Ładuję...

Dyskopatia a jazda na rowerze – czy to dobry pomysł?

30/05/2023
Dyskopatia a jazda na rowerze – czy to dobry pomysł?

Ból kręgosłupa to powód, dla którego często chcemy zrezygnować z aktywności fizycznej, a w szczególności z jazdy na rowerze. To właśnie ona jawi się jako przyczyna kłopotów. Za dolegliwości bólowe może zaś odpowiadać między innymi dyskopatia. A jazda na rowerze co ma z tym wspólnego? Jak się okazuje, naprawdę wiele. Czym dokładnie jest, czy trzeba przestać jeździć na rowerze, można ją wyleczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście! 

Spis treści:

  1. Rower a kręgosłup – czym jest dyskopatia?
  2. Dyskopatia a jazda na rowerze – czy da się połączyć dolegliwość z aktywnością?
  3. Czy rower jest dobry na kręgosłup?
  4. Dyskopatia a jazda rowerem – wiesz już więcej!
  5. Jazda na rowerze a kręgosłup – postaw na sprzęt zdrowy dla kręgosłupa!

Rower a kręgosłup – czym jest dyskopatia? 

Ból w lędźwiach, kłucie między łopatkami czy chory kręgosłup szyjny a jazda na rowerze – ta kwestia spędza sen z powiek fanom kolarstwa, którym przychodzi zmagać się z dolegliwościami nie tylko w czasie jazdy, ale i w życiu codziennym. Jedną z przyczyn może być dyskopatia. Czy jest to poważne schorzenie zagrażające życiu? Nie ma co ukrywać, najlepiej będzie pochylić się dokładnie nad anatomią człowieka. Sprawdź, co prowadzi do jej powstawania i jakie objawy ją charakteryzują. 

Dyskopatia to przewlekła choroba kręgosłupa. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Czym są dyski? To struktura anatomiczna znajdująca się między trzonami kręgów ludzkiego kręgosłupa. Dorosły człowiek posiada 23 krążki międzykręgowe, a to przekłada się na około 25% wysokości całego kręgosłupa.

Chory kręgosłup szyjny a jazda na rowerze – jakie wdrożyć działania profilaktyczne

Krążki międzykręgowe – inaczej również określane jako tarcza – są zbudowane z jądra miażdżystego, otoczonego przez złożony z włókien kolagenowych pierścień włóknisty. Wielkość oraz kształt dysków zmienia się w zależności od odcinka kręgosłupa – wzrasta ku dołowi i są one największe w odcinku lędźwiowym.

Z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa spowodowanymi problemem z dyskiem najczęściej zmagają się pacjenci w wieku od 30 do 50 lat, choć dyskopatia może przytrafić się zarówno starszym, jak i młodszym. Powoduje ją szereg czynników związanych ze zużyciem dysków oraz pozostałych elementów narządu ruchu. Wśród nich wymienimy przeciążenia statyczne i dynamiczne czy przemieszczanie się lub zwyrodnienia jądra miażdżystego. Efektem stopniowej degeneracji będzie powstanie przepukliny i ucisku na struktury nerwowe.

Najczęściej uszkodzeniom ulegają dyski w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Są one elementami najbardziej ruchomymi, a przez to szczególnie narażonymi na duże przeciążenia. Dlatego właśnie tak wielu kolarzy nim uda się do lekarza lub fizjoterapeuty – co powinno być przecież oczywistością – skrupulatnie sprawdza w sieci czy dyskopatia szyjna a jazda na rowerze nie wykluczają się wzajemnie. 

Występuje ona często i jest znakiem rozpoznawczym osób, które na co dzień pracują w biurze w pozycji siedzącej. Często nie przykuwają uwagi na zgarbioną pozycję ciała szkodliwą dla ich kręgosłupa. Na szczęście z reguły nie przyczyni się do niej ukochana jazda na rowerze. A dyskopatia lędźwiowa?

Jazda na rowerze a dyskopatia lędźwiowa – zmora osób garbiących się w pozycji siedzącej

Jest spotykana najczęściej u osób pracujących dużo fizycznie. Niestety tacy robotnicy nie przestrzegają zasad ergonomii pracy, dźwigają zbyt duże ciężary oraz schylają się, zamiast wykorzystywać mięśnie kończyn dolnych do wstawania. Ich typowa pozycja to najczęściej delikatne pochylenie do przodu, co również ma szkodliwy wpływ na ogólną postawę ciała. 

Zaczekaj! Chcesz wiedzieć, jaka jest zdrowa pozycja ciała na rowerze? Zapoznaj się również z innym wpisem: Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Wśród najpopularniejszych przyczyn dyskopatii, oprócz noszenia nadmiernych obciążeń i zbyt długiego siedzenia, wyróżnimy niewłaściwą technikę dźwigania, wady postawy, intensywną aktywność fizyczną bez odpowiedniego przygotowania oraz zaawansowany wiek. 

Dyskopatia może być też konsekwencją urazu lub kontuzji oraz nadwagi. Są na nią narażeni także kierowcy samochodów. W pojazdach najczęściej zapominają o prawidłowej, wyprostowanej pozycji, a i nawet delikatne – nieodczuwalne przez organizm wibracje – mogą mieć zgubny wpływ na poszczególne odcinki pleców. 

Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z dyskopatią? Jej najczęstsze objawy to silny ból, narastający podczas wykonywanego ruchu, osłabiona siła mięśniowa, drętwienie, mrowienie kończyn, zaburzenia czucia, niedowłady określonych grup mięśni, zawroty głowy pochodzące od kręgosłupa. Jak sam widzisz, lista dysfunkcji jest dość długa. Świadczą one o problemie, z którym wkrótce trzeba będzie się zmierzyć, a odwlekanie leczenia na później bardziej będzie eskalować bóle i dolegliwości.

Regularnie nawracające bóle kręgosłupa powinny niepokoić – najlepiej jak najszybciej skontaktować się z ortopedą lub neurologiem. W jaki sposób lekarz będzie diagnozować Twoje schorzenia? Działania te polegają w szczególności na przeprowadzaniu wywiadu, badań lekarskich, a także obrazowych. Aby potwierdzić schorzenie, najczęściej wykonuje się RTG kręgosłupa, tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. 

Warto jednak wskazać, że zdaniem diagnostów, to właśnie ta ostatnia technika jest najlepsza, gdyż bardzo dokładnie przedstawia tkanki miękkie, pozwala określić stopień uszkodzenia dysku i obrazuje, czy uszkodzona tarcza powoduje ucisk na korzenie nerwowe kręgosłupa.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego zależy w głównym mierze od stadium, w którym została ujawniona. Najlepszym lekarstwem na zmniejszenie odczuwanego bólu są zestawy ćwiczeń podczas zabiegów rehabilitacyjnych. W trakcie leczenia zachowawczego stosuje się również leczenie farmakologiczne (środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi), mające pomóc w uśmierzaniu bólu kręgosłupa. 

Jakie ćwiczenia zaleci Ci fizjoterapeuta? Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno, dlatego ich dobór powinien być przygotowany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej jednak rehabilitant zaleci Ci poniżej zaprezentowanie rodzaje ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa

  1. podczas siedzenia na krześle, ręce kładziemy na kolanach, a stopy mocno wbijamy w ziemię, aktywizując w ten sposób mięśnie nóg. Następnie delikatnie cofamy brodę i wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund, wykonując to zadanie kilkanaście razy w ciągu dnia. 
  2. w tej samej siedzącej pozycji wykonujemy obszerne krążenia głową, w jedną i w drugą stronę. Tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu, wykonujesz kilkanaście powtórzeń w ciągu dnia. 

Co, jeśli nie zauważysz poprawy po wizycie u fizjoterapeuty i uśmierzanie bólu nie zadziała? Wówczas konieczna może okazać się operacja. Obecnie wykonuje się trzy rodzaje zabiegów, które mają pomóc w pozbyciu się problemu. Są to: mikrodiscektomia, czyli odbarczenie ucisku na korzeń nerwowy, laminektomia – usunięcie fragmentu kości lub krążka międzykręgowego w celu zwiększenia przestrzeni dla korzeni nerwowych oraz discektomia, a więc usunięcie krążka międzykręgowego. 

Dyskopatia szyjna a jazda na rowerze. Nie zabrania się jazdy na rowerze pod warunkiem zapewniania sobie roweru i siodełka, które pozwolą przyjąć pozycję siedzącą zdrową dla kręgosłupa

Dyskopatia a jazda na rowerze – czy da się połączyć dolegliwość z aktywnością? 

Istnieje kilka sposobów, abyś miał szansę zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego. Wymienić wśród nich należy dbałość o prawidłową postawę ciała – zarówno podczas pracy, jak i snu – utrzymywanie właściwej masy ciała oraz odpowiednia dieta bogata w wapń, witaminy A, B, C, D, sole mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3 i ewentualna suplementacja niedoborów wspomnianych wartości odżywczych. 

W kontekście ruchu unikaj gwałtownych zmian kierunku i nagłych zrywów, a także zrezygnuj z podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli to niemożliwe, stosuj odpowiednią technikę, której nacisk kładzie na wykorzystanie siły mięśni nóg. Kiedy chcesz podnieść coś ciężkiego, wykonaj przysiad lub półprzysiad, co oczywiście zależy od masy i wysokości, na jakiej znajduje się obiekt, złap go, a następnie powstań do pozycji stojącej. Zwróć uwagę, aby mieć wyprostowane plecy podczas wstawania.

A co z aktywnością fizyczną? Ona oczywiście również jest wskazana w przypadku profilaktyki schorzeń kręgosłupa, takich jak dyskopatia. Szczególnie powinno zależeć Ci na wzmocnieniu mięśni pleców, brzucha i przykręgosłupowych oraz rozciągnięciu poszczególnych części ciała. 

Jeśli natomiast już teraz mierzysz się z uciążliwym bólem, to też mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Właściwie żadne schorzenie nie wyklucza rekreacyjnej jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak o wcześniejszej konsultacji z ekspertem. Co ciekawe, optymalnie dobrane obciążenia i trzymanie się zaleceń daje szansę na uniknięcie uciążliwych dolegliwości bólowych podczas jazdy, które może nawet przyspieszą wyleczenie z choroby.

Jeżeli jeździsz setki kilometrów w ciągu roki, zapewne miałeś do czynienia z zakwasami. Jak pozbyć się zakwasów? 5 sprawdzonych porad – sprawdź je i przetestuj!

Czy rower jest dobry na kręgosłup?

Czy rower jest dobry dla kręgosłupa – ciekawostka

Lekarz czy fizjoterapeuta z reguły także nie powinien widzieć przeciwwskazań do spokojnej jazdy, ale z pewnością uzależni ją od odpowiedniej postawy podczas pokonywania kilometrów. W jej utrzymaniu z pewnością pomoże dobrze dobrany sprzęt rowerowy. 

Prosty kręgosłup utrzymasz podczas jazdy na rowerze fitness Giant Escape Disc 2 2023. Jest on niezwykle lekki i wytrzymały, dlatego całą swoją energię będziesz mógł skupić na energicznym pedałowaniu i szybszym pokonywaniu trasy, zamiast rozmyślaniu o tym, że rower stanowi dodatkowe obciążenie. 

Chcąc uchronić swój kręgosłup przed szkodliwym wpływem drgań w trakcie jazdy po kostce brukowej, której wciąż jest na ścieżkach rowerowych zdecydowanie za dużo, wybierz rower z solidnym amortyzatorem. Taki właśnie będzie rower crossowy Marin San Anselmo DS1 2023, który dodatkowo posiada obniżoną ramę, co będzie świetnym udogodnieniem w szczególności dla kobiet. 

Rower crossowy damski Marin San Anselmo DS1 2023

Warto również zainwestować w profesjonalne siodełko. Im posiada ono większą powierzchnię, tym lepiej rozkłada się ciężar i siły wywierane na dolne partie kręgosłupa. Jeśli planujesz nowe siodełko w rowerze, poznaj siodełko rowerowe Specialized Power Comp z Mimic. Idealnie sprawdzi się ono podczas rekreacyjnej jazdy. Z kolei zaś gdy planujesz bardziej aktywną jazdę i szukasz lekkiego siodełka, postaw na siodełko rowerowe Specialized Lithia Comp Gel WMN. Zapewni Ci ono komfort podczas długich jazd treningowych lub weekendowych wycieczek.

Skip to the beginning of the images gallery Siodełko rowerowe damskie Specialized Power Comp z Mimic

Dyskopatia a jazda rowerem – wiesz już więcej!

Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, popularnie zwana jako dyskopatia, dotyka bardzo wielu ludzi, nie tylko utrudniając pracę, ale i normalne funkcjonowanie w codzienności. Niestety nieleczony problem będzie się nieustannie pogłębiał, przez co może przybrać jeszcze gorszą postać. Z czasem będziesz musiał się zdać na umiejętności chirurga podczas wizyty na stole operacyjnym. Nie chcesz do tego dopuścić!

Kiedy natomiast wcześniej rozpocznie się walkę z dyskopatią – zarówno szyjną, jak i lędźwiową – wówczas istnieje spora szansa na to, że pomocna okaże się rehabilitacja i nie będzie potrzeby interwencji chirurgicznej. 

Co ważne, w uchronieniu się przed pojawieniem się problemu może pomóc aktywność fizyczna, w tym jazda na rowerze. Jeśli doskwierają Cię bóle zbliżone do opisu dyskopatii, przed wyruszeniem w trasę skontaktuj się z lekarzem, który zadecyduje czy możesz trenować na rowerze. Dzięki przeprowadzonemu badaniu istnieje większa szansa na szybszy zanik  schorzeń.

Rower a kręgosłup - podsumowanie najważniejszych informacji

Jazda na rowerze a kręgosłup – postaw na sprzęt zdrowy dla kręgosłupa! 

Aby chronić swój kręgosłup podczas kolarskich eskapad, zawsze stawiaj na sprzęt najwyższej jakości i porady prawdziwych ekspertów. Wszystko to znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery. Z chęcią podpowiemy Ci, który z naszych produktów pozwoli jeździć z odpowiednią postawą pleców, a także jakie akcesoria sprawdzą się na dłuższych i krótszych trasach.

Do następnego!