Jak dobrać rozmiar bielizny termoaktywnej? Przewodnik po idealnym dopasowaniu
Jak dobrać rozmiar bielizny termoaktywnej, aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas aktywności fizycznej? Odpowiednio dopasowana odzież termoaktywna gwarantuje Ci właściwości, które przewidział dla niej producent. Dowiedz się, jak wybrać rozmiar dla siebie!
Spis treści:
- Dlaczego rozmiar bielizny termoaktywnej jest tak ważny?
- Jak prawidłowo zmierzyć ciało przed zakupem?
- Dopasowanie do typu sylwetki i rodzaju aktywności
- Porady dotyczące wyboru odpowiedniego materiału
- Zakończenie
Dlaczego rozmiar bielizny termoaktywnej jest tak ważny?
Bielizna termoaktywna wpisuje się w „niezbędnik” każdej osoby regularnie uprawiającej sport lub podróżującej w zmiennych warunkach pogodowych. Jest wygodna i funkcjonalna, a kto raz jej spróbuje, ten dojdzie do wniosku, że to jeden z najlepszych elementów garderoby.
Jej głównym zadaniem jest zapewnianie odpowiedniej termoregulacji – w chłodne dni chroni przed utratą ciepła, a w cieplejszych warunkach pomaga odprowadzać pot ze skóry, zapobiegając przegrzaniu.
W przeciwieństwie do dobrze znanej odzieży bawełnianej bielizna termoaktywna wykonana jest z nowoczesnych materiałów, takich jak:
- poliester,
- poliamid,
- wełna merynosa,
- elastan.
Dzięki temu nie wchłania wilgoci i skutecznie odprowadza ją na zewnątrz.
Producenci obok technicznych materiałów stosują także technologie niwelujące nieprzyjemny zapach. Podnosi to komfort użytkowania podczas intensywnych sesji treningowych.
Bieliznę termoaktywną możesz nosić jako pierwszą warstwę w systemie ubierania się „na cebulkę”. Zapewni Ci ona wtedy izolację termiczną w chłodniejsze dni i zapobiegnie przegrzaniu się. W łagodniejszych warunkach sprawdzi się jako samodzielna warstwa, zapewniając ciepło i swobodę ruchów.
Sprawdź również: Jak się ubrać na rower na 0 stopni Celsjusza
Bielizna termoaktywna – jaki rozmiar
Odpowiedni rozmiar bielizny termoaktywnej ma duże znaczenie dla jej skuteczności i komfortu użytkowania.
Odzież tego typu powinna ściśle przylegać do ciała, aby materiał mógł spełnić swoją funkcję. Zbyt luźna bielizna termoaktywna tworzy przestrzenie, przez które ciepło ucieka, co przyśpieszy wychładzanie organizmu. Jednocześnie brak przylegania zaburza efektywne odprowadzanie wilgoci, co może powodować dyskomfort.
Gdy bielizna termoaktywna jest zbyt ciasna, to powoduje ucisk i ogranicza swobodę ruchów. Może to powodować dyskomfort i prowadzić do bolesnych otarć skóry. Jest to szczególnie ważne przy takich sportach jak jazda rowerem, czy trekking. Wszędzie tam, gdzie wykonujesz powtarzalne ruchy – za ciasna bielizna termoaktywna będzie sprawiała dyskomfort.
Jak prawidłowo zmierzyć ciało przed zakupem?
Prawidłowe zmierzenie ciała jest podstawową czynnością przy wybieraniu odpowiedniego rozmiaru bielizny termoaktywnej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany produkt zapewni Ci właściwy komfort i funkcjonalność.
Żeby dokonać pomiaru, wystarczy Ci prosta miarka krawiecka i chwila skupienia.
Obwód klatki piersiowej
Pomiaru klatki piersiowej dokonaj w najszerszym miejscu, które zazwyczaj występuje na wysokości sutków. Miarka powinna dobrze przylegać do ciała, ale nie powinna być zbyt mocno naciągnięta. Zostaw sobie trochę „luzu” na komfort w trakcie użytkowania odzieży. Oddychaj naturalnie podczas mierzenia i nie wciągaj brzucha.
Obwód talii
Talia jest najwęższą częścią tułowia. Miarka powinna być ustawiona równolegle do podłoża, a pomiar należy wykonać na wydechu. Tylko wtedy otrzymasz rzeczywisty wynik.
Ten wymiar jest szczególnie ważny przy wybieraniu dolnej części bielizny termoaktywnej jak legginsy, czy spodnie.
Obwód bioder
Pomiaru bioder dokonuje się w najszerszym miejscu, zazwyczaj jest to na wysokości kości biodrowych lub pośladków.
Długość tułowia
Zmierz długość od nasady szyi (tuż przy obojczyku) do linii bioder. Ten wymiar jest szczególne istotny, gdy kupujesz koszulki termoaktywne. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której odzież jest zbyt krótka i odsłania plecy podczas aktywności fizycznej.
Długość rękawa lub nogawki
Jeśli wybierasz bieliznę z długim rękawem, zmierz długość ręki od nasady ramienia do nadgarstka. Warto przy tym zgiąć łokieć, by uzyskać rzeczywisty obraz tego, jak długi powinien być rękaw, by był komfortowy.
W przypadku dolnych części bielizny zmierz długość nogi od biodra do kostki, by upewnić się, że spodnie są dobrze dopasowane.
Sprawdzenie tabeli z rozmiarami producenta
Każdy producent bielizny termoaktywnej ma własne standardy rozmiarów, które mogą różnić się między sobą. Dokonując pomiarów, porównaj je z tabelą rozmiarów udostępnioną przez producenta odzieży, którą wybierasz.
Jeśli Twój wynik znajduje się między dwoma rozmiarami, rozważ ten większy. Zapewni Ci on komfort ruchu i niepożądanego ucisku.
Dopasowanie do typu sylwetki i rodzaju aktywności
Jak dobrać koszulkę termoaktywną? Wybór powinien uwzględniać zarówno typ sylwetki, jak i charakter planowanej aktywności fizycznej.
Dla osób o smukłej budowie ciała, które szukają najwyższej jakości najlepszym wyborem będzie bielizna termiczna Rapha z wełny merynosów.
Naturalne właściwości tego materiału zapewniają najlepszą izolację termiczną oraz skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. W zimie wełna merynosa pomaga utrzymać ciepło, a w lecie zapobiega przegrzewaniu się.
To bielizna termoaktywna skierowana jest przede wszystkim do rowerzystów, na co wskazuje wydłużony krój chroniący plecy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej także przy bieganiu, czy na nartach.
Jeśli należysz do osób, które angażują się w różne sporty, to rozważ Endura Transrib. To dobrze wyceniona odzież termoaktywna, która oferuje wysoką jakość w tej półce cenowej. Dla większości osób uprawiających sport będzie optymalnym wyborem.
Jej elastyczny materiał z łatwością dopasowuje się do sylwetki ciała, zapewniając swobodę ruchów. W składzie materiału znajdziesz głównie zaawansowany materiał Coolmax, który odpowiada za utrzymanie ciepła i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
To jedna z tych koszulek, która wybacza drobne krągłości spowodowane słabością do ciastek i kawki.
Komuś, kto potrzebuje dodatkowej ochrony przed wiatrem podczas aktywności na zewnątrz, polecilibyśmy Endura Translite Windproof S/Less.
Niech Cię nie zwiedzie brak rękawów! Ten bezrękawnik uszyto z lekkiego materiału, którego głównym składnikiem jest membrana chroniąca od wiatru z przodu. Tylna sekcja odpowiada za odprowadzanie wilgoci i ma strukturę delikatnej siateczki.
Wygodny krój sprawia, że możesz tę koszulkę potraktować jako „tarczę” chroniącą przed wiatrem i ubrać ją jako warstwę podstawową. Będzie niemal niewyczuwalna pod innymi warstwami odzieży, a spełni swoje zadanie. Wydłużona sekcja pleców sprawia, że jest to produkt rekomendowany do jazdy na rowerze.
To produkt, który warto mieć w swojej garderobie. Docenisz tę koszulkę w sezonie przejściowym i w chłodne letnie poranki.
Komuś, kto szuka uniwersalnego produktu, polecilibyśmy Assos Spring Fall ThermoBooster P1. Nie jest to typowa odzież termiczna, a raczej zaawansowana bluza z właściwościami termicznymi.
Wykonano ją z innowacyjnego materiału Skuba, który charakteryzuje się szczotkowaną wewnętrzną stroną izolującą ciepło przy zachowaniu minimalnej objętości. Struktura tego materiału powoduje, że koszulka pozwala skórze oddychać i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz.
Dopasowany krój wyścigowy powoduje, że bluza przylega niczym druga skóra, tworząc aerodynamiczny profil. Sprawdzi się także jako warstwa pośrednia, gdyż pod innymi ubraniami będzie ledwo wyczuwalna.
Dwie kieszenie z tyłu zwiększają jej funkcjonalność podczas dłuższych tras, gdy wykorzystasz ją jako warstwę zewnętrzną.
Porady dotyczące wyboru odpowiedniego materiału
Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort w trakcie aktywności fizycznej, zwróć uwagę na skład bielizny termoaktywnej. Warto dostosować go do warunków pogodowych i intensywności wysiłku, który planujesz.
Wełna Merino – naturalna wszechstronność
Znajdziesz ją między innymi w bieliźnie termicznej Rapha. To dobry wybór dla osób, które poszukują naturalnych materiałów przyjaznych dla skóry.
Wełna Merino charakteryzuje się wyjątkową wydajnością w utrzymywaniu ciepła w chłodnie dni i skutecznym odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym minimalizuje rozwój nieprzyjemnego zapachu, co sprawia, że jest dobrym wyborem na długie jednostki treningowe.
Jest to najlepszy materiał, jaki znajdziesz w bieliźnie termoaktywnej, który jednocześnie należy do najdroższych. Odzież wykonana z merynosa zdecydowanie warta jest swojej ceny.
Syntetyki – lekkie, wydajne i łatwo dostępne
Do tych materiałów zaliczymy poliester, poliamid i elastan. To podstawa większości bielizn termoaktywnych, jakie są dostępne na rynku. Mieszanka tego typu jest obecna między innymi w koszulce Endura Translite Windproof.
Syntetyki są lekkie, szybko schną i skutecznie odprowadzają wilgoć. Sprawdzają się podczas intensywnych treningów, a ich elastyczność powoduje dobre dopasowanie odzieży do ciała.
Dopasuj odzież do warunków pogodowych i intensywności treningu
W większości sytuacji bielizna termoaktywna z materiałów syntetycznych będzie w zupełności wystarczająca. Jeśli wiesz, jaki rozmiar bielizny termoaktywnej wybrać i nie pomylisz się, to spełni ona swoją funkcję.
Na szczególnie wymagające warunki pogodowe i długie zimowe treningi polecamy mimo wszystko odzież z domieszką wełny merino. Nie bez powodu jest ona uznawana za najlepszą na rynku i powszechnie stosowana przez narciarzy.
Komfort cieplny, który daje ten materiał, jest nie do przecenienia szczególnie wtedy, gdy jeździsz w mroźne dni.
Zakończenie
Wiesz już jak dobrać rozmiar bielizny termoaktywnej i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Nie pozostaje nic innego, jak wyposażyć się odpowiednio i przygotować do zimowej jazdy! Wbrew pozorom może ona być całkiem przyjemna, ma też szereg korzyści dla naszej odporności i formy sportowej.
Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie. Jesteśmy znacznie lepsi niż drogowcy, bo zima nas nigdy nie zaskoczy i mamy pełne magazyny ubrań na każde warunki.
Do następnego!