Ładuję...

Jak dobrać siodełko do roweru? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!

20/03/2023
Jak dobrać siodełko do roweru? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!

Wybór odpowiedniego siodełka i jego prawidłowe ustawienie może istotnie poprawić Twoje samopoczucie na rowerze. Od komfortu siedziska poprzez ustawienie pozycji całego ciała – siodełko ma olbrzymi wpływ na to, jak przyjemny będzie dla Ciebie czas spędzony na dwóch kółkach. W tym artykule opowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i ustawieniu siodełka rowerowego.

Spis treści:

  1. Jak dopasować siodełko rowerowe? Czy to w ogóle ważne?
  2. Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się, jakie siodełko do roweru wybrać?
  3. Jak dobrać siodełko do roweru? 4 propozycje
  4. Wiesz już jak dopasować siodełko rowerowe! Co jeszcze może wpłynąć na komfort jazdy?
  5. Teraz siodełka nie mają przed Tobą tajemnic!

Jak dopasować siodełko rowerowe? Czy to w ogóle ważne?

Tak, dopasowanie siodełka rowerowego jest zdecydowanie bardzo ważne, ponieważ wpływa na efektywność i komfort jazdy na rowerze. Źle dobrane i ustawione siodełko może sprawić, że pojawi się ból, a nawet może spowodować kontuzje.

W jaki sposób wobec tego dopasować siodełko? Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego siodełka dla Twojego stylu jazdy. W tej kwestii wyróżniamy tak naprawdę dwie opcje. Pierwszą z nich są siodełka stosowane w rowerze miejskim. Rowery miejskie poruszają się głównie po równych i niewyboistych trasach, w związku z czym siodełko znajduje się w nich praktycznie w orientacji poziomej. Dodatkowo, wsiadając na rower miejski, nie zawsze będziesz ubrany na sportowo. Dlatego też siodełka do takich rowerów są wyjątkowo grube i miękkie, czasem wręcz dodatkowo amortyzowane oraz stosunkowo krótkie – aby wygodnie było na nich siedzieć na przykład w spódnicy. Krótkie i miękkie siodełko nie zapewni Ci kontroli nad rowerem, ale też w tej sytuacji szczególnej kontroli nie potrzebujesz.

Drugim rodzajem są siodełka sportowe, czyli zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli. Tutaj znajdziesz siodełka przeznaczone specjalnie do rowerów MTB czy trekkingowych – które są wyjątkowo miękkie lub zapewniają więcej amortyzacji w czasie dłuższej jazdy. Jeżeli planujesz długie wycieczki trekkingowe, w czasie których jedziesz z plecakiem w wyprostowanej pozycji – może to mieć dla Ciebie znaczenie. Producenci jednakże robią wszystko, co możliwe, aby siodełka zapewniały jak najwięcej komfortu bez utraty atrybutów sportowych. W tej kategorii bardziej istotne jest dobrze dobrane siodło niż jego konkretny typ.

Jeżeli wybierasz siodełko miejskie, czyli właściwie miękką mobilną ławkę, pozostaje Ci ustawić odpowiednią wysokość, aby sięgać do ziemi i temat dopasowywania jest zamknięty. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli wybierasz model sportowy, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Jak dopasować siodełko rowerowe? Rowery

Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się, jakie siodełko do roweru wybrać? 

Kiedy stajesz przed decyzją na temat dobrania odpowiedniego siodełka, pierwszą i najważniejszą kwestią jest jego szerokość i kształt. Szerokość siodełka powinna być dobrana do kształtu Twojego ciała, a konkretnie – uwzględniać rozstaw kości kulszowych. Nie zagłębiając się szczególnie w anatomię, kości kulszowe od dołu i tyłu zamykają miednicę. Są one co prawda pokryte mięśniami pośladków, ale to na nich tak naprawdę siedzisz. Dlatego istotne jest, aby miały odpowiednie podparcie. To właśnie od rozstawu tych kości zależy, jak duże siodełko powinieneś wybrać. Dla ułatwienia na naszym kanale na YouTube Sprint-Rowery nagraliśmy krótki film o tym, jak zmierzyć ten rozstaw i jak właściwie dobrać siodełko rowerowe. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając siodełko?

Kształt siodełka

Siodełka rowerowe mają różne kształty, od wąskich i lekkich dla zawodników, po szersze dla turystów i rowerzystów rekreacyjnych. Szerszy „nos” siodełka da Ci możliwość łatwiejszego złapania go udami w celu zwiększenia kontroli – na przykład w czasie zjazdów po nierównym terenie w lesie czy górach. Jeżeli jednak Twój styl jazdy opiera się na utrzymywaniu wysokiej kadencji – lepiej sprawdzi się wąskie siodełko.

Dodatkowym aspektem związanym z kształtem, jest dopasowanie anatomiczne, czyli odpowiednia rzeźba siodła, odciążająca tkanki miękkie podbrzusza. Wątek ten także jest poruszony we wspomnianym wyżej filmie.

Waga

Twoja waga nie wpływa na wielkość siodełka. Waga siodełka jest za to uzależniona głównie od materiałów, z których zostało ono wykonane, więc jak łatwo się domyślić – ma istotny wpływ na jego cenę. 

Materiał

Siodełka rowerowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak skóra, syntetyki, wzmocnione tworzywa sztuczne i wiele innych. Wszystkie siodełka sportowe są obecnie pokryte materiałami odpornymi na wodę. Skorupa siodełka i inne elementy nadające mu kształt i umożliwiające montaż mogą być za to wykonane z bardzo różnych materiałów, po carbon włącznie. Im lepsze materiały, tym lżejsze siodełko, ale wyższa cena.

Amortyzacja 

Czyli co siodełko ma w środku. Tutaj opcji jest nieskończenie wiele, ale nie ma sensu istotnie się nad nimi rozwodzić. Siodełko ma być dla Ciebie wygodne. Zaletą dobrania siodełka w fizycznym sklepie jest możliwość sprawdzenia, czy jego wypełnienie będzie odpowiadało Twoim potrzebom.

Przeczytaj również: Rower do 6000 zł – jakie modele zmieszczą się w Twoim budżecie?

Siodełko rowerowe. Jak dobrać?

Jak dobrać siodełko do roweru? 4 propozycje

W tej części przedstawimy kilka modeli, na które warto naszym zdaniem zwrócić uwagę. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ich temat – zapraszamy do naszego materiału filmowego na temat siodełek.

Specialized Power Comp – najpopularniejszy model siodełka sportowego. Wyróżnia się doskonałym dopasowaniem do anatomii człowieka i świetną trwałością. Równocześnie jest to siodełko, które w kwestii wagi nie odstaje od siodełek kilkukrotnie droższych. Dodatkowym atutem są specjalne uchwyty umożliwiające bezpieczne zamontowanie kieszeni do przechowania drobiazgów w czasie jazdy.

Jakie siodełko na rower?

Bontrager Commuter Fluid – wygodne siodełko przeznaczone do każdego rodzaju jazdy. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie opatentowanego systemu Fluid Motion – w siodełku zamiast wypełnienia żelowego zastosowano warstwę specjalnego płynu, dzięki czemu uzyskano wyższy komfort oraz redukcję siły nacisku na tkanki miękkie o ponad 20%.

Jakie siodełko do roweru? Siodełko rowerowe Bontrager

Siodełko rowerowe damskie Specialized Power Comp z Mimic – większość siodełek nadaje się do wykorzystania zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Ten model jednak jest przeznaczony specjalnie dla kobiet. Przy jego projektowaniu uwzględniono anatomię kobiecego ciała i stworzono siodełko przeznaczone specjalnie dla nich.

S-works Power Mirror – najwyższa jakość w odpowiadającej jej cenie. Zgodnie ze słowami producenta jest to najwygodniejsze siodełko, jakie firma kiedykolwiek stworzyła. W tej cenie możesz się spodziewać najwyższej klasy materiałów i technologii, przy zachowaniu minimum wagi. I dokładnie te cechy otrzymasz w tym carbonowo-polimerowym siodełku.

Jak dobrać siodełko? Siodełko rowerowe S-works

Przeczytaj również: Ranking rowerów miejskich damskich – TOP 4 najlepszych modeli

Wiesz już jak dopasować siodełko rowerowe! Co jeszcze może wpłynąć na komfort jazdy?

Oprócz doboru odpowiedniego siodełka istnieje wiele innych czynników, które mogą wpłynąć na komfort jazdy na rowerze. Najważniejszy jest oczywiście dobór wielkości ramy i kół to Twojego wzrostu. Co jeszcze się liczy?

Wielkość ramy

Odpowiedni rozmiar ramy jest kluczowy dla komfortu jazdy na rowerze. Zbyt mała rama może powodować bóle mięśni i pleców, a zbyt duża – sprawiać problemy w obsłudze oraz wymuszać zbyt poziomą pozycję. Zazwyczaj jednak producenci udostępniają rozmiarówkę, aby ułatwić dobranie ramy do wzrostu kolarza.

Wielkość kół

Wielkość kół jest istotnie uzależniona od rodzaju roweru, wielkości ramy oraz wzrostu użytkownika. Im większe koła, tym łatwiej osiągnąć wyższą prędkość. Niestety większe koła wpływają równocześnie na mniejszą zwrotność. Zazwyczaj jednak wielkość opon będzie determinowana przez ramę roweru.

Wysokość siodełka

Wysokość siodełka powinna zostać ustawiona w taki sposób, aby zapewnić maksymalny komfort i efektywność podczas jazdy. Zbyt niskie siodełko może powodować bóle kolan, a zbyt wysokie może sprawiać ból kręgosłupa. Ustawienie wysokości siodełka najłatwiej wykonać opierając piętę na pedale i obracając go na godzinę 6-tą. W tej pozycji Twoje kolano powinno być wyprostowane. Dzięki temu, w czasie jazdy, gdy opierasz na pedałach śródstopie, Twoje kolano będzie zawsze minimalnie ugięte.

Pozycja siodełka

Przesunięcie siodełka w przód lub do tyłu wpływa na Twoją pozycję na rowerze. Usiądź na siodełku i ustaw stopę śródstopiem na pedale, po czym obróć go na godzinę 3-cią. Przód twojego kolana powinien znajdować się tuż przed osią pedału (pedału, a nie korby!). Sprawdzenie dokładnej pozycji ułatwi obciążony sznurek. Jeżeli Twoje kolano jest wysunięte lub schowane za bardzo – przesuń odpowiednio siodełko, aż kolano znajdzie się w odpowiednim miejscu.

Kąt nachylenia siodełka

Nachylenie siodełka powinno być ustawione w taki sposób, aby Twoja waga była równomiernie rozłożona na siodełku. Siodełko odchylone do tyłu może powodować ucisk i w konsekwencji ból podbrzusza. Z drugiej strony nadmierne pochylenie siodełka do przodu może sprawić, że będziesz przenosić wagę ciała na nadgarstki i nabawisz się bólu od dłoni do barków włącznie.

Wysokość kierownicy

Wysokość kierownicy powinna być dobrana do Twojego stylu jazdy. Jeżeli zależy Ci na bardziej aerodynamicznej pozycji i szybkiej jeździe – kierownicę ustaw niżej. Wyżej zamontowana kierownica pozwoli Ci z kolei siedzieć trochę bardziej pionowo i przenieść więcej masy ciała z rąk na siodełko. Ogólną zasadą jest, że w pozycji do jazdy kierownica powinna zasłaniać oś przedniego koła.

Przeczytaj również: Jaki kask rowerowy wybrać?

Jakie siodełko do roweru? Regulacja siodełka

Teraz siodełka nie mają przed Tobą tajemnic!

Dobranie odpowiedniego siodełka do roweru to tylko jeden z wielu czynników wpływających na komfort jazdy. Wysokość siodełka, kąt jego nachylenia, przesunięcie wzdłużne, wysokość kierownicy oraz odpowiedni rozmiar ramy wpływają wspólnie na to, jak będziesz czuć się na rowerze. 

Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty siodełek w naszym sklepie Sprint-Rowery. Dla naszych klientów wybieramy sprzęt solidnych marek, sprawdzony i polecany tak przez amatorów wycieczek rekreacyjnych jak i profesjonalnych kolarzy.