Firma Trek – dlaczego warto wybrać rowery tej marki?
Firma Trek od lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników rowerów. Zdobyła zaufanie na całym świecie dzięki innowacji, wytrzymałości i najlepszej na rynku opiece klienta po zakupie. Czym wyróżnia się ta marka? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Co sprawia, że rowery Trek są jednymi z najczęściej wybieranych?
- Jakie innowacje wprowadza Trek, aby zadowolić rowerzystów?
- Najpopularniejsze modele Treka – co warto wiedzieć przed zakupem?
- Trek – co to za firma?
Co sprawia, że rowery Trek są jednymi z najczęściej wybieranych?
Firma Trek powstała w 1976 roku w stanie Wisconsin w USA i szybko stała się jednym z ważniejszych producentów na świecie. Od lat inwestuje w badania i rozwój, wprowadzając innowacyjne technologie do branży rowerowej. Marka dysponuje między innymi włóknem węglowym OCLV, którego właściwości sprawiają, że jej rowery uchodzą za jedne z najbardziej komfortowych.
Rowery Trek zyskały międzynarodowe uznanie również dzięki sukcesom sportowym. Na rowerach tej marki jeździli między innymi Lance Armstrong oraz zespół Trek-Segafredo (dziś Lidl-Trek), co jeszcze bardziej zbudowało rozpoznawalność marki na świecie.
To, co szczególnie wyróżnia Trek na tle innych firm, to wyjątkowy system gwarancyjny. Dożywotnia gwarancja obowiązuje dla pierwszego właściciela roweru i obejmuje szereg uszkodzeń, które mogą nastąpić w trakcie eksploatacji. Trek znany jest z tego, że wymienia lub naprawia ramy, które mają nawet kilkanaście lat.
Co więcej, w firmie funkcjonuje „ubezpieczenie” dla części z włókna węglowego. Program Carbon Care dedykowany jest zarówno dla kół, jak i ram z karbonu. Carbon Care umożliwia wymianę lub naprawę komponentów na preferencyjnych warunkach nawet wtedy, gdy uszkodzenie powstało z wyraźnej winy użytkownika.
Wszystkie koła i części spod marki własnej Trek – Bontrager, objęte są 2-letnim programem bezpłatnej wymiany lub naprawy Carbon Care. Oprócz tego mają dożywotnią gwarancję producenta, podobnie jak ramy wykonane z OCLV.
Co w takim razie sprawia, że klienci chętnie sięgają po rowery Trek? Firma dba o swoich użytkowników i jest z nimi także w okresie eksploatacji roweru. Dzięki temu klienci kojarzą markę jako solidną i godną zaufania.
Przeczytaj także: Ranking rowerów elektrycznych MTB! 5 najlepszych modeli
Jakie innowacje wprowadza Trek, aby zadowolić rowerzystów?
Trek wprowadza innowacje, które wyznaczają standardy w branży rowerowej, zwłaszcza w segmencie wyścigowych rowerów szosowych.
Jednym z przykładów, jest obecna w rowerach Trek technologia IsoSpeed. Wprowadzono ją w celu poprawienia komfortu jazdy i amortyzacji nierówności. Pozwala ona na pochłanianie wstrząsów bez wpływu na sztywność i stabilność roweru. Dzięki IsoSpeed rowerzysta może cieszyć się wygodą na nierównych trasach i lepszą wydajnością pedałowania.
W najnowszych generacjach rowerów Trek IsoSpeed zastąpiono specjalnym kształtem ramy, który ma oferować podobne właściwości. Technologia nazywa się IsoFlow i jest obecna między innymi w rowerach szosowych z serii Madone.
Madone Gen 8 zaprojektowano z myślą o minimalnych oporach powietrza i niskiej masie. To rower, który stworzono do wygrywania w najbardziej wymagających wyścigach klasy World Tour. Ideą, która stała za tym modelem było połączenie właściwości aerodynamicznych Madone poprzednich generacji z lekkością wspinaczkowego modelu Emonda.
W Madone zastosowano najnowocześniejsze włókno węglowe OCLV 900, które charakteryzuje się 20% bardziej wytrzymałą strukturą od poprzedniej generacji. Pozwoliło to na zredukowanie wagi ramy bez utraty jej sztywności. W Madone 8 generacji znajdziesz także wspominany łącznik IsoFlow, który nadaje charakterystycznego kształtu tylnej sekcji roweru. Dzięki niemu nowy Trek Madone jest komfortowy i aerodynamiczny.
Aerodynamice sprzyja także technologia Full System Foil. To specjalny kształt ramy, który opracowano w tunelu aerodynamicznym. Zostały one spłaszczone tak, by przepływ powietrza wokół roweru poprawiał jego osiągi. Pozycja rowerzysty, kokpit, oraz inne elementy konstrukcji skrupulatnie zaprojektowano jako całość, by osiągnąć ten efekt. Razem z premierą Trek Madone 8 Generacji miał premierę także dedykowany bidon do tego modelu.
Firma Trek nie oszczędza na rozwoju i kreowaniu nowych technologii, dlatego jej rowery są jednymi z najbardziej interesujących na rynku.
Najpopularniejsze modele Treka – co warto wiedzieć przed zakupem?
Trek oferuje szeroką gamę rowerów, które zostały zaprojektowane do każdego stylu jazdy. Czy do swojego stylu jazdy dopasujesz rower Trek? Firma ma dostępne propozycje w każdym segmencie, a dopasowanie rozmiaru do swoich potrzeb nie będzie żadną trudnością.
Zobacz również: Trek czy Kross? Oto jest pytanie!
Szukam szybkiego roweru szosowego – Trek Madone SL 5
To podstawowy karbonowy rower szosowy Trek, który korzysta z właściwie tych samych rozwiązań konstrukcyjnych, co najwyższy model Madone SLR.
Ta „przystępna cenowo” wersja umożliwia dostęp do najlepszych technologii nawet osobom z ograniczonym budżetem. Jej rama zbudowana jest z włókna OCLV serii 500, co czyni ją lekką, sztywną i responsywną. Dzięki technologii Full System Foil, kształty rur optymalizują przepływ powietrza, co minimalizuje opór i wspiera osiąganie wysokich prędkości na płaskich trasach. W ramę wbudowany jest system IsoFlow zwiększający komfort.
Wersja SL 5 wyposażona jest w wytrzymałą i niezawodną grupę osprzętu do jazdy amatorskiej – Shimano 105. Zapewnia ona precyzyjną zmianę biegów i wysoką niezawodność.
To wariant, który może wymagać pewnego doinwestowania do pełnego zadowolenia użytkownika. Przede wszystkim do ulepszenia kwalifikują się koła, które jak w każdym rowerze entry-level, ani nie są najlżejsze, ani najlepsze. Ładny stożek miedzy 38-50mm nada tej „Madonce” wyjątkowego charakteru.
Więcej na ten temat znajdziecie w naszej recenzji video tego modelu. To świetny rower szosowy dla każdego, kto chce jeździć dużo i szybko. Ten model Trek firma potraktowała jako prawdziwy pokaz swoich możliwości technologicznych.
Ścigam się w maratonach MTB i wyścigach XC – Trek Procaliber
Firma Trek w 2024 roku zaprezentowała już 3 generację Procaliber. To rower górski typu hardtail, który z każdą kolejną odsłoną przechodzi szereg usprawnień i modyfikacji. Najnowsza generacja bez problemu sprosta wymaganiom współczesnych tras cross-country i maratonów MTB. Dotyczy to nawet podstawowego wariantu Procaliber 9.6 Gen3
Geometria ramy z włókna węglowego zaprojektowana została z myślą o stabilności i kontroli na luźnej nawierzchni. Kąt główki wynosi 67 stopni, co czyni rower agresywnym i stabilnym przy wysokich prędkościach. Krótki mostek i 120 mm skoku amortyzatora dają poczucie zwrotności i przewidywalności każdego manewru. Jednocześnie rower jest komfortowy i szybki w technicznych sekcjach.
Największą ciekawostką w tym modelu jest dla rynku IsoBow, czyli specjalnie zaprojektowany łącznik w tylnej sekcji ramy. Zastąpił on w 3 generacji znany IsoSpeed i co ważne – pozwolił na uzyskanie znacznie niższej wagi. Specjalnie ułożone włókna IsoBow tłumią drgania i podnoszą komfort jazdy na nierównym terenie, bez utraty sztywności ramy.
Jest ona w stanie pomieścić opony o szerokości aż 2.6 cala, co zwiększa przyczepność i da Ci dużo pewności na trudnych odcinkach trasy. W 3 generacji Procaliber wprowadzono także pływający zacisk tylnego hamulca, co pomaga efektywnie hamować, bez utraty sztywności i parametrów jezdnych. Jaki jest efekt? Trek Procaliber 9.6 znakomicie prowadzi się na terenowych trasach.
W kwestii osprzętu producent zastosował połączenie Shimano SLX i XT. To zestaw, który da Ci wysoką precyzję zmiany biegów w każdych warunkach pogodowych. Do tego Procaliber 9.6 ma wydajne hydrauliczne hamulce tarczowe Shimanio MT500.
Z tym rowerem możesz śmiało planować amatorskie starty w wyścigach XC i maratonie.
Przeczytaj również: Trek Procaliber Gen 3 – Rewolucja w świecie rowerów XC
Po całym tygodniu pracy chcę się solidnie wyszaleć – Trek Rail
Najlepszym określeniem dla Trek Rail 5 Deore Gen 3, jest: „zabawka na kołach”. To żywy przykład na to, że rowery elektryczne mają swoje miejsce na rynku.
Model został zaprojektowany z myślą o wymagających trasach enduro i agresywnych zjazdach. Wyróżnia się lekką ramą z włókna węglowego OCLV, która zapewnia wysoką precyzję prowadzenia i wytrzymałość.
W projekcie zawieszenia Trek zastosował technologię Active Breaking Pivot (ABP). Dzięki niej rower zapewnia wysoką kontrolę przy hamowaniu na luźnej nawierzchni, co przekłada się na pewność i stabilność jazdy w terenie.
Za wspomaganie elektryczne odpowiada wydajny silnik Bosch Performance Line CX, generujący aż 85 Nm momentu obrotowego. Sparowano go z wydajną baterią Bosch PowerTube 750 Wh, dzięki której zasięg pozwoli Ci na cały dzień jazdy. Bateria może zostać wyjęta do ładowania, co ułatwia codzienne korzystanie z roweru.
Z poziomu kierownicy i czytelnego wyświetlacza, jesteś w stanie zarządzać charakterystyką pracy silnika i dawkowaniem energii. System pozwala też na podgląd podstawowych parametrów jazdy i integrację ze smartfonem.
W ramę Trek Rail wbudowano także system Mino Link, który pozwala na dostosowanie geometrii ramy do swojego stylu jazdy. Możesz dzięki niemu zmienić kąt główki i wysokość supportu, co ułatwi dostosowanie roweru do planowanej trasy.
Rower oparto na 12-rzędowej grupie Shimano Deore, która znana jest z wytrzymałości i precyzji. Fabrycznie Trek Rail ma także sztycę typu dropper i szerokie opony Bontrager 2.6 cala.
Trek – co to za firma?
Trek, jaka to firma? Z pewnością innowacyjna i charakterystyczna. Jeśli zależy Ci na rowerach wysokiej jakości z najnowszą technologią, to z łatwością znajdziesz w ofercie tego amerykańskiego producenta coś dla siebie.
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym mamy kompletną ofertę rowerów Trek. Wiele z nich trafiło też do naszych recenzji na kanale YouTube. Zaglądajcie!
Do następnego!