Ładuję...

Jaki rower do triathlonu będzie najlepszy? Wskazówki dla początkujących i nie tylko

16/02/2023
Jaki rower do triathlonu będzie najlepszy? Wskazówki dla początkujących i nie tylko

Triathlon to wyjątkowe wyzwanie, łączące trzy dyscypliny sportowe w jednym wyścigu: pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Jaki rower do triathlonu będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak dokonać wyboru roweru? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Czym powinien się charakteryzować rower na triathlon?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru do triathlonu?
  3. Jaki rower do triathlonu? Ranking
  4. Jaki rower do triathlonu wybrać? Podpowiedź specjalisty
  5. Rower na triathlon – podsumowanie

Czym powinien się charakteryzować rower na triathlon?

Triathlon jest specyficzną dyscypliną sportową, w której konstrukcja roweru zbliżona jest do roweru do jazdy indywidualnej na czas. Są jednak pewne niuanse, które sprawiają, że te dwie kategorie różnią się miedzy sobą konstrukcją i mają odrobinę inną charakterystykę.

Triathlon to szybka i jednostajna jazda na długim dystansie przez kilka godzin, a czasówka wymaga od Ciebie maksymalnego wysiłku do co najwyżej godziny. Jakie są różnice w konstrukcji? Dosłownie minimalne. Rowery czasowe są konstruowane według norm narzuconych przez UCI. Rower na triathlon powstaje według prostej zasady: ma być najszybciej, jak tylko się da, najmniejszym nakładem energii. Występują delikatne niuanse w pozycji za kierownicą, a dodatkowo jednoślady triathlonowe mają często zintegrowane systemy ułatwiające nawodnienie zawodnika podczas jazdy.

Już pewnie wiesz, że chcesz przejechać triathlon. Jaki rower będzie Ci potrzebny?

jaki rower do triathlonu

Musi być AERO

Wyścigowe rowery do triathlonu powstają przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Największe marki, takie jak Specialized, czy Trek, dysponują swoimi własnymi tunelami aerodynamicznymi, gdzie tworzą najlepsze konstrukcje.

Weźmy za przykład Trek Speed Concept SLR 9, będącego jedną z bardziej rozpoznawalnych maszyn w tym segmencie. Technologia użyta do stworzenia tego roweru zbliżona jest do tej, którą stosują firmy produkujące samoloty. Specjalne aerodynamiczne rury KVF z włókna węglowego minimalizują opory powietrza, a ultralekkie włókno węglowe OCLV tłumi drgania podczas jazdy i pomaga utrzymać wysoką wydajność pedałowania. 

Każdy element, który mógłby wystawać poza obrys zawodnika, został spłaszczony tak, by minimalizować opory powietrza. Elementem, który pomaga na utrzymanie wysokich prędkości, są koła, których kształt sprawia, że przecinają powietrze niczym brzytwa. To diabelnie szybki rower!

Możliwość ustawienia wszystkiego pod siebie

Nie zapominaj też o tym, że mając do pokonania długi dystans, komfort jazdy ma duże znaczenie.

rower na triathlon

Oprócz tego przy zakupie swojego sprzętu zwróć uwagę na to, które elementy można regulować i ustawić pod siebie. Najlepsze rowery na rynku oferują przy zakupie specjalne zestawy do personalizacji. Możesz je zobaczyć w naszym video na YouTube, w którym Kamil opisuje Specialized S-Works Shiv. Wygląda to bardzo imponująco zwłaszcza dla kogoś, kto miał do czynienia do tej pory tylko z klasycznym jednośladem szosowym.

Specjalna kierownica i brak klamkomanetek

Kierownica to tak zwany aerobar, bardzo podobny do lemondki. Jest to specjalna konstrukcja do triathlonu i czasówki, na której leżymy całym ciałem od łokci w górę. Taka sylwetka kolarza zmniejsza opór powietrza. Jakakolwiek zmiana chwytu na kierownicy wymaga sporej wprawy i bardzo dobrego opanowania sprzętu.

Nowinką dla niektórych mogą być maleńkie klamki hamulcowe i dźwignie do zmiany przerzutek, które niewiele się różnią od tych używanych w rowerach szosowych w latach przed klamkomanetkami.

jaki rower na triathlon

Kokpit wygląda całkowicie inaczej niż to, do czego przyzwyczaił nas klasyczny rower szosowy.

Zobacz także: Marki rowerów w sklepie Sprint

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru do triathlonu?

Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb zawodnika. Mimo to jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu sprzętu dla siebie.

Cena

Nie jest to tani sport i zdecydowanie warto wybierać rower, uwzględniając wydatki „okołorowerowe” związane z uprawianiem tej dyscypliny. Triathlon to też zakup pianki, wyjazdy, regularne pływanie, kompleksowa dieta i sporo sprzętu wspierającego nasz trening.

Najdroższe rowery kosztują nawet po 60 000 złotych. Wydać można naprawdę sporo.

Koła

Wysoki stożek jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Za jego wysokością idzie też większa masa. Idealnie więc jest celować w koła z włókna węglowego, bo one dadzą Ci największą przewagę na trasie. Nie służą one absolutnie do jazdy po stromych podjazdach – ich możliwości poczujesz na długich płaskich odcinkach.

Całkiem możliwe, że po tym zdaniu skusi Cię zakup chińczyków z ładnymi nalepkami… odradzamy. Na kołach się nie oszczędza – szkoda zębów i rekonstrukcji twarzy.

Siodło

Siodełko powinno być wygodne i dawać Ci dobre podparcie dla kości siedzących. Koniecznie takie, które nie uciska okolic krocza i zapewnia dobrą wentylację. Weź pod uwagę, że jazda rowerem nie jest jedyną dyscypliną w trakcie triathlonu i komfort podczas tej konkurencji może odbić się lepszym czasem w kolejnych. Przy dobrym podparciu, mięśnie czworogłowe nóg będą pracować z największą wydajnością.

aki rower do triathlonu na początek

AERO! 

Rower do Triathlonu powinien być wyposażony w możliwie jak najbardziej aerodynamiczne komponenty. Spłaszczona kierownica mostek i sztyca podsiodłowa, specjalnie profilowany bidon i pojemnik na żel. Na długim dystansie dzięki takim niuansom możesz zyskać naprawdę dużo czasu.

Niezawodny osprzęt

W przypadku zawodów trudno sobie wyobrazić dobry rezultat z rowerem, na którym nie możesz polegać. Pomijając kwestie serwisowe, gdzie zawsze powinniśmy dbać o to, by wszystko było odpowiednio nasmarowane i wyregulowane, jakość części ma olbrzymie znaczenie. Jeśli startujesz w zawodach, unikaj tanich grup osprzętu przeznaczonych do amatorskiej jazdy. Nie są one przystosowane do pracy pod dużym obciążeniem i ulegną szybkiemu zużyciu lub awarii w najmniej oczekiwanym momencie.

Rozmiar

W rowerze triathlonowym rozmiar ma szczególne znaczenie. Rower powinien być do Ciebie możliwe jak najlepiej dopasowany, by wycisnąć z Twojego ciała i predyspozycji anatomicznych 110% możliwości. Oprócz samego bikefittingu rozmiar ramy jest niezwykle ważny. Zaczynasz swoją przygodę z Triathlonem i nie wiesz, jaka wielkość będzie odpowiednia? Kup rower w sklepie, w którym sprzedawca rozumie, czym jest ta dyscyplina, lub wspomóż się towarzystwem kogoś, kto regularnie ją trenuje.

Przeczytaj także: Jaki rower szosowy wybrać? Jak wypada Trek Emonda? Sprawdź porównanie!

Jaki rower do triathlonu? Ranking

Kupujesz rower triathlonowy? Miej świadomość tego, że rzadko są one dostępne od ręki. Z reguły sprowadza się je na specjalne zamówienie od dystrybutora, w konkretnym rozmiarze, dla konkretnego zawodnika. Czas oczekiwania może być długi.

triathlon jaki rower

Jak wygląda rynek rowerów triathlonowych i na jakie maszyny zwrócić uwagę, jeśli szukamy możliwie najlepszego sprzętu? Przeważnie będą to rowery z najwyższej półki cenowej. Mamy kilka propozycji.

Trek Speed Concept SLR 6 eTap 2023

To jeden z najszybszych rowerów, jakie kiedykolwiek stworzył Trek. Konstrukcja powstała w tunelu aerodynamicznym po setkach godzin badań. Prawdziwym dziełem sztuki w tej maszynie jest rama. Wykonana została z włókna węglowego OCLV Carbon serii 800, które nie tylko daje Ci niską masę własną, lecz także tłumi nierówności podczas jazdy i podnosi wydajność pedałowania do maksimum.

Fajnym rozwiązaniem, które stosuje trek jest rozdzielacz IsoSpeed z elastomerem, który redukuje drgania w czasie jazdy i poprawia jej płynność. Jest to technologia zaczerpnięta wprost z Trek Domane i doświadczeń z wyścigów Paris-Roubaix.

To wszystko ubrano w elektryczną grupę SRAM Rival eTap AXS z miernikiem mocy w korbie.

Trek Speed Concept SLR7 możesz obejrzeć w naszym video na YouTube. Ten rower robi wielkie wrażenie!

Giant Trinity Advanced Pro 2 2023

To najtańszy rower triathlonowy w tym zestawieniu. Zbudowany został na ramie z włókna węglowego Advanced. Giant przyłożył się do tego, by jednoślad miał niezłe parametry w kwestii aerodynamiki. Ładnie spłaszczone rury, aerodynamiczna kierownica i rura podsiodłowa dają nam rower, który jest w stanie efektywnie przecinać powietrze. Na uwagę zasługują projekt kierownicy i schowek na odżywki wbudowany w kokpit. 

Można na nim ułożyć bardzo wydajną pozycję. Uwzględnić jednak trzeba, że rower nie ma takich opcji dopasowania jak modele z wyższej półki.

Atrakcyjną cenę Giant Trinity Advanced Pro 2 zawdzięcza między innymi temu, że jest skonfigurowany na grupie osprzętu Shimano Ultegra. Jednoślad korzysta też z klasycznych hamulców szczękowych, a nie tarcz. Z fajnych rzeczy na pewno trzeba wymienić to, że w korbę mamy wbudowany pomiar mocy.

Zdecydowanie jest to dobry rower do amatorskiego ścigania na triathlonie.

Trek Madone SLR 9 Gen 6 2023

Madone jest modelem, który z roku na rok wyznacza nowe standardy na rynku. Mimo że jest to rower szosowy, można go śmiało rekomendować do triathlonu ze względu na aerodynamiczny projekt wykorzystujący rury KVF.

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły rower szosowy. Jednak jest to ultraszybka maszyna, która może zostać zmodyfikowana pod wymagania triathlonistów poprzez zmianę kokpitu.

Polecamy ten wybór każdemu, kto chce mieć wszechstronny rower szosowy, który w triathlonie poradzi sobie nie gorzej niż niejedna „koza”.

Specialized S-Works Shiv Disc 2021

To jest rower, który wygląda wprost kosmicznie. Rama i widelec są tak wyprofilowane, że trudno porównać ten sprzęt do czegokolwiek innego. Jednoślad jest diabelnie szybki i aerodynamiczny.

W zestawie z maszyną dostajemy szereg podkładek i śrub, które pozwalają na pełne dostosowanie sylwetki do swoich predyspozycji anatomicznych.

Innowacją jest system nawadniania zintegrowany z całą ramą. Główny bukłak umiejscowiony został za plecami kolarza, by nie generował oporu powietrza, a wewnątrz górnej rury poprowadzone są rurki, mające zakończenie przy kierownicy.

O tym, jakie to jest dzieło sztuki i rower z kosmosu, szerzej opowiada Kamil w naszym nagraniu na YouTube.

jaki rower do triathlonu

Jaki rower do triathlonu wybrać? Podpowiedź specjalisty

Jaki rower do triathlonu jest najlepszy? Bez względu na to, co wybierzesz, to pierwszy triathlon będzie bolesny.

Jest bardzo trudno umieścić jakikolwiek z rowerów w sekcji „somsiad nie ukradnie”, bo kosztują tyle, że somsiad by chętnie zwinął i się nie przyznał.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli możesz sobie pozwolić na rower triathlonowy z prawdziwego zdarzenia, to świetnym wyborem jest Trek Speed Concept. To bardzo zaawansowana maszyna, która ma w sobie wszystko to, co powinien mieć jednoślad do triathlonu, którym chcemy walczyć o złote medale.

Podobnie ma się sprawa z S-Works – tak zaawansowana maszyna zasługuje na to, by wyciąć nerkę i zrobić zamianę. Sprzęt wygląda przepięknie i jest szybki, nawet gdy nie jedzie. Multum możliwości dopasowania do użytkownika sprawia, że jest szyty na miarę niczym luksusowy garnitur.

Giant trafia do kategorii „podoba się dla mnie” tylko dlatego, że odstaje od reszty, a konkurencja jest bardzo mocna. Kosztuje 1/3 tego, co S-Works, więc nawet nie ma co porównywać. W kategorii tani i dobry (jak na nowy rower do triathlonu) zgarnąłby wszystkie laury. Spokojnie na takim rowerze można osiągać dobre wyniki w zawodach.

Trek Madone jest ciekawą opcją pod kątem triathlonu. To świetny wybór dla kogoś, kto chce zrobić przekładkę kokpitu na zawody i cieszyć się maszyną 2w1. Świetna rama, doskonałe koła i wszystko z górnej półki. Po Madone sięgają ci, którzy szukają możliwie najlepszego roweru.

SOMSIAD NIE UKRADNIE

PODOBA SIĘ DLA MNIE

SPRZEDAM NERKĘ!

  rower triathlonowy  
    rower triathlonowy
  rower triathlonowy rower triathlonowy
    rower triathlonowy

Rower na triathlon – podsumowanie

Mamy nadzieję, że już wiesz, jaki rower do triathlonu wybrać! Najlepsze jednoślady do tego sportu znajdziesz na stronie Sprint-Rowery, a najciekawsze pogaduchy o rowerach na kanale YouTube Sprint-Rowery. Triathlon nie jest naszą najmocniejszą dyscypliną, ale na rowerach znamy się całkiem nieźle. Jeśli też tak uważasz, to wpadnij do nas na kanał i zostaw łapkę w górę i subskrypcje. Do następnego!