Ładuję...

Najpopularniejsze zawody rowerowe w Polsce – nasz przegląd

02/06/2023
Najpopularniejsze zawody rowerowe w Polsce – nasz przegląd

Zawody rowerowe to sposób na to, by nie tylko sprawdzić możliwości swojego organizmu. To także prawdziwy sprawdzian dla sprzętu, a dodatkowo świetna zabawa. Jakie są najpopularniejsze zawody rowerowe w Polsce? Podpowiadamy!

Spis treści:

 1. Zawody rowerowe w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć!
 2. Polskie zawody rowerowe – najciekawsze propozycje
 3. Jak przygotować się do zawodów rowerowych?
 4. Polygon Stratos S8 Disc – dla startujących w wyścigach szosowych
 5. Zawody rowerowe – czy jesteś gotowy na udział?

Zawody rowerowe w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zawody rowerowe w naszym kraju cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów. Historia tego rodzaju rywalizacji jest długa i bogata. Już od lat 20. XX wieku rozgrywane były wyścigi na długie dystanse, które przyciągały tłumy widzów. 

W ostatnich latach, zainteresowanie kolarstwem jeszcze wzrosło, co doprowadziło do powstania wielu cykli zawodów rowerowych. Dostępność dobrego sprzętu w rozsądnych pieniądzach sprawia, że coraz chętniej w zawodach startują amatorzy i traktują to jako formę rozrywki i spędzania czasu w gronie ludzi o podobnej pasji.

To, co można zauważyć w ostatnich latach to nowe serie wyścigów przeznaczonych dla właścicieli graveli. Zdecydowanie jest to kierunek, który będzie się rozwijał wraz ze wzrastającą popularnością tych modeli jednośladów.

Dowiedz się: Czym zaskoczył polski producent rowerów? Czyli Rondo Mylc jako nowa generacja gravela!

Podstawowy podział wyścigów już znasz. W jakich jednak dokładnych typach zawodów możesz wybierać?

Zawody rowerowe dla amatorów – jak się nazywają?

Klasyfikacja ze względu na typ roweru

W Polsce organizowany są imprezy rowerowe, w tym zawody rowerowe dla amatorów i zawodowców. W zależności od dyscypliny, która Cię interesuje, najprawdopodobniej istnieje seria, w której możesz wystartować na swoim rowerze. 

Wyścigi szosowe – to serie wyścigów, które prowadzą po przygotowanej i zabezpieczonej trasie asfaltowej. Dość często w naszym kraju przyjmują formę kryterium ulicznego, czyli bardzo wymagającego wyścigu na krótkim dystansie w mieście. Jest to najłatwiejsza dla organizatorów forma zabezpieczenia takiej formy rywalizacji, stąd jej popularność.

Takie rowerowe zawody poprowadzone są po pętlach i dla kolarzy są dużym sprawdzianem formy fizycznej, gdyż obciążenie organizmu podczas jazdy jest bardzo wysokie.

Wyścigi Cross-Country (XC) przeznaczone są dla kolarzy górskich i prowadzą po zamkniętej pętli w terenie. Nawierzchnia najczęściej jest mieszana, a formuła takiego wyścigu XC znana może Ci być z rywalizacji olimpijskiej. Najczęściej na trasie znajdują się dodatkowe przeszkody, które wymagają dobrej techniki jazdy rowerem. Mogą występować w postaci wymagających zjazdów, sekcji z kamieniami i „dropów”.

Maraton MTB to rowerowe zawody dla kolarzy górskich, które zaczęły przyjmować w ostatnich latach formę pikniku rowerowego, na którym całe rodziny mogą miło spędzić czas. Zawodnicy rywalizują na różnych dystansach, od Hobby (przeważnie około 20 km), po Mega (między 40-50 km) i długie dystanse Giga (75-90 km). Trasy przeważnie prowadzą po długich pętlach i nie są tak wymagające technicznie, jak wyścigi XC.

Wyjątkiem są cykle maratonów górskich, które potrafią być prawdziwym sprawdzianem dla sprzętu i psychiki zawodników. Szczególnie wtedy, gdy nie dopisze pogoda. Ich oprawa często przypomina jednak piknik rodzinny, więc po zakończonym zjeździe jest też czas na odpoczynek w dobrym towarzystwie. Maratony MTB są też świetną okazją do tego, by poznać innych miłośników jazdy górskiej.

Wyścigi gravelowe – w ostatnich latach zaczynają przybywać nowe imprezy rowerowe, które uwzględniają rosnącą popularność graveli. Trasy są mniej wymagające technicznie od Maratonu MTB, jednak z roku na rok organizatorzy podnoszą poziom i szykują ciekawsze wyzwania dla zawodników. Z całą pewnością imprez będzie więcej w następnych sezonach i będą się cieszyć dużą popularnością.

Sprawdź nasze porównanie: Gravel czy MTB? Który wybrać? Mamy odpowiedź!

Wyścigi CX – są to wyścigi przełajowe, które od kilku sezonów przeżywają odrodzenie. Mają wierne grono fanów i w okresie jesienno-zimowym potrafią przyciągać wielu kibiców na trasę.

Są to krótkie wyścigi na specjalnie przystosowanych rowerach, które przypominają połączenie roweru szosowego z gravelem. Swoją intensywnością porównać można je tylko z wyścigami XC, a najczęściej odbywają się w deszczu i błocie, co sprawia, że to niezwykle wymagająca dyscyplina.

Rowerowe zawody – jakie są podziały?

Polskie zawody rowerowe – najciekawsze propozycje

Do najpopularniejszych wyścigów szosowych bez dwóch zdań należy LangTeam Race. To impreza sportowa, która organizowana jest w formule zbliżonej do polskiego Tour de Pologne. Jeśli chcesz poczuć się jak na największym wyścigu w Polsce i szukasz wyjątkowego klimatu wyścigu szosowego, to zdecydowanie warto spróbować swoich sił w tej serii. W 2023 roku przygotowane są trzy etapy tego wyścigu. Można wystartować w jednym z nich, lub brać udział w klasyfikacji generalnej. 

Jeśli Twoją pasją jest kolarstwo górskie, to oczywiście najlepszym wyborem będzie dla Ciebie start w Maratonach Kresowych i wpadnięcie przy okazji w odwiedziny do naszego sklepu w Białymstoku. Trasy tej serii obejmują wschodnie obszary i zahaczają kilkukrotnie o tereny Litwy. To fajna okazja, by poznać ten dziki region, a uwierzcie, że jest po czym pojeździć.

Dla najbardziej wymagających zawodników, mamy w Polsce kilka interesujących wyścigów etapowych po górach. To są imprezy rowerowe dla prawdziwych twardzieli i zdecydowanie warto się do takiego startu solidnie przygotować.

Przykładem może być legendarne już MTB Trophy, czyli kilkuetapowa impreza, której trasy najczęściej prowadzą po pięknych trasach Beskidu Żywieckiego i Sudetów. Z reguły kolarze ścigają się na kilku etapach dzień po dniu, co jest prawdziwym sprawdzianem dla zawodników i sprzętu.

Jeden ze starszych cykli, który od wielu lat jest organizowany w południowo-zachodniej Polsce to Bike Maraton. To duża impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz zawodów kolarstwa górskiego. Trasy są wymagające, ale podzielone na dystanse tak, że nawet osoby o gorszej kondycji mogą spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej. Wśród miejscowości, które goszczą kolarzy, znajdziemy takie perełki, jak Jelenia Góra, czy Polanica-Zdrój i Szklarska Poręba.

Każdego roku pojawia się coraz więcej ciekawych imprez gravelowych. Jako regionalni patrioci, nie moglibyśmy nie wspomnieć o wyścigu Ultra Duch Puszczy, który ma swój start w Białowieży. Dystans 220 km ma aż 140 km szutrów, a opcja na 550 km prowadzi tylko przez 150 km asfaltu. Miłośnicy gravelowania będą zadowoleni, zwłaszcza że wschód Polski dla graveli jest idealny ze względu na ukształtowanie terenu.

Możemy Wam po cichu zdradzić, że też planujemy coś zorganizować dla naszych JutuWidzów, ale o tym jeszcze będziemy trąbić, jak wszystko będzie dopięte.

Długie dystanse rowerem. Jak się przygotować do startu w zawodach?

Jak przygotować się do zawodów rowerowych?

Najważniejszym elementem, który sprawi, że zawody kolarskie będą dla Ciebie przyjemnością, jest trening. Zastanów się, jaki dystans jest w Twoim zasięgu możliwości i jak dużo czasu jesteś w stanie poświęcić, by zrealizować swoje cele sportowe. Inaczej wygląda przygotowanie dla kogoś, kto walczy o podium, a inaczej dla kogoś, kto jest zainteresowany tylko dobrze spędzonym czasem w gronie znajomych, którzy podzielają tę samą pasję.

Przeczytaj więcej: Roztrenowanie w kolarstwie – co to? Na czym polega?

Najlepszym rozwiązaniem, by wprowadzić w życie plan treningowy, jest zainwestowanie w akcesoria wspierające Twój rozwój sportowy. W tym przypadku dobrym zakupem jest urządzenie pokroju Garmin Edge lub inny model ze stajni tego producenta. Produkty obsługują spersonalizowane wskazówki treningowe i mierzą tętno. To niezwykle przydatne urządzenie podczas przygotowań do zawodów i sprawdzania swojego progresu.

Plan treningowy

Zakładając, że masz 8 tygodni do startu zawodów, które Cię interesują, przykładowy plan treningowy mógłby wyglądać w następujący sposób:

Tydzień 1-2: Podstawowy trening wytrzymałościowy

 • Trening 1: Jazda na rowerze przez 60-90 minut w strefie tętna 2 (60-70% HRmax). Jazda powinna być spokojna i płynna.
 • Trening 2: Jazda na rowerze przez 60-90 minut z 3x10 minut w strefie tętna 3 (70-85% HRmax). Między interwałami 5 minut jazdy w strefie tętna 2.
 • Trening 3: Długi trening na rowerze przez 2-3 godziny w strefie tętna 2.

Tydzień 3-4: Rozwój wytrzymałości siłowej

 • Trening 1: Jazda na rowerze przez 60-90 minut z 4x5 minut interwałów siłowych (pedałowanie z dużym oporem przy niskiej kadencji, ok. 50-60 obr./min) w strefie tętna 3. Między interwałami 5 minut jazdy w strefie tętna 2.
 • Trening 2: Jazda na rowerze przez 60-90 minut w strefie tętna 2.
 • Trening 3: Długi trening na rowerze przez 2-3 godziny w strefie tętna 2 z 2x20 minut pedałowania w strefie tętna 3.

Tydzień 5-6: Praca nad prędkością

 • Trening 1: Jazda na rowerze przez 60-90 minut z 8x1 minutą sprintów z pełną mocą. Między sprintami 2 minuty jazdy w strefie tętna 2.
 • Trening 2: Jazda na rowerze przez 60-90 minut w strefie tętna 2.
 • Trening 3: Długi trening na rowerze przez 2-3 godziny w strefie tętna 2 z 3x10 minut pedałowania w strefie tętna 3.

Tydzień 7: Praca nad intensywnością

 • Trening 1: Jazda na rowerze przez 60-90 minut z 4x5 minut pedałowania w strefie tętna 4 (85-95% HRmax). Między interwałami 5 minut jazdy w strefie tętna 2.
 • Trening 2: Jazda na rowerze przez 60-90 minut w strefie tętna 2.
 • Trening 3: Długi trening na rowerze przez 2-3 godziny w strefie tętna 2 z 2x15 minut pedałowania w strefie tętna 3.

Tydzień 8: Przygotowanie do zawodów

 • Trening 1: Jazda na rowerze przez 60 minut z 3x3 minuty pedałowania w strefie tętna 4. Między interwałami 5 minut jazdy w strefie tętna 2.
 • Trening 2: Spokojna jazda na rowerze przez 45-60 minut w strefie tętna 2.
 • Trening 3: Krótki, spokojny trening na rowerze przez 30 minut w strefie tętna 2, 2 dni przed zawodami.

Pamiętaj o tym, że plan treningowy należy dostosować do swojego wieku, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia.

Polecane rowery na zawody

Drugim elementem, który pozwala na czerpanie przyjemności z jazdy w zawodach sportowych, jest sprzęt. Jakie modele rowerów polecamy?

Polygon Syncline C5 – dla fanów maratonu i XC

Polygon Syncline C5 to bardzo rozsądnie wyceniony rower z włókna węglowego, który świetnie sprawdzi się, jeśli chodzi o zawody rowerowe dla amatorów oraz ściganie się w maratonie i XC. 

Karbonowa rama da Ci przewagę podczas jazdy, ponieważ lepiej tłumi drgania, umożliwia płynne pedałowanie oraz przenoszenie mocy na tylne koło. Kto raz spróbował, ten do aluminium już nie wraca. 

Dodatkowo Syncline C5 ma bardzo dobrej klasy amortyzator FOX Rhytm ze 120 mm skoku, który będzie bardzo pomocny na bardziej wymagających trasach. Rower wyposażono w osprzęt klasy Shimano SLX w układzie 1x12, co powoduje, że można startować na nim w zawodach nawet w deszczowe dni. 

Polygon jest marką znaną ze sportów grawitacyjnych, a ich rowery MTB stale zaskakują nas wysoką jakością wykonania. Zdecydowanie polecamy. Podsumowując, to fajna maszyna, na której spokojnie można sięgać po „pudło” jeśli forma na to pozwala.

Rower górski Polygon Syncline C5

Polygon Path X5 – dla miłośników graveli

Dlaczego wybraliśmy Polygon Path X5 dla miłośników graveli? Wyposażony jest w świetną ramę z taperowaną główką sterową, która zwiększa sztywność. Ma sztywne osie, które poprawiają właściwości jezdne, nie brakuje mu gniazd montażowych na dodatkowe akcesoria, a dodatkowo jeździ na Shimano 105.

Jeśli na zawodach będziesz mieć bardziej wymagający teren, to wystarczy, że wrzucisz do niego opony o szerokości 45C i tak naprawdę masz rower MTB ze sztywnym widelcem, który na szutrowej trasie zaskakuje wydajnością.

To dobry i niedrogi wybór, który nie bez powodu jest hitem sprzedażowym.

Polygon Stratos S8 Disc – dla startujących w wyścigach szosowych

Polygon Stratos S8 Disc to rower szosowy z włókna węglowego, który jeździ na Shimano Ultegra. Gwarantujemy, że w tych pieniądzach nie da się znaleźć nic lepszego, co pozwoli Ci jakkolwiek powalczyć o czołowe lokaty w wyścigu szosowym.

Błyskawiczna zmiana biegów i hamulce tarczowe Ultegra to coś, co docenisz od strony technicznej. Ten rower momentalnie przyśpiesza i świetnie reaguje na każde Twoje polecenie. Rama została dopracowana w najmniejszym detalu. Wyposażona jest w wewnętrzne prowadzenie linek, sztywne osie i taperowaną główkę sterową, która zwiększa jej sztywność.

Jeśli naprawdę zależy Ci na najwyższej wydajności, to można rozważyć zmianę kół w tym rowerze na takie, które są stworzone z włókna węglowego. To sprawi, że Polygon jak równy z równym powalczy na trasie z takimi markami, jak Trek, Cannondale, czy Giant.

Rower szosowy Polygon Strattos S8 Disc

Zawody rowerowe – czy jesteś gotowy na udział?

Sezon rowerowy rozkręca się z każdym dniem, a niektóre cykle zawodów sportowych już trwają. Wejdź koniecznie do naszego sklepu internwtowego Sprint-Rowery i wybierz to, czego Ci brakuje, by w pełni cieszyć się tą dyscypliną sportową. 

Przypominamy też, że w Polsce mamy najlepsze ceny na rowery Polygon. To marka, która zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę. Jako jednoślady z dobrym stosunkiem jakości do ceny, są niezwykle ciekawym wyborem jako sprzęt do startu w zawodach. 

A Ty? Planujesz udział w zawodach rowerowych w tym sezonie? Jeśli tak trzymamy kciuki za sukcesy i życzymy powodzenia na trasie!

Do następnego!