Ładuję...

Idealna aplikacja na rower - czym powinna się charakteryzować?

01/06/2021
Idealna aplikacja na rower - czym powinna się charakteryzować?

Technologia pomaga we wszystkim - wyszukuje odpowiednie drogi dojazdowe, umożliwia rozmawianie z osobami, które są po drugiej stronie globu, a także wspomaga nasze codzienne aktywności, także ćwiczenia fizyczne. Wspomagane przez rozmaite urządzenia, jak Smartwatch, Smartfon potrafi odpowiednio zmaksymalizować efektywność treningu. Jakie aplikacje na rower przydadzą się początkującym? Które powinni wybrać Ci bardziej doświadczeni? Jakie funkcje powinna mieć idealna aplikacja dla cyklistów? Jak odnaleźć się w gąszczu funkcjonalności i różnego rodzaju raportów czy wskaźników? Warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu.

Najpopularniejsze funkcjonalności aplikacji na rower

Nie wyróżniając na razie żadnej z aplikacji do jazdy na rowerze, warto przyjrzeć się temu, jakimi możliwościami charakteryzują się najpopularniejsze i najlepsze z nich. Pierwszą sprawą jest moduł GPS, który odpowiada za bardzo wiele procesów, które mają miejsce w obrębie programu. Ważne, by aplikacja dla rowerzystów charakteryzowała się dużą dokładnością i mocnym zasięgiem - w trakcie jazdy po bezdrożach czy polnych drogach, konieczna jest wiedza o aktualnym położeniu i najkrótszej, bądź najbardziej komfortowej trasie do celu.

Kolejnym atutem, którym odznaczają się wszystkie aplikacje na rower, są wszelkiego rodzaju pomiary - od średniej i maksymalnej prędkości poczynając, na średnim tętnie (w przypadku użycia pulsometru, np. we wspomnianym Smartwatchu) pomiary terenowe - suma wszystkich podjazdów na trasie, średni czas jazdy (dzienny/tygodniowy). Praktycznie każdy program, który przeznaczony jest do wspomagania aktywności fizycznej ma wbudowane najmniej kilkanaście pomiarów.
aplikacje na rower

 

Kolejną możliwością, ściśle powiązaną z modułem GPS jest możliwość wynajdowania i planowania następnych tras rowerowych, dość mocno zróżnicowanych pod względem poziomu trudności oraz krajobrazami. Część z programów umożliwia dzielenie się swoimi ulubionymi drogami, a zarazem korzystanie z pomysłowości innych użytkowników, dzięki czemu aplikacje na rower mają wbudowaną opcję rankingów społecznościowych. Tego rodzaju tabele poukładane są ze względu na przeróżne wskaźniki oraz połączone są często z mediami społecznościowymi.

Kolejnym, bardzo ważnym atutem dobrych aplikacji na Smartfona jest działanie w trybie offline. Ze względu na ograniczony zasięg internetu operatorów sieci, programiści coraz częściej decydują się na implikację tego typu rozwiązania. Łatwo wyobrazić sobie frustrację osoby, opierającej pomiary treningowe na aplikacji na rower, która przejechała kilkanaście kilometrów, a Smartfon nie zapisał nawet połowy drogi.

Najpopularniejsze aplikacje na rower

Praktycznie każdy, zarówno laik jak i zapalony cyklista znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, z jakiego systemu się korzysta (Android, iOS) istnieje wiele darmowych oraz płatnych programów. Duża konkurencja wymaga na programistach wielu sztuczek oraz rozmaitych innowacyjnych rozwiązań, aby użytkownik został przy ich sofcie i nie przenosił się do konkurencji. Na jakie oprogramowanie warto zwrócić uwagę, bez względu na doświadczenie umie w jeździe na rowerze?

  • Naviki - obsługiwana zarówno na iOS oraz Androidzie. Jest to aplikacja nastawiona na tworzenie i optymalizacje tras rowerowych, działająca zarówno z połączeniem internetowym jak i bez niego. Programiści zadbali o dużą ilość paczek językowych, w których znalazła się i Polska. Jedynym minusem jest brak funkcji sportowych, takich jak obliczanie średniej prędkości na trasie czy obliczanie przejechanego dystansu i czasu na pokonanie go.
  • Google Maps - sporo możliwości, ale i dużo ograniczeń. Z programu ze stajni Google warto korzystać na ogólnych zasadach, którymi kieruje się firma. W przypadku wycieczki rowerowej, w której korzystamy z rowerów szosowych czy zwykłych jednośladów, warto wybierać trasy przeznaczone dla samochodów. Nominalne trasy dla rowerów przeznaczone są do jednośladów typu MTB (o szerszych oponach), ponieważ zdarza się, że wysyła ona użytkownika na bezdroża lub w miejsca rzadko uczęszczane, przez co ten może niepotrzebnie wybrać trasę cięższą. Przeznaczona jest na system Android, jest całkowicie darmowa i dostępna w języku polskim.
    Aplikacje na rower, google maps, sprint-rowery.pl
  • Strava - aplikacja, która była najpoważniejszym rywalem nieodżałowanego Endomondo. Podstawowe funkcje programu, które dostępne są w bezpłatnej wersji są dość mocno rozbudowane. Rejestracja i zapisywanie czasu tras, obliczanie prędkości z jaką użytkownik ją ukończył oraz obserwowanie jak na różnych odcinkach trasy poradzili sobie znajomi oraz porównywanie wyników. Niektóre z opcji aplikacji na rower jest jednak dostępna dopiero po zakupie miesięcznej subskrypcji (~20 złotych). Jak dotąd, polscy użytkownicy nie otrzymali jeszcze dedykowanej wersji językowej. Dostępna jest zarówno na Androida jak i iOS.
    aplikacje na rower, strava, sprint-rowery.pl
  • OSMAnd - kolejna aplikacja, która posiada dwa warianty działania - premium i freeware. Przeznaczona jest dla osób, które przyzwyczajone są do jazdy terenowej. Trasy, które planuje się wraz z programem są bardzo dokładne i działają w trybie offline. Aplikacja w trybie darmowym pozwala także na planowanie drogi przejazdu z wyłączeniem szos czy dróg terenowych. W przeciwieństwie do Stravy, premium nie ma postaci płatnej subskrypcji, lecz jest zakupem programu w wersji "plus". Użytkownicy tej wersji, zyskują jeszcze więcej możliwości oraz wskaźników. Aplikacja jest dostępna na system Android i nie posiada polskiej łatki językowej.
  • Apple Health/Google Fit -  Obie aplikacje pozwalają na standardowe planowanie tras i dbanie o odpowiedni dobór statystyk. Poza klasycznymi opcjami aplikacji dla cyklistów, są one bazą wiedzy na temat zdrowego trybu życia, odpowiedniego treningu oraz żywienia. Programy są dostępne w polskiej wersji językowej i są darmowe.
    aplikacje na rower, google fit, sprint-rowery.pl
  • Gear Speed Calculator - soft przeznaczony dla ludzi, dla których jazda na rowerze jest stałym elementem codzienności. Poza klasycznymi opcjami, posiada ona specjalny przelicznik, który mówi użytkownikowi, ile pracy wkłada w poruszanie się na każdej z możliwych przerzutek, a także multum innych możliwości.
  • EXA Bike Tracker: Best Bike - kolejna aplikacja, która posiada dwa warianty - opcję podstawową (bezpłatną) oraz wersję premium. Posiada ona standardowe funkcjonalności wraz z kilkoma innowacyjnymi wskaźnikami, jak obliczanie wysokości nad poziomem morza. Dzięki dokładnemu modułowi GPS posiada ona kilka innych rozwiązań takich jak wskazywanie ciekawych miejsc w okolicy, którą zwiedza użytkownik oraz wbudowane trasy cięższe i łatwiejsze. Co ciekawe, producent pozwala na przetestowanie wersji premium przez 30 dni za darmo, po czym wykupienie jej kosztuje niecałe dwa dolary.

Aplikacje na rower - nie tylko aplikacje "fitness"

Wszelkiej maści pulsometry są świetnym wsparciem w obserwacji reakcji organizmu na trening. Wiele z aplikacji dostępnych na rynku posiada wbudowaną integrację z tego typu urządzeniami, pobierając najważniejsze dane, z których korzysta. Warto sprawdzić też czy smartfon bądź zintegrowany zegarek lub czytnik posiada technologię, dzięki której podczas jazdy korzysta z protokołu ANT/ANT+, stanowiącą gwarantowany skok jakościowy względem odbiorników wykorzystujący protokół GPS.

Istnieją również aplikacje do jazdy na rowerze, które nie są podobne do tych standardowych. Jest to, między innymi, aplikacja Relive.cc, która po pobraniu trasy przejazdu z aplikacji Strava (lub Garmina Connect), tworzy film 3D z dopiero co pokonanej drogi. Program nie należy do najprzydatniejszych, ale stanowi bardzo sympatyczną możliwość podzielenia się z innymi swoją pasją do jazdy na rowerze oraz obrazami, które pojawiają się przed oczami cyklisty w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów.

Zdarza się, że podczas wycieczki najzwyczajniej w świecie jednoślad się psuje. Pomijając mniejsze usterki, jak ponowne założenie łańcucha, inne, bardziej wymagające są często problemem, z którym laik nie jest w stanie sobie poradzić. Pomoc w takim przypadku można odnaleźć w aplikacjach Bike Doctor i Bike Repair, które stanowią kompendium wiedzy o rowerach i wszelkiej maści usterkach. Niestety, do obsługi tych programów wymagana jest dość zaawansowana znajomość języka angielskiego, gdyż producenci nie udostępnili jeszcze polskiej wersji aplikacji dla rowerzystów.
Bike doctor app sprint-rowery.pl

 

Niestety, wypadki chodzą po ludziach - także po użytkownikach rowerów. Niestety, mimo bardzo dużego postępu w świadomości zbiorowej, niektórzy rowerzyści wciąż nie znają podstaw udzielania pierwszej pomocy, nie mówiąc już o pomaganiu w razie poważniejszych uszkodzeń ciała. Dla użytkowników, którzy posługują się angielskim w stopniu komunikatywnym istnieje bardzo pomocna aplikacja First Aid for Cyclists. Przeznaczona jest dla wszystkich cyklistów, by w razie potrzeby, służyć wsparciem w udzielaniu pomocy poszkodowanemu. Jest ona całkowicie bezpłatna i można ją pobrać zarówno na system iOS jak i Androida.

 

Podsumowanie

Wyżej opisane aplikacje są wierzchołkiem góry lodowej, jaką jest wsparcie rozwoju fizycznego ludzi przez Smartfony. Im bardziej spersonalizowane będą wymagania, tym łatwiej w gąszczu aplikacji na rower eliminować te, które nie ich spełniają. Nie należy ograniczać się też do polskich wersji językowych - większość angielskich programów ma na tyle intuicyjny interfejs oraz prosty, podstawowy język, że ich obsługa jest całkiem prosta nawet dla tych, którzy są niezbyt zaznajomieni z wyrazami obcymi. Warto przetestować interesujące nas programy, by sprawdzić, który najbardziej przypadnie nam do gustu i podoła wymaganiom.

Poza aplikacjami, związanych z obliczaniem wszelkiej maści wskaźników przy wykonywaniu czynności jazdy, warto rozglądać się za nietypowymi rozwiązaniami, które w nagłych przypadkach, mogą okazać się bardzo pomocne. Rynek coraz bardziej kompleksowo stara się obudować swoich klientów, włączając do swojej oferty, często za darmo, innowacyjne programy i aplikacje na rower.

 

Tagi