Jak włączyć dynamo w rowerze?

20/06/2024
Jak włączyć dynamo w rowerze?

Zastanawiasz się, jak włączyć dynamo w rowerze oraz w jaki sposób działa ten mechanizm? Okazuje się, że nie ma nic prostszego. Sprawdź nasz poradnik, który jest przewodnikiem po dynamie rowerowym.

Spis treści:

 1. Co to jest dynamo rowerowe?
 2. Rodzaje dynam w rowerze
 3. Sprawdzenie stanu dynamo
 4. Podłączenie dynamo do oświetlenia
 5. Włączenie dynamo butelkowego
 6. Włączenie dynamo piastowego
 7. Diagnostyka problemów z dynamo
 8. Konserwacja dynamo
 9. Dynamo w rowerze – podsumowanie

Co to jest dynamo rowerowe?

To urządzenie, które przetwarza energię mechaniczną na elektryczną. Wykorzystuje się je głównie do zasilania oświetlenia w rowerze

Jak działa dynamo? Ruch obrotowy koła napędza prądnicę, który wytwarza prąd. Kiedyś dynamo było głównym sposobem na zasilanie lampek w rowerze, później zaczęło je wypierać oświetlenie na baterie lub takie z wbudowanym akumulatorem. Nie zmienia to faktu, że z dynama korzysta się do dzisiaj. 

Mało kto wie, że jego wynalazcą w rowerze był Nikola Tesla. Pierwsze dynamo pojawiło się 1908 roku. Od tamtego czasu, chociaż zasada działania jest podobna, technologia rozwinęła się, dając coraz to lepsze rozwiązania. 

Główną zaletą dynama jest niezależność od baterii, ponieważ nie trzeba go ładować. To stałe źródło zasilania, co może się przydać szczególnie dla tych rowerzystów, którzy często jeżdżą nocą. Z drugiej strony, nie brakuje wad. Dynamo może stawiać dodatkowy opór podczas jazdy, co jest głównym minusem tego akcesorium.

Jak włączyć dynamo w rowerze

Rodzaje dynam w rowerze

Ten element w rowerze, podobnie jak wiele innych części, występuje w kilku rodzajach. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, w tym wady i zalety. Najpopularniejsze typy to dynamo butelkowe i dynamo piastowe. Czym wyróżniają się te rozwiązania?

Dynamo butelkowe (czasami używa się określenia „dynamo boczne”) to jedno z najstarszych i jednocześnie najprostszych tego typu części wyposażenia rowerowego. Montuje się je w taki sposób, by rolka stykała się z oponą koła. Podczas jazdy koło się obraca, a rolka napędza cały mechanizm, który odpowiada za generowanie prądu. 

 • Głównymi zaletami jest łatwość montażu, ponieważ da się je zastosować na większości typów rowerów, a także koszt, bo to relatywnie tanie rozwiązanie. Jego plus to również dostępność – z łatwością znajdziesz części zamienne. 
 • Spośród wad, najczęściej wskazuje się na opór, który powoduje rolka stykająca się z oponą. Za tym idzie też hałas, który generuje dynamo, a daje się to we znaki szczególnie przy wyższych prędkościach. 

Dynamo piastowe to bardziej nowoczesne i zaawansowane rozwiązanie. Jest zintegrowane z piastą koła roweru, co oznacza, że cały mechanizm jest ukryty wewnątrz piasty. Działa to w pełni automatycznie i generuje prąd zawsze, kiedy koło się obraca. 

 • Szczególną zaletą, w porównaniu do wersji butelkowej, jest brak odczuwalnego oporu podczas jazdy. Nie ma też większego hałasu. Taka konstrukcja jest też trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia. A z racji faktu, że jest to dynamo wbudowane w piastę, nie widać go, a więc nie wpływa na estetykę roweru. 
 • Biorąc pod uwagę wady, trzeba mieć natomiast na uwadze wyższy koszt przy zakupie takiej części, a sam montaż nie jest już taki prosty. Warto też sprawdzić, jaki konkretnie model dynama da się zamontować w danym rowerze.

Sprawdzenie stanu dynamo

Regularne kontrole są ważne dla zapewnienia jego niezawodności. Nie trzeba mieć jednak zaawansowanej wiedzy technicznej, by móc ocenić, czy to urządzenie spełnia swoją funkcję.

 • W pierwszej kolejności sprawdź, czy obudowa dynama nie jest pęknięta, zardzewiała, bądź też w jakikolwiek sposób uszkodzona
 • Zwróć również uwagę na przewody, czy nie są przetarte lub całkowicie zerwane. Jeśli dany model wyposażony jest w złącza lub wtyczki, także i w nich warto sprawdzić ewentualne luzy
 • Teraz możesz już sprawdzić, czy dynamo generuje prąd. Wystarczy je włączyć, zakręcić kołem i zwrócić uwagę, czy lampka się zaświeca. Jeśli tak, wygląda na to, że wszystko jest w porządku.
 • Jeśli lampka nie świeci się mimo obracającego się koła, warto zacząć od pomiaru napięcia. Pomocny do tego będzie multimetr. Podłącz sondy do wyjść dynama i sprawdź, czy podczas kręcenia kołem urządzenie pokazuje napięcie. Powinno to być 6 V. Jeśli nie da się sprawdzić odczytu, dynamo może być uszkodzone. 

W przypadku dynama butelkowego trzeba też sprawdzić samą rolkę – powinna być czysta, ponieważ zabrudzenia mogą powodować poślizg. Rolka musi być też odpowiednio ustawiona i dobrze przylegać do opony. Dynamo piastowe powinno zaś działać cicho, a piasta obracać się płynnie. 

Podłączenie dynamo do oświetlenia

Jak podłączyć dynamo w rowerze? Z pewnością do zestawu, który kupisz, otrzymasz instrukcję, która najlepiej opisze sposób podłączenia danego modelu. Z reguły da się to zrobić w kilku krokach i wystarczą narzędzia, które znajdziesz w zwykłej, domowej skrzynce narzędziowej. 

Jakie są uniwersalne rady, które przydadzą się podczas podłączania dynama do lampek w rowerze? 

 • Dynamo w piaście wymaga wymiany całej piasty. Nie jest to jednak prosta czynność, ponieważ wiąże się to między innymi z koniecznością zaplatania koła, a później z centrowaniem. W skrócie – to właściwie składanie koła rowerowego od zera. Dlatego w tym wypadku warto zasięgnąć pomocy profesjonalnego serwisu.

Jeśli jednak chcesz wymienić piastę na własną rękę, sprawdź nasz poradnik: Zaplatanie koła rowerowego – co musisz wiedzieć

 • Zakładanie dynama butelkowego jest zdecydowanie prostsze, właściwie wystarczy je zamontować w miejscu, gdzie rolka będzie stykać się z oponą i odpowiednio ustawić. 

Przewody, którymi połączysz dynamo z lampkami w rowerze, warto przyciąć na odpowiednią długość. Lepiej uniknąć zwijania zbyt długich kabli, ponieważ mogą przeszkadzać podczas jazdy. Przewody trzeba też zamocować i zabezpieczyć. Przydadzą się opaski zaciskowe i taśma izolacyjna. Pamiętaj, by kable poprowadzić przez miejsca, które nie są ruchome. W innym wypadku zerwiesz je po przejechaniu pierwszych metrów. 
Jak włączyć dynamo w rowerze

Włączenie dynamo butelkowego

Jest to łatwy proces, który wykonasz niemal w mgnieniu oka. Większość z nich posiada dźwignię lub przełącznik, który umożliwia przesunięcie rolki w kierunku opony. Wystarczy, że przesuniesz ją w taki sposób, by zaczęła stykać się z oponą. Kiedy rozpoczniesz jazdę, dynamo zacznie generować prąd, którym zasili oświetlenie w rowerze. Jeśli mimo to lampki nie święcą się, być może występuje jeden z problemów, który opisujemy w tym artykule.

Włączenie dynamo piastowego

Z racji tego, że jest umieszczone w piaście koła, stanowi wygodne i wydajne rozwiązanie do zasilania oświetlenia rowerowego. Ten rodzaj dynama zaczyna działać, gdy tylko zaczniesz pedałować. Prądnica wewnątrz piasty generuje wtedy prąd elektryczny, który zasila przednią lub tylną lampkę. Zazwyczaj włączają się one automatycznie po wygenerowaniu odpowiedniej ilości prądu lub musisz włączyć je ręcznie przyciskiem. Jest to jedno z prostszych w obsłudze rozwiązań w rowerze.

Diagnostyka problemów z dynamo

Diagnostyka jest ważna, by zapewnić niezawodne działanie dynamo, jak i innych części rowerowych. Problemy najczęściej wiążą się z migotaniem świateł podczas jazdy lub całkowitym brakiem oświetlenia. Co w takim wypadku zrobić? 

Warto zacząć od przewodów i zwrócić uwagę, czy żaden z nich nie jest przecięty. Czasem to miejsce połączenia przewodu z lampką czy dynamem może być powodem migotania lub braku oświetlenia. Problemem mogą być też same lampki, w których mogły przepalić się żarówki lub diody (choć to raczej rzadkie zjawisko). Dynamo może też generować zbyt niskie napięcie ogólnie lub dla danego modelu lampki. W tym wypadku warto zajrzeć do specyfikacji i sprawdzić, jakiego napięcia potrzebuje oświetlenie, a jakie jest w stanie wygenerować zamontowane dynamo.

Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza i w teorii powinno działać, a mimo to nie możesz rozwiązać problemu z dynamem, jest to moment, kiedy warto zasięgnąć porady w serwisie rowerowym. Wstępne oględziny mogą pomóc, ale czasem trzeba rozebrać cały mechanizm, by zdiagnozować przyczynę braku oświetlenia lub migotania świateł.

Wszystkie niezbędne elementy roweru znajdziesz w naszej zakładce: Akcesoria

Konserwacja dynamo

Regularna konserwacja to podstawa. Co zresztą dotyczy całego roweru. Zabrudzenia i wilgoć, a w następstwie nawet uszkodzenia mechaniczne to coś, co niestety może zakłócić odpowiednie działanie dynama w rowerze. 

 • W przypadku dynama butelkowego ważne jest czyszczenie rolki. Szczególnie warto robić to po przejechaniu błotnej trasy. Takie zabrudzenia mogą powodować poślizg lub całkowicie uniemożliwić jej obrót. Z biegiem czasu zużywa się też sama rolka, która przez wytarcie nie obraca się już z taką efektywnością, jak wcześniej. Wtedy należy wymienić ten element. 
 • Dynamo w piaście jest lepiej zabezpieczone przed zabrudzeniami, ale to nie oznacza, że nie wymaga konserwacji. Warto sprawdzać uszczelnienia piasty, tak by do jej środka nie dostawała się wilgoć. Piasta składa się między innymi z łożysk, które potrzebują odpowiedniego smarowania, by działały płynnie. Z czasem smaru może być już za mało, a to negatywnie wpłynie na pracę tego elementu, a następnie również na dynamo, które zamontowane jest wewnątrz.

Warto też przechowywać rower w miejscu, w którym jest sucho. Szczególnie dotyczy to okresu zimowego, kiedy dwukołowiec odpoczywa przez dłuższy czas. Długo zbierająca się wilgoć działa źle na elementy, z których składa się dynamo i wiosną możesz spotkać problem z jego działaniem

Przeczytaj również: Jak dbać o rower? 10 wskazówek od Sprint-Rowery

Dynamo w rowerze – podsumowanie

Dynamo rowerowe to prosty mechanizm, który generuje prąd podczas obrotu koła. Włączenie i korzystanie z niego jest równie łatwe, co uruchomienie zwykłej lampki. Warto jednak pamiętać, by dbać o czystość mechanizmu i regularnie kontrolować jego stan. W końcu jazda po zmroku bez oświetlenia jest nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim – niebezpieczna.

Szukasz części, akcesoriów lub narzędzi rowerowych? Sprawdź ofertę sklepu Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebuje rowerzysta.

Polecane produkty