Jakie opony rowerowe na zimę wybrać?

18/09/2024
Jakie opony rowerowe na zimę wybrać?

Zima to czas, kiedy wielu rowerzystów żegna się ze swoimi maszynami na kilka miesięcy. Jednak są też tacy, którzy jeżdżą na rowerze przez cały rok, niezależnie od pogody. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zastanawiasz się, jakie opony rowerowe na zimę wybrać, sprawdź nasz poradnik.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zainwestować w opony zimowe do roweru?
  2. Opony na zimę do roweru – parametry
  3. Opony z kolcami czy bez – co lepiej sprawdzi się w zimowych warunkach?
  4. Opony zimowe a rodzaj roweru
  5. Polecane opony rowerowe na zimę
  6. Zakończenie – zimowe opony rowerowe

Dlaczego warto zainwestować w opony zimowe do roweru?

Powiedzieć, że zima dla rowerzystów jest trudna, to jak nic nie powiedzieć. Jazda jednośladem o tej porze roku jest nieprzewidywalna, a czoła trzeba stawić nie tylko niskiej temperaturze, ale również wygrać ze śniegiem, lodem czy błotem pośniegowym. Nie jest to łatwe i trzeba przecież pamiętać o najważniejszym – bezpieczeństwie. Nietrudno o wywrotkę na prostej drodze czy podczas niekontrolowanego hamowania. Wtedy właśnie ci, którzy nie chcą rozstawać się z dwukołowcem na zimę, zadają sobie pytanie, czy są opony zimowe do roweru? Na szczęście są i warto w nie zainwestować. 

jakie-opony-rowerowe-na-zime2

Zimowe opony do roweru zaprojektowane są tak, by zapewnić maksymalną możliwą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Dzięki specjalnym mieszankom gumy opony pozostają elastyczne nawet w niskich temperaturach i lepiej trzymają się nawierzchni, co zmniejsza ryzyko poślizgu. Dodatkowo głęboki bieżnik pomaga odprowadzać błoto, śnieg czy wodę, co zwiększa stabilność podczas jazdy.

Opony rowerowe na zimę są też nieco trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić przy stosowaniu letnich mieszanek zimą. Nie tylko zwiększasz w ten sposób bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również chronisz standardowe opony przed nadmiernym zużyciem, które powodują niska temperatura i wilgoć. 

Jeśli planujesz jeździć w warunkach, gdzie przyjdzie Ci mierzyć się z lodem i śniegiem, postaw na opony z kolcami. Lepiej „wgryzają się” w śliską nawierzchnię, a to pozwala uzyskać przyczepność, której nie zaznasz na zwykłych gumach. Z reguły zimowy odpowiednik dla danego modelu opony jest droższy od letniego, ale warto dopłacić, by jeździć bezpieczniej. 

Trzeba dodać, że opony z kolcami mogą powodować nieco większy hałas na suchej drodze i w takich warunkach szybciej się też zużywają. Dlatego korzystaj z nich, kiedy wiesz, że większość trasy to prawdziwie zimowe warunki. Poniżej znajdziesz przykład zimowej opony do roweru:

Opona rowerowa Schwalbe Winter

Wyjątkowa mieszanka gumy zapewnia pewną przyczepność na oblodzonych i zaśnieżonych drogach, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo. Specjalnie zaprojektowany bieżnik minimalizuje ryzyko poślizgu, a wytrzymała konstrukcja chroni przed przebiciem czy szybszym zużyciem w zimowych warunkach.

jakie-opony-rowerowe-na-zime8

Opony na zimę do roweru – parametry

Jakie opony do roweru na zimę wybrać? Trzeba przyjrzeć się bliżej ich parametrom. Już spieszymy z podpowiedzią, na co zwrócić uwagę.

  • Bieżnik to jeden z najbardziej istotnych elementów. W oponie rowerowej na zimę powinien być on głęboki. W ten sposób jest w stanie zapewnić większą przyczepność. Wzory bieżnika z dużymi rozstawionymi blokami lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody, błota i śniegu. 
  • Nie bez znaczenia jest też szerokość opony – ma ona wpływ na stabilność i przyczepność. Większa szerokość zapewnia lepszą trakcję na śniegu, ale trzeba pamiętać, że stawia zaś większy opór na suchej nawierzchni. Na zimę warto zakładać na opony o szerokości około 2,5 cala.
  • Mało kto zwraca na to uwagę, a jest to bardzo ważne w kwestii wyboru opony na daną porę roku – mieszanka gumy. Podobnie, jak w samochodach, tak i w rowerach cała sztuka polega na tym, by opona pozostawała elastyczna przy niskich temperaturach. Standardowe opony na mrozie twardnieją, a to zmniejsza przyczepność. Sposobem na poprawę trakcji jest też utrzymanie ciśnienia w oponach przy dolnych dopuszczalnych granicach. Przykładowo, jeśli najniższa wartość dla opony to 2 bary, na zimę utrzymuj ciśnienie na poziomie 2,5. 
  • Nie zapominaj o jednym – opona musi pasować do obręczy oraz roweru, jaki masz. Pod uwagę musisz wziąć jej rozmiar i maksymalną szerokość. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkowy zestaw kół, na którym zamontujesz opony zimowe. W rowerze o wiele łatwiej jest wymienić koło niż oponę. 

Zobacz także nasz artykuł, w którym podpowiadamy Jakie opony do roweru wybrać? 

Opony z kolcami czy bez – co sprawdzi się lepiej w zimowych warunkach?

W tym miejscu chcemy pochylić się jeszcze bardziej nad tematem opon z kolcami, bo to coś, nad czym zastanawia się większość „zimowych rowerzystów”. Wybrać opony z kolcami czy bez? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a ich przydatność zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, w jakich przyjdzie Ci jeździć. 

  • W zasadzie opony z kolcami na rower zaprojektowane są z myślą o ekstremalnych, zimowych warunkach. Kolce, które umieszczone są na bieżniku, zapewniają lepszą przyczepność głównie na lodzie oraz twardym, ubitym śniegu, gdzie zwykłe opony nie mają po prostu szans. To również wpłynie na większą kontrolę nad rowerem podczas hamowania, rozpędzania się i skręcania. W innym wypadku każdy nieco bardziej gwałtowny ruch może skończyć się wywrotką.
  • Opony z kolcami mają jednak swoje wady. Przede wszystkim generują hałas i opór na suchych nawierzchniach. Jeśli wyjedziesz, przykładowo, na dobrze przygotowaną przez drogowców asfaltową trasę, całkowicie się tam nie sprawdzą. Dlatego wybierz opony z kolcami, jeśli masz pewność, że warunki będą prawdziwie arktyczne. 

Podsumowując, dostosuj opony do trasy – kolce są dobre na lód i ubity śnieg, a zwykłe opony cechują się większą wszechstronnością.

jakie-opony-rowerowe-na-zime3

Opony zimowe a rodzaj roweru

Zimą, zarówno rowery górskie, jak i miejskie wymagają specjalnych opon, dzięki którym przyczepność do podłoża będzie lepsza. Pytanie brzmi, czy rodzaj opony różni się w zależności od typu roweru. Oczywiście, że tak. W dużym skrócie – opony do „górala” lepiej sprawdzają się na trudnych nawierzchniach, ale generują większy opór toczenia. Na oponach miejskich jedzie się zaś lżej, ale nadają się głównie do utwardzonych dróg. Co w przypadku opon zimowych na rower?

  • Opony zimowe do rowerów górskich są przygotowane, by radzić sobie w błocie, na śniegu, a nawet lodzie (jeśli zdecydujesz się na gumy z kolcami). Rowery MTB są też najlepsze do ekstremalnych warunków. 
  • W rowerach miejskich na zimę stosuje się opony przeznaczone do utwardzonych nawierzchni. Możesz zastosować wersje z nieco głębszym bieżnikiem, niż na lato, ale mimo wszystko w miastach ulice i drogi rowerowe są zazwyczaj dobrze przygotowane dla jeżdżących. W tym wypadku warto bardziej zwrócić uwagę na mieszankę gum, tak by opony zachowywały swoje właściwości w niskich temperaturach. 
  • Rower szosowy zimą to raczej zły pomysł, a to ze względu na cienkie opony z lekkim bieżnikiem, co zapewnia najniższe możliwe opory toczenia. To świetne rozwiązanie na lato, ale już niekoniecznie na zimę. Bezpieczniej będzie przesiąść się, chociaż na gravela, który ma grubsze opony, z głębszym bieżnikiem.

Polecane opony rowerowe na zimę

Jakie opony rowerowe na zimę wybrać? W artykule przybliżyliśmy już, na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Teraz poznaj kilka modeli, które bardzo dobrze „wgryzą się” w śnieg.

MTB Bontrager XR4 Team Issue TLR

Opona do jazdy terenowej, która bardzo dobrze nada się do jazdy po kamienistym podłożu, jak i lekkim śniegu. Wyposażona jest w agresywny bieżnik, który gwarantuje doskonałą przyczepność na zakrętach oraz pewne hamowanie w trudnym terenie. Przystosowana jest również do montażu bezdętkowego, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli obawiasz się przebicia. Wzmocnione boki opony z technologią Inner Strength są elastyczne i trwałe, dzięki czemu oferują lekką i skuteczną ochronę. Lekki korpus o gęstości 120 TPI sprawia, że jazda na tej oponie jest płynna i komfortowa.

jakie-opony-rowerowe-na-zime7

Pirelli Scorpion XC H MTB

Ten model opony Pirelli jest zaprojektowany z myślą o szybkiej jeździe cross-country. Mieszanka SmartGRIP pomaga adaptować się do trudności terenowych i gwarantuje przyczepność nawet w miarę zużywania się bieżnika. Gęsto rozmieszczone niskie kolce w środkowej części minimalizują opory toczenia, a większe po bokach poprawiają kontrolę na zakrętach. Wzmocnione ścianki ProWALL zwiększają zaś stabilność opony przy niskim ciśnieniu i zapewniają dodatkową ochronę przed przecięciami, a konstrukcja Tubeless Ready pozwala na bezdętkową jazdę. 

jakie-opony-rowerowe-na-zime6

Continental Cross King

Doskonały wybór dla rowerzystów, którzy oczekują wszechstronności i wysokiej jakości zarówno w mieście, jak i na wymagających szlakach, nawet tych pokrytych śniegiem. Stworzona z myślą o rowerach MTB sprawdzi się w wielu warunkach, a jednocześnie pozwoli na szybką jazdę. Drutowa konstrukcja gwarantuje wytrzymałość i stabilne osadzenie obręczy. Dzięki wielu dostępnym rozmiarom łatwiej dopasujesz ten model do swojego roweru.

jakie-opony-rowerowe-na-zime5

Maxxis High Roller II 3CT/Exo/TR

Opona rowerowa, która sprosta wymaganiom rowerzysty górskiego, niezależnie od warunków. Wyposażona jest w nowoczesną technologię 3CT posiada trzy różne mieszanki gumy na bieżniku, co zapewnia znakomitą przyczepność na zakrętach, efektywne hamowanie oraz optymalną trakcję podczas podjazdów. Wzmocniona konstrukcja Exo skutecznie chroni przed uszkodzeniami bocznymi i przebiciami. Opona zgodna jest z systemem Tubeless Ready co pozwala na jazdę bez dętki. Głęboki bieżnik z precyzyjnie rozmieszczonymi klockami sprawdzi się na najbardziej wymagających szlakach.

jakie-opony-rowerowe-na-zime4

Przeczytaj również: Konserwacja roweru na zimę – jak się za to zabrać?

Jakie opony rowerowe na zimę? Podsumowanie 

Zakup odpowiednich opon zimowych do roweru ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy w trudnych warunkach. Wybór może się nieco różnić w zależności od tego, jaki rowerem jeździsz oraz po jakiej nawierzchni. 

Dla rowerzystów górskich najlepszą opcją będą opony z głębokim bieżnikiem, który zapewnia dobrą trakcję na błocie, śniegu i lodzie. W ekstremalnych warunkach warto postawić na opony z kolcami. Natomiast w rowerze miejskim możesz zastosować nieco drobniejszy bieżnik i mniejszą szerokość opony, ponieważ taki rodzaj lepiej nadaje się do utwardzonych dróg. Nie zapomnij również zwrócić uwagę na mieszankę gumy. 

Opony rowerowe zarówno na zimę, jak i na lato znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery

Polecane produkty