Poznaj najlżejszy rower!
Czy wiesz, jaki jest limit wagi roweru ustalony przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI)? To tylko 6,8 kg! Co sprawia, że rower może ważyć tak niewiele? Czy faktycznie najlżejszy rower to też najlepszy rower? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Co sprawia, że rower jest lekki?
- Zalety posiadania lekkiego roweru
- Najlżejszy rower – nasze propozycje
- Czy warto inwestować w najlżejszy rower?
Co sprawia, że rower jest lekki?
Waga roweru to jeden z podstawowych czynników, który determinuje jego wydajność. W świecie kolarstwa liczy się niemal każdy gram, zwłaszcza gdy mówimy o rowerach wyścigowych. Lekki rower jest kluczowym elementem, który może decydować o komforcie jazdy, osiąganej prędkości i odczuciach z jazdy na tym sprzęcie.
Materiały i technologia
Podstawą lekkiej konstrukcji roweru są zaawansowane materiały takie jak włókno węglowe i lekkie stopy aluminium.
Włókno węglowe jest wyjątkowo cenione za swoją wytrzymałość przy minimalnej wadze oraz zdolność do tłumienia wibracji, co poprawia komfort jazdy.
Stop aluminium, choć cięższy od włókna węglowego, również znajduje zastosowanie w produkcji lżejszych ram rowerowych dzięki nowoczesnym technikom obróbki i inżynierii materiałowej. Jest też materiałem znacznie tańszym w produkcji i opracowaniu.
Wpływ masy na osiągi
Po pierwsze, lżejszy rower lepiej przyspiesza. Mniejsza masa oznacza, że mniej energii jest potrzebne do rozpędzenia go, co jest szczególnie istotne podczas startów, sprintów oraz jazdy w górzystym terenie.
Po drugie, lekkość poprawia zwrotność, co jest kluczowe na technicznych i krętych trasach.
Kolejną zaletą lekkiego roweru, jest szybsze i łatwiejsze podjeżdżanie pod góry, co w kolarstwie górskim i szosowym jest nieocenioną zaletą.
Przeczytaj także: Przewyższenia na rowerze, czyli jak poprawnie wykonywać trening podjazdów?
Sztywność w połączeniu z lekkością
Niska masa nie jest wystarczająca do tego, by rower był szybki. Kluczowe jest połączenie lekkości z odpowiednią sztywnością ramy. Sztywność jest ważna, ponieważ bez niej moc generowana przez kolarza na pedałach może być marnowana na niepożądane gięcie lub skręcanie ramy.
Innowacyjne projektowanie obejmuje zastosowanie specjalnych włókien węglowych oraz tak opracowaną geometrię ramy, by rozpraszać siły równomiernie. Stosuje się specjalne zabiegi konstrukcyjne (między innymi układanie włókien węglowych), które mają na celu podniesienie sztywności bez zwiększania masy ramy.
Zalety posiadania lekkiego roweru
Nie bez powodu zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści chcą mieć lekki rower. Dlaczego?
Łatwość przyspieszania i manewrowania
Lekka konstrukcja roweru pozwala na szybkie przyspieszanie. Odczujesz to szczególnie podczas dynamicznych zrywów na podjazdach, na sprintach i na „sztywnych”, krótkich podjazdach.
Lekki rower daje też niezapomniane wrażenia podczas jazdy w ciasnych, technicznych sekcjach.
Efektywność podczas wspinaczek
Niska masa roweru ułatwia podjeżdżanie, minimalizując wysiłek do pokonania wzniesień. Dzięki temu kolarze mogą pokonywać dłuższe trasy z mniejszym zmęczeniem, co jest szczególnie ważne w długich wyścigach lub podczas wielogodzinnych wycieczek w terenie.
Zmniejszone zmęczenie i większy komfort
Jadąc na lekkim rowerze, kolarz musi wydatkować mniej energii, aby utrzymać tempo jazdy, co przekłada się na zmniejszone ogólne zmęczenie.
Łatwość transportu
Lekki rower jest znacznie łatwiejszy do transportu. Można go bez problemu załadować na bagażnik samochodowy, przenieść na piętro, czy nawet zabrać w publicznym transporcie.
Przeczytaj więcej: Transport roweru – wszystko, co musisz wiedzieć o przewożeniu roweru samochodem
Najlżejszy rower – nasze propozycje
Wiesz już, że warto zwrócić uwagę na masę roweru przy jego zakupie. Jakie modele rozważyć w pierwszej kolejności?
Najlżejszy rower crossowy – Giant Roam Disc 1 2024
Nie mamy informacji, czy jest to najlżejszy rower crossowy na świecie, wiemy jednak, że z naszych testów wynika, iż w tej cenie zdecydowanie Giant Roam Disc 1 2024 plasuje się w czołówce.
Testowaliśmy go na specjalnym torze (właściwie to na rynku w Białymstoku), by dać Wam informacje z pierwszej ręki. To lekki i dobrze złożony cross.
Giant Roam Disc 1 2024 to unikalna kombinacja lekkości i wytrzymałości. Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych rowerów do 5000 zł dla kogoś, kto szuka wszechstronnej maszyny.
Jego lekka aluminiowa rama ALUXX jest zaprojektowana z myślą o optymalnym połączeniu niskiej wagi i sztywności, co przekłada się na lepsze przyspieszenie i łatwość w prowadzeniu.
Choć nie jest to najlżejszy rower crossowy dostępny na rynku, w swojej cenie wyróżnia się znakomitą jakością wykonania. Rama zapewnia również mocne podstawy dla wydajnego transferu mocy oraz szybkie i stabilne wspinanie się pod góry, co sprawia, że Roam Disc 1 jest odpowiedni nie tylko do codziennego użytkowania, ale i do bardziej wymagających tras.
Niestety korba „na kwadrat” z serii Shimano Cues będzie trochę przeszkadzać w uzyskaniu pełnej satysfakcji z tego sprzętu. Ciężsi rowerzyści mogą odczuwać braki sztywności w obszarze supportu i to niestety największa wada tego sprzętu.
Oprócz tego mamy tu zarówno hamulce hydrauliczne Shimano MT 201, jak i nową grupę osprzętu Shimano Cues 2 × 11. Do rekreacyjnej jazdy jest to rewelacyjny zestaw.
Komfort jazdy zwiększa powietrzny amortyzator SR Suntour NCX32 z manetką blokady, a także sztyca Giant D-Fuse, która tłumi część nierówności.
To wybór dla kogoś, kto szuka dobrego roweru crossowego do codziennej jazdy.
Czy to najlżejszy rower szosowy? Trek Emonda SLR 6 eTap 2023
Trek Émonda SLR 6 eTap 2023 jest jednym z najlżejszych modeli w swojej klasie. Projektowany był od początku z myślą o tym, by możliwie jak najszybciej podjeżdżać.
Ultralekka rama wykonana z włókna węglowego OCLV Serii 800 jest owocem zaawansowanych badań i innowacji, które pozwoliły Trekowi stworzyć konstrukcję zarówno wytrzymałą, jak i niesamowicie lekką – masa ramy to zaledwie nieco ponad 700 gramów.
Tak niska waga ramy, w połączeniu z wysoką sztywnością, zapewnia optymalny transfer mocy oraz doskonałą responsywność podczas jazdy.
Rower jest wyposażony w zaawansowany system napędowy SRAM Rival eTap AXS, który oferuje szybką i precyzyjną zmianę przełożeń dzięki swojej bezprzewodowej konstrukcji.
Koła z włókna węglowego Bontrager Aeolus Pro 37, objęte są specjalnym programem Trek Carbon Care. Każdy defekt producent błyskawicznie usuwa bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, nawet gdy koło zostanie zniszczone z Twojej winy.
Chociaż Trek Émonda SLR 6 eTap 2023 nie jest uznawany jednoznacznie za najlżejszy rower szosowy na rynku, stanowi dobrą bazę do tego, by się nim stać. Wymiana kilku komponentów pozwoli Ci na zredukowanie wagi poniżej limitów narzuconych przez UCI.
Jeśli najlżejsza kolarzówka to coś, w co celujesz, to Trek Emonda jest jednym z najlepszych wyborów na rynku.
Czy to najlżejszy rower trekkingowy w swojej klasie? Trek Verve 3 Equipped
Szukając użytecznego roweru do codziennej jazdy, nie możesz zlekceważyć jego wagi. Nasza obserwacja jest taka, że producenci premium, tacy jak Giant, czy Trek, dbają o to, by rowery były stosunkowo lekkie. Pozwalają na to specjalne technologie produkcji ram oraz wysokiej jakości komponenty użyte do złożenia roweru. Trek Verve 3 Equipped jest tego dobrym przykładem.
Jego główną zaletą jest wytrzymała, a jednocześnie lekka rama z aluminium Alpha Gold, która zapewnia stabilność i pewność jazdy w różnych warunkach. Trek Verve ma także wygodną geometrię, która zapewni Ci komfort jazdy zarówno w mieście, jak i na podmiejskich ścieżkach rowerowych.
Verve 3 jest wyposażony w szereg praktycznych dodatków, które podnoszą komfort użytkowania. Do najważniejszych należą ergonomiczne chwyty kierownicy, wygodne siodełko oraz zestaw oświetlenia i bagażnik z błotnikami.
Dodatkowo rower ma przerzutki Shimano Cues z 9 biegami i wydajne hamulce hydrauliczne Shimano MT200.
Nie wiemy, czy jest to najlżejszy rower trekkingowy w swojej klasie. Wiemy za to, że jest na tyle lekki, by używanie go w mieście i poza nim było czystą przyjemnością.
Zobacz więcej: Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?
To nie najlżejszy rower świata, ale za to jeden z najszybszych – Trek Madone SLR 9 AXS
Rower szosowy Trek Madone SLR 9 AXS Gen 7 reprezentuje szczyt innowacji w kategorii rowerów aerodynamicznych, będąc jednocześnie jednym z najszybszych modeli w swojej klasie.
Chociaż ta maszyna nie może pretendować do miana najlżejszego roweru na świecie ze względu na swoją ramę, to jednak dzięki zaawansowanej technologii i konstrukcji jest diabelnie szybka.
Rama roweru jest wynikiem zastosowania aerodynamicznych rur KVF imitujących skrzydło lotnicze i unikatowego łącznika IsoFlow. To technologia opracowana przez Trek, która odpowiada za tłumienie drgań podczas jazdy i zmniejszenie oporów powietrza. Podnosi wydajność jazdy i ułatwia utrzymanie wysokiej prędkości.
Choć rama nie jest najlżejsza, jej konstrukcja z włókna węglowego OCLV Serii 800 maksymalizuje sztywność przy zachowaniu niskiej masy, co jest kluczowe dla osiągania wysokiej wydajności.
Waga Madone, zbalansowana z potrzebami szybkiej jazdy na szosie, pokazuje, że w świecie wyścigów szosowych waga to nie wszystko. To, co naprawdę się liczy, to integracja szybkości, aerodynamiki i wydajności, co Trek Madone SLR 9 AXS Gen 7 demonstruje z niesamowitą precyzją.
Dzięki bezprzewodowemu systemowi przerzutek SRAM Red AXS, kolarze mogą cieszyć się błyskawiczną zmianą biegów, co dodatkowo wpływa na płynność i efektywność jazdy.
Każdy detal roweru, od integracji kokpitu po aerodynamiczne koła Bontrager Aeolus RSL, został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu maksymalnej prędkości. To czyni Madone SLR 9 jednym z najlepszych wyborów dla kolarzy szosowych, szukających najszybszej maszyny na świecie.
Chcesz zobaczyć ten rower z bliska? Ostrzegamy, że to ryzykowne, bo NieKamil ma najbardziej wyjątkową „Madonkę” na świecie! Koniecznie sprawdź nasze video!
Czy warto inwestować w najlżejszy rower?
Zanim zdecydujesz się na zakup lekkiego roweru, warto rozważyć własne potrzeby i warunki, w jakich najczęściej jeździsz.
Najlżejszy rower nie jest odpowiedni dla każdego, a jego wysoka cena może nie przekładać się na oczekiwane korzyści w codziennym użytkowaniu.
Warto też wiedzieć, że lekkie komponenty mają często niższą niezawodność od ich tańszych i cięższych odpowiedników. Cała sztuka polega na tym, by wyważyć te dwie cechy.
Jeśli rozważasz zakup i chcesz znaleźć rower, który najlepiej odpowie na Twoje indywidualne oczekiwania, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Sprint-Rowery.pl. Nasza ekipa na pewno znajdzie coś dla Ciebie!
Do następnego!