Jaki MTB do lasu wybrać?

28/08/2024
Jaki MTB do lasu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki MTB do lasu będzie najlepszy? Rower górski do jazdy po leśnych ścieżkach różni się od tego, którego można używać na wymagających górzystych szlakach. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Cechy idealnego roweru MTB do lasu
  2. Przegląd polecanych modeli MTB do lasu
  3. Jak dbać o rower MTB używany w lesie?
  4. Zakończenie

Cechy idealnego roweru MTB do lasu

Jeśli planujesz regularne wypady do lasu, MTB pewnie nie jest pierwszym wyborem. Popularność graveli sprawia, że w takiej sytuacji większość rowerzystów sięga właśnie po ten typ roweru. Pomimo dynamicznego rozwoju rynku jednośladów, MTB do lasu nadal jest dobrym wyborem i w wielu sytuacjach może okazać się lepszym zakupem od „szutrówki”.

 
Czym powinien się wyróżniać taki rower?

Zawieszenie

Warto wybrać rower z przednim amortyzatorem o skoku między 100 mm, a 120 mm. Takie parametry sprawiają, że jazda po nierównościach, jak korzenie i kamienie będzie znacznie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. 

Jeśli masz taką możliwość i Twój budżet na to pozwala, sięgaj po modele z manetką blokady na kierownicy i powietrznym tłumikiem. To znacznie lepsze rozwiązanie od zwykłych amortyzatorów sprężynowych, gdyż łatwiej dostosować je do sytuacji na trasie i wagi rowerzysty.

Jaki rower MTB do lasu może być złym wyborem? Taki, który ma pełne zawieszenie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której trenujesz na rundach XC z wymagającymi technicznymi sekcjami, a Twój styl jazdy daleko odbiega od jazdy rekreacyjnej.

Rama

Ta część roweru wpływa nie tylko na jego wagę, wygląd i wytrzymałość. Rama to element, który w największym stopniu determinuje, jak Twój rower będzie się prowadził

Najczęściej wybieranym i najtańszym materiałem, z którego produkuje się ramy rowerowe, jest aluminium. Są one wytrzymałe, odporne na korozje oraz jednocześnie stosunkowo lekkie i przystępne cenowo. Jeśli planujesz jazdę po leśnych ścieżkach i szukasz roweru do jazdy rekreacyjnej, to niemal zawsze aluminium jest wystarczającym wyborem. 

Ramy z tego materiału często wyposażone są w możliwość montażu bagażnika, co pozwala na jazdę turystyczną z obciążeniem. W wielu modelach z aluminium spotkasz też geometrię, która nastawiona jest na komfort jazdy, a nie wydajność pedałowania i parametry wyścigowe.

Dla osób, które mają wyraźne aspiracje sportowe – najlepszym wyborem są ramy z włókna węglowego. To lekki i sztywny materiał, z którego buduje się najlepsze rowery na świecie. Oferuje nie tylko najlepszą efektywność pedałowania, lecz także pochłania drgania, zwiększając komfort jazdy. Jeśli planujesz intensywne treningi i starty w zawodach, to zdecydowanie polecamy dopłatę do włókna węglowego.

Osprzęt

Minimalnym standardem, który zapewni komfortową jazdę, jest osprzęt Shimano Deore. Jest to zestaw, który gwarantuje szybką zmianę biegów, niezawodność i trwałość. To sprawia, że jest dobrym wyborem dla osób jeżdżących rekreacyjnie, ale oczekujących od swojego roweru solidnych osiągów.

Dla rowerzystów z większymi wymaganiami, które szukają osprzętu zdolnego sprostać trudniejszym warunkom terenowym i pogodowym, polecamy Shimano SLX i Shimano XT. Są one szczególnie polecane dla tych, którzy często jeżdżą w deszczu, błocie lub po technicznych trasach. Shimano SLX i XT oferują jeszcze większą precyzję zmiany biegów, lepszą trwałość oraz dodatkowe opcje, takie jak bardziej zaawansowane manetki czy lepsze kasety, które poprawiają płynność jazdy.

Jeśli chodzi o układ hamulcowy, hydrauliczne hamulce tarczowe są absolutnym standardem w nowoczesnych rowerach MTB. Jeżeli planujesz zakup MTB do lasu, to Shimano MT200 będzie w pełni wystarczające, oferując przyzwoitą siłę hamowania i kontrolę na mniej wymagających trasach. Masz jednak aspiracje na więcej? Na przykład planujesz jazdę w trudniejszych warunkach lub bardziej intensywne treningi? Rozważ wtedy wybór modeli z wyższej półki. Te hamulce zapewniają jeszcze lepszą modulację i wyższą siłę hamowania, co jest niezbędne na trudnych technicznie trasach.

Przeczytaj również: Jakie gripy do MTB wybrać?

Przegląd polecanych modeli MTB do lasu

Wybraliśmy dla Was MTB do lasu, które są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Każda z tych propozycji ma solidną ramę z aluminium i osprzęt średniej klasy.

To połączenie, o które często pytacie nas w komentarzach na kanale YouTube i na naszej skrzynce mailowej.

Polygon Xtrada 7

To jedna z propozycji, która może poszczycić się wyjątkowym stosunkiem jakości do ceny. Xtrada 7 jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych rowerzystów. 

  • Rama wykonana jest przez Polygon w ich fabryce z materiału ALX Alloy. Jej geometria jest usportowiona, a cała konstrukcja ma dobry stosunek masy do sztywności. Ma na tyle dobre parametry, że z powodzeniem możesz planować start w maratonie MTB, lub amatorskim wyścigu XC. 

  • Wszystkie linki i pancerze poprowadzono wewnętrznie, a dzięki estetyczne malowanie i wysoka jakość lakieru sprawiają, że Xtrada prezentuje się atrakcyjnie. 

  • W kwestii zawieszenia Xtrada 7 oferuje sprawdzoną konstrukcje SR Suntour XCR z powietrzną komorą i blokadą skoku. 120 mm skoku klasyfikuje ten rower w kategorii „downcountry”, czyli uniwersalnego MTB do lasu i nie tylko.

  • Przerzutki i napęd obsługiwane są przez komponenty Shimano Deore w układzie 1 × 12. Szeroki zakres przełożeń powoduje, że wyeliminowano przednią przerzutkę i ułatwiono obsługę serwisową. Uzupełnieniem osprzętu Deore, są hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT201

  • Wszelkie akcesoria dodatkowe, takie, jak koła, kierownica i sztyca, są produkcji własnej Polygon. Marka Entity, pod którą występują, jest tym, czym jest Bontrager dla Trek.

To przykład roweru, który jest wystarczający dla większości rowerzystów. Solidne komponenty, dobra rama i atrakcyjna cena sprawiają, że Xtrada 7 jest interesującym wyborem w tej półce cenowej.

Rower górski Polygon Xtrada 7

Kross Level 6.0

Jeśli szukasz MTB do lasu, to nie sposób pominąć serię Kross Level od naszego polskiego producenta. Ten nowoczesny rower górski został zaprojektowany z myślą o wszechstronności. Sprawdzi się zarówno na leśnych ścieżkach, jak i bardziej wymagających trasach w górach.

  • Rama została wykonana z cieniowanego aluminium. Jest lekka, wytrzymała i zaawansowana technologicznie. W wersji 2024 Kross poprawił geometrię, dzięki czemu Level prowadzi się bardziej przewidywalnie i stabilnie, niż poprzednie modele. To dobra propozycja, by rozpocząć przygodę z amatorskimi wyścigami XC i maratonem.

  • Rower wyposażony jest w amortyzator SR Suntour Raidon o skoku 120 mm. To konstrukcja, która ma zarówno blokadę skoku, jak i powietrzny tłumik ułatwiający dopasowanie charakterystyki jednośladu do wagi rowerzysty. 

  • Napęd skonfigurowano z użyciem SRAM NX Eagle w wariancie 1 × 12. Tylna kaseta ma zakres aż 11-50 T, co da Ci dużą wszechstronność podczas jazdy w lesie i po górskich ścieżkach.

  • Koła zbudowane są na wytrzymałych piastach Shimano Deore, a za układ hamulcowy odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe.

  • To, co doceniamy zawsze w rowerach Kross to także wysokiej jakości akcesoria dodatkowe. W tym przypadku fabrycznie rower wyposażony jest we włoskie siodełko Selle Royal i terenowe opony marki WTB.

Kross Level 6.0 to dobra oferta, którą polecamy!

Rower górski Kross Level 6.0 2024

Kross Level 4.0

To bardziej budżetowa, ale wciąż solidna wersja Kross Level. Jest oparta na dokładnie tej samej ramie z aluminium, co wyższy model.

  • Do konfiguracji napędu użyto nowej grupy Shimano Cues w układzie 1 × 11. Debiutuje ona w sezonie 2024 w najtańszych rowerach, zastępując znane Shimano Acera i Alivio. Jej precyzja zmiany biegów jest w zupełności wystarczająca do codziennej jazdy dla przyjemności. 

  • Do amortyzacji producent wybrał prosty widelec SR Suntour XCR z manetką blokady. To wariant z klasyczną sprężyną, który oferuje kilka najprostszych możliwości regulacji. 

Polecamy Kross Level 4.0 każdemu, kto planuje ograniczyć się do jazdy rekreacyjno-turystycznej i szuka niedrogiego roweru MTB do lasu. 

Rower górski Kross Level 4.0 2024

Trek Marlin 8 Gen 3

To jeden z największych hitów sprzedażowych tego amerykańskiego producenta. Trek Marlin jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych rowerzystów, którzy szukają wydajnego roweru MTB do lasu. Dedykowany jest do jazdy rekreacyjno-turystycznej i w takiej roli właściwie jest bezkonkurencyjny. 

  • Rama wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego stopu Alpha Silver Aluminium, które od lat jest znane z dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i dobre parametry jakości. Dzięki nowoczesnej geometrii jazda na Marlin 8 Gen 3 jest stabilna i komfortowa, co ułatwia pokonywanie zjazdów i podjazdów nawet mniej wprawionym użytkownikom. 

  • Przewody i linki poprowadzono w niej wewnętrznie, jak przystało na nowoczesną konstrukcję MTB. 

  • Trek Marlin 8 Gen 3 wykorzystuje napęd SRAM SX Eagle w układzie 1 × 12. Jest on ceniony za precyzyjną i płynną zmianę biegów. Szeroki zakres przełożeń pozwala na łatwe pokonywanie podjazdów i szybkich zjazdów. 

  • W kwestii użytkowej mamy małą sugestię – Trek z jakiegoś powodu montuje w korbach zębatkę 30 T. Zachęcamy do tego, by zmienić ją na 32 T, lub 34 T, zwłaszcza jeśli mieszkasz w „płaskopolsce” i planujesz jeździć tym rowerem po leśnych ścieżkach.

  • Dopełnieniem całego zestawu jest amortyzator RockShox Judy z powietrzną komorą i blokadą skoku. 

Jeśli masz możliwość zakupu Trek Marlin 8 Gen 3 w promocyjnej cenie, to serdecznie go polecamy!

Rower górski Trek Marlin 8 Gen 3 2023

Unibike Link 29

To solidny rower górski wyprodukowany przez polskiego producenta. Charakterystyczne dla tej marki jest połączenie wysokiej jakości z atrakcyjną ceną. Nie inaczej jest w przypadku Unibike Link 29.

Recenzowaliśmy ten model w naszym filmie na YouTube. Zobacz go z bliska!

  • Rama wykonana jest z aluminium, które jest produkowane z użyciem metody hydroformowania. Pozwala to na uzyskanie optymalnej sztywności i niskiej masy. Unibike trzyma się klasycznych rozwiązań i widać to zarówno po geometrii, jak i malowaniu.

  • Przedni amortyzator SR Suntour X1 o skoku 100 mm jest podstawową konstrukcją, przeznaczoną do rekreacyjnej jazdy po lesie i piaszczystych ścieżkach. Jego zaletą jest blokada skoku na kierownicy, co pomaga na płaskich odcinkach. 

  • Do konfiguracji napędu wykorzystano Shimano Deore w układzie 2x. To sprawia, że Unibike Link jest prawdopodobnie najlepszym rowerem z całego zestawienia do rekreacyjnej jazdy. Tak szeroki zakres przełożeń i klasyczny układ napędu wciąż ma wielu zwolenników na rynku. Dopełnieniem tej konfiguracji są hydrauliczne hamulce tarczowe MT410.

W kategorii: „jaki rower MTB do lasu?” Unibike Link jest niemal bezkonkurencyjny. Gwarantuje to jego atrakcyjna cena i wysokiej jakości komponenty.

Jak dbać o rower MTB używany w lesie?

Regularna konserwacja tego modelu pomaga w utrzymaniu sprawności technicznej wszystkich jego komponentów. Jakie czynności warto mieć na uwadze?

  1. Po każdej trasie (szczególnie w deszczu i błocie), dokładnie wyczyść rower. Usunięcie brudu, błota i piachu z ramy zapobiega przedwczesnemu zużywaniu wszystkich części.

  2. Po osuszeniu roweru dokonaj podstawowego smarowania łańcucha. To pomoże Ci w utrzymaniu wysokiej precyzji układu napędowego i spowolni jego zużycie.

  3. Elementem, o którym nie wolno zapominać, są regularne przeglądy. Nawet wtedy, gdy samodzielnie robisz podstawowy serwis, to warto co jakiś czas dokonać pełnego przeglądu. Dotyczy to zarówno serwisu amortyzatora, jak i smarowania piast, bądź sterów. Zalecamy, by wykonać przynajmniej jeden pełny serwis w roku w profesjonalnym warsztacie rowerowym.

Zakończenie

Nie samymi gravelami człowiek żyje! Rower MTB da Ci lepsze możliwości jazdy w terenie i jeśli tylko planujesz wykorzystać jego możliwości, to zdecydowanie jest dla Ciebie!

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rekreacyjne przejażdżki, czy bardziej wymagające trasy, zachęcamy Cię do skorzystania z pomocy naszej obsługi w sklepie. Nasi handlowcy to ludzie pełni pasji do rowerów i chętnie pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Do następnego!

Polecane produkty