Jaka stopka do roweru? Poznaj 5 modeli
Stopka do roweru nazywana też często nóżką, czy też podpórką, to przydatne akcesorium, które ułatwia korzystanie z roweru na co dzień i zwiększa jego praktyczność. Jaka stopka do roweru będzie najlepsza w Twoim wypadku i czym powinieneś się kierować przy jej wyborze? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści:
- Czy stopka do roweru ma znaczenie?
- Jaka stopka do roweru – wybierz idealną do swojego roweru
- Jaka stopka do roweru MTB i nie tylko – na co zwrócić uwagę?
- Jaka podpórka do roweru będzie dla Ciebie odpowiednia? Poznaj 5 naszych typów
- Jaka podpórka do roweru? Podsumowanie
Czy stopka do roweru ma znaczenie?
Stopka, czy też nóżka to element, który możesz znaleźć na wyposażeniu wielu rodzajów rowerów, ale jednocześnie jest ona przedmiotem sporych kontrowersji oraz sporów wśród rowerzystów. Jak tak prosty i względnie mało istotny element może wprowadzać tyle zamieszania w rowerowym świecie? Wyjaśnimy to w dalszej części tego akapitu.
Na razie skupmy się na tym, jaka jest funkcja stopki oraz dla jakich grup rowerzystów może się ona okazać przydatna. Tak więc podstawową i właściwie jedyną funkcją podpórki jest... podpieranie roweru w pozycji stojącej wtedy, gdy jest on nieużywany. Tylko tyle i aż tyle. Mając na wyposażeniu podpórkę, unikasz ryzyka uszkodzenia lakieru lub osprzętu roweru przez położenie go na ziemi. Nie jesteś też skazany na stojaki rowerowe, dzięki czemu możesz postawić rower prawie w każdym miejscu (oczywiście jeśli jest to dozwolone i rozsądne).
Zalety korzystania z nóżek doceniają głównie osoby, które z roweru nie korzystają treningowo ani w wyczynowy sposób, traktując go bardziej jako środek codziennego transportu. Z tego powodu spotykamy je w wielu rowerach miejskich oraz trekkingowych. Chętnie korzystają z nich również uczestnicy wypraw bikepackingowych, którzy często skazani są na nietypowe miejsca postoju. Podpórka to również cenne wsparcie dla osób przewożących ładunki na rowerze, takich jak kurierzy pracujący np. w branży delivery.
Jaka stopka do roweru MTB? Tutaj dochodzimy do wspomnianych kontrowersji. Podpórkę można też oczywiście założyć do MTB, gravela, czy też szosy, ale użytkownicy takich rowerów bardzo często nie chcą nawet słyszeć o montażu nóżki. Nie tylko zwiększa ona masę roweru, ale również po prostu „psuje” jego sportowy wygląd, przez co traci on swój charakter. Dlatego założenie podpórki to bardzo często kwestia gustu, a na jej montaż – podobnie jak z błotnikami – decydują się rowerzyści mający bardziej pragmatyczne podejście do swojego sprzętu.
Przeczytaj również: Jak zamontować błotnik do roweru? Jak wybrać dobry model? Podpowiedzi
Jaka stopka do roweru – wybierz idealną do swojego roweru
Wydawać by się mogło, że wybór właściwej stopki do roweru to rzecz banalna. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju podpórek, które odróżniają się od siebie nie tylko takimi cechami, jak materiał wykonania, możliwość regulacji itd., ale również sposobem montażu. Z tego powodu przed kupnem nóżki musisz upewnić się, że jej założenie w Twoim wypadku będzie możliwe. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy trzy podstawowe typy nóżek:
- nóżki tylne nazywane też bocznymi,
- centralne,
- podwójne,
- przednie.
Stopka tylna (boczna)
To chyba najpopularniejszy wybór wśród rowerzystów. Nóżkę tego typu montuje się do tylnego trójkąta ramy. W zależności od konkretnego modelu można ją założyć tylko na jedną lub na dwie schodzące się w trójkącie rurki. Na przykład jeśli Twój rower wyposażony jest w hamulce tarczowe, to montaż podpórki na dwie rurki może okazać się niemożliwy, dlatego przy wyborze nowej stopki warto zwrócić na ten szczegół uwagę.
Nóżki montowane centralnie
To stopka montowana praktycznie na środku ramy, tuż przed tylnym kołem. Taką podpórkę montuje się za pomocą pojedynczej śruby do otworu umieszczonego w ramie. Jeżeli Twój rower nie ma takiego otworu, to musisz wybrać inny typ nóżki. Jest to trochę mniej stabilne rozwiązanie, a montaż na jedną śrubę czasami sprawia, że stopka się luzuje. Do plusów można zaliczy to, że jest ona mniej widoczna, niż nóżka montowana z tyłu, co docenią osoby, dla których stercząca przy tylnym kole podpórka psuje wygląd roweru.
Stopki podwójne
Szczególnym rodzajem stopek centralnych, są stopki podwójne, które zasadą działania przypominają rozwiązania stosowane w motocyklach oraz skuterach. Tego typu nóżka również montowana jest do znajdującego się w ramie otworu między tylnym kołem a korbą. Zasadniczą zaletą takiej stopki jest to, że rower stoi idealnie pionowo i nie przechyla się na boki. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla lekkich rowerów. W przypadku cięższych, turystycznych z bagażami lepiej zdecydować się na inny typ nóżki.
Stopki przednie
Ostatni typ podpórek, czyli stopki przednie to tak naprawdę rozwiązanie niszowe, które jest bardzo rzadko spotykane m.in. dlatego, że jej montaż jest możliwy tylko w bardzo wąskiej grupie rowerów, które wyposażone są w bagażnik typu low rider na przednim widelcu lub amortyzatorze. Jeżeli na takim bagażniku przewozisz ciężki bagaż, to montaż stopki, oprócz podpórki tylnej może się okazać konieczny, żeby w stabilny sposób dało się ustawić obciążony dodatkową masą rower.
Jaka stopka do roweru MTB i nie tylko – na co zwrócić uwagę?
Pomimo tego, że stopka rowerowa jest stosunkowo tanim akcesorium rowerowym, to jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupach, zamiast wybierać „na chybił trafił”. W ten sposób zaoszczędzisz parę groszy, które będziesz mógł wydać na inne usprawnienia swojego roweru.
Podstawową kwestią, o której wspominaliśmy już w poprzednim akapicie, jest sposób montażu. Jeżeli Twój rower nie był do tej pory wyposażony w stopkę, to warto przyjrzeć się dokładnie jego ramie i sprawdzić, czy ma ona otwór pod montaż stopki centralnej lub, czy w obszarze tylnego trójkąta da się założyć nóżkę tylną.
Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaka nóżka do roweru będzie w Twoim przypadku odpowiednia, jest jej nośność i to, z jakiego materiału została wykonana. Większość standardowych stopek przenosi obciążenia na poziomie 18-20 kg, co jest wystarczającą wartością w przypadku większości rowerów. Jeśli jednak korzystasz z roweru turystycznego obciążonego dodatkowo sakwami, to powinieneś poszukać solidniejszej nóżki.
Bardzo istotną kwestią jest również długość samej stopki. Jeśli będzie ona zbyt długa lub zbyt krótka, to rower po prostu będzie się przewracał w jedną lub w drugą stronę. Najlepszą opcją, która uchroni Cię przed wyborem stopki złej długości, jest zakup nóżki, która oferuje regulacje długości. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować ją do rozmiaru swojego roweru oraz własnych potrzeb.
Warto również zwrócić uwagę na mechanizm składania nóżki. Musi być na tyle pewny, by nóżka nie złożyła się pod ciężarem roweru, ani nie rozłożyła samoczynnie w trakcie jazdy, stwarzając w ten sposób zagrożenie wypadku. Część nóżek wyposażona jest w specjalny mechanizm sprężynowy, który zapobiega tego typu sytuacjom.
Jaka podpórka do roweru będzie dla Ciebie odpowiednia? Poznaj 5 naszych typów
Naszą pierwszą propozycją jest nóżka rowerowa - regulowana Bontrager. Ten model montowany jest w tylnej części ramy i został wykonany z lekkiego stopu aluminium, który zapewnia mu odpowiednią wytrzymałość przy jednoczesnym zachowaniu niskiej masy. Cennym dodatkiem jest możliwość regulacji długości nóżki, dzięki czemu sprawdzi się ona w rowerach z kołami w rozmiarach od 24 do 29 cali.
Jeżeli w swoim jednośladzie posiadasz hamulec tarczowy, ale chciałbyś go doposażyć w tylną podpórkę, to być może zainteresuje Cię nóżka tylna Atran Velo STYLO REARMOUNT 24"-28" regulowana ham.tarczowy. Została zaprojektowana w taki sposób, by możliwy był jej montaż pod tylnym hamulcem tarczowym. Dzięki temu nie musisz wybierać pomiędzy skutecznością hamulca tarczowego a wygodą korzystania z nóżki. Podobnie, jak w przypadku pierwszej propozycji, producent zadbał o odpowiedni zakres regulacji podpórki.
Jaka nóżka do roweru przystosowanego do montażu stopki centralnej? Jedną z wielu opcji może być np. nóżka Specialized centralna kickstand. Jej podstawowe zalety to prostota oraz solidność gwarantowana przez jednego z najbardziej renomowanych producentów na rynku rowerów.
W sytuacji, w której szukasz solidniejszej stopki do roweru elektrycznego, dobrym wyborem będzie nóżka tylna Atran Velo REX HV E-BIKE HEAVY DUTY 24"-28" regulowana 40mm wewnętrzna. Została zaprojektowana z myślą o znacznie cięższych od standardowych rowerów, e-bike’ach, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, czy poradzi sobie ona z większą masą Twojego elektryka. Wytrzymała, aluminiowa konstrukcja pozwala na dopasowanie długości nóżki do rowerów o rozmiarach kół 24-28 cali.
Zainteresowała Cię opisywana przez nas wcześniej podpórka podwójna i chciałbyś wypróbować ją w swoim rowerze? W takim wypadku odpowiednim dla Ciebie wyborem może być nóżka rowerowa regulowana podwójna Electra GO! Dual Leg. Montowana centralnie stopka z regulacją zapewnia stabilne podparcie rowerom z kołami w rozmiarach od 24 do 29 cali.
Zobacz także: Szybki rower elektryczny - 5 polecanych produktów
Jaka podpórka do roweru? Podsumowanie
Jak widzisz, nawet wybór tak teoretycznie błahego elementu jak podpórka może w niektórych sytuacjach sprawiać rowerzyście pewne problemy. Mamy jednak nadzieję, że lektura naszego artykułu przybliżyła Ci, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej stopki do Twojego roweru.
W pierwszej kolejności powinieneś wziąć pod uwagę sposób jej montażu. Na ogół podpórki montuje się albo z tyłu ramy, albo na jej środku za pomocą pojedynczej śruby. Oprócz tego sprawdź też nośność konkretnego modelu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy cięższym niż standardowo rowerze. Stopka powinna mieć też odpowiednią długość, która zapewni rowerowi stabilne podparcie. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed kupnem nóżki niewłaściwej długości, jest wybór modelu z regulacją.
Jeżeli wiesz już, jakiego typu nóżkę chcesz kupić, to zapraszamy Cię serdecznie do zapoznania się z ich szeroką gamą dostępną w sklepie Sprint-Rowery. Znajdziesz u nas zarówno nóżki tylne, jak i te montowane centralnie, dzięki czemu z pewnością znajdziesz stopkę dopasowaną do Twoich potrzeb.