Jak poprawnie dobrać długość łańcucha?

30/12/2024
Jak poprawnie dobrać długość łańcucha?

Długość łańcucha rowerowego ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy, ale także żywotności poszczególnych elementów układu napędowego. Zamiast korzystać z wątpliwej jakości kalkulatorów długości łańcucha dostępnych w sieci, przeczytaj nasz poradnik. Tłumaczymy w nim, jak obliczyć długość łańcucha rowerowego, kiedy go wymienić i jak zrobić to poprawnie.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Co wpływa na dobór łańcucha rowerowego?
  • Czym skutkuje nieodpowiednia długość łańcucha?
  • Kiedy wymienić łańcuch na nowy?
  • Jak zmierzyć łańcuch rowerowy?
  • Jak dobrać długość łańcucha rowerowego?
  • Jaka jest optymalna częstotliwość wymiany łańcucha rowerowego?

Spis treści:

  1. Jakie czynniki wpływają na długość łańcucha rowerowego?
  2. Zbyt długi, a może za krótki łańcuch. Jak to rozpoznać?
  3. Jak dobrać długość łańcucha rowerowego?
  4. Czego potrzebujesz do wymiany łańcucha rowerowego?
  5. Zmiana łańcucha w elektryku. Co warto wiedzieć?

Jakie czynniki wpływają na długość łańcucha rowerowego?

Łańcuch rowerowy to podstawowy element układu napędowego w jednośladzie, służący do przenoszenia ruchu obrotowego z przednich zębatek na tylne. Z technicznego punktu widzenia łańcuch rowerowy to nic innego, jak ogniwa połączone ze sobą za pomocą sworzni. Bez łańcucha da się wprawdzie pedałować, ale o jeździe nie ma mowy. Dlatego istotne znaczenie ma wybór właściwego rozmiaru łańcucha rowerowego. O tym, jak długi ma być łańcuch, aby jazda była komfortowa, decyduje wiele czynników. Przede wszystkim są to:

  • rodzaj roweru,
  • rodzaj napędu (kaseta lub wolnobieg),
  • amortyzacja,
  • wielkość zębatek,
  • rozmiar ramy.

Zbyt długi, a może za krótki łańcuch. Jak to rozpoznać?

Wymieniając łańcuch do roweru, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenia umieszczane na opakowaniu. Renomowani producenci, jak Shimano, SRAM, czy KMC podają dokładnie, ile ogniw liczy dany łańcuch. Możesz kupić nieco dłuższy lub krótszy, zawsze można go skrócić lub wydłużyć poprzez dodanie, lub odjęcie kilku ogniw łańcucha. Pamiętaj, że łańcuch do roweru powinien być dopasowany. Zbyt krótki lub nadmiernie długi jest nieodpowiedni.

Nadmiernie długi łańcuch będzie przeskakiwać i uniemożliwia precyzyjną zmianę przełożeń. Może też całkowicie zsunąć się z tarczy, a to sprawia, że częściowo tracisz kontrolę nad zachowaniem roweru na drodze.

Z kolei za krótki łańcuch uniemożliwia wybór wszystkich przełożeń, ponieważ łańcuch zwyczajnie nie „wskoczy” na większe tarcze. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić nawet do uszkodzenia przerzutki.

Jak często wymieniać łańcuch rowerowy?

Żywotność łańcucha rowerowego jest ograniczona i zwykle szacuje się ją na około 700-1000 km. Jak rozpoznać stary łańcuch? Do typowych symptomów zalicza się:

  • słyszalne „klikanie” w napędzie rowerowym,
  • przeskakiwanie łańcucha po zębatkach,
  • pogorszenie jakości zmiany biegów, które wrzuca się trudniej.

Stary łańcuch z biegiem czasu będzie się też wyciągał, a to może prowadzić do jego spadania. Warto pamiętać, że żywotność łańcucha w rowerze zależy nie tylko od jakości samego produktu, ale także stylu jazdy i intensywności użytkowania roweru. Osoby jeżdżące rekreacyjnie będą wymieniały łańcuch rzadziej, niż kolarze, którzy często jeżdżą po błotnistych, kamienistych ścieżkach, gdzie występuje dużo pyłu i wilgoci.

Prawidłowa konserwacja łańcucha rowerowego sprawi, że posłuży on dłużej. W szczególności warto sięgnąć po olej do łańcuchów (świetnie sprawdzi się klasyka, czyli olej Rohloff). Warto też po dłuższej jeździe spłukiwać napęd wodą. Jeszcze innym sposobem jest regularne czyszczenie łańcucha w benzynie ekstrakcyjnej.

Jak dobrać łańcuch do kasety — długość i szerokość ogniw

Wybór odpowiedniego łańcucha zależy w dużej mierze od typu napędu zastosowanego w rowerze. Długość ogniw, czyli odległość między kolejnymi sworzniami zawsze wynosi 0,5 cala. Jeśli chodzi o szerokość, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jest ona podawana w ujęciu zewnętrznym i wewnętrznym. Szerokość wewnętrzna to odległość między blaszkami ogniwa. Szerokość zewnętrzna to długość sworzni.

Ze względu na szerokość wewnętrzną: 3/32’’, 11/128’’ oraz ⅛’’. Ten ostatni to typowy łańcuch jednorzędowy. Z kolei szerokość wewnętrzna może wynosić od 5,25 mm dla rowerów 12-rzędowych do 8,6 mm dla rowerów jednorzędowych.

Jak widać, nie tylko dobór długości łańcucha ma znaczenie, ale również jego szerokości.

Jak dobrać długość łańcucha rowerowego?

Zanim kupisz nowy łańcuch, musisz wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz. Nie jest to specjalnie skomplikowana czynność pod warunkiem, że wiesz, jak się za nią zabrać.

Pomiar długości łańcucha

Jak liczyć ogniwa łańcucha rowerowego? Są na to przynajmniej dwa sposoby.

Najprościej po prostu policzyć liczbę ogniw. Musi być ona parzysta i wynosi zwykle od 100 do 138. Jeżeli masz wątpliwości jak dobrać łańcuch rowerowy, a z pomiarów raz wychodzi ci 120, raz 118, a raz 122, najlepiej wybierz model 124-30 ogniw. Zawsze możesz go po prostu skrócić. To rozwiązanie zadziała, jeżeli wymieniasz fabryczny łańcuch na inny.

Nieco bardziej skomplikowane jest wybór łańcucha rowerowego w przypadku, kiedy modyfikujesz napęd — wymieniasz kasetę lub wolnobieg albo jeden system na drugi. W tym przypadku nie możesz po prostu zdjąć łańcucha i go zmierzyć, ponieważ może się okazać, że do nowego osprzętu będą pasowały inne rodzaje łańcuchów rowerowych. 

Zacznij od umieszczenia łańcucha na najwyższych tarczach korby i koronki (z przodu oraz z tyłu). Następnie naciągnij łańcuch i ustal, ile ogniw brakuje, żeby zamknąć pętlę i do zapewnienia płynnej pracy napędu. Często wystarczające będzie dodanie dwóch ogniw, aby zapewnić odpowiednie naprężenie łańcucha (jednego wewnętrznego i jednego zewnętrznego). W zależności od rodzaju napędu i zawieszenia może się jednak okazać, że konieczne będzie dodanie nawet 6-7 ogniw. Tak przygotowany łańcuch spinasz trzpieniem lub spinką i gotowe.

Czego potrzebujesz do wymiany łańcucha rowerowego?

Jeżeli wiesz już, jak dobrać łańcuch do roweru, pora zabrać się za jego wymianę. Będziesz do tego potrzebował kilku akcesoriów. Wszystkie z nich kupisz w naszym sklepie.

1. Przymiar

Wskaźnik zużycia łańcucha

Przymiar pozwala na sprawdzenie, czy łańcuch nadaje się już do wymiany. Ma postać podłużnej blaszki z wypustkami umieszczonymi co 0,1 mm lub 0,075 mm — większa wartość jest przeznaczona dla tarcz stalowych, mniejsza dla aluminiowych i tytanowych. Sam pomiar jest bardzo prosty. Wystarczy włożyć wypustkę między dwa ogniwa (lekko, nie na siłę!). Jeżeli nie mieści się ona w przestrzeni między ogniwami łańcucha rowerowego, oznacza to, że można jeszcze wstrzymać się z wymianą. Jeżeli wypustka wchodzi między ogniwa, pora wymieniać łańcuch do roweru.

2. Skuwacz

Skuwacz do łańcucha

Skuwacz służy do rozpinania ogniw. Z jego pomocą można łatwo skrócić łańcuch lub go wydłużyć. Wyglądem przypomina niewielkie imadło. Skuwacze mogą być używane do wszystkich typów rowerów, w tym roweru górskiego, roweru szosowego, gravela, czy e-bike’a. Pasują też do łańcuchów o zróżnicowanej liczbie rzędów.

3. Szczypce

Niektóre łańcuchy rowerowe są zamknięte na spinkę. Tę zdejmuje się specjalnymi szczypcami. Nie sięgaj w tym celu po kombinerki, ponieważ możesz łatwo uszkodzić element. Szczypce nadają się również do zapinania spinki.

Zmiana łańcucha w elektryku. Co warto wiedzieć?

Jeśli jeździsz na rowerze elektrycznym, pamiętaj, aby nie stosować do niego klasycznych łańcuchów rowerowych. Elektryki z uwagi na wbudowany napęd generują duże przeciążenia, więc zwykły łańcuch łatwo zerwać. Aby spowolnić zużycie łańcucha, sięgnij po dedykowane rozwiązania. Polecamy np. model Shimano CN-E6090 lub CN-E8000.

łańcuch Shimano CN E6090

Jeśli chcesz wymienić łańcuch w swoim rowerze, ale potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do naszych sklepów w Warszawie i Białymstoku. Chętnie Ci pomożemy! Zapraszamy też do odwiedzenia sklepu internetowego Sprint-rowery.pl. Znajdziesz u nas bogaty wybór łańcuchów rowerowych renomowanych marek!

Tagi