Porównanie rowerów górskich: Trek Marlin 7 Gen 3 vs Trek Procaliber 6

2025-03-28
Porównanie rowerów górskich: Trek Marlin 7 Gen 3 vs Trek Procaliber 6

Marlin czy Procaliber? To z pozoru identyczne rowery z segmentu rowerów górskich. Różnice w konstrukcji między nimi są znacznie większe, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Marlin to seria przeznaczona do rekreacyjnej jazdy, a Procaliber to MTB z rodowodem prosto z XC. Który z nich jest dla Ciebie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są różnice konstrukcyjne między serią Marlin, a Procaliber,
  • który model lepiej poradzi sobie w terenie, a który nadaje się do turystyki,
  • czy warto dopłacić do Procaliber 6 zamiast Marlin 7 i dla kogo taki zakup ma sens?

Spis Treści

  1. Prezentacja poszczególnych modeli
  2. Trek Marlin 7 Gen 3
  3. Trek Procaliber 6 - następca X caliber
  4. Kryteria porównania
  5. Zestawienie modeli – porównanie obok siebie
  6. Analiza porównawcza
  7. Wnioski i rekomendacje

Wprowadzenie

Odpowiedni rower MTB da Ci możliwość jazdy z pełną swobodą po niemal każdej trasie. Sprawdzi się zarówno na odcinkach asfaltowych, jak i w wymagającym terenie. W wielu sytuacjach jest to znacznie lepszy wybór do jazdy poza asfaltem od gravela.

Zarówno Trek Procaliber 6, jak i Marlin 7 są przeznaczone dla podobnego użytkownika — kogoś, kto lubi jazdę terenową po trasach XC.

Jakie jest minimalne wyposażenie rowerów górskich, by dobrze radziły sobie w terenie?

  • Rower zbudowany na aluminiowej ramie lub na ramie z włókna węglowego,
  • ma powietrzny amortyzator Rockshox lub Suntour z blokadą skoku,
  • wyposażony jest w hydrauliczne hamulce tarczowe,
  • ma napęd Shimano Deore lub SRAM SX Eagle w układzie 1X.

Prezentacja poszczególnych modeli

Trek Marlin 7 Gen 3

Trek Marlin 7 Gen 3 to propozycja, która sprawdzi się podczas miejskich dojazdów do pracy, jak i na leśnych singletrackach. To rower zaprojektowany dla początkujących. Od wielu sezonów Trek Marlin ma solidną pozycję na rynku i jest hitem sprzedażowym marki Trek.

Dużą zaletą tej konstrukcji jest możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów w postaci bagażnika i błotników, co otwiera szereg opcji górskiej turystyki MTB.

Marlin 7 Gen 3 jest fabrycznie wyposażony w „myk-myk”, czyli sztycę typu „dropper”, która ułatwia kontrolę nad rowerem podczas zjazdów i pozwala na wygodne podparcie się nogą na postoju.

Specyfikacja Techniczna Marlin 7 Gen 3:

  • Rama: Aluminium Alpha Silver z możliwością montażu akcesoriów,
  • Amortyzator: RockShox Judy Silver TK 100mm - powietrzny z blokadą,
  • Napęd: SRAM SX Eagle 1x12 (30T przód i 11-50T z tyłu, szeroki zakres przełożeń),
  • Hamulce: Shimano MT200 hydrauliczne,
  • Waga: 15.2 kg (rozmiar L)

Mocne strony Trek Marlin 7

To uniwersalny rower górski, mający średniej klasy komponenty i powietrzny amortyzator z komorą solo air.

Sprawdzi się w mieście i w terenie. Ma wygodne siodło Bontrager i geometrię, która sprzyja pokonywaniu długich tras.

Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakość/cena, to Trek Marlin oferuje dużo w rozsądnym budżecie. Tak jak w przypadku każdego roweru tej marki, jego rama objęta jest dożywotnią gwarancją producenta.

To nam się nie podoba w Trek Marlin 7

Niestety jest to model, który negatywnie zaskakuje swoją wagą. Jak na nowoczesny hardtail, 15.2 kilograma to naprawdę dużo i warto o tym wiedzieć przed zakupem.

Rama nie posiada taperowanej główki sterowej (wpływa to na sztywność konstrukcji i lepsze prowadzenie), a koła mocowane są w starym systemie 135 × 5 mm, zamiast standardu, jakim są sztywne osie QR12.

Te ustępstwa technologiczne w dużym stopniu negatywnie wpływają na odczucia z jazdy względem nowocześniejszych konstrukcji.

Nie podoba nam się także to, że ktoś w Treku z uporem maniaka montuje w rowerach MTB koronkę 30T w korbie. To sprawia, że rower jest skonfigurowany na jazdę w wysokich górach (tam będzie lekko i przyjemnie), ale kompletnie nie jedzie po płaskich odcinkach. Zdecydowanie polecamy wymianę na 32T lub 34T przy zakupie.

Skoro jesteśmy przy mechanizmie korbowym, to trzeba podkreślić, że niestety jest on w systemie „na kwadrat”. To najmniej sztywne i odpowiednie rozwiązanie, jakie jeszcze funkcjonuje w segmencie rowerów górskich. W tej cenie mogłaby być korba z wyższej półki.

Poza tymi mankamentami Trek Marlin 7 to dobry wybór do rekreacyjnej jazdy. Felcik z NieKamilem testowali go w naszej recenzji i Trek Marlin zrobił pozytywne wrażenie.

Trek Procaliber 6 - następca X caliber

Trek Procaliber 6 to rower górski, który oferuje wszechstronność niespotykaną do tej pory w segmencie hardtaili MTB. Jest to nowa odsłona bardzo popularnego modeu Trek, która zastępuje dotychczasową serię X-Caliber i wprowadza głębokie zmiany w specyfikacji i geometrii.

Rama została tak skonstruowana, by dawać stabilność i komfort na technicznych trasach.

Rower ma poprawiony kąt główki, co pozwoliło na przystosowanie go do segmentu „downcountry”, w którym standardem jest amortyzator ze 120 mm skoku. To powoduje, że będzie Ci nim łatwiej pokonywać wymagające trasy, niż w przypadku Trek Marlin 7.

To, co najbardziej nas zaskoczyło w tej konstrukcji, to możliwość zamontowania stopki i bagażnika, bez utraty sportowego charakteru ramy. Po następcy X Caliber kompletnie byśmy się takiego rozwiązania nie spodziewali.

Specyfikacja techniczna Trek Procaliber 6:

  • Rama: Aluminium Alpha Platinum - lżejsza i bardziej sztywna niż w Trek Marlin 7,
  • Amortyzator: RockShox Judy Silver 120mm - amortyzator powietrzny z blokadą,
  • Napęd: Shimano XT 1x12 (30T przód i 10-51 z tyłu)
  • Hamulce: Shimano MT200 hydrauliczne,
  • Waga: 13.5 kg (rozmiar M)

Mocne strony Procaliber 6

To model, który ma przede wszystkim inną ramę, niż Trek Marlin 7. Jest ona znacznie bardziej nastawiona na sportową jazdę, ma też bardziej agresywną geometrię.

To rower, który sprawdzi się na wymagających rundach XC, ale w mieście może nie być tak komfortowy, jak Marlin 7.

Procaliber 6 ma powietrzny amortyzator, który możesz dostosować do swojej wagi. 120 mm skoku pozwoli Ci na pokonywanie nawet najbardziej wymagających singletracków w okolicy.

Waga tego roweru jest niemal dwa kilogramy mniejsza niż w porównywalnym rozmiarze Trek Marlin 7. W naszej opinii jest to przepaść i zdecydowanie warto rozważyć zakup Procaliber 6, chociażby z tego względu.

Test Procaliber znajdziesz na kanale YouTube Sprint-Rowery.

To nam się nie podoba w Trek Procaliber 6

Podobnie, jak w przypadku Trek Marlin 7, Procaliber 6 ma przednią zębatkę 30T.

Jeśli nie mieszkasz w wysokich górach, będzie Ci to utrudniało jazdę po płaskich odcinkach. Podobnie, jak w przypadku Marlin 7, zalecamy zmianę na większą „koronkę” przy zakupie roweru.

Kryteria porównania

Przy porównywaniu tych dwóch modeli bierzemy pod uwagę:

  • Komfort jazdy: geometria ramy, pozycja na rowerze i amortyzacja,
  • Osiągi w terenie: zdolność do pokonywania wymagających przeszkód,
  • Wszechstronność: jak rower radzi sobie z łączeniem różnych stylów jazdy,
  • Komponenty: niezawodność i jakość osprzętu,
  • Stosunek cena/jakość: czy dopłata do Procaliber 6, jest uzasadniona?

Zestawienie modeli – porównanie obok siebie

Cecha Trek Marlin 7 Gen 3 Trek procaliber 6
Rama Aluminium Alpha Silver Aluminium Alpha Platinum
Amortyzator RockShox Judy Silver TK 100mm, powietrzny z blokadą RockShox Judy Silver 120mm, powietrzny z blokadą
Napęd SRAM SX Eagle 1x12 Shimano XT 1x12
Hamulce Shimano MT200 hydrauliczne Shimano MT200 hydrauliczne
Waga 15,2 kg (L) 13,5 kg (M)
Przeznaczenie Uniwersalny rower do jazdy rekreacyjnej (miasto+teren) Sportowa jazda XC i trail, z możliwością turystyki MTB

Analiza porównawcza

Są to rowery skierowane do zupełnie innych użytkowników. Marlin 7 Gen 3 to propozycja dla początkujących, którzy potrzebują roweru MTB do codziennej jazdy i weekendowych wycieczek.

Pod względem komfortu, w pewnych sytuacjach będzie on nawet lepszym wyborem dla takiego rowerzysty, niż Procaliber. Pozycja za kierownicą jest wyprostowana, a cała konstrukcja jest łatwa do personalizacji.

Procaliber to rower bardziej wyspecjalizowany w sportowej jeździe i przeznaczony dla średniozaawansowanych użytkowników. Ma bardziej zaawansowaną technologicznie ramę, niż Trek Marlin i oferuje lepsze rozwiązania, które wpływają na jakość jazdy.

Większy skok amortyzatora, bardziej agresywna geometria i sztywne osie QR12 sprawiają, że na rundzie XC ten rower da Ci znacznie więcej dobrej zabawy. Jeśli zechcesz, możesz go wyposażyć w dodatkowe akcesoria i dostosować do turystyki MTB.

Komponenty w obu rowerach są wysokiej jakości, ale Procaliber 6 ma lepszej klasy napęd Shimano Deore XT.

W bezpośrednim zestawieniu mamy wrażenie, że dopłata do Procaliber 6 ma dużo sensu, gdyż jest to rower lepszy od Marlin 7 pod kilkoma względami.

Wnioski i rekomendacje

Wybór między Trek Marlin, a Procaliber zależy od tego, czy planujesz się rozwijać w kierunku kolarstwa MTB, czy zamierzasz jeździć tylko rekreacyjnie.

Procaliber 6 pomimo wyższej ceny oferuje znacznie większe możliwości w tej dziedzinie. Jego lżejsza i bardziej zaawansowana technologicznie rama i lepsze komponenty sprawiają, że możesz zacząć jeździć na nim rekreacyjnie, a skończyć na okolicznych rundach XC.

Jeśli chcesz doświadczyć ekscytującego świata kolarstwa górskiego, ale nie masz zamiaru rezygnować z rekreacyjnych wycieczek turystycznych, to Procaliber został stworzony właśnie dla Ciebie.

Z kolei Trek Marlin to świetny wybór dla każdego, kto szuka typowo rekreacyjnego roweru MTB do codziennego użytkowania. Sprawdzi się w turystyce MTB i jako środek transportu do pracy. To rower, który stworzono dla mniej wymagających użytkowników, którym wystarczy komfort i niezawodność.

Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym mamy świetną obsługę klienta i politykę najniższej ceny. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Tagi
Polecane produkty