Ładuję...

Jazda na rowerze w ciąży – czy to zdrowe dla Ciebie i dziecka?

22/03/2023
Jazda na rowerze w ciąży – czy to zdrowe dla Ciebie i dziecka?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży najczęściej nie jest zakazana. Wiele zależy jednak od tego, jak kobieta znosi ten czas, a także jaki sport chciałaby uprawiać. Zastanawiasz się, czy jazda na rowerze w ciąży to dobry pomysł? Przeczytaj i przekonaj się!

  1. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
  2. Jazda na rowerze w ciąży – zalety
  3. Ciąża, a jazda na rowerze – kiedy lepiej unikać aktywności?
  4. Jazda rowerem w ciąży – zadbaj o siebie i dziecko!
  5. Teraz możesz już bez obaw wyruszać!

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Niemal każda kobieta w czasie ciąży słyszy zewsząd dobre rady, które niejednokrotnie wzajemnie się wykluczają. Zróżnicowane opinie możesz też uzyskać, gdy zapytasz, czy jazda rowerem w ciąży jest zalecana. Po radę udaj się do lekarza prowadzącego – to on zna Twój stan zdrowia, więc wie, jaka aktywność jest dla Ciebie bezpieczna.

To, czy ciężarna może jeździć na rowerze, zależy od różnych kwestii. Ważny jest Twój stan zdrowia, ale także ewentualne komplikacje podczas porodów w przeszłości. Liczy się też, na jakim etapie ciąży jesteś.

I trymestr ciąży, a jazda na rowerze

Aktywność na samym początku ciąży ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Intensywna aktywność fizyczna w tym czasie nie jest zalecana. Krótkie wycieczki na rowerze nie powinny być jednak zakazane. Pewne jest, że jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i ograniczeń wyznaczonych przez lekarza prowadzącego, warto utrzymać zdrowe nawyki. Pozwoli to, na dłuższe pozostanie w formie, a niejednokrotnie przyspieszy również powrót do formy po porodzie.

Jazda na rowerze w III trymestrze

Jazda w końcowym okresie ciąży jest dużo trudniejszą i bardziej specyficzną sytuacją. Pod koniec ciąży często na światło dzienne wychodzą różne powikłania i przeciwwskazania, które wcześniej nie były brane pod uwagę. Powinnaś wtedy dużo bardziej na siebie uważać, bo każdy upadek czy drobna kontuzja, mogą przysporzyć wielu problemów.  Pod koniec ciąży wycieczki na jednośladzie będą już kłopotliwe, nawet jeśli czujesz się dobrze. Duży brzuch znacznie utrudnia utrzymanie równowagi. Dlatego jeśli w tym okresie marzy Ci się wycieczka rowerowa, koniecznie zwróć się z prośbą o opinię Twojego lekarza. Być może lepszym rozwiązaniem okaże się stacjonarny rowerek?

Przeczytaj również: Ranking rowerów miejskich damskich – TOP 4 najlepszych modeli

Ciąża a jazda na rowerze

Jazda na rowerze w ciąży – zalety

Wiesz już, czy w ciąży można jeździć na rowerze. Czas poznać nieco zalet uprawiania sportu w tym szczególnym dla kobiety czasie.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży – dlaczego nie warto z niej rezygnować?

Przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej, jeśli nie dostała takiego zalecenia od lekarza prowadzącego ciążę. To stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca regularne uprawianie sportu, przez co najmniej 150 minut w tygodniu. Korzystne są ćwiczenia aerobowe, wzmacniające mięśnie, a nawet delikatne rozciąganie.

Wśród ćwiczeń aerobowych wymieniana jest jazda rowerem. Możesz również chodzić na szybkie spacery, biegać czy pływać. Dobrym pomysłem jest kontynuowanie aktywności fizycznej sprzed ciąży.

Zdaniem ekspertów WHO sportu nie trzeba obawiać się w tym wyjątkowym stanie, a aktywność może przynieść wiele korzyści. Jakich? Może przyczynić się do zmniejszenia przyrostu masy ciała podczas ciąży oraz zredukować ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że sport zmniejsza zagrożenie depresją poporodową. Według specjalistów WHO aktywność fizyczna nie przyczynia się do powikłań, przedwczesnego porodu, ani ryzyka urodzenia dziecka z niską wagą.

Aktywność służy nie tylko przyszłej mamie, lecz także dziecku. Czy wiesz, że noworodki, których matki ćwiczyły w trakcie ciąży, uzyskują większą punktację wg skali Apgar w stosunku do noworodków kobiet niećwiczących? Poza tym podczas ćwiczeń zwiększa się przepływ krwi przez macicę i łożysko, a to ma pozytywny wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży. Sport redukuje również ryzyko urodzenia dziecka ze zbyt wysoką masą ciała.

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Ciąża a jazda na rowerze – zalety aktywności na dwóch kółkach

Jazda na rowerze w ciąży również niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Dzięki tej aktywności fizycznej możesz:

  • zapobiec wystąpieniu obrzęków kończyn dolnych,
  • zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków,
  • odciążyć kręgosłup,
  • dotlenić organizm, a tym samym poczuć się lepiej,
  • zredukować stres.

Jazda na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze, a ciąża to temat, który wciąż budzi wiele wątpliwości. Jak widzisz, aktywność ma dla ciężarnej mnóstwo zalet. Musisz jednak pamiętać, że każdy sport powinien być uprawiany w rozważny sposób i w odpowiednim czasie ciąży. Zalecana jest spokojna jazda. Bywają jednak sytuacje, w których przyszła mama powinna zrezygnować ze sportu, a nawet krótkie wycieczki na jednośladzie nie są jej zalecane.

Ciąża, a jazda na rowerze – kiedy lepiej unikać aktywności?

Jazda na rowerze w ciąży może być bezwzględnie zakazana przez lekarza. Kategorycznie trzeba zrezygnować z aktywności w przypadku ciąży zagrożonej. Jeśli występują krwawienia, również zaprzestań ćwiczeń. To jeszcze nie wszystkie przeciwwskazania. Kiedy unikać aktywności?

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie tętnicze występuje nawet u 5–10% ciężarnych. Kobiety cierpiące na ten problem są w grupie ryzyka ciężkich powikłań, na przykład odklejenia łożyska. Może dojść również do zbyt wczesnego porodu. Nadciśnienie tętnicze w ciąży to stan, który wymaga znacznego ograniczenia aktywności fizycznej. Wycieczki rowerowe są niedozwolone.

Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do aktywności jest niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa. To bardzo poważne powikłanie, które może prowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego. Dlatego, jeżeli cierpisz na to schorzenie, przełóż przygody rowerowe na okres po porodzie.

Ciąża mnoga

Przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej jest też ciąża bliźniacza. W jej przypadku często bowiem występuje ryzyko przedwczesnego porodu, w związku z czym każda czynność (w tym uprawianie sportu), która może przyczynić się do wywołania akcji porodowej, jest zabroniona.

Brak aktywności przed ciążą

Jeśli w życiu kobiety przed ciążą nie było żadnej aktywności, rower może okazać się zbyt obciążający. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się mniej wymagający spacer. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży zrezygnuj z intensywnej aktywności, jeśli do tej pory sport nie towarzyszył Ci na co dzień w życiu. W drugim trymestrze jest w takim przypadku najlepszy moment na rozpoczęcie delikatnych treningów.

Przeczytaj również: Jaka przyczepka rowerowa jest warta Twojej uwagi? TOP4 produktów

Jazda rowerem w ciąży

Jazda rowerem w ciąży – zadbaj o siebie i dziecko!

Jeśli nie chcesz rezygnować ze sportu, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. To on podpowie Ci, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla Ciebie odpowiedni. Może się okazać, że specjalista zezwoli na wycieczki rowerowe. Pamiętaj jednak, aby dobrze się do nich przygotować!

Jak i gdzie jeździć na rowerze w ciąży?

Jazda na rowerze w ciąży wywołuje tak wiele dyskusji ze względu na ryzyko upadku. Ważne jest, żeby bezpiecznie jeździć. Wystarczające będą krótkie dystanse, żeby cieszyć się z zalet aktywności sportowej w ciąży. Pamiętaj też, żeby nie przesadzać z prędkością – w ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Wybieraj ścieżki rowerowe, które nie są zbyt popularne. Dzięki temu unikniesz innych rowerzystów.

Przeczytaj również: Velo Baltica – wybierz się na szlak rowerowy wzdłuż malowniczego wybrzeża!

O czym jeszcze pamiętać?

  • W ciąży jazda po płaskim terenie to najlepsze rozwiązanie. Droga pełna przeszkód lub bardzo piaszczysta zwiększa ryzyko upadku.
  • Zwróć też uwagę na to, jaką porę wybierasz na rowerową wycieczkę. Nie powinno być zbyt gorąco. Godzina 12:00 w letni dzień to zły pomysł!
  • Regularnie nawadniaj organizm podczas przejażdżki – koniecznie miej ze sobą butelkę wody.

Wybierz odpowiedni rower

Żeby cieszyć się wygodą podczas rowerowej wycieczki w ciąży, musisz mieć odpowiedni jednoślad. Jaki wybrać? Model z obniżoną ramą ułatwi wsiadanie na pojazd i zsiadanie z niego, nawet gdy brzuch już się zaokrągli. Dobrze sprawdzi się rower miejski Electra Loft 7D Step-Thru. Jednoślad jest wyposażony w lekkie koła, które z łatwością pokonują utwardzoną powierzchnię. Przerzutki pozwalają dopasować pracę roweru do trasy.

Jazda rowerem w ciąży – rower

Pamiętaj o kasku

Odpowiedni rower, prosta trasa i właściwa pogoda to nie wszystko, o co warto zadbać. Nie rezygnuj z kasku, który jest dodatkową, ważną ochroną. Możesz zdecydować się na model Bontrager Specter WaveCel. Jego zaletą jest miękka wyściółka, która odprowadza wilgoć i zapewnia skuteczną wentylację. Dzięki temu podczas rowerowej wycieczki będziesz cieszyć się nie tylko bezpieczeństwem, lecz także wygodą.

Jazda rowerem w ciąży – kask

Co jeszcze przyda Ci się podczas jazdy na rowerze?

Zwróć uwagę na akcesoria do roweru, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Zdecyduj się na dzwonek, żeby w razie potrzeby ostrzec innych uczestników ruchu przed niebezpieczną sytuacją. Dobra propozycja to dzwonek Knog Oi, który ma donośny dźwięk. Niezbędny jest również zestaw lampek. Nawet jeśli nie planujesz jeździć wieczorami, oświetlenie jest konieczne. Zwróć uwagę na zestaw lampek Trek Commuter Pro RT Flare RT Bike. Produkt zapewnia jasne światło, a jednocześnie nie oślepia innych uczestników ruchu.

Jazda rowerem w ciąży – dzwonek

Rowerek stacjonarny jako alternatywa dla dwóch kółek

Nie masz przeciwwskazań do rowerowych wycieczek, ale obawiasz się upadku? Istnieje dobra alternatywa dla jednośladu! Zdecyduj się na rowerek stacjonarny. Taka aktywność fizyczna ma mnóstwo zalet. Stacjonarne urządzenie pozwala Ci ćwiczyć o dowolnej porze w zaciszu domowym. Nie musisz martwić się nieodpowiednią pogodą. W razie potrzeby szybko przerwiesz trening i położysz się, żeby odpocząć.

Teraz możesz już bez obaw wyruszać!

Ciąża przynosi wiele wątpliwości. Część z nich może dotyczyć aktywności fizycznej. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zdecydowanie warto ćwiczyć. Wycieczka na rowerze? Dlaczego nie! Ważne, żeby wybrać model z obniżoną ramą, wyposażony w lampę i dzwonek, a na głowie mieć kask. Do podróżowania na rowerze wybieraj rzadko uczęszczane drogi, najlepiej płaskie. 

Jakie korzyści przyniesie Ci ta aktywność? Regularna jazda na rowerze przyczynia się do zredukowania ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, zapobiegania obrzękom nóg, a także redukuje stres. Prawdopodobnie sport pozwala zmniejszyć zachorowalność na depresję poporodową. Zapytaj lekarza, czy możesz jeździć na rowerze. Jeśli wyrazi zgodę, ciesz się wycieczkami na jednośladzie. Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery, w którym znajdziesz rowery idealne do podróżowania w ciąży.