Ładuję...

Ile kosztuje rower elektryczny? Dla kogo taki rower będzie idealnym rozwiązaniem?

28/04/2024
Ile kosztuje rower elektryczny? Dla kogo taki rower będzie idealnym rozwiązaniem?

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wygodę użytkowania. Nie tylko górskie modele, ale również rowery do jazdy na co dzień po mieście wyposaża się obecnie w baterię i silnik elektryczny. Czy to lepsze rozwiązanie niż zwykły rower? Jak działa i ile kosztuje rower elektryczny? Dla kogo jest przeznaczony? W tym artykule odpowiemy na te pytania, a także przedstawimy rodzaje rowerów elektrycznych dostępnych w sklepie internetowym Sprint-Rowery. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Jak działa rower elektryczny?
  2. Z jakich części dokładnie składa się rower elektryczny?
  3. Dla kogo rower elektryczny? Czy to idealne rozwiązanie dla Ciebie?
  4. Ile kosztuje dobra jakość? Koszt roweru elektrycznego, a funkcje i specyfikacje

Ile kosztuje dobry rower elektryczny?

Jak działa rower elektryczny?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje rower elektryczny, najpierw omówimy zasadę jego działania. Rowery elektryczne mają już solidną pozycję na rynku. Na terenie Unii Europejskiej sprzedaje się 2 miliony rowerów elektrycznych rocznie. W samej Holandii to prawie 40% wszystkich sprzedawanych rowerów! Te liczby robią wrażenie.

Rowery elektryczne są produkowane przez firmy samochodowe (Audi, Porsche, Smart czy BMW), motocyklowe (Kawasaki, Yamaha) i oczywiście rowerowe. Na czele ich produkcji są takie marki jak: Trek, Polygon, Unibike, Giant czy Cannondale.

Warto od razu wytłumaczyć, jak rower elektryczny działa i jakie są przepisy jazdy na takiej maszynie. Rower elektryczny to pojazd jednośladowy, napędzany siłą mięśni i silnikiem elektrycznym, który energię czerpie z zewnętrznego akumulatora zabudowanego w ramie rowerowej lub po zewnętrznej jej stronie. Rower elektryczny nie może jeździć sam – aby się poruszać, należy pedałować. System silnika zmniejsza zatem opór pedałowania, wspomagając pracę mięśni. Jest to rozwiązanie wygodniejsze względem tradycyjnego roweru.

Jeżeli pojazd porusza się bez udziału mięśni Twoich nóg, nie można nazwać go rowerem elektrycznym. Takie rozwiązanie zalicza się jako motorower albo motocykl z napędem elektrycznym.

Przeczytaj także: Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Inna nazwa roweru elektrycznego to Pedelec – skrót od angielskiej nazwy Pedal electric cycle. Istnieje również S-Pedelec (Speed Pedal electric cycle), czyli rodzaj rowerów, które mają blokadę przesuniętą na 40 lub 45 km/h. W świetle polskiego prawa są to już motorowery.

Ile kosztuje rower elektryczny

Z jakich części dokładnie składa się rower elektryczny?

Ma wbudowany silnik, akumulator i kontroler, które wspomagają rowerzystę na trasie. Jedziesz jak na zwykłym rowerze, lecz dalej oraz lżej. Dostępne są rowery elektryczne damskie, jak i męskie. 

Rower elektryczny w zależności od wybranego trybu wspomagania może mieć zasięg nawet 100 kilometrów. Są wersje, w których ten zasięg jest jeszcze większy. Takie rowery ze wspomaganiem elektrycznym posiadają po prostu baterie o większej pojemności (co należy rozumieć jako zdolność ogniw do przechowywania ładunku elektrycznego). Co ciekawe, istnieją nawet specjalne zestawy do konwersji roweru klasycznego, na rower ze wspomaganiem elektrycznym.

Czy mogę jeździć na rowerze elektrycznym? Uprawnienia i przepisy

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej i Polski rower elektryczny musi:

  • mieć silnik o mocy do 250 W,

  • posiadać ograniczenie prędkości do 25 km/h.

Na takim dwukołowcu możesz jeździć po ścieżce rowerowej czy drodze publicznej. Nie potrzebujesz prawa jazdy do użytkowania takiego roweru. Przepisy wymagają od osób nieletnich (poniżej 18 roku życia) posiadanie karty rowerowej.

Jeżeli jedziesz na rowerze elektrycznym szybciej niż przepisowe 25 km/h, wspomaganie elektryczne po prostu się wyłącza i napędzasz pojazd tylko siłą własnych mięśni. Taka blokada pomaga zapewnić bezpieczeństwo cyklistom, którzy użytkują rowery elektryczne.

Producenci wyposażają e-bike’i w automatyczną blokadę, która wyłącza wspomaganie przy większych prędkościach. Dzięki temu nie jesteś zagrożeniem na drogach publicznych. Usunięcie blokady grozi utratą gwarancji oraz zwiększa ryzyko wypadków. Musisz mieć to na uwadze, jeśli planujesz zrezygnować z tego elementu wyposażenia.

Dowiedz się także: Przejazd rowerem przez pasy – czy możesz to robić? Jak się zachowywać na drodze?

Dla kogo rower elektryczny? Czy to idealne rozwiązanie dla Ciebie?

Pierwszy e-bike powstał w 1892 r. Prawie 130 lat temu! Przez ten czas rowery elektryczne zdążyły zjednać sobie wielkie grono fanów, tak samo jak i przeciwników.

Główny zarzut przeciwko rowerom elektrycznym jest taki, że to pójście na skróty. Jeżeli wspomaga Cię silnik elektryczny, to już nie jest to prawdziwa jazda rowerowa. Dodatkowo wiele osób narzeka na podwyższoną wagę elektryka względem tradycyjnego modelu. Jeśli skończy się bateria, podjazdy na takich jednośladach niestety bolą. Co więcej, koszt roweru elektrycznego jest większy w stosunku do tradycyjnego modelu. Jak przedstawia się cena, jeśli planujesz kupić naprawdę dobry rower elektryczny? Ile kosztuje? O tym zaraz.

Niezależnie od tego, jaka jest cena roweru elektrycznego, sceptykom polecamy po prostu wsiąść na elektryka. Jazda jest tak samo męcząca co na zwykłym rowerze. Wymaga tyle samo skupienia i siły, tyle że jesteś w stanie pokonać dłuższy dystans. E-bike nie zrobi za Ciebie całej roboty – musisz pedałować, żeby jechać. W ten sposób pokonany, dłuższy dystans na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym może być równoważny do krótszego, pokonanego na zwykłym rowerze.

Dla kogo rower elektryczny będzie dobrym pomysłem? Rowery elektryczne to świetne rozwiązanie dla osób po rehabilitacji albo starszych rowerzystów, którzy ze względu na zdrowie obawiają się jazdy na rowerze bez wspomagania. To rzeczywiste odciążenie.

Z drugiej strony jazda na rowerze elektrycznym to po prostu świetna zabawa! To efektywny, zdrowy sposób na przykład na dojazd do pracy – rowery elektryczne są tak samo ekologiczne jak zwykłe rowery. Nowoczesne baterie litowo-jonowe z dużą pojemnością zostawiają minimalny ślad węglowy – 12 razy mniej CO2 niż w samochodzie osobowym!

Ile kosztuje dobra jakość? Koszt roweru elektrycznego, a funkcje i specyfikacje

Przedstawiamy kilka propozycji dobrych rowerów elektrycznych z różną geometrią i pojemnościami baterii. Uniwersalną poradą co do wyboru elektryka jest typ Twojej jazdy, a także pojemność baterii dostosowana do Twoich potrzeb. Ile kosztuje dobry rower elektryczny? To zależy od jego przeznaczenia i kilku istotnych cech, które zaraz omówimy na przykładzie rowerów różnych producentów dostępnych w sklepie internetowym Sprint-Rowery

Dobry rower – ile kosztują rowery elektryczne Treka, Gianta, Cannondale?

Trek

Firma Trek to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na jakości roweru. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym tej marki są wysoko oceniane w wielu niezależnych testach. Do jazdy po dzikich i trudnych górskich ścieżkach przez cały dzień na uwagę zasługuje model Rail 7 2023. Ten jednoślad nie boi się trudnych zjazdów z kilometrami korzeni i luźnych kamieni, a także poradzi sobie z wysokimi lotami podczas skoków. Za wspomaganie elektryczne odpowiada silnik firmy Bosch z baterią o pojemności 625 Wh. Za amortyzację, zawieszenie firmy Rock Shox. Ile kosztuje rower elektryczny Rail 7? Cena w sklepie internetowym wynosi ok. 30 tysięcy złotych.

Rower elektryczny Trek Rail 7 2023

Dla osób zainteresowanych spokojniejszą jazdą, ale dalej preferujących wycieczki rowerowe pośród natury idealnym rozwiązaniem będzie rower elektryczny Trek Powerfly Sport 7 Equipped Gen 3. Dla kogo jest przeznaczony? Właśnie dla osób aktywnych i potrzebujących towarzysza w pokonywaniu długich tras. To idealne wyjście dla osób lubiących jeździć w zróżnicowanym terenie.

Zainspiruj się: Green Velo – trasy rowerowe po wschodniej Polsce 

Cannondale

Cannondale to doskonale kojarzona przez rowerzystów firma. Ich propozycja ekstremalnego elektryka górskiego Moterra NEO 3 2023 to świetny wybór na górskie wyrypy w typowo niesprzyjającym terenie. Trailowy rower do jazdy w trudnych warunkach posiada pojemność baterii 750 Wh. To wystarczająco dużo, aby pokonać wymarzone górskie trasy. 

Giant

Ile kosztuje dobry górski rower elektryczny firmy Giant? Rowery tej firmy przeznaczone do rekreacyjnej jazdy po pagórkowatym terenie to przedział cenowy 10-15 tysięcy złotych. Model Talon E+ EX 2023 to doskonały wybór dla osób zawężających kryterium cenowe poszukiwanego, rekreacyjnego roweru elektrycznego. Co ciekawe, model możesz także znaleźć jako rower elektryczny damski. Baterie w wymienionych rowerach Gianta posiadają pojemność 500 Wh, co pozwoli przejechać nawet do 180 kilometrów!

Rower elektryczny Giant Talon E+ EX 2023

Polygon i Unibike

Ile kosztuje dobry rower elektryczny firmy Polygon i Unibike? Elektryczna propozycja do enduro firmy Polygon – modele Siskiu T7E i T6E cenowo kształtują się do 25 tysięcy złotych. To całkiem ciekawa oferta roweru grawitacyjnego z rewelacyjną geometrią i częściami. Do spokojniejszej jazdy firma Unibike przygotowała model Atom 2022. Szerokie opony i dobra amortyzacja pozwolą Ci wyjechać nad niejedno górskie jezioro.

Wymienione rowery elektryczne znajdziesz w sklepie internetowym Sprint-Rowery. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i przejrzenia naszej oferty!

Polecane produkty