Co daje jazda na rowerze? Korzyści zdrowotne i rekreacyjne
Jazda na rowerze to popularna aktywność fizyczna dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Pozwala wzmocnić organizm i ma pozytywny wpływ na psychikę. Dowiedz się, co daje jazda na rowerze dokładnie. Przyjmij tę dawkę motywacji i ruszaj na przygodę na dwóch kółkach!
Spis treści:
- Korzyści dla układu krążenia – jak rower wspiera serce?
- Wzmacnianie mięśni i poprawa sylwetki
- Rower jako sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju
- Zalety jazdy na świeżym powietrzu
- Już wiesz, co daje jazda na rowerze!
Korzyści dla układu krążenia – jak rower wspiera serce?
Jazda na rowerze ma bezpośredni wpływ na zdrowie układu krążenia, czyli serca i naczyń krwionośnych. Regularna aktywność przyczynia się do regulowania ciśnienia krwi. Poprawie ulega elastyczność naczyń. Jazda na dwóch kółkach wspiera prawidłową pracę serca. To aktywność fizyczna, która redukuje ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Co daje jazda rowerem układowi krążenia?
- Obniżenie ciśnienia krwi – regularna aktywność wspomaga obniżanie ciśnienia krwi, co redukuje ryzyko nadciśnienia i jego powikłań.
- Poprawa przepływu krwi – systematyczne przejażdżki na dwóch kółkach przyczyniają się do usprawnienia krążenia, co przekłada się na lepsze dotlenienie narządów i komórek organizmu.
- Wzrost wydolności serca – jazda na rowerze jest wysiłkiem aerobowym, a takie wzmacniają mięsień sercowy, zwiększając jego wytrzymałość.
- Redukcja poziomu cholesterolu – aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć poziom tak zwanego złego cholesterolu, a podwyższyć poziom dobrego.
Co nam daje jazda na rowerze? Jest świetnym sposobem na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Osoby jeżdżące regularnie na rowerze mają mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, miażdżycy czy udaru mózgu. Dzięki regularnym wycieczkom rowerowym poprawia się ogólna kondycja fizyczna, a następstwem jest lepsze zdrowie serca i całego układu krwionośnego.
Wzmacnianie mięśni i poprawa sylwetki
To jeszcze nie wszystko, co daje jeżdżenie na rowerze. Ten sposób na aktywność fizyczną należy do jednej z najprzyjemniejszych i jednocześnie najbardziej efektywnych we wzmacnianiu mięśni. W przeciwieństwie do wielu innych ćwiczeń nie obciąża nadmiernie stawów i kręgosłupa, natomiast angażuje dużą liczbę mięśni. Ma też tę zaletę, że jest odpowiednia dla osób w różnym wieku niezależnie od kondycji fizycznej. Dzięki temu mięśnie mogą wzmacniać zarówno osoby po długiej przerwie w aktywności fizycznej, jak i seniorzy chcący zadbać o zdrowie.
Co daje jazda na rowerze w kontekście mięśni?
Pracują dolne partie ciała:
- Podczas jazdy na rowerze zaangażowane są uda (mięśnie czworogłowe i dwugłowe), co pozwala poprawić ich siłę.
- Łydki (mięśnie brzuchate i płaszczkowate) odpowiadają za ruch obrotowy pedałów, dzięki czemu można je wyrzeźbić.
- Pracują pośladki, szczególnie na trudnym terenie i podczas podjazdów.
Mięśnie brzucha i dolnych pleców również są zaangażowane podczas przejażdżki rowerowej:
- Prosty i skośne stabilizują tułów, pomagając w utrzymaniu równowagi, co jest ważne na trudniejszych trasach.
- Mięśnie dolnych pleców stanowią wsparcie postawy i zmniejszają obciążenie kręgosłupa. Dzięki temu poprawia się jego naturalna stabilność.
Co daje jazda rowerem na górne partie ciała?
- Mięśnie ramion pracują, szczególnie jeśli kierujesz jednośladem w trudnym terenie, na przykład podczas jazdy po lesie czy górach.
- Mięśnie klatki piersiowej i grzbietu pomagają w utrzymaniu kierownicy i balansowaniu ciałem.
Jazda na rowerze rozwija różne partie mięśni i co ważne, to możliwe bez nadmiernego obciążenia stawów.
Dowiedz się też: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?
Jeżdżenie na rowerze – co daje sylwetce?
Jazda na dwóch kółkach przynosi sylwetce mnóstwo korzyści. Przede wszystkim to świetny sposób, żeby spalić tkankę tłuszczową. Godzina jazdy w umiarkowanym tempie przekłada się na spalenie nawet 400–600 kcal. Poza tym dzięki regularnym treningom możesz poprawić metabolizm.
Pedałowanie to sposób na równomierne rozwijanie mięśni. Dzięki temu uzyskasz smukłą sylwetkę. Wzmocnisz nogi i pośladki, które staną się bardziej zarysowane.
To wciąż nie wszystko, co daje jazda na rowerze sylwetce. Ta aktywność fizyczna:
- Wspomaga walkę z cellulitem, ponieważ poprawia krążenie krwi i limfy.
- Sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i elastyczna.
- Zapewnia wyprostowaną, ładną postawę za sprawą wzmocnionych mięśni brzucha i pleców, a to też sprawia, że sylwetka lepiej się prezentuje.
Przeczytaj również: Jazda na rowerze – kalorie z bliska. Ile możesz ich spalić?
Rower jako sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju
Wiesz już, co nam daje jazda na rowerze w kontekście układu krążenia, mięśni i sylwetki. Ta forma aktywności to również sposób, żeby się odprężyć i poprawić samopoczucie. Wpłynie na Ciebie pozytywnie, jeśli na co dzień zmagasz się z dużym natężeniem stresu. Regularna jazda na rowerze z kilku powodów sprzyja redukcji napięcia.
Co daje jazda rowerem Twojej psychice?
- Dochodzi do produkcji endorfin określanych jako hormony szczęścia. Dzięki nim nastrój ulega poprawie, a Ty w mniejszym stopniu odczuwasz stres.
- Podczas przejażdżki rowerowej masz kontakt z naturą – przyglądasz się zieleni lub pedałujesz w pobliżu zbiorników wodnych. Takie otoczenie wycisza i przyczynia się do obniżenia napięcia.
- Odcięcie się od codziennych problemów i wyjście z domu – regularne wycieczki wymagają zmiany domowego otoczenia na godzinę czy dwie. Możesz oderwać się od obowiązków czy zgiełku miasta i „przewietrzyć głowę”.
- Jazda na rowerze przyczynia się też do regulacji rytmu dobowego. Lepszy sen, bardziej głęboki skutecznie regeneruje. To istotne, żeby organizm mógł radzić sobie ze stresem.
Warto pamiętać, że jazda na rowerze należy do tej grupy aktywności, którą można uprawiać w towarzystwie innych osób. Dzięki temu sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich. Można zadbać o ciało, a jednocześnie utrzymywać kontakty z przyjaciółmi. Czas spędzony z drugim człowiekiem również jest ważny dla dobrego samopoczucia.
Zobacz także: Dofinansowanie do roweru elektrycznego 2024/2025
Zalety jazdy na świeżym powietrzu
Co daje jeżdżenie na rowerze psychice, już wiesz. Ta aktywność fizyczna odbywa się na świeżym powietrzu. To gwarantuje dodatkowe korzyści. Dbasz o ciało i psychikę, a dodatkowo możesz cieszyć się naturą. Dlaczego to pozytywne doświadczenie?
- Dotleniasz organizm – oddychasz głębiej, dzięki czemu poprawiasz funkcjonowanie układu oddechowego i krążeniowego.
- Rośnie wydolność organizmu. Zaczynasz zauważać, że pokonujesz coraz dłuższe trasy bez większego uczucia zmęczenia.
- Eksponujesz się na światło słoneczne, a dzięki temu masz szansę na pobieranie w naturalny sposób witaminy D. W Polsce wiele osób cierpi na jej niedobór. To witamina, która wspiera zdrowie kości i odporność organizmu, więc jest niezwykle ważna.
- Jazda na świeżym powietrzu pomaga w utrzymaniu lepszego nastroju. Masz kontakt z naturą, przyglądasz się pięknym widokom i wyciszasz.
To jeszcze nie wszystko, co daje jeżdżenie na rowerze! Tę dyscyplinę możesz trenować w różnych warunkach pogodowych. Wystarczy, że odpowiednio się ubierzesz. Eksponowanie się na różne czynniki atmosferyczne – od chłodniejszych, deszczowych jesiennych dni po ciepłe lata – sprawia, że hartujesz organizm. Możesz zmniejszyć ryzyko, że będą łapać Cię sezonowe infekcje.
Możliwość uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz jest pewnego rodzaju dodatkową motywacją. Będziesz łatwo walczyć z ewentualną monotonią. Wystarczy, że zdecydujesz się na nową trasę, a tym samym inne widoki i wyzwania. Będziesz korzystać ze rozmaitych tras – górskich, leśnych i miejskich. To pozwoli na angażowanie wielu grup mięśni w różnym stopniu.
Trening na zewnątrz stanowi okazję do budowania więzi społecznych. Możesz jeździć z rodziną czy przyjaciółmi, ale też dołączyć do lokalnej grupy pasjonatów dwóch kółek i nawiązać nowe przyjaźnie.
Jaki rower wybrać, żeby odczuć wszystkie korzyści z pedałowania?
Co daje jazda na rowerze to już dla Ciebie jasne. Jeśli jednoślad będzie nieprawidłowo dobrany, trudniej będzie czerpać te wszystkie korzyści z wycieczek. Dwa kółka powinny mieć odpowiedni rozmiar, co ułatwi Ci utrzymanie prawidłowej postawy. Zwróć uwagę, żeby rower był dopasowany do rodzaju terenu, który planujesz pokonywać najczęściej. Oto kilka propozycji:
- Polygon Tambora G7 – to gravel, który doskonale łączy lekkość i sztywność konstrukcji. Ma hydrauliczne hamulce tarczowe gwarantujące pełną kontrolę w każdych warunkach. Producent zastosował karbonowy wspornik siodła, który amortyzuje drgania.
- Trek FX 2 Disc – idealny zarówno jako środek transportu, jak i do aktywności fizycznej. Wewnętrzne prowadzenie kabli i linek daje mu estetyczny wygląd, a hamulce tarczowe hydrauliczne pozwalają na błyskawiczne zatrzymanie w różnych warunkach. Integracja z systemem DuoTrap sprawia, że możesz dokupić czujnik, żeby śledzić trasy i postępy treningowe.
- Trek Procaliber 9.5 – rama z włókna węglowego odpowiada za niską wagę jednośladu. System IsoSpeed zwiększa komfort podczas jazdy po nierównym terenie. Szeroki zakres przełożeń sprawia, że działanie roweru łatwo dopasować do różnych warunków terenowych.
- Electra Loft 7D Step-Thru – to miejski rower, który posłuży przede wszystkim jako środek transportu, ale może też przydać się podczas rekreacyjnych wycieczek po mieście. Ma bieżnik, który doskonale trzyma się nawierzchni i zapewnia komfort, gdy pokonujesz miejskie nierówności.
Przeczytaj również: Ranking rowerów elektrycznych MTB! 5 najlepszych modeli
Już wiesz, co daje jazda na rowerze!
Wartościowy ruch, relaks i kontakt z naturą – to w kilku słowach jeżdżenie na rowerze. Co daje? Ta przyjemna forma spędzania czasu ma pozytywny wpływ na Twoje serce. Sprawia, że mięśnie stają się mocniejsze, a sylwetka wygląda lepiej. Jazda na rowerze przynosi korzyści psychice. Dzięki aktywności na zewnątrz masz szansę w spokojnych warunkach przemyśleć sprawy wymagające podjęcia decyzji lub wręcz przeciwnie, uciec na chwilę od problemów.
Znasz już korzyści płynące z wycieczek na dwóch kółkach! Czas wybrać rower, który zapewni Ci wygodę podczas pracy nad wzmocnieniem mięśni i układu krążenia. Zajrzyj do oferty Sprint-Rowery, gdzie czekają na Ciebie modele idealne do jazdy po mieście i pokonywania ścieżek w lasach!