Ból łokcia podczas jazdy rowerem – mamy na to sposób!

06/06/2024
Ból łokcia podczas jazdy rowerem – mamy na to sposób!

Zarówno amatorska, jak i zawodowa jazda na rowerze mogą doprowadzić do różnych dolegliwości, a jedną z nich jest ból łokcia. Skąd się bierze oraz w jaki sposób można mu zaradzić? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu łokci podczas jazdy rowerem
  2. Prawidłowe ustawienie roweru
  3. Techniki poprawiające pozycję ciała
  4. Ćwiczenia wzmacniające łokcie i przedramiona
  5. Odpowiednie akcesoria i wyposażenie
  6. Kiedy skonsultować się z lekarzem?
  7. Ból łokcia podczas jazdy na rowerze – już wiesz, jak mu zaradzić!

Przyczyny bólu łokci podczas jazdy rowerem

Jakikolwiek ból pojawiający się podczas jazdy na rowerze nie powinien być lekceważony. Może się okazać, że wprowadzenie niewielkich zmian wystarczy, żeby pozbyć się dolegliwości. Jeśli zdarza Ci się ból łokcia podczas jazdy rowerem, koniecznie poznaj możliwe przyczyny. Jest szansa, że szybko pozbędziesz się problemu, a poruszanie się na jednośladzie znów będzie bezproblemowe.

Możliwe, że za ból łokcia odpowiada niewłaściwa pozycja na rowerze. Czasem winne jest źle ustawione siodełko – za nisko lub za wysoko. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa też nieprawidłowa wysokość kierownicy. Kiedy te elementy są źle ustawione, wymuszają niewłaściwą pozycję całego ciała. Nienaturalne ułożenie rąk prowadzi do obciążenia łokci, przez co w końcu pojawia się ból.

Przeczytaj: Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Dolegliwości występują również w przypadku zbyt długich treningów, podczas których nie stosujesz przerw. Pamiętaj o nich, żeby móc zmienić od czasu do czasu ułożenie rąk. To pozwoli im odpocząć.

Ból łokcia może męczyć osoby, które zapominają o rozgrzewce. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, wykonuj ćwiczenia przed przejażdżką na dwóch kółkach. W ten sposób przygotujesz mięśnie i stawy na nadchodzący wysiłek.

Za bolące łokcie może odpowiadać źle wyposażony rower. Chodzi głównie o brak odpowiedniej amortyzacji. Gdy poruszasz się po nierównej nawierzchni, odczuwasz wstrząsy. Takie wibracje oddziałują negatywnie na Twoje ciało, w tym na łokcie.

Nie bez znaczenia jest prawidłowa technika jazdy. Jeśli masz przyzwyczajenie, żeby jedną stroną naciskać na kierownicę, ból łokcia pojawi się z dużym prawdopodobieństwem. Może być też tak, że w obawie przed utratą kontroli nad rowerem trzymasz kierownicę za mocno, a to nie pozostaje bez wpływu na komfort rąk.

Ważne jest, żeby rozmiar ramy był odpowiednio dopasowany do Twojego wzrostu. W innym przypadku może się okazać, że kierownica jest zbyt daleko, a to utrudni utrzymanie prawidłowej pozycji.

Dowiedz się też: Co może oznaczać ból kolana po rowerze? Sprawdź, jak nie nabawić się kontuzji

Prawidłowe ustawienie roweru

Teraz gdy już wiesz, co może powodować ból w łokciu, będzie Ci łatwiej rozwiązać ten problem. Zacznij od prawidłowego ustawienia roweru!

Żeby cieszyć się perfekcyjnie dopasowaną wysokością siodełka i kierownicy, skorzystaj z tak zwanego bikefittingu. To usługa, która polega na ustawieniu jednośladu idealnie do potrzeb rowerzysty na podstawie wykonanych wcześniej pomiarów statycznych i dynamicznych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować samodzielnie dopasować wysokość siodełka i kierownicy do potrzeb. Mówi się, że siodełko powinno znajdować się na takiej wysokości, żeby noga była bardzo delikatnie ugięta w kolanie, kiedy pedał jest w najniższej pozycji.

Chcesz to zrobić dokładnie? Oto krótki poradnik.

  • Ustaw się boso pod ścianą.
  • Włóż pomiędzy nogi małe pudełko w taki sposób, żeby przylegało do krocza podobnie jak siodełko.
  • Zaznacz na wysokości krocza linię na ścianie.
  • Zmierz wysokość od tego punktu do podłogi.
  • Pomnóż tę wysokość przez 0,88.
  • Uzyskany wynik to wysokość od środka suportu do górnej części siodełka.

Kierownica powinna być tak ustawiona, żeby plecy były lekko pochylone, ale żeby nie dawało to nadmiernego napięcia w nadgarstkach i łokciach.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze dla maksymalnego komfortu?

Techniki poprawiające pozycję ciała

Ból łokcia podczas jazdy rowerem może wynikać z nieprawidłowej pozycji, którą przyjmujesz na jednośladzie. Zastanów się, czy nie masz tendencji do zbyt silnego ściskania kierownicy podczas wycieczki. Staraj się lekko, ale oczywiście bezpiecznie ją trzymać.

Od czasu do czasu delikatnie poruszaj rękoma, żeby zmienić na chwilę ich ułożenie. Wystarczy przesunąć dłonią po kierownicy, zacisnąć mocniej palce i rozluźnić. Wprowadzenie w życie tych prostych wskazówek przyniesie rezultaty.

Układaj ręce w taki sposób, żeby były delikatnie zgięte. Jeśli łokcie będą za mocno wyprostowane, zaczniesz odczuwać wstrząsy przenoszące się na stawy.

Ćwiczenia wzmacniające łokcie i przedramiona

Jeśli często towarzyszy Ci ból w łokciu, koniecznie spróbuj ćwiczeń wspierających ten obszar oraz przedramiona. Oto kilka naszych propozycji!

  • Wykorzystaj piłeczkę antystresową. Ściskaj ją przez 10 sekund i puszczaj uścisk. Powtórz to proste ćwiczenie kilka razy.
  • Stań prosto, wyciągnij rękę przed siebie, a drugą chwyć palce tej pierwszej. Pociągaj je w górę i w dół.
  • Wykonuj pompki, żeby wzmocnić mięśnie ramion i przedramion. Liczbę powtórzeń dostosuj do swoich możliwości.
  • Podczas ćwiczeń wykorzystaj hantle. Przyjmij stojącą pozycję. W obydwu rękach trzymaj hantle. Uginając przedramiona w łokciach, podnoś je do ramion, a następnie powoli opuszczaj.

Pamiętaj, że przy regularnie występującym bólu warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Opracuje on idealnie dopasowane do Twoich potrzeb ćwiczenia i zaprezentuje, w jaki sposób je wykonać. Dzięki temu powtórzysz je prawidłowo.

Odpowiednie akcesoria i wyposażenie

Jeśli bolące łokcie to wciąż Twój problem, warto zastanowić się nad nowymi rękawiczkami rowerowymi. Zwróć uwagę na modele z wkładkami amortyzującymi. Wyściełane rękawiczki sprawiają, że wibracje są mniej odczuwalne. Akcesorium zabezpiecza nadgarstki i łokcie. Dodatkowo rękawiczki poprawiają chwyt.

Żeby ograniczyć ryzyko, że pojawi się ból łokcia, zadbaj o odpowiednie gripy. Pomocne mogą okazać się modele w wersji ergonomicznej. Są skonstruowane w taki sposób, żeby redukować nacisk. Leżą w dłoniach idealnie, co pozwala zminimalizować zmęczenie całych rąk.

Możesz zdecydować się też na owijki na kierownicę. To produkt w formie długiego kawałka materiału, którym należy owinąć kierownicę. Akcesorium odpowiada za ograniczenie drgań, dzięki czemu podczas jazdy jest Ci znacznie wygodniej. Owijka ma też tę zaletę, że absorbuje pot.

Kolejne rozwiązanie to tzw. rogi do kierownicy. Zostały stworzone głównie w celu odciążenia dłoni i nadgarstków, jednak złapanie ich pozwala na zmianę pozycji całych rąk, a to ważne, by łokcie mogły również odpocząć. Z rogów  korzystają przede wszystkim rowerzyści poruszający się po trudnym terenie i wybierający w bardzo długie trasy.

Pomocna okaże się amortyzacja przedniego widelca. Dzięki niej wstrząsy i wibracje zostają skutecznie ograniczone, co w przeciwnym razie przeniosłyby się na ręce i łokcie. Zwróć uwagę na możliwość regulowania mostka kierownicy. Dzięki tej funkcji dopasujesz kąt nachylenia do swoich potrzeb w taki sposób, żeby pozycja rąk była optymalna.

Wszystko zaczyna się jednak od dobrania odpowiedniego roweru. Szczególnie ważny jest właściwy rozmiar ramy. Dobrze, jeśli do wyboru jest ich wiele. Przykładem jest gravel Trek Checkpoint SL5, który występuje w kilku rozmiarach. Można wśród nich znaleźć odpowiednią propozycję zarówno dla osoby mającej 160, jak i 190 cm wzrostu.

Rower górski Trek Marlin 7 Gen 3 jest dostępny w jeszcze większej liczbie wariantów. Przykładowo XS z kołami 27,5" to produkt przeznaczony dla osób o wzroście 145–155 cm. XXL z kołami 29" powstał natomiast z myślą o osobach, które mają 195–203 cm. Wśród miejskich rowerów elektrycznych też znajdziesz modele dostępne w kilku wariantach ramy. Przykładem jest Trek Verve+ 2 Lowstep 2022.

Sprawdź też: Jak założyć gripy? Wskazówki i poradnik krok po kroku

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Bolące łokcie czasem wymagają konsultacji z lekarzem. Zdecyduj się na nią, jeśli mimo wykorzystania różnych metod, sytuacja nie ulega poprawie.

Jeśli ból łokcia utrzymuje się dłuższy czas mimo zadbania o prawidłową pozycję na rowerze oraz używania amortyzujących akcesoriów, czas na konsultację ze specjalistą. Może się okazać, że doszło do zapalenia ścięgien lub kaletki wyrostka łokciowego.

Ważne, by skorzystać z pomocy lekarza, jeśli nagle, bez konkretnej przyczyny pojawia się ostry ból w łokciu. Reakcja jest tym bardziej konieczna, gdy dodatkowo występują takie symptomy jak obrzęk czy zaczerwienienie.

Zwróć uwagę, czy ból w łokciu ustępuje po dłuższym odpoczynku. Jeśli nie przechodzi na krótko po zakończeniu przejażdżki, możliwe, że problem jest poważny. Obserwuj, czy dolegliwości pojawiają się podczas codziennych czynności takich jak podnoszenie przedmiotów, czy pisanie.

Zastanów się nad wizytą u lekarza, jeśli bólowi towarzyszy uczucie mrowienia czy odrętwienia. Istnieje ryzyko, że objawy pojawiły się wskutek problemów z nerwami.

Poproś o pomoc specjalistę, gdy ból jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Konsultacji wymaga sytuacja, w której ruchomość ręki jest ograniczona. W tych przypadkach problem może być poważniejszy niż źle ułożone siodełko czy brak odpowiednich gripów.

Ból łokcia podczas jazdy na rowerze – już wiesz, jak mu zaradzić!

Wiesz już, skąd może wziąć się ból łokcia podczas rowerowych wycieczek. Bywa, że to wina nieodpowiedniego przygotowania do przejażdżek, źle dobranego sprzętu, nieprawidłowo ustawionych siodełka i kierownicy lub złej techniki jazdy. Istnieją sposoby, dzięki którym możesz pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

Pamiętaj o zadbaniu o prawidłowe ustawienie elementów roweru. Pomoże Ci w tym usługa bikefittingu. Prawidłowa wysokość siodełka i kierownicy pozwala przyjąć pozycję, w której nie będzie dochodzić do nadmiernego obciążenia rąk. Nie zapominaj o rozgrzewce przed wycieczką rowerową, a poza tym zastosuj akcesoria, które zapewniają minimalizację drgań. Świetnie sprawdzą się rękawiczki z wkładką amortyzującą. Jednak gdy problem długo się utrzymuje  i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Zajrzyj do oferty sklepu Sprint-Rowery i wybieraj spośród wielu akcesoriów, dzięki którym zapomnisz o uciążliwym bólu łokci!

Polecane produkty