Ładuję...

Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy? 5 wskazówek

25/01/2023
Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy? 5 wskazówek

Żelazny szlak rowerowy, pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy, wcale nie wymaga od cyklistów umiejętności na profesjonalnym poziomie. Ta widokowa trasa prowadzi przez dwa kraje i jest świetnym pomysłem na spędzenie aktywnego weekendu z rodziną. Jak przygotować się na tę wyprawę? O czym warto pamiętać? Sprawdź nasze wskazówki!

Spis treści:

  1. Dla kogo przeznaczony jest Żelazny Szlak Rowerowy i kiedy warto się wybrać?
  2. Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy i co ze sobą zabrać?
  3. 5 atrakcji, które musisz zobaczyć podczas wyprawy na Żelazny Szlak

Dla kogo przeznaczony jest Żelazny Szlak Rowerowy i kiedy warto się wybrać?

Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najbardziej popularnych i najciekawszych tras rowerowych w województwie śląskim. Powstała na pograniczu polsko-czeskim w ramach unijnego projektu „Przekraczamy granice". Wzięły w nim udział miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina Godów, gmina Zebrzydowice oraz czeskie Piotrowice i Karwina. Jest to stosunkowo nowa trasa, dlatego też warto o niej mówić, bo jest o czym!

Oddana do użytku we wrześniu 2020 roku, pętla Żelaznego Szlaku turystycznego, a jej długość to ok. 55 km. Mniej zaawansowani rowerzyści mogą skorzystać z trasy alternatywnej liczącej 34 km. Swoją nazwę, Żelazny Szlak Rowerowy zawdzięcza infrastrukturze kolejowej, która to w dużej mierze wykorzystana została do poprowadzenia trasy. Fragment szlaku prowadzi po nasypie dawnej linii kolejowej, a część wiedzie drogami publicznymi. 

Dla kogo przeznaczony jest Żelazny Szlak Rowerowy?

Największą zaletą Żelaznego Szlaku Rowerowego jest jej odsunięcie od głównych tras komunikacyjnych, a co za tym idzie – duży komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest ona więc polecana nie tylko profesjonalnym cyklistom, ale też mniej doświadczonym rowerzystom, a nawet rodzinom z dziećmi. W zależności od Twojego tempa i liczby postojów zaplanowanych na cały Żelazny Szlak Rowerowy, czas przejazdu może być różny – od 3 do nawet 5-6 godzin.

Żelazna Trasa Rowerowa jest dostępna dla cyklistów przez cały sezon. Warto jednak pamiętać, że w słoneczne, letnie dni szlak jest oblegany i trudniej będzie skorzystać z dostępnych atrakcji. W dni powszednie trasa może więc być dużo przyjemniejsza, zwłaszcza dla osób lubiących ciszę i kontemplację otaczającej przyrody. Jako że trasa jest dość długa, warto zaplanować sobie jej rozpoczęcie na godziny poranne, by móc komfortowo wrócić do domu.

Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy i co ze sobą zabrać?

Przygotowując się na całodniową wyprawę rowerową, nie zapominaj o planowaniu i dobrym przygotowaniu! Czego możesz się spodziewać na Żelaznym Szlaku i co ze sobą zabrać? Sprawdź!

Kiedy warto się wybrać na Żelazny Szlak Rowerowy?

Trasa

Przed wyruszeniem w drogę, nie zapomnij sprawdzić planowanej przez siebie trasy. Może się bowiem okazać, że z powodu remontu drogi, czy innych zdarzeń, część szlaku zostanie czasowo wyłączona z ruchu. Aby uniknąć konieczności przedwczesnego powrotu, warto skorzystać z aktualnych map, by dowiedzieć się, czy szlak jest w pełni przejezdny. 

Transport

Planując wyprawę Żelaznym Szlakiem Rowerowym, należy zaplanować, w jaki sposób się na niego dostać. Na trasę można dojechać zarówno swoim rowerem, jak i również samochodem lub pociągiem. W zależności od wybranego środka transportu warto sprawdzić dostępność miejsc parkingowych i rozkład jazdy transportu publicznego. 

Polecanym miejscem rozpoczęcia rowerowej przygody po polskiej stronie jest Godowo. Przy tamtejszym Urzędzie Gminy swobodnie pozostawisz samochód i skorzystasz z darmowego parkingu. W Zebrzydowicach znajduje się najbliżej położony dworzec kolejowy. Jeżdżą tamtędy pociągi Kolei Śląskich. Około 6 km od trasy jest także dworzec w Czyżowicach. Dojeżdżają tam pociągi z Katowic przez Rybnik do Chałupek.

Postój

Jako że na Żelaznym Szlaku nie brakuje punktów wypoczynkowych zarówno po polskiej stronie, jak i po stronie czeskiej, na trasę warto przygotować własny prowiant. W kilku wyznaczonych miejscach będziesz mógł odpocząć, posilić się i napić. Każde miejsce postoju jest wyposażone w ławki, stoliki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. W kilku punktach na całej trasie jest także możliwość skorzystania z lokali gastronomicznych. 

Jak przygotować się na Żelazny Szlak Rowerowy?

Nawigacja

Żelazny Szlak Rowerowy wyróżnia dobre oznakowanie szlaku, zwłaszcza po polskiej stronie. Nie powinno być więc potrzeby częstego sięgania po mapę. Jednak po stronie czeskiej należy liczyć się z mniej przejrzystymi oznaczeniami z logo szlaku. Warto więc mieć przy sobie nawigację GPS lub, a jeśli jesteś miłośnikiem analogowych rozwiązań – mapę. Dla fanów nowoczesnych technologii przygotowano aplikację mobilną Żelazny Szlak Rowerowy. Mapa, informacje o najważniejszych atrakcjach, dokładny przebieg szlaku, czy nawet quiz to tylko kilka z jej funkcji. Aplikacja Żelazny Szlak Rowerowy jest dostępna dla użytkowników systemów operacyjnych iOS i Android. 

Wyposażenie

Przed wyprawą należy zadbać o stan techniczny swojego jednośladu, a także jego odpowiednie oświetlenie. Rower powinien mieć sprawne hamulce. Jako że przebieg trasy prowadzi drogami publicznymi, zaopatrz się w odblaski. Kaski są obowiązkowe dla rowerzystów poniżej 18 lat, jednak rekomendowane jest, by każdy cyklista był w niego wyposażony. 

Dobrze jest też zabrać kilka najbardziej podstawowych narzędzi i akcesoriów do naprawy roweru, takich jak klucz, pompka, dętka, czy łatki do opon. W Twoim plecaku z pewnością zmieści się kompaktowy zestaw narzędzi Topeak Mini 20 Pro Black czy mała, ale efektywna pompka Bontrager Air Rush Road Mini. Pamiętaj też o apteczce, która przyda się, jeśli na trasie zdarzy się mały wypadek. Koniecznie zabezpiecz się na wypadek zmiany warunków atmosferycznych. Dodatkowa warstwa ubrań i płaszcz przeciwdeszczowy mogą podnieść komfort jazdy przy nierównej pogodzie. 

Dodatkowe informacje

Przekroczenie granicy polsko-czeskiej nie wiąże się z żadną kontrolą, jednak warto mieć przy sobie dokument tożsamości. Po czeskiej stronie można płacić zarówno w koronach, jak i w złotówkach. Warto jednak zabrać ze sobą gotówkę. 

Co ze sobą zabrać na Żelazny Szlak Rowerowy?

5 atrakcji, które musisz zobaczyć podczas wyprawy na Żelazny Szlak

Żelazny Szlak Rowerowy to trasa rekreacyjna, dlatego też oprócz samej przyjemności z jazdy, odwiedź po drodze kilka pięknych miejsc z bogatą historią. Co musisz koniecznie zobaczyć? Sprawdź 5 naszych sugestii, jakie atrakcje możesz zobaczyć na Żelaznym Szlaku Rowerowym!

1. Jastrzębie Zdrój

  • Jastrzębie Zdrój do lat 90. XX było uzdrowiskiem. Dziś, można tam wzmocnić swoją oporność i pozytywnie wpłynąć na zdrowie w inhalatorium solankowym. Już 15-minutowe przebywanie w nim wykazuje efekty lecznicze. Obiekt otwarty jest codziennie od godz. 8.00 do 19.00. 
  • Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Jastrzębiu, koniecznie odwiedź Muzeum Historii Miasta. Znajdziesz tam wiele cennych pamiątek, zdjęć i dokumentów związanych z budową miasta, historią jastrzębskich kopalń, a także współczesną działalnością. Placówka ma kilka wystaw stałych, a także wystawy czasowe. 
  • Warto zajrzeć także do nieczynnej już kopalni węgla kamiennego Moszczenica. Pomimo tego, że wiele obiektów zostało wyburzonych, nadal możesz obserwować stare budynki, które są nieodłącznym elementem miasta. 
  • Jednym z bardziej wartościowych miejsc wartych odwiedzenia jest także Kościół św. Barbary i Józefa. W powstałym w XVII w. kościele czuć ducha historii a jego wystrój niezmiennie zachwyca. 

2. Zebrzydowice

  • Zamek w Zebrzydowicach to miejsce zarówno dla fanów historii, jak i również sportu oraz dobrego jedzenia. Zamek wzniesiono w 1764 roku, a następnie przebudowano na rezydencję rodu baronów de Mattencloit. Obecnie, budynek służy celom kulturalnym i turystycznym. Znajduje się w nim biblioteka, ośrodek kultury i restauracja. W okolicy są także takie atrakcje jak molo widokowe, amfiteatr i środek Sportów Wodnych. 

3. Gołkowice

  • Przy samej trasie rowerowej zlokalizowany jest przepiękny, drewniany kościół Św. Anny w Gołkowicach. W jego wnętrzu zobaczysz wspaniałą późnogotycką rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz obraz św. Anny. 

Atrakcje na Żelaznym Szlaku Rowerowym

4. Piotrowice koło Karwiny

  • Klasycystyczny pałacyk arystokracki powstały w 1796 r. to perła Śląska Cieszyńskiego. Kunsztowny budynek ma bogatą historię, a obecnie w jego wnętrzach znajduje się luksusowy hotel, a także restauracja. Możesz odwiedzić tam także jedną z wystaw malarzy i innych artystów nie tylko czeskich. 
  • Przejeżdżając drogami publicznymi w pobliżu kościoła św. Marcina, warto przyjrzeć się ciekawemu zabytkowi, jakim jest kamienny krzyż kalwaryjski z 1858 roku. Z przodu widnieje relief przedstawiający św. Weronikę, a po bokach krzyża ustawiono dwa posągi – Matki Boskiej św. Jana.

5. Karwina

  • Czeska Karwina obfituje w piękne miejsca i zabytki, których żal byłoby nie zobaczyć, podróżując Żelaznym Szlakiem. Zdecydowaną perełką tamtejszej architektury jest Pałac Frysztat. Wśród 33 sal pałacowych  udostępnionych do zwiedzania, znajdziesz nie tylko wspaniałe zabytki, ale też ciekawą wystawę poświęconą czeskim artystom XIX w. 
  • Historyczne centrum miasta kryje jeszcze jeden cenny zabytek – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynię można zwiedzać codziennie, poza godzinami nabożeństw. 
  • W sąsiedztwie obu zabytków znajduje się przepiękny park Parku Boženy Němcovéj, na którego końcu mieści się ośrodek rekreacyjny
  • W Karwinie ulokowano także najstarsze w Czechach uzdrowisko. Skorzystasz tam z zabiegów leczniczych i wellness. Lecznica otoczona jest też pięknym parkiem, który to kończy zabytkowy most Bohaterów Sokołowa zbudowany w 1925 r. 

Czy wybierzesz się na wycieczkę po Żelaznym Szlaku Rowerowym?

Czy wybierzesz się na wycieczkę po Żelaznym Szlaku Rowerowym?

Co może być lepszego od wycieczki rowerowej po dobrze przygotowanej trasie i w dodatku w pięknych okolicznościach przyrody? Żelazny Szlak Rowerowy gwarantuje Ci wspaniałą przygodę z mnóstwem wspaniałych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić! W porównaniu z innymi szlakami rowerowymi Żelazny Szlak nie jest wymagającą trasą, jednak odpowiednie przygotowanie do wyprawy to podstawa. 

Oprócz sprawdzenia stanu technicznego swojego jednośladu i zaplanowania trasy warto przygotować się na niespodziewane sytuacje. Upadek z roweru, przebicie opony, czy nawet nagła zmiana pogody mogą skutecznie zabić całą przyjemność z jazdy. Jednak nie wtedy, gdy jesteś przygotowany! Jeśli planujesz już kolejne trasy rowerowe i zastanawiasz się, gdzie się wybrać, Żelazna Trasa Rowerowa z pewnością okaże się świetnym pomysłem na spędzenie aktywnego dnia!

Jeśli potrzebujesz nowego roweru lub też poszukujesz akcesoriów do swojego jednośladu, sprawdź ofertę sklepu Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz m.in. rower górski Cannondale Scalpel Carbon 3 29. Ciesz się szeroką ofertą produktów najlepszych marek i szybką wysyłką pod wskazany adres. Kupuj online i szykuj się na następną wyprawę!