Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze? Porady na zimowe wyprawy
Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze i jak przygotować się na długie zimowe trasy? Jazda w chłodne dni może być prawdziwą przyjemnością pod warunkiem, że się odpowiednio do niej przygotujesz. Dobierz z nami odpowiednią odzież i akcesoria na sezon zimowy!
Spis treści:
- Optymalne temperatury do zimowej jazdy – kiedy warto się zatrzymać?
- Odpowiednie ubranie na chłodne dni – warstwy, materiały, akcesoria
- Jak chronić ręce, stopy i głowę przed mrozem?
- Bezpieczeństwo na lodzie i śniegu – co warto wiedzieć?
- Zakończenie
Optymalne temperatury do zimowej jazdy – kiedy warto się zatrzymać?
Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze, by było bezpiecznie i komfortowo? Niestety nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi, gdyż każdy ma indywidualną tolerancję na zimno. Wiele zależy też od doświadczenia i umiejętności ubrania się we właściwe warstwy.
Przyjmuje się, że osoby dobrze wyposażone w odzież termiczną i akcesoria, mogą komfortowo jeździć nawet w temperaturze sięgającej -10 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że poniżej tej wartości ryzyko utraty ciepła drastycznie wzrasta, podobnie jak ryzyko przeziębienia.
Jeśli warunki są skrajnie wymagające, a chcesz się poruszać – rozważ trenażer. To urządzenie, które pomoże Ci utrzymać wysoką kondycję fizyczną bez względu na pogodę, a integracja z aplikacjami typu Zwift, czy Rouvy, zachęca do regularnej aktywności.
Co jeśli należysz do tych, którzy chcą jeździć rowerem w zimie? Istotnym czynnikiem, który wpływa na komfort jazdy na zewnątrz, jest nie tylko temperatura powietrza, ale także odczuwalny chłód. Przeszywający, mroźny wiatr może błyskawicznie Cię wychłodzić i odebrać jakąkolwiek radość z jazdy rowerem.
Jazda na rowerze zimą jest zdrowa, o ile odpowiednio się ubierzesz.
Odpowiednie ubranie na chłodne dni – warstwy, materiały, akcesoria
Planując jazdę rowerem w zimie, szukaj odzieży, która odprowadza wilgoć, utrzymuje ciepło i nie krępuje Twoich ruchów. Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze? Najlepsze ubrania zimowe mają zakres temperatury „roboczej” nawet do -20 stopni Celsjusza.
Przy wyborze nie zapomnij o tym, by ubrania były wyposażone w membrany blokujące wiatr, to pomoże Ci chronić organizm przed mroźnym wiatrem.
Najlepiej sprawdza się zastosowanie trzech warstw: bielizny termoaktywnej, warstwy izolującej i warstwy ochronnej.
Bielizna termoaktywna
Jej rolą jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze skóry i utrzymanie jej suchej. Bielizna tego typu najczęściej wykonana jest z materiałów, które „otulają” ciało i pomagają utrzymać ciepło.
Przykładem może być termoaktywna bielizna Endura Transib. Wykonana jest z lekkiego i oddychającego materiału Coolmax, który gwarantuje równowagę między komfortem i utrzymaniem ciepła.
W bieliznę wbudowana jest warstwa antybakteryjna, która pomaga utrzymać świeżość podczas intensywnego wysiłku. Dopasowany krój sprawia, że Endura Transib przylega do ciała i nie krępuje ruchów.
Odzież termoaktywną należy potraktować jako niezbędny element zimowej garderoby każdego rowerzysty. Bez niej znacznie szybciej się wychłodzisz.
Przeczytaj również: Bielizna termoaktywna – jaką wybrać, gdy wybierasz się na rower? Podpowiadamy!
Izolacja i ochrona przed wychłodzeniem
W tej roli najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości kurtka zimowa, którą stworzono typowo do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.
Jedną z najlepszych kurtek zimowych jest Assos Mille GT Hashoogi Winter Jacket S11.
Wykonano ją z materiału Airblock-EVO.888, który jest elastyczny i dobrze dopasowuje się do sylwetki. To rzadkość wśród membran, które zwykle są sztywne i utrudniają ruchy. Kurtka dzięki Airblock-EVO.888 jest w stanie chronić Cię skutecznie przed mroźnym wiatrem i opadami atmosferycznymi.
Jej krój jest dostosowany do długich treningów, minimalizujący zagniecenia i nadmiar materiału na rękawach.
Wewnętrzna warstwa kurtki wykorzystuje tkaninę Heater o strukturze siatki, która „łapie” ciepło Twojego ciała i zamyka je w mikrokomorach, jednocześnie skutecznie odprowadzając wilgoć. Dzięki tej technologii kurtka jest zaskakująco oddychająca i komfortowa. Nie ma mowy o „zapoceniu” nawet przy długich treningach.
Rękawy wykonano w technologii ZigZaggy, która łączy termoizolację z niezawodną ochroną przed wiatrem i wodą. Oprócz tego Assos wkomponował w kurtkę system twinDeck Tec, czyli podwójną warstwę izolacji pod membraną softshell, która zapewnia dodatkową ochronę termiczną w najważniejszych miejscach.
Co jeszcze wyróżnia ten produkt? Kurtka ma wyjątkowo ciepły kołnierz StruzzoKragen regulujący ciepło bez potrzeby rozpinania kurtki. Oczywiście w całym projekcie uwzględniono także odblaskowe elementy zwiększające Twoją widoczność na drodze.
Polecamy wziąć pod uwagę zakup odzieży zimowej najwyższej jakości, by zapewnić sobie wysoki poziom ochrony przed mrozem. Kurtki zimowe Assos właściwie nie mają konkurencji w tym zakresie.
Jak chronić ręce, stopy i głowę przed mrozem?
Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa? Tylko jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz.
Najbardziej narażone na wychłodzenie w zimie są stopy, dłonie i głowa. Wychłodzenie tych części ciała nie tylko przyczynia się do spadku odporności i przeziębienia, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci bolesnych odmrożeń.
Skostniałe z zimna stopy i dłonie mogą skutecznie przeszkodzić Ci w jeździe na rowerze, a w skrajnych przypadkach taka przejażdżka może skończyć się u lekarza. Co w takim razie należy zrobić, by temu zapobiec? Ubrać się w odpowiednie akcesoria, które pomogą Ci utrzymać komfort termiczny.
Ochrona głowy
Kominiarka Bontrager Windshell to przykład jednego z najbardziej praktycznych rozwiązań do ochrony głowy podczas zimowych przejażdżek. Wykonana jest z materiału Profila Wind, który zapewnia wysoki poziom ochrony przed mrożącym wiatrem. Pomimo zastosowania membrany, kominiarka jest przyjemna i lekka w dotyku.
Wnętrze kominiarki jest uszyte ze szczotkowanej tkaniny termicznej Profila, która utrzymuje ciepło i odprowadza nadmiar wilgoci. Dzięki temu zapewni Ci ona komfort termiczny nawet podczas intensywnej jazdy.
Ergonomiczny krój kominiarki sprawia, że przylega ona do szyi, głowy i dobrze otula twarz. Niskoprofilowa konstrukcja ułatwia noszenie jej pod kaskiem bez uczucia nadmiernego ucisku.
Zobacz także: Po co kominiarka pod kask rowerowy? Ochrona, komfort i polecane modele na każdą pogodę
Ochrona dłoni
Jeśli szukasz sposobu na utrzymanie ciepła dłoni, to rękawiczki zimowe Bontrager Velocis są właściwym wyborem z odpowiednim stosunkiem jakość/cena.
Wykonano je z tkaniny shoftshell, dzięki czemu są całkowicie nieprzewiewne. Dodatkowo podszyto je wewnątrz materiałem polarowym, który utrzymuje ciepło. Z zewnątrz rękawiczki zimowe Bontrager Velocis pokryte są membraną ochronną, która skutecznie chroni przed deszczem i śniegiem.
By poprawić chwyt kierownicy, producent zastosował wewnątrz rękawiczki materiał Wetgrip, który zapobiega przesuwaniu się rękawiczek i poprawia kontrolę nad rowerem w trudnych warunkach.
Sprawdź również: Jakie rękawiczki na rower? Wybieramy najlepsze dla Ciebie
Ochrona stóp
By ochronić stopy przed wychłodzeniem podczas zimowej jazdy, masz tak naprawdę dwa rozwiązania.
Możesz pokusić się o ocieplacze, czyli specjalne nakładki na buty, które chronią stopy przed warunkami zimowymi. Mogą to być na przykład ocieplacze na buty Endura Freezing Point Overshoe II.
To produkt, który daje Ci dodatkowe 4 mm ochrony neopreonowej na stopach, dzięki czemu zapewnią Ci izolację termiczną na dobrym poziomie. Wodoodporna powłoka zewnętrzna odpycha wodę i chroni wnętrze przed wilgocią, a dodatkowe wzmocnienia na palcach i piętach zwiększają trwałość całego produktu.
To absolutny must-have w arsenale kolarza jeżdżącego zimą. Można go jednak zastąpić bardziej kosztownym i efektywnym rozwiązaniem w postaci butów dedykowanych do jazdy w zimie.
Mogą to być na przykład buty zimowe Fizik Terra Arctica X5 GTX. Jest to zaawansowane obuwie zaprojektowane z myślą o jeździe rowerem w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Z zewnątrz twoje stopy chronione są w tym obuwiu przez membranę Gore-Tex, dzięki czemu stopa oddycha i jest chroniona przed wilgocią. Wzmocniona konstrukcja całego buta chroni stopę przed urazami, a podeszwa wykonana z mieszanki gumy Vibram zapewnia wysoki poziom przyczepności na różnych nawierzchniach.
Do tego buty Fizik Terra Arctica błyskawicznie dopasujesz do stopy dzięki dobrze znanemu zapięciu BOA.
Jeśli często jeździsz w zimie i zależy Ci na tym, by czas przygotowania do jazdy był jak najkrótszy – buty zimowe są najlepszym rozwiązaniem do ochrony stóp przed zimnem.
Zobacz też: Jakie ochraniacze na buty rowerowe wybrać?
Bezpieczeństwo na lodzie i śniegu – co warto wiedzieć?
Warunki zimowe są szczególnie wymagające dla każdej osoby, która chce uprawiać sport na zewnątrz. Lód i śnieg znacznie podnoszą ryzyko poślizgnięcia się i upadku podczas jazdy na rowerze. Do tego, ścieżki rowerowe rzadko bywają w na tyle dobrym stanie, by były bezpieczne. Jak bezpiecznie jeździć zimą?
- Podstawową zasadą obowiązującą podczas zimowej jazdy rowerem jest: dostosowanie prędkości jazdy do warunków. Te manewry, które w lecie wykonujesz z łatwością, w zimie mogą skończyć się poważnym upadkiem. Unikaj gwałtownych ruchów, takich jak ostre hamowanie i szybkie pokonywanie zakrętów i skup się na płynnej jeździe.
- Elementem, który może Ci pomóc utrzymać właściwy tor jazdy, jest zmiana ogumienia. Najlepiej sprawdziłyby się w tej sytuacji opony z kolcami, których użycie jest niestety niedozwolone w Polsce. Chcąc zwiększyć przyczepność, sięgaj po możliwie jak najszersze opony z głębokim, terenowym bieżnikiem – to pomoże Ci utrzymać kontrolę nad rowerem.
- Razem z wymianą opon, rozważ zmniejszenie ciśnienia. Opona dzięki temu ma większą powierzchnię styku z podłożem, co ułatwi Ci jazdę w trudnych warunkach.
- Podczas zimowej jazdy nie zapomnij o elementach odblaskowych na ubraniach i pamiętaj o oświetleniu. Dobrze, by kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogli Cię zobaczyć z dużej odległości. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo.
Przeczytaj również: Jazda rowerem zimą nie musi być wyzwaniem! Poznaj polecane modele trenażerów
Zakończenie
Jazda zimowa to wyzwanie, które po odpowiednim przygotowaniu może być równie przyjemne jak jazda rowerem w lecie. Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa? Oczywiście, że tak! To jeden z najlepszych sposobów na budowanie odporności i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.
Jeśli chcesz wziąć udział w najlepszych zawodach w galaktyce, to kupuj zestaw zimowych ciuchów i trenuj, bo sezon letni coraz bliżej!
Do następnego!