którym wykonasz nawet zaawansowane sesje treningowe. Zestaw zawiera matę treningową i podstawkę pod przednie koło. W pudełku znajdziesz również subskrypcję na 12 miesięcy używania aplikacji My E-Training. To bardzo dobry trenażer do Zwift.

Jeśli dla Ciebie to wciąż za mało, możesz zainwestować w kompletne urządzenie treningowe pokroju Elite Direto XR-T. Dużą jego zaletą jest sama konstrukcja, gdyż wpina się w niego cały rower, a układ napędowy integruje się z trenażerem. Nie ma więc mowy o zużywaniu opon podczas treningu.  trenażer rowerowy do Zwift

To urządzenie, które daje Ci pełny podgląd na to, w jakiej jesteś formie. Możliwość generowania obciążenia wynosi aż 2300 W, a błąd pomiarowy to tylko 1,5%. Dla odważnych Direto XR-T symuluje podjazdy o nachyleniu do 24%. Elite ukryło wewnątrz obudowy 24 czujniki, które badają to, w jaki sposób pedałujesz, by pomóc Ci podnieść technikę jazdy na wyżyny. W Elite Direto XR-T wbudowane są oczywiście możliwości smart. Obsługiwane są protokoły ANT+ i Bluetooth, więc połączysz go praktycznie z każdą aplikacją na rynku.

Oprócz platformy, na której postawisz rower, do połączenia z aplikacją na trenażer będziesz potrzebować komputera, który spełnia jej wymagania sprzętowe.

Aplikacje na trenażer – przegląd

Zwift

Zwift to jedna z najbardziej znanych i cenionych aplikacji na trenażer. Pozwala ona na połączenie sprzętu z komputerem lub konsolą i umożliwia korzystanie z interaktywnych tras i wyzwań, a także wyścigi z innymi użytkownikami z całego świata

Aplikacja oferuje różne poziomy trudności, a także dostosowuje trasy i wyzwania do Twojej aktualnej kondycji. Duża ilość interaktywnych opcji sprawia, że to jedna z ulubionych aplikacji kolarzy trenujących w domu. Aplikacja dostępna jest na komputerach, smartfonach i urządzeniach iPad.

Zwift zapewnia zarówno wykonanie bardzo zaawansowanego treningu, jak i grę komputerową oraz rywalizację ze znajomymi. 

TrainerRoad

TrainerRoad to jedna z aplikacji treningowych skierowana do kolarzy, którzy szukają gotowych planów treningowych. Można za jej pomocą wykonać bardzo rozbudowaną sesję ćwiczeń, która dostosowana będzie do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Biblioteka treningów tworzona jest przez doświadczonych trenerów i specjalistów, w oparciu o dane naukowe. Ćwiczenia są skuteczne w podnoszeniu wydolności i wytrzymałości. Wbudowany kreator planów treningowych pozwala na tworzenie własnych strategii na budowanie formy.

Aplikacja współpracuje z większością popularnych trenażerów, które dostępne są na rynku. Da się ją uruchomić zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

The Sufferfest

The Sufferfest to aplikacja, która oferuje interaktywne treningi oparte na filmach i muzyce. Skupia się głównie na poprawie wytrzymałości i siły, a także na zwiększaniu motywacji i zabawy podczas ćwiczeń na trenażerze. The Sufferfest oferuje różne poziomy trudności i możliwość ścigania się z innymi użytkownikami. Dostępne są na niej interaktywne treningi dostosowane do zaprogramowanego tętna i mocy. Aplikacja skupia się głównie na filmowych treningach, budując stale zainteresowanie i pomagając utrzymać koncentrację.

By uniknąć monotonii, The Sufferfst oferuje duży wybór treningów i możliwość współzawodniczenia z innymi użytkownikami na wirtualnych trasach. Zintegrowana platforma społecznościowa ułatwia dzielenie się swoimi wynikami.

 trenażer rowerowy do Zwift

Rouvy

To aplikacja, która wyróżnia się wyborem ponad 2000 wirtualnych tras, w tym takich, które odwzorowują rzeczywiste wyścigi Tour de France i Giro d’Italia. Jak większość programów tego typu, daje możliwość rywalizacji z innymi użytkownikami i ma wbudowane funkcje społecznościowe.

Rouvy obsługuje większość powszechnie stosowanych protokołów do łączenia urządzeń – od ANT+, po Bluetooth. Aplikacja zapewnia duże możliwości personalizacji treningu. Świetna grafika 3D sprawia, że z roku na rok Rouvy zyskuje na popularności, a na jej wirtualnych trasach pojawia się coraz więcej użytkowników.

Bez względu na to, jaką aplikację wybierzesz do wspierania Twojego treningu, jest jeden haczyk – trzeba jeździć. Warto też sprawdzić, czy Twój komputer spełnia wymagania sprzętowe.

Zobacz także: Trenażer interaktywny z funkcją smart - porównanie modeli

Aplikacje do trenażera – czy warto?

Aplikacje do trenażera to doskonały sposób na uzyskanie efektywnego treningu w domu. Z ich pomocą można odtworzyć wrażenia niczym z jazdy rowerem na prawdziwych trasach i uzyskać dokładne dane dotyczące wydajności.

Aplikacje te łączą się z trenażerem i oferują interaktywne treningi dopasowane do Twoich potrzeb i celów. Dla wielu osób pomocna będzie możliwość rywalizacji z innymi zawodnikami w wirtualnym świecie, co motywuje do wzmożonego wysiłku i podnosi efektywność treningową.

Czy są one niezbędne do tego, by przeprowadzić dobry trening w domu? Nie! Jeśli jesteś w stanie utrzymać wysoką dyscyplinę i masz w sobie nawyk jeżdżenia na trenażerze, to poradzisz sobie bez nich.

trenażer do Zwift

Z pewnością są one jednak bardzo pomocne dla osób, które zaczynają swoją przygodę z rowerem w domu. Trenażer potrafi być znacznie bardziej męczący psychicznie niż fizycznie. Zejść ze sprzętu można w każdej chwili, więc łatwo jest przerwać i odpuścić trening. Wpadając w taki „system treningowy”, którego osią jest aplikacja z funkcjami społecznościowymi i bazą pomiarową, łatwiej jest utrzymać regularność.

Czy skorzystasz z aplikacji na trenażer?

Aplikacje do trenażera są dodatkiem, który sprawia, że trening w domu jest bardziej efektywny. Rywalizacja z innymi użytkownikami, pomiar parametrów i śledzenie postępów zachęcają do tego, by częściej siadać na rower w domu. Ich wprowadzenie do bardzo powszechnego użytku to kwestia czasu, bo urządzenia obsługujące protokoły ANT+ i Bluetooth stają się coraz tańsze razem z rozwojem technologii.

Jedno jest pewne – możliwości jazdy i rywalizacja z ludźmi z całego świata na wirtualnych trasach nigdy nie była łatwiejsza niż teraz!

W naszym sklepie internetowym Sprint-rowery znajdziesz duży wybór trenażerów, które pozwalają na użycie aplikacji. Na naszym kanale YouTube możesz przyjrzeć im się z bliska w jednym z wideo, które przygotowaliśmy dla naszych widzów. Do następnego!