Marka Orbea — jakie rowery produkuje?

2025-03-21
Marka Orbea — jakie rowery produkuje?

Orbea? Co to za firma? Z takim pytaniem trafiają do nas osoby szukające jednośladu, i to nie zawsze początkujące. Marka Orbea rzeczywiście w Polsce nie jest może tak popularna, jak Trek, Giant, czy Kross, ale to producent, który ma za sobą kawał historii. Jest obecny na rynku od niemal 100 lat, a jego logo zmieniało się — bagatela — jedenastokrotnie. Przyglądamy się portfolio hiszpańskiego producenta z lotu ptaka. Jakie rozwiązania oferuje Orbea? Czym wyróżniają się te jednoślady?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Firma Orbea produkuje rowery od niemal 100 lat. W jej ofercie znajdziesz modele szosowe, górskie, gravele i modele elektryczne.
  • Dzięki współpracy z ośrodkiem naukowym w Kraju Basków Orbea dostarcza kolarzom nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, zwiększające dynamikę jazdy.
  • Dużą zaletą rowerów Orbea są zróżnicowane ceny. Najtańsze modele można kupić już sporo poniżej 5 tysięcy złotych.

Spis treści:

  1. Orbea — co to za firma?
  2. Jakie rowery znajdziesz w ofercie Orbea?
  3. Czym wyróżniają się rowery Orbea?
  4. Co z osprzętem w rowerach Orbea?
  5. Krótki przegląd modeli elektrycznych rowerów Orbea
  6. Rowery Orbea — cena
  7. Rowery Orbea — podsumowanie

Rowery Orbea — co to za firma? Krótko o historii

Zanim przejdziemy do konkretów, najpierw kilka słów o historii marki Orbea. Firma została założona w 1840 roku w hiszpańskiej (a właściwie baskijskiej) miejscowości Eibar. Do końca pierwszej wojny światowej Orbea zajmowała się czymś zgoła innym, niż produkcja rowerów, a mianowicie wytwarzaniem broni palnej.

Pomysł na rowery pojawił się sporo później, bo w 1931 roku, kiedy nagle drastycznie spadło zapotrzebowanie na broń palną. Przedsiębiorstwo bardzo szybko zaczęło sponsoring zawodników. W Tour de France wystawiali swój własny team od 1934 roku z legendarnym Mariano Canardo, jako „twarzą” zespołu.

W 1969 roku przedsiębiorstwo znalazło się w poważnych kłopotach finansowych. Aby utrzymać się na powierzchni, podjęto decyzję o sprzedaży udziałów w firmie pracownikom. Siedziba organizacji została przeniesiona do pobliskiego miasta Mallabia, gdzie znajduje się po dziś dzień. Orbea jest częścią spółdzielni Mondragon Cooperative Corporation. W ten sposób udało się jednak podtrzymać produkcję.

Jakie rowery znajdziesz w ofercie Orbea?

Na rynku rowerowym Orbea na początku była znana przede wszystkim z rowerów miejskich. Z czasem w jej ofercie pojawiły się rowery szosowe, rowery górskie i — oczywiście — rowery elektryczne. Wśród największych odbiorców rowerów Orbea znalazła się naturalnie Hiszpania, ale także kraje Europy środkowo-zachodniej, w tym Polska, która zajmuje trzecie miejsce wśród zagranicznych importerów. Obecnie Orbea projektuje wiele typów rowerów. Przyjrzymy się najważniejszym rodzinom jednośladów:

  1. modele szosowe to Orca, Orca Aero, Avant (to już Endurance) oraz Ordu (seria triathlonowa),

  2. modele gravelowe to Orbea Terra,

  3. rowery górskie Orbea obejmują modele Laufey i Occam (Trail), Oiz i Alma (modele XC), Rallon (Enduro) i Onna (All-terrain MTB),

  4. rowery elektryczne Orbea to Urrun i Keram MTB (hardtaile), Rise (trail), Wild (Enduro) i Gain (na lekkie drogi szutrowe).

Jak widzisz, wybór jest spory i dla każdego coś się znajdzie, niezależnie od tego, czy preferujesz jazdę po asfalcie, czy może wolisz wymagające technicznie leśne lub górskie szlaki. Oczywiście do tej listy trzeba jeszcze dodać rowery miejskie Orbea, jak np. miejski elektryk Orbea Diem, lekki Vector, czy Carpe. Oprócz jednośladów dla osób dorosłych Orbea produkuje też rowery dziecięce.

Czym wyróżniają się rowery Orbea?

Hiszpańska marka rowerowa od samego początku słynęła z daleko idącej customizacji swoich produktów. To z tej koncepcji narodziło się tak wiele rodzin rowerów Orbei. Oczywiście moglibyśmy pisać o wysokiej jakości wykonania, komforcie użytkownika, ale to samo można przecież powiedzieć o każdej marce. Zamiast tego przyglądamy się konkretnym innowacyjnym rozwiązaniom technicznym.

Materiał ramy

Orbea wykorzystuje w swoich rowerach różne materiały — hydroformowane aluminium i włókno węglowe. Karbon występuje tutaj w dwóch odsłonach, jako OMR i OMX. Materiał OMR to włókno węglowe o wysokim module sprężystości. Jest wytrzymały, ale jednocześnie względnie tani. Z kolei OMX jest stosowany w rowerach z górnej półki. Cienkie i niezwykle lekkie włókno jest idealnym wyborem dla kolarzy, którym zależy na ograniczeniu wagi jednośladu.

Komponenty rowery

Orbea opracowała własne części do roweru, znane jako OC. To z tej rodziny montuje wsporniki kierownicy i siodła, czy kierownice. Koła i wyposażenia pochodzą od tego samego producenta, więc gdybyś w przyszłości chciał wymienić jakieś elementy roweru, nie powinieneś mieć problemów z kompatybilnością.

Innowacje techniczne

Sukces marki Orbea tkwi w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mondragon w Kraju Basków. To tam przeprowadzane są liczne testy, które mają zwiększyć wytrzymałość i aerodynamikę rowerów oraz zredukować ich wagę. Wśród przykładowych rozwiązań warto wymienić:

  • ICR Plus (ang. Internal Cable Routing), czyli wewnętrzne prowadzenie linek i przewodów),
  • Lockr, czyli schowek wbudowany w ramę roweru,
  • geometria w MTB dostosowana do agresywnego stylu jazdy,
  • X-Fader Technology — specjalnie ukształtowana rura podsiodłowa, która działa jak mikro amortyzator i pochłania drgania,
  • Powerspine Technology — dynamiczny transfer mocy dla jeszcze lepszego przyspieszenia,
  • manetka blokady zawieszenia SquidLock — pozwala na maksymalne wykorzystanie zawieszenia poprzez jego trójstopniową kontrolę,
  • mocowania bidonu SmartClips, które eliminują konieczność wykorzystania metalowej obejmy,
  • łatwe dojście serwisowe — wystarczy uchylić niewielką klapę serwisową umiejscowioną blisko korby, aby łatwo dotrzeć do linek i przewodów.

Jak widzisz Orbea oferuje całkiem sporo wygodnych rozwiązań, które czynią jazdę szybszą, wygodniejszą i bardziej bezpieczną. W niczym nie ustępują one technologiom stosowanym przez inne marki popularne na polskim rynku.

Co z osprzętem w rowerach Orbea?

Producent rowerów Orbea, podobnie jak inne marki, stosuje w swoich jednośladach renomowany osprzęt Shimano lub SRAM. W zależności od półki cenowej może to być niższa lub wyższa klasa napędu, ale znajdziesz tutaj wyłącznie sprawdzone rozwiązania — łańcuchy rowerowe, przerzutki, korby i hamulce. Dla przykładu w Orbea Orca zamontowano solidny SRAM Rival. Z kolei w sporo tańszym Orbea Onna będzie to grupa Shimano Deore.

Sprawdź nasz test Orbea Orca M30

Krótki przegląd modeli elektrycznych rowerów Orbea

Dla miłośników rowerów elektrycznych Orbea oferuje całkiem spory wybór modeli, w tym:

  • Orbea Vibe — elegancki, miejski commuter z silnikiem Mahle X35 Plus,
  • Orbea Rise — model e-MTB do jazdy w trudnym terenie na ramie z włókna węglowego OMR,
  • Orbea Wild — stworzony dla miłośników ostrej jazdy terenowej, został wyposażony w silnik Bosch Performance Line CX z momentem obrotowym 85 Nm,
  • Orbea Urrun — rower zaprojektowany z myślą o górskiej jeździe, wyposażony w napęd Shimano EP600RS.

Rowery Orbea — cena

O jakości rowerów Orbea już pisaliśmy, a co z ceną? Tutaj mamy świetną wiadomość, ponieważ rowery hiszpańskiego producenta są oferowane w naprawdę szerokich widełkach cenowych. Najtańsze modele, jak Orbea Onna, czy Orbea Carpe kupisz już za około 3 tysiące złotych. Jeśli szukasz maszyny do codziennych dojazdów do pracy lub na siłownię, będzie to świetny wybór, który nie wydrenuje portfela.

Dla wymagających ścigaczy ciekawym wyborem będzie wspomniana wcześniej Orca albo Orbea Terra, czyli uniwersalny gravel. To już jednak wydatek bliżej 27-30 tysięcy złotych. W bardzo przyzwoitej cenie kupisz też rowery dziecięce Orbea MX. Producent stosuje w nich lekkie, aluminiowe ramy, wewnętrzne prowadzenie kabli i skuteczne hamulce V-Break.

Rowery Orbea — do codziennego poruszania się po mieście i na zawody

Jednoślady Orbea zostały docenione przez rowerzystów na całym świecie. Nie raz i nie dwa korzystali z nich profesjonaliści. Na rowerach Orbea jeżdżą teamy Euskaltel-Euskadi oraz Herring Gas. Na siodełku Orbei Samuel Sanchez wygrał wyścig szosowy na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r., a Craig Alexander dwukrotnie wygrał mistrzostwa świata w triathlonie na dystansie ironman (technicznie rzecz biorąc trzykrotnie, ale za trzecim razem użył już roweru innej marki).

Jeśli szukasz rowerów Orbea w dobrej cenie, sprawdź ofertę sklepu Sprint-rowery.pl. Znajdziesz u nas bogaty wybór modeli męskich, damskich i dziecięcych. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi promocjami.

Tagi
Polecane produkty