Ładuję...

Czym się objawia zapalenie ścięgna Achillesa i jak je leczyć?

21/02/2023
Czym się objawia zapalenie ścięgna Achillesa i jak je leczyć?

Ból ścięgna Achillesa to jedna z najboleśniejszych kontuzji kończyn dolnych, z którymi przychodzi mierzyć się sportowcom zawodowcom i amatorom, a w szczególności kolarzom. Jakie są najczęstsze przyczyny urazów okolicy ścięgna Achillesa? Jak sobie z nimi poradzić i kiedy udać się do lekarza? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.

Spis treści:

  1. Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy i przyczyny
  2. W jaki sposób rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa?
  3. Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa?
  4. Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie domowe
  5. Już wiesz, czym jest zapalenie ścięgna Achillesa, jak leczyć kontuzję oraz w jaki sposób ją rozpoznać!

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy i przyczyny

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie są ścięgna w ciele człowieka. Zgodnie z definicją to włókniste struktury o srebrzysto-białej barwie, zbudowane ze zbitej tkanki łącznej. Połączone są za pomocą włókien kolagenowych i są przedłużeniem mięśni. To właśnie dzięki nim możliwe jest przeniesienie całej siły wywodzącej się ze skurczu mięśnia na kości, inicjując tym samym ruch poszczególnych części albo całego ciała. 

Samo ścięgno Achillesa znajduje się w nodze, z tyłu stawu skokowego (popularnej kostki), tuż nad piętą. Właśnie za to miejsce, według greckiej mitologii, matka herosa trzymała go, podczas zanurzania w Styksie. Tam też miała ugodzić śmiertelna strzała wypuszczona przez brata Hektora – Parysa. Stąd popularne określenie „pięta achillesowa”. 

Jednak odchodząc od dawnych wierzeń i analizując czysto naukowe oraz medyczne pojęcia, warto zwrócić uwagę, że ścięgno Achillesa jest największym spośród wszystkich ścięgien w ludzkim organizmie. Tworzą go dwa mięśnie łydki: płaszczkowaty i mięsień brzuchaty łydki. Jest ono szerokie u samej góry, następnie zwęża się ku dołowi, by później znów rozszerzyć. Na zakończeniu łączy się z guzem piętowym, który jest już strukturą kostną.

Taki układ anatomiczny sprawia, że człowiek może zginać podeszwowo stopę. Co to właściwie oznacza? Sprawnie działające ścięgno Achillesa umożliwi Ci chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze, skakanie czy nawet najzwyklejsze wspinanie się na palce. 

Choć ta część ciała stworzona jest z wielu włókien kolagenowych, co wpływa na jej siłę, to jest ona również narażona na różnego rodzaju stany zapalenia i inne uszkodzenia. I niestety, ból okolicy ścięgna Achillesa znacznie utrudnia pracę stopy. Często to uniemożliwia i konieczne jest czasowe unieruchomienie kończyny. Pomimo że Achilles gwarantuje stopie szeroki zakres ruchu, to wbrew pozorom sama jego struktura jest wyjątkowo mało elastyczna.

zapalenie ścięgna Achillesa

Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych Twojego ścięgna piętowego? Pierwsza to oczywiście brak rozgrzewki przed treningiem, który sprawia, że jest ono nieprzygotowane do aktywności fizycznej. Druga to problem w wyniku nadmiernego przeciążenia, spowodowany błędnym dobraniem ciężarów dla tej części ciała. 

Pośród dalszych przyczyn możemy wymienić zbyt wysoką intensywność treningów, aktywność na bardzo nierównym terenie czy nawet złą technikę wykonywanych ćwiczeń. 

Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do powstania nagłego bólu zlokalizowanego w okolicy ścięgna Achillesa. Kto jest na niego najbardziej narażony? Każdy, kogo aktywność opiera się na intensywnej pracy wspomnianych wcześniej mięśni łydki, a więc m.in. biegaczy, skoczków i kolarzy. 

Także osoby mniej aktywne fizycznie mogą w nieprzyjemny sposób przypomnieć sobie, gdzie znajduje się ścięgno Achillesa. Ból przy chodzeniu to tylko jeden z wielu problemów, z którymi przychodzi się im zmagać. 

Główny prognostyk to oczywiście ogólne dolegliwości bólowe, które nasilają się podczas próby dotyku. Samo miejsce kontuzji jest niezwykle tkliwe. Widoczne mogą być także obrzęk i zaczerwienienie. Stan zapalny często powoduje, że skóra w jego okolicy jest cieplejsza, niż w pozostałych częściach ciała. Objawy najczęściej nasilają się rano, kiedy kończyna przez dłuższy czas pozostawała unieruchomiona. Jest to tak zwany poranny ból Achillesa. 

U sportowców ból nasila się też na początku aktywności fizycznej, w trakcie jej trwania sukcesywnie ustępuje, jednak pod sam koniec ponownie wraca, często w zdecydowanie bardziej dokuczliwej formie. Mniej aktywni fizycznie mogą zmagać się z nim natomiast nawet po zwykłej zmianie długo noszonego obuwia, czy też złym jego doborze. 

Co jeszcze źle wpływa na ścięgno Achillesa? Ból będą powodować zmiany degeneracyjne postępujące wraz z wiekiem (osłabienie siły mięśniowej, nadmierna sztywność ścięgna, pogorszenie jego ukrwienia), nieprawidłowa mechanika ruchu stopy, łydki i podudzia (brak odpowiedniej techniki chodzenia), czy schorzenia ogólnoustrojowe (choćby dna moczanowa). 

zapalenie ścięgna Achillesa

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa możesz upatrywać też w coraz powszechniejszym siedzącym trybie życia, który przekłada się na rosnącą masę ciała.

Przeczytaj także: Wewnętrzne uszkodzenie stawu kolanowego m23 – czy jesteś narażony? Odpowiadamy! 

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy i przyczyny

Dolegliwości bólowe ścięgna piętowego nie zawsze będą związane z zapaleniem, czy jak określają eksperci „zmianami przeciążeniowymi w obrębie ścięgna Achillesa”. Ból w dolnej okolicy mięśni łydki może być związany z naciągnięciem, naderwaniem lub zerwaniem ścięgna piętowego. Do każdego z nich może także dojść w wyniku nadmiernego przeciążenia jego struktur.

Co różni je oraz zapalenie Achillesa? Objawy zerwania, bądź naderwania również wiążą się z bólem, ale w ich przypadku na skórze łatwiej dostrzeżesz siniaka. Odczujesz też trudność w zgięciu palców ku dołowi i brak możliwości sprawnego poruszania się przy pomocy kontuzjowanej nogi. 

Przede wszystkim natomiast usłyszysz charakterystyczny dźwięk, niczym trzask łamanej gałązki, który zwiastuje te bardzo poważne kontuzje. Tempo gojenia ścięgna w ich przypadku może być niestety zdecydowanie dłuższe niż leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa?

Terapia każdorazowo zależna będzie od stopnia zaawansowania urazu. Niestety cały cykl będzie długotrwały, ze względu na słabe unerwienie tej okolicy. Jednak prowadzony pod okiem profesjonalisty daje szansę na przyspieszenie procesów gojenia

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa rozpoczyna wywiadem przeprowadzonym z chorym, badaniem palpacyjnym bolesnej okolicy oraz metodami obrazowymi. Do nich należą zdjęcie rentgenowskie (RTG), ultrasonografia (USG) oraz rezonans magnetyczny. Gdy lekarz prowadzący postawi wstępną diagnozę, to pacjent decyduje, czy będzie chciał podjąć się leczenia. 

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

Absolutną podstawą jest oczywiście czasowe unieruchomienie kończyny, a następnie radykalne ograniczenie czynników, które miały destrukcyjny wpływ na ścięgno piętowe. Medyk z pewnością zachęci do zmniejszenia intensywności aktywności fizycznej. 

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu, konieczne będzie zaopatrzenie się w leki przeciwbólowe takie jak diklofenak, naproksen, meloksykam bądź ibuprofen. Ich przyjmowanie obowiązkowo skonsultuj z lekarzem bądź farmaceutą. 

Pomocna podczas leczenia zapalenia Achillesa będzie również ciężka praca z fizjoterapeutą. On zapewni masaże obolałego miejsca i wskaże jakie konkretne aktywności powinno się wykonywać. Należą do nich między innymi ćwiczenia rozciągające czy chodzenie w sposób technicznie dopasowany do fizjologii naszego organizmu. 

zapalenie ścięgna Achillesa

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniesie rezultatów, ból będzie raz po raz nawracał, albo w ogóle nie ustąpi stan zapalny, lekarz prowadzący może zaproponować operację. Dzieje się to jednak dopiero wtedy, gdy wielomiesięczna rehabilitacja i ćwiczenia rozciągające nie dają żadnych zauważalnych efektów

W tym aspekcie niezwykle ważna jest cierpliwość i słuchanie porad doświadczonych ekspertów. Twój organizm niekoniecznie może kurować się w takim tempie, jakiego oczekujesz. Jednak to właśnie specjaliści na podstawie badań i metod obrazowych mogą stwierdzić czy terapia prowadzi we właściwym kierunku.

Jak natomiast wygląda samo leczenie operacyjne zapalenia Achillesa? Podczas zabiegu lekarz usuwa zrosty i zwapnienia, które nagromadziły się w strukturze ścięgna. Sam zabieg wykonywany jest metodą klasyczną lub endoskopową, najczęściej w znieczuleniu regionalnym. Oznacza to, że będziesz przytomny, ale nie poczujesz nic od pasa w dół. 

Zobacz także: Konflikt rzepkowo-udowy u rowerzysty – objawy i zapobieganie

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie domowe

Wielu ludzi nie decyduje się na pójście do lekarza, gdy dopada ich zapalenie ścięgna w stopie. Jak leczyć je za pomocą domowych sposobów? Co należy zrobić? W tym przypadku także zalecany jest odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Ponadto na bolące miejsce, 4-6 razy na dobę warto przyłożyć lód (lub zmrożone okłady wielokrotnego użytku, które dostaniesz w aptece).

Chcąc rozciągać bolesne miejsce, chwyć dłonią za czubek stopy i przyciągnij palce w swoim kierunku. Odczujesz spory dyskomfort, jednak musisz wytrzymać w tej pozycji około 30 sekund i powtórzyć całość przynajmniej kilka razy. Po ćwiczeniach rozciągających możesz przejść do delikatnej aktywności.

Usiądź na skraju krzesła, całe stopy połóż na ziemi, a kolana ugnij pod kątem prostym. Teraz nie odrywając pięt, podnieś palce do góry, lecz nie przekraczaj progu bólu. Następnie stań na krawędzi schodów przednią częścią stopy i unieś się na palcach – raz na jednej nodze, raz na drugiej. Również i w tym przypadku nie przekraczaj bolesnej granicy. 

Jeśli tylko zauważysz, że coś jest nie tak, lub ból, zamiast zmniejszać się, robi się coraz intensywniejszy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

W momencie, gdy zdecydujesz się wrócić do regularnej jazdy na rowerze, zaopatrz się w profesjonalne buty np. buty szosowe Bontrager Velocis, które zapewniają idealne dopasowanie do kończyny, a w efekcie przeniesienie mocy podczas pedałowania. Warto również postawić na wkładki do butów Bontrager inForm BioDynamic. Stworzono je do odwzorowania łuków Twojej stopy, aby zapewnić jej odpowiednie wsparcie. 

Już wiesz, czym jest zapalenie ścięgna Achillesa, jak leczyć kontuzję oraz w jaki sposób ją rozpoznać!

Zapalenie ścięgna Achillesa to bardzo powszechna kontuzja i dotyka zarówno sportowców zawodowców, jak i amatorów. Niestety coraz częściej zmagają się z nią też osoby, które są nieaktywne fizycznie. Na szczęście istnieje szereg metod, które pozwalają uniknąć tego przykrego i bardzo bolesnego problemu. 

Współczesna medycyna i fizjoterapia wiedzą także, jak sobie z nim radzić, przywracając w ten sposób komfort życia i radość z ćwiczeń sportowych. Chcesz wrócić do regularnej jazdy na rowerze po wyleczeniu kontuzji ścięgna Achillesa? Zaopatrz się w stosowny sprzęt do jazdy, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery.