Jaki rowerek dla 3 latka wybrać

Pytanie, jaki rowerek dla 3-latka kupić zadają sobie wszyscy rodzice, których pociecha zaczyna się już sprawnie przemieszczać na czterokołowcu. Wybór roweru dziecięcego to zawsze duże emocje, ale też odpowiedzialność ciążąca na rodzicach. Przygotowaliśmy kompendium informacji o tym, jak wybierać rower dla najmłodszych, ale samodzielnych już kolarzy. Przeczytaj i wybierz dwa kółka, które mogą stać się początkiem pięknej przygody na całe życie!
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Pierwszy rower z pedałami dla dziecka możesz kupić w wieku 3-4 lat.
- Wybierając rower dla dziecka, zwróć uwagę przede wszystkim na masę maszyny, bezpieczeństwo i wygodę jazdy.
- Przygotowaliśmy dla ciebie najlepsze propozycje od firm Kross, Giant, Trek i Unibike. Sprawdź, co z czystym sumieniem polecamy najmłodszym kolarzom.
- Między rowerami dla trzylatków a czterolatków widoczna jest technologiczna przepaść.
- Planując wycieczki rowerowe z dzieckiem, pamiętaj, aby uwzględniać przede wszystkim jego możliwości, a nie swoje własne.
Spis treści:
- Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?
- Pierwszy rower z pedałami — kiedy warto go wybrać?
- Rower a ryzyko wywrotki
- Jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka?
- Jak wybrać rower dla 3-latka?
- Ranking wybranych modeli
- Różnica między rowerem dla trzylatka a czterolatka
- Czy to już pora na dłuższą wycieczkę?
- Gdzie go kupić?
Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?
Umiejętności jazdy na rowerze można szlifować już od drugiego lub trzeciego roku życia. W tym okresie większość dzieci chodzi już w miarę sprawnie, więc może ćwiczyć utrzymywanie równowagi na lekkim rowerku biegowym. Oczywiście na tym etapie nie ma sensu zastanawiać się nad rodzajem zawieszenia, czy klasą napędu (mało tego, rower czterokołowy wręcz nie daje możliwości regulacji przełożeń). Pierwszy rowerek ma być przede wszystkim zabawą i szansą do nabycia umiejętności koordynacji ruchowej. Obecnie uważa się, że rower z bocznymi kółkami jest zdrowszą alternatywą dla chodzików, które mogą wymuszać wyprostowaną pozycję na siłę i ustawiać biodra w nienaturalnej pozycji.
Obok cztero- i trójkołowych rowerków w sprzedaży dostępne są również lekkie rowery biegowe dwukołowe. Wymagają one nieco więcej siły i ogólnej sprawności, więc nie każde dziecko poradzi sobie z nimi od razu.
W miarę jak dziecko będzie coraz sprawniej przemieszczało się na rowerku biegowym, pora zacząć rozglądać się za modelem wyposażonym w zwykłe pedały, ponieważ rower z dodatkowymi kółkami stanie się po prostu nudny.
Pierwszy rower z pedałami — kiedy warto go wybrać?
Kiedy dziecko opanuje bezpieczną jazdę na rowerku biegowym, pora rozejrzeć się za pierwszym rowerem wyposażonym w pedały. Tutaj pojawia się już pierwsze dodatkowe wyposażenie, znane z modeli dla dorosłych, więc i emocji przy wyborze jest więcej.
Rozwój psychomotoryczny postępuje swoją drogą, zaś wzrost ciała — swoją. Jeżeli uważasz, że twoja pociecha jest już gotowa na pierwszy rower z pedałami, trzeba dopasować odpowiedni rozmiar ramy. W uproszczeniu można wskazać na następujący podział:
- dla dzieci o wzroście między 80 a 105 cm odpowiedni będzie rower z rozmiarem kół 12 cali,
- dla dzieci o wzroście między 95 a 120 cm właściwy będzie rower z kołami 16 cali,
- dla dzieci o wzroście między 110 a 135 cm właściwy będzie rower na kołach 20 cali,
- dla dzieci o wzroście między 125 a 150 cm właściwy będzie rower z kołami 24 cale,
- dla dzieci o wzroście powyżej 140 cm właściwy będzie rower 26-calowy.
Zasadniczo rowery dla trzylatków mieszczą się w przedziale 90-102 cm. Okolice 110 cm wzrostu to już dla większości dzieci czwarte urodziny.
Może się okazać, że nawet do minimalnego rozmiaru ramy trzeba będzie jeszcze zaczekać kilka miesięcy. Podkreślamy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy na siłę tego rozwoju przyspieszać. Dla jednego dziecka pierwszy rowerek z pedałami kupisz już na trzecie urodziny, dla drugiego zaś, na czwarte lub nawet piąte i nadal wszystko jest w porządku.
Sugerowanie się wyłącznie wiekiem dziecka może wprowadzić w błąd. Jeśli chcesz mieć pewność, że rower będzie dobrze dopasowany, należy zmierzyć długość nóg po wewnętrznej stronie. Jeszcze lepiej po prostu iść z maluchem do sklepu, aby mógł przymierzyć przynajmniej kilka modeli i wskazać ten, na którym siedzi mu się najwygodniej.
Pamiętaj, żeby stopniowo dobierać coraz bardziej wymagające maszyny. Przeskok z rowerka czterokołowego na taki z pedałami może wywołać skutek odwrotny od zamierzonego i po prostu zniechęcić dziecko do tego pięknego sportu już od najmłodszych lat. Jeśli zależy ci, aby maluch polubił jazdę na rowerze, staraj się go angażować w tę aktywność:
- planujcie razem trasę,
- rozmawiajcie o wrażeniach z jazdy,
- chwal go nawet za niewielkie sukcesy.
Rower a ryzyko wywrotki
Trudno spierać się z twierdzeniem, że jazda na rowerze może skończyć się upadkiem. Rzeczywiście tak jest, a wywrotki będą częste zwłaszcza na początku przygody z kolarstwem, kiedy utrzymanie równowagi na dwóch kółkach sprawia jeszcze problem.
Zła wiadomość jest więc taka, że otarcia kolan i dłoni będą na początku się zdarzały, więc warto mieć przy sobie plaster i wodę utlenioną. Dobra wiadomość to malejąca częstotliwość kontuzji, w miarę jak dziecko będzie coraz lepiej opanowywało jazdę na rowerze.
Układając trasę, pamiętaj, że dziecko nie panuje jeszcze nad rowerem, ale jednoślady przemieszczają się znacznie szybciej, niż rowery z czterema kołami, więc możesz nie zdążyć go dogonić. Dlatego nie planuj przebiegu wycieczki wzdłuż ruchliwej ulicy.
Niezależnie od przebiegu trasy warto wyposażyć dziecko w kask rowerowy i nakolanniki. Ewentualny kontakt z ziemią będzie mniej bolesny.
Jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka?
Wybierając pierwszy „poważny” rower dla dziecka, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano ramę. Jednoślad powinien być na tyle lekki, aby dziecko czuło nad nim kontrolę, było w stanie samodzielnie przenieść go przez rów w lesie lub znieść po schodach do piwnicy. W ten sposób latorośl uczy się powoli samodzielności. Nieco droższe modele, jak Kross Lea Mini 1.0 mają ramę aluminiową (np. ze stopu 6061). Jest ona lekka, ale jednocześnie odporna na złamania.
Kiedy można powiedzieć, że rower dla dziecka jest lekki? Wspomniana Lea Mini waży 10 kg . Dla porównania Trek Precaliber 20 Freewheel 9,27 kg. Jeszcze lżejszy będzie Marin Trail Coast 20. Pamiętaj, że niższa waga jednośladu to dla dziecka większa wygoda i lepsza zabawa.
Ogromne znaczenie ma to, aby rower miał prostą konstrukcję. Oczywiście powinien posiadać elementy zwiększające bezpieczeństwo, ale rozbudowane konfiguracje przerzutek, czy możliwość zmiany geometrii jednośladu lepiej zostawić na później (różnego rodzaju „fajniejsze” technologie pojawiają się dopiero w rowerach dla nastolatków). Przez kilka pierwszych lat kolarstwa dziecko i tak czerpie radość przede wszystkim ze wspólnych wycieczek.
Jak wybrać rower dla 3-latka? Na te elementy musisz zwrócić uwagę!
Masz już upatrzony rower dla 3-latka? Upewnij się, że posiada on podstawowe elementy zwiększające bezpieczeństwo i komfort jazdy.
W pierwszej kolejności sprawdź rodzaj hamulca. W rowerach z napędem pojawiają się już ręczne V-brake’i, czyli hamulce szczękowe. To świetne rozwiązanie ze względu na niską masę i niedrogi serwis. Z drugiej strony przy mokrej nawierzchni będą radziły sobie gorzej niż hamulce tarczowe. Modele dla mniejszych dzieci (np. Trek Precaliber 12) mogą mieć jeszcze wbudowany hamulec nożny. Jest on mniej efektywny, ale dzieciom obsługuje się go łatwiej.
Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji. Dzieci szybko rosną, więc jeżeli kupiłeś rower dopasowany „na styk”, może okazać się, że po kilku miesiącach trzeba go będzie wymienić. Dobrym wyborem będzie zakup jednośladu o jeden rozmiar kół większego i maksymalne obniżenie kierownicy oraz siodełka. W miarę jak maluch będzie rósł, ty będziesz regulował poszczególne elementy tak, aby były stale dopasowane do wzrostu.
Kupując rower, zwróć uwagę, czy posiada on podstawowe elementy wyposażenia, jak:
- bagażnik — pozwoli na przewożenie niewielkich pakunków,
- osłona łańcucha — zabezpieczy ramę przed porysowaniem,
- błotniki — powstrzymują błoto bryzgające spod kół,
- oświetlenie lub miejsc na jego montaż — dobre oświetlenie rowerowe zwiększa widoczność kolarza na drodze, najlepiej wzbogacić je o odblaski.
Nie bez znaczenia jest też kolor. W okolicach drugiego roku życia u dzieci zaczynają pojawiać się preferencje co do wzorów i kolorów. Dotyczy to zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Jeśli nie chcesz narzucać swojego poglądu, warto wybrać się z dzieckiem do sklepu rowerowego, aby samo wybrał taką barwę roweru, która mu się podoba. Dzięki temu będzie chętniej wybierało się na wycieczki.
Lepiej, aby pierwszy rower z pedałami miał mniej bajerów, niż więcej. Dzięki temu maluch skupi się na nauce utrzymywania równowagi, pedałowania i obsłudze hamulca.
Rowerek dla 3-latka - ranking wybranych modeli
Przygotowaliśmy dla ciebie krótki ranking rowerów dla dzieci w wieku 3-4 lata. Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim prostotą użytkowania i funkcjonalnością.
Kross Mini 3.0
Łączy w sobie bezpieczeństwo, wygodę i niezawodność. Producent zamontował w nim hamulce V-brake, jednobiegowy napęd pozwala czerpać pełną radość z jazdy, bez zastanawiania się nad zmianą przełożeń. Rama i widelec są wykonane z wytrzymałej stali, która sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na polnych drogach.
Kross Racer 3.0
Model Kross Racer został wyposażony w koła 16 cali. Niska, wyprofilowana rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie z jednośladu. Znajdziesz tutaj dwa, niezależne hamulce — tylną kontrę i przedni V-brake. Ramę wykonano ze stali.
Trek Precaliber 16 Freewheel
Model Freewheel to już lekka, aluminiowa rama. Producent uwzględnił tutaj kilka przydatnych rozwiązań, jak osłona łańcucha, zintegrowane mocowanie światła tylnego. Opony o szerokości 2,25’’ zwiększają przyczepność w trudnym terenie i ułatwiają zachowanie kontroli nad rowerem.
Różnica między rowerem dla trzylatka a czterolatka. Jaki rozmiar roweru dla 4-latka?
W wieku czterech lat wzrost dzieci waha się od 90 do około 113 cm. Oznacza to, że odpowiednie będą już koła 20-calowe. Tym samym wchodzisz już w nieco inny segment, jeżeli chodzi o wyposażenie.
Dobrym przykładem będzie Trek Wahoo 20 Path. Lekka i wytrzymała rama Silver Aluminium umożliwia dynamiczną jazdę. Zamontowano tutaj 8-biegowy napęd MicroShift, który pozwala na płynną zmianę przełożeń (nareszcie!) i dopasowanie ułożenia przerzutek do specyfiki trasy. Hamulce to nadal szczękowe V-brake.
Innym rowerem 20-calowym jest Trek Precaliber 20. Znajdziesz tutaj 7 biegów, amortyzowany widelec o skoku 35 mm oraz opony Bontrager XR1 gwarantujące dobrą przyczepność.
Łatwo zauważyć, że rowery dla trzylatków to grupa produktów, gdzie nie ma już tych zupełnie najprostszych rozwiązań. Z drugiej jednak strony nie stosuje się w nich np. możliwości zmiany biegów, czy tarczówek, które pojawiają się już w modelach 20-calowych. Różnica między tymi segmentami jest więc diametralna.
Protip dla rodziców — jeśli chcesz zachęcić dziecko do jazdy na rowerze, możesz zafundować mu pierwszy licznik rowerowy. Te najprostsze kosztują kilkadziesiąt złotych, a gwarantujemy, że obserwowanie zmieniającej się prędkości, czy liczby pokonanych kilometrów wywoła zachwyt przynajmniej na chwilę.
Pierwszy rowerek z pedałami dla dziecka. Czy to już pora na dłuższą wycieczkę?
Wszystko masz już dopasowane? Kupiony rower wraz z wyposażeniem, oświetleniem i zapas prowiantu w plecaku? Zanim zaplanujesz pierwszą wycieczkę z dzieckiem na przynajmniej trzy dyszki, zatrzymaj się na chwilę.
Rower dla małego dziecka to przede wszystkim bodziec do zabawy, a nie bicie sportowych rekordów. Praktyka pokazuje, że z małym dzieckiem ambicje sportowe warto schować głęboko do kieszeni na ładnych kilka lat. Nie chcemy cię zniechęcać, wspólne, rodzinne wycieczki to wspaniała sprawa, ale staraj się doceniać nawet te krótkie trasy, których pokonanie dla ciebie nie stanowi żadnego problemu. Dla początkującego kolarza nawet wycieczka do pobliskiego parku lub lasu, kiedy pokonany dystans nadal jest jednocyfrowy, to często wielkie przeżycie.
Pamiętaj, aby z dzieckiem zawsze planować trasę tak, aby była łatwa technicznie, ale w miarę możliwości atrakcyjna. Kiedy tylko jest to możliwe, uciekajcie za miasto. W lesie lub wśród pól nie tylko można znacznie lepiej odpocząć, ale panuje tam też daleko mniejszy ruch niż w mieście. To doskonała okazja, aby zaciekawić dziecko przyrodą lub geografią.
Pierwszy rowerek z pedałami. Gdzie go kupić?
Jeśli twoje dziecko ma już za sobą naukę poruszania się na rowerku biegowym, pora kupić klasyczny jednoślad. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów dziecięcych w Sprint-rowery.pl. Oferujemy jednoślady takich marek, jak Kross, Unibike, czy Woom.
Sprawdź aktualne promocje, zanim podejmiesz decyzję albo skorzystaj ze wsparcia naszych doradców. Chętnie pomożemy ci wybrać rower, który spełni oczekiwania twojej latorośli. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub sklepów stacjonarnych w Białymstoku i Warszawie. Odwiedź nas i sprawdź, co możemy ci zaoferować!