Tabela rozmiarów roweru, czyli jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru to jedna z najważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem dwóch kółek. Jak dobrać wielkość ramy i dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśnimy to w tym poradniku na podstawie tabeli rozmiarów roweru.
Spis treści:
- Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
- Jaki rozmiar ramy roweru szosowego, miejskiego czy górskiego?
- Rozmiar ramy to nie wszystko. Jak dobrać rozmiar roweru idealnie?
- Dobór ramy to podstawa
Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
Na początku musimy podkreślić jedną ważną rzecz – dobór ramy rowerowej różni się w zależności od tego, czy jest to jednoślad dla osoby dorosłej, czy dla dziecka. W tym tekście skupimy się na doborze tego elementu do wzrostu dorosłych.
Producenci dwóch kółek podają najczęściej wymiary ramy w calach. Niejednokrotnie pojawiają się też jej rozmiary ramy roweru w określeniu... odzieżowym – S, M, L czy XL. Czasem mogą to być też centymetry. Cale wydają się jednak najlepsze w kontekście tego, jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy.
A na jakiej podstawie oblicza się wielkość ramy rowerowej? Najbardziej ogólnie – mierzy się długość rury podsiodłowej. Trzeba też pamiętać, że rozmiarówka może się nieco różnić w zależności od typu roweru, a także płci, dla której taki jednoślad jest przeznaczony. Dlatego nie istnieje jedna uniwersalna tabela rozmiarów rowerów, a tak naprawdę kilka tabelek w zależności od tego, czy jest to rower górski, rower trekkingowy, czy też rower szosowy.
Dobrze dobrany rozmiar roweru sprawi, że odpowiednio ustawisz wysokość siodełka (regulowana sztyca jest w stanie skorygować wielkość o 10-15%), co pozwoli Ci jeździć wygodnie i bezpiecznie. Zminimalizujesz ryzyko urazów, na co szczególnie narażone są plecy i kolana w przypadku nieodpowiedniej wielkości roweru. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego wielkość ramy roweru jest tak ważna.
Przeczytaj również: Jak wybrać rower? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
W takim razie jak dobrać rozmiar ramy? Najprościej zestawić dane z tabeli rozmiarów, żeby dobrać ramę roweru do wzrostu. By zrobić to jeszcze dokładnie, zmierz długość nogi, a w zasadzie tzw. przekrok, czyli wewnętrzną długość nogi od pachwiny po piętę. W ten sposób niemal idealnie dobierzesz rozmiar ramy rowerowej. Warto w tym wypadku poprosić kogoś o pomoc.
Poniżej przykładowe, orientacyjne tabele doboru rozmiaru:
Jaki rozmiar ramy roweru szosowego, miejskiego czy górskiego?
W tym miejscu możemy ponownie przywołać temat przekroku, o którym wspominaliśmy wyżej w kontekście doboru ramy roweru do wzrostu. Każdy typ roweru ma inne przeznaczenie, a to powoduje różnice w geometrii i oznaczeniach. W momencie, kiedy znasz swój przekrok, dopasujesz rozmiar ramy do swojego wzrostu.
Jeśli planujesz kupić rower szosowy lub gravel – wartość przekroku (wyrażoną w centymetrach) pomnóż przez 0,66. Dla roweru trekkingowego czy miejskiego przekrok pomnóż przez 0,63. Rozmiar ramy w rowerach górskich wymaga jeszcze innego działania:
-
0,57 dla górala z kołami 26 lub 27,5",
-
0,6, jeśli jest to model roweru z kołami 29".
Jeśli rozmiar ramy roweru chcesz przeliczyć na cale, wynik jednego z powyższych działań podziel przez 2,54. Po takich nieskomplikowanych obliczeniach masz pewność, że dobrany rozmiar ramy zapewni Ci komfort jazdy. Pamiętaj, że rozmiarówka w zależności od rodzaju dwukołowca ma ogromne znaczenie.
- Rama w rowerze szosowym i gravelu będzie stosunkowo duża. Jej budowa ma zapewniać jak największą szybkość i zwrotność przy zachowaniu stabilności i pewności jazdy. Rozmiar podaje się zazwyczaj w centymetrach (zazwyczaj od 48 do 64 cm).
- Rama MTB jest mniejsza. Charakterystyczne jest to, że rura górna obniża się przy siodełku, aby ochronić kolarza przed urazami (tzw. sloping). W rowerach górskich stosuje się różne koła - 26”, 27,5”, 29”. Geometria ramy zmienia się (wpływa na to obniżony środek suportu w MTB z większymi kołami), ale rozmiar dobiera się na tej samej zasadzie. Rozmiar ramy roweru górskiego podaje się w calach – od 16” do 22” albo literowo – S, M, L.
- Rama roweru miejskiego ma być jak najbardziej uniwersalna i wygodna, stąd jeszcze większe niż w MTB obniżenie górnej rury (klasyczna „damka”). Wielkość podaje się również w calach albo literowo (16”-24” lub S, M, L).
- Rama roweru trekkingowego i crossowego to połączenie geometrii szosówki z MTB. Dlatego wielkość wyniesie zazwyczaj 17” - 23”.
Dowiedz się także: Dlaczego waga roweru ma znaczenie?
Rozmiar ramy to nie wszystko. Jak dobrać rozmiar roweru idealnie?
Wzięliśmy już pod uwagę wzrost i styl jazdy, ale pozostaje jeszcze jeden ważny czynnik: proporcje. Każdy kolarz jest zbudowany inaczej. Mamy dłuższe lub krótsze ręce, szeroki bądź węższy korpus, różny poziom rozciągnięcia mięśni. Komfort jazdy nie jest zależny tylko i wyłącznie od wzrostu rowerzysty.
Dlatego tak ważne jest indywidualne dopasowanie roweru. Czasami rama sprawdzona dokładnie w dwunastu wymiarach może okazać się niewygodna. W profesjonalnym sklepie rowerowym będziesz miał możliwość porównania różnych rowerów, ustawienia się na nich i przejażdżki próbnej. W dobrym sklepie internetowym masz możliwość porozmawiania z doradcami i porównania tabeli producentów, a w najgorszym wypadku zwrotu roweru, czasami nawet do 365 dni.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie: bikefitting, czyli najbardziej zindywidualizowane, zaawansowane narzędzie dopasowania roweru. Bikefitting to kilkugodzinna sesja z fizjoterapeutą. W tym czasie specjalista poznaje Twój profil i ustawia Cię na rowerze, biorąc pod uwagę indywidualne parametry oraz wszystkie wymiary i kąty ramy.
Specjalista bierze pod uwagę poziom Twojego rozciągnięcia, pozycję kręgosłupa i ramion oraz styl jazdy. Bikefitting zauważalnie zwiększa osiągi (średnio o 5%), wygodę i korzyści z jazdy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o swoim ciele oraz zwiększyć do maksimum korzyści z jazdy na rowerze (dla zdrowia, wyników i wygody), rozważ bikefitting. To jednorazowy wydatek kilkuset złotych, a może okazać się bardzo pomocy przed zakupem roweru. Masz też pewność, że zwróci się komfortem jazdy.
Dobór ramy to podstawa
Jak widzisz, przed zakupem roweru musisz zwrócić uwagę na rozmiar ramy. Niezdrowa jest zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jej wielkość. A przecież długie godziny spędzane na dwóch kółkach powinny być maksymalnie komfortowe. Ten krótki poradnik z pewnością ułatwi Ci wybór roweru pod kątem jego rozmiaru.
Sprawdź ofertę sklepu Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz mnóstwo rowerów, o różnej wielkości i odmiennym przeznaczeniu.