Gesty rowerzystów – bezpieczna jazda

15/06/2024
Gesty rowerzystów – bezpieczna jazda

Rowerzyści komunikują się między sobą oraz z kierowcami samochodów przy pomocy gestów. Dzięki temu mogą szybko zasygnalizować, jaki manewr planują. To pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Poznaj ważne gesty rowerzystów. Dowiedz się, co oznaczają oraz jak je prawidłowo wykonywać.

Spis treści:

  1. Dlaczego gesty są ważne?
  2. Podstawowe gesty rowerzystów
  3. Ostrzeganie innych rowerzystów i pieszych
  4. Jak prawidłowo wykonywać gesty?
  5. Częste błędy i jak ich unikać
  6. Znaczenie komunikacji w grupie rowerzystów
  7. Gesty rowerzystów a bezpieczna jazda

Dlaczego gesty są ważne?

Gesty kolarzy są ważne, ponieważ pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo. Rowerzyści nie mają do swojej dyspozycji, na przykład kierunkowskazu. W jakiś sposób muszą jednak sygnalizować planowane manewry. 

Gesty rowerzystów są ważne ze względu na prawo. Wymaga ono jednak wyłącznie znajomości zamiaru skręcenia. Ruch ręką należy wykonać przed rozpoczęciem manewru, natomiast w trakcie nie jest to już konieczne, ponieważ mogłoby utrudnić utrzymanie równowagi. Nawet jeśli masz gadżety, które wskazują na zamiar wykonania skrętu, musisz wykonać gest ręką.

Prawo to jednak nie wszystko. Liczy się również etykieta kolarska. Rowerzyści mogą ustalać między sobą różne znaki, które będą później wykorzystywane podczas jazdy w peletonie. W dużej grupie to naprawdę ważne, ponieważ wykonanie manewru bez ostrzeżenia może być niebezpieczne dla wielu osób. Dzięki ustalonym wcześniej gestom można przewidywać ruch rowerzystów znajdujących się w pobliżu co, ma pozytywny wpływ na płynność jazdy.

gesty-rowerzystow

Podstawowe gesty rowerzystów

Do podstawowych gestów rowerzystów należą:

  • wyciągnięcie lewej ręki na bok, co zapowiada skręt w lewo;
  • wyciągnięcie prawej ręki na bok, czyli zapowiedź skrętu w prawo.

Z tych znaków korzystają już dzieci, które uczą się ich, żeby otrzymać kartę rowerową. Wyciągnięcie ręki działa niczym kierunkowskaz.

Sprawdź także: Poznaj zasady jazdy rowerem w grupie

To właśnie te gesty przyczyniają się do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Są znane wszystkim. Pokazują innym rowerzystom, że czas na manewr skrętu, ale są też informacją dla kierowców samochodów poruszających się za kolarzami.

Istnieją jednak takie gesty, które są ważne przede wszystkim dla osób jeżdżących w dużych grupach. Przykładowo, żeby wskazać, że chcesz się zatrzymać, musisz wyciągnąć zgiętą w  łokciu rękę pod kątem 90 stopni tak, aby dłoń znajdowała się na wysokości głowy. Dzięki temu osoba jadąca za Tobą będzie miała czas, żeby wyprzedzić Cię lub znacznie zwolnić. Rower nie jest wyposażony w kierunkowskaz, ale poza tym nie ma światła stopu. Właśnie dlatego gest wskazujący chęć zatrzymania się jest konieczny. Jeśli się na to nie zdecydujesz, istnieje duże ryzyko, że osoba za Tobą, po prostu nie zdąży się zatrzymać.

Jeśli konieczne jest zwolnienie tempa, również warto to zasygnalizować. To pomoże uniknąć ryzykownych sytuacji. Należy wyciągnąć dłoń w bok i poruszyć nią w górę i w dół. W ten sposób dasz znać innym rowerzystom, żeby zredukowali prędkość.

Podczas jazdy na rowerze masz pewne ograniczenia w porównaniu z samochodami. Trudno osiągnąć taką samą prędkość jak auta, szczególnie gdy jedziesz pod górę. Kierowca z pewnością chciałby Cię wyprzedzić, jednak nie ma pewności, czy może. Nie do końca wie, co znajduje się przed Tobą. Żeby ułatwić mu manewr, możesz zastosować gest. Jaki? Wykorzystaj lewą rękę. Sięgnij nią za siebie i wykonaj pojedynczy ruch w przód. Dzięki temu prowadzący samochód będzie miał pewność, że nie planujesz innych manewrów i może Cię bez obaw wyprzedzić.

Ostrzeganie innych rowerzystów i pieszych

Gesty rowerzystów są potrzebne, żeby komunikować się z kierowcami samochodów, ale nie tylko! Przy ich pomocy możesz też ostrzegać innych rowerzystów. Konkretne ruchy pozwalają dać znać kolarzom, że na drodze czeka na nich przeszkoda. Dzięki pewnym gestom pokażesz innym rowerzystom, że na drodze znajdują się dziury, szkło czy nierówności.

Żeby ostrzec innych o przeszkodach na drodze, należy wykonać gest. Wystarczy, że skierujesz w bok tę rękę, po której stronie znajduje się dziura w drodze i wskażesz ją palcem. Dzięki temu pomożesz uniknąć kolejnym rowerzystom groźnej sytuacji. Będą wiedzieli, że zbliżają się do miejsca, w którym należy zachować ostrożność.

Chcesz wskazać zamiar manewru mającego na celu uniknięcie przeszkody z przodu? Zrobisz to, umieszczając prawą rękę za plecami z palcem wskazującym skierowanym w lewo. Możesz też wykonać faliste ruchy prawą ręką, żeby wskazać, że trzeba będzie, na przykład ominąć pieszego z lewej strony.

Do ostrzegania pieszych służy natomiast przede wszystkim dzwonek. Możesz dźwiękiem wskazać, że zbliżasz się do znajdującej się przed Tobą osoby. Czasem to potrzebne, jeśli ktoś porusza się drogą pieszo-rowerową w nieprzewidywalny sposób. Gdy nie trzyma się jednej strony, rozmawia przez telefon i jest rozkojarzony, a Ty chcesz go wyprzedzić, może być konieczne użycie dzwonka.

Dowiedz się: Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Jak prawidłowo wykonywać gesty?

Gesty rowerzystów dobrze spełniają swoje funkcje. Musisz jednak zadbać o wykonywanie ich w taki sposób, żeby na pewno były widoczne. W przypadku sygnalizowania manewru skrętu raczej nie będzie to trudne. Wystawiona w bok ręka to znak, który rozpoznaje właściwie każdy i jest dobrze widoczny. Do innych gestów trzeba się natomiast bardziej przyłożyć. Muszą być zdecydowane, żeby inni rowerzyści mogli je zauważyć.

Gesty rowerzystów powinny być wykonywane w odpowiednim czasie. Postaraj się sygnalizować zamiar manewru na kilka sekund przed tym, jak będziesz go wykonywać. Dzięki temu inni będą mieli czas, żeby przygotować się na to, co planujesz zrobić. Dobrze, żeby były to około 3 sekundy przed wykonaniem manewru.

Gesty powstały po to, żeby zapewniać bezpieczeństwo. Nie może być więc tak, że ich wykonanie będzie się wiązało z ryzykiem upadku. Zawsze pamiętaj przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Podczas wykonywania gestów uważaj na to, żeby nie stracić równowagi.

Ważne jest, żeby sygnalizować swoje zamiary odpowiednio wcześniej nie tylko ze względu na inne osoby, lecz także na Ciebie. Jeśli wskażesz ruchem, na przykład przeszkodę te kilka sekund wcześniej, to będziesz mieć czas, żeby podczas jej wymijania, złapać kierownicę również drugą dłonią. Dzięki temu nawet najeżdżając na niewielką przeszkodę, będziesz czuć się stabilnie i tym samym bezpiecznie na rowerze.

gesty-rowerzystow

Częste błędy i jak ich unikać

Popełnianie błędów podczas sygnalizowania planowanych manewrów może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień. To w konsekwencji zwiększy ryzyko wypadków. Błędem jest rezygnacja z gestów. Nawet jeśli droga wydaje Ci się pusta, zdecyduj się na wystawienie ręki, jeśli planujesz skręcać.

Pamiętaj też, że gesty rowerzystów mają prawo zadziałać, wyłącznie, jeśli są wykonywane z odpowiednim wyprzedzeniem. Sygnalizacja konieczności zatrzymania i nagłe hamowanie to oczywiście zły pomysł. Inni uczestnicy nie zdążą zareagować na Twój niewerbalny komunikat. Daj im kilka sekund.

Trzeba też uważać na niejasne gesty. Niektóre mogą przecież być nieznane dla niektórych uczestników wycieczki. Przed rozpoczęciem wycieczki w dużej grupie warto ustalić, z jakich znaków korzystać.

W sytuacji, gdy wskazanie ręką na przeszkodę czy manewr mogłoby być dla Ciebie szczególnie niebezpieczne, zdecyduj się na krzyknięcie krótkiego słowa. „Uwaga” czy „stop” to wystarczające komunikaty, które od razu wskażą innym uczestnikom wycieczki, że trzeba się bardziej skoncentrować i zwrócić uwagę na to, co znajduje się przed nimi i na drodze.

Znaczenie komunikacji w grupie rowerzystów

Gesty kolarzy podczas poruszania się w dużej grupie mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Kiedy są ustalone i prawidłowo pokazywane, dają większą szansę na uniknięcie kolizji.

Choć gesty rowerzystów mają wiele zalet, możesz oprócz nich zastosować dodatkowe rozwiązania. Pamiętaj, że sygnalizowanie skrętu wymaga wyciągnięcia lewej lub prawej ręki w bok. Możesz jednak dodatkowo zdecydować się na zastosowanie akcesorium w postaci sygnalizatora LED.

Takie rozwiązanie może przydać się, jeśli podróżujesz z innymi rowerzystami, gdy jest już ciemno lub warunki pogodowe są trudne. W takich przypadkach wyciągnięcie ręki może być słabo widoczne dla innych kolarzy. Pamiętaj jednak, że zawsze jest konieczne, jeśli chcesz zasygnalizować zamiar skrętu. To wymagane prawnie. Dla kierowców samochodów inny sygnał może być nieczytelny. Świecące akcesoria są raczej, by komunikować się w grupie rowerzystów. Zawsze lepiej stosować tradycyjne, ręczne gesty.

Gesty rowerzystów a bezpieczna jazda

Rowery są wyposażone w oświetlenie. Nie ma ono jednak tylu zastosowań co światła w samochodzie, a kolarze również muszą w jakiś sposób sygnalizować planowane manewry. W tym celu powstały gesty. Oprócz tych wymaganych prawnie, czyli wystawienia ręki, gdy planujesz skręcić, są również metody, żeby wskazać na przeszkody na drodze czy konieczność zwolnienia.

Zapoznanie się z najczęściej używanymi przez rowerzystów gestami znacznie ułatwi poruszanie się po drodze i zapewni Ci większe poczucie bezpieczeństwa. Niewerbalne komunikowanie się jest niezbędne, żeby jeździć w peletonie. Pamiętaj jednak, że znajomość gestów przyda się niezależnie od tego, czy poruszasz się profesjonalnie na szosówce takiej jak Trek Domane SL 6, czy jeździsz raczej rekreacyjnie, na przykład na miejskim rowerze Trek Verve+ 2 Lowstep 2022 czy Electra Townie Path Go 5i Step Thru.

Rower szosowy Trek Domane SL 6 eTap Gen 4 2024

Pamiętaj, że znajomość gestów kolarzy przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Kiedy jedziesz w dużej grupie rowerzystów, każdy ma niewiele czasu na ewentualną reakcję. Niestety łatwo o groźne wypadki. Jeśli wystarczająco wcześnie zasygnalizujesz konieczność ominięcia przeszkody lub zwolnienia prędkości, unikniesz niebezpiecznych sytuacji. Gdy brakuje czasu na niewerbalny komunikat, po prostu krzyknij krótkie słowo, żeby ostrzec innych przed zagrożeniem.

Znasz już ważne gesty kolarzy. Szukasz nowego roweru, na którym będziesz brać udział w grupowych wycieczkach? Zajrzyj do oferty Sprint-Rowery i wybieraj spośród szosowych, miejskich i innych modeli dwóch kółek!

Polecane produkty