Ładuję...

Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

14/04/2023
Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Właściwa pozycja na rowerze gwarantuje Ci przyjemność z jazdy. Jeśli jednak postawa jest zaburzona, natychmiast stracisz zapał do rowerowania. W tym artykule podpowiemy Ci jak zadbać o to, aby prawidłowa pozycja na rowerze zwiększyła Twój komfort z jazdy. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Pozycja na rowerze – dlaczego jest tak ważna i jak poprawić swoją jazdę?
  2. Prawidłowa pozycja na rowerze – to musisz wiedzieć!
  3. Dobra pozycja na rowerze, czyli sposoby na uniknięcie bólu pleców, karku i kontuzji
  4. Czy ktoś podpowie Ci, jak prawidłowo siedzieć na rowerze?
  5. Jak prawidłowo jeździć na rowerze – podsumowanie

Pozycja na rowerze – dlaczego jest tak ważna i jak poprawić swoją jazdę?

Gdy wybierasz rower, najczęściej zamawiasz model z rozmiarem ramy dostosowanej do Twojego wzrostu. Nawet w takim przypadku mogą pojawić się problemy co do dobrego dopasowania roweru do Twojej sylwetki. Przyczyn złej pozycji na rowerze może być multum – od nieprawidłowego rozmiaru ramy po niewygodną kierownicę. Należy się jednak zastanowić, dlaczego dobra pozycja na rowerze gwarantuje brak problemów.

Dlaczego prawidłowa pozycja na rowerze jest tak ważna?

Przede wszystkim chodzi o Twoje zdrowie. Nadmierne pochylenie lub wykrzywienie kręgosłupa podczas jazdy na rowerze jest bardzo niekorzystne dla Twojego ciała. Nienaturalna pozycja połączona z dużym wysiłkiem podczas jazdy może prowadzić do wielu niepożądanych urazów. Ważne jest, abyś upewnił się, czy Twoja sylwetka na rowerze układa się prawidłowo. W końcu sport to zdrowie, a nie jego pogarszanie!

prawidlowa-pozycja-na-rowerze-turystycznym

Przyczyny złej postawy na rowerze

Przyczyn złej pozycji na rowerze jest wiele. Zazwyczaj wiążą się one z częściami, z których rower jest złożony. Problemy dużo rzadziej wynikają z indywidualnych cech Twojego ciała. Jeśli czujesz, że po przejażdżce bolą Cię plecy, dłonie, czy pośladki – prawdopodobnie oznacza to, że Twoja pozycja na rowerze jest niewłaściwa. 

Najczęstsze przyczyny występowania bólu tuż po jeździe na rowerze to:

  • zbyt mały lub za duży rozmiar ramy,
  • nieodpowiednie ustawienie, kształt lub szerokość siodełka,
  • niewłaściwe parametry kierownicy, niewygodne chwyty lub owijka oraz złe ustawienie klamek hamulca,
  • zbyt wąskie pedały.

Jak poprawić swoją jazdę?

Jak możesz zauważyć, przyczyn niewygodnej pozycji na rowerze jest wiele. Co więcej, mogą one występować w połączeniu ze sobą. Pierwszym krokiem do poprawienia wygody Twojej jazdy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na wymienione wyżej elementy. Są to najczęściej występujące problemy u użytkowników wszystkich typów rowerów. Wyeliminowanie trapiących Cię dolegliwości poprzez właściwe zlokalizowanie przyczyny sprawi, że znowu będziesz czerpać radość z jazdy na rowerze!

pozycja-na-rowerze

Prawidłowa pozycja na rowerze – to musisz wiedzieć!

Jak zatem należy siedzieć na rowerze, aby pozycja była idealna? Ta kwestia różni się i zależy od typu roweru. Prawidłowa pozycja na rowerze crossowym nie będzie mieć nic wspólnego z tą, na damce. To modele o całkowicie innym przeznaczeniu, a co za tym idzie – ich konstrukcja jest inna. Z tego względu skupimy się na różnicach w prawidłowej pozycji ridera w najczęściej wybieranych typach rowerów.

Prawidłowa pozycja na rowerze MTB

Jazda na rowerze górskim wymusza pochyloną pozycję rowerzysty. W rowerach MTB ważna jest mała odległość do kierownicy. Ta część jednośladu jest dość szeroka i niska, przez co plecy pochylają się do przodu. Odpowiednia pozycja jest szczególnie istotna w jeździe po ścieżkach oraz bikeparkach – stanowi podstawę do utrzymania odpowiedniego balansu podczas zjazdu z dużą prędkością. 

Dużą rolę w dopasowanej pozycji ridera na rowerze górskim grają odpowiednia odległość siodełka od kierownicy oraz wysokość, na jaką wysunięta jest sztyca. Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa w trakcie lub po jeździe na rowerze górskim – należy najpierw sprawdzić wysokość ramy i jej rozmiar. Co istotne, musisz dopasować wysokość siodełka pod Twoje preferencje. Uważaj – nie może być ona zbyt wysoka! Jest to częsta przyczyna bólu kolan.

Dowiedz się więcej: Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie kontuzji u kolarzy

Prawidłowa pozycja na rowerze miejskim

Pozycja na rowerze miejskim jest dla człowieka bardzo naturalna. To takie ułożenie ciała, w którym plecy są wyprostowane. Rower miejski np. Electra Loft 73 Step-Thru jest przeznaczony do jazdy miejskiej. Jest to typ roweru nastawiony przede wszystkim na wygodę – gdy jedziesz, przybierasz wysoką, wyprostowaną pozycję, a dostęp do kierownicy, hamulców i przerzutek jest bardzo łatwy. Jest to jednak rower stworzony do jazdy w mieście, nie będzie się dobrze spisywać do tłuczenia wielkiej liczby kilometrów. 

prawidlowa-pozycja-na-rowerze-1

Prawidłowa pozycja na rowerze turystycznym (trekkingowym)

Rowery turystyczne i trekkingowe są stworzone do dalekich wojaży z sakwami. Stąd, pozycja na takich jednośladach musi być bardzo wygodna dla rowerzysty. W końcu rider pokonuje dziennie wiele kilometrów podczas podróży. 

Prawidłowa pozycja na rowerze trekkingowym cechuje się lekkim pochyleniem pleców do przodu (mniejszym niż w stosunku do pozycji na rowerze MTB). W tym jednośladzie w wygodzie największą rolę odgrywają dopasowane do rowerzysty siodełko, chwyty oraz oś pedału.

Prawidłowa pozycja na rowerze szosowym

Pozycja na rowerze szosowym to inna historia. W takich rowerach stosuje się kierownicę typu baranek z chwytem górnym oraz dolnym. Kolarz w trakcie jazdy ma bardzo niskie, sportowe ułożenie ciała, a jego plecy są bardzo mocno pochylone do przodu. Rower szosowy, np. Trek Domane AL 2 jest zaprojektowany w taki sposób, aby stawiał jak najmniejsze opory powietrza wraz z kolarzem. 

Najważniejszą rolę w ustaleniu wygodnej pozycji podczas jazdy na rowerze szosowym gra odpowiedni rozmiar ramy. Gdy to nie wystarczy, kolarze bardzo często korzystają z usługi bikefittingu, czyli procesu indywidualnego dobierania właściwych komponentów i pozycji do roweru. 

prawidlowa-pozycja-na-rowerze-2

Dobra pozycja na rowerze, czyli sposoby na uniknięcie bólu pleców, karku i kontuzji

Istnieje multum sposobów poprawy komfortu jazdy na rowerze. Jeśli odczuwasz bóle pleców, karku lub występują u Ciebie częste kontuzje związane z jazdą na rowerze, to są to skutki nieprawidłowej pozycji. Jednak możesz odetchnąć z ulgą. Większość z tych problemów da się usunąć lub ograniczyć do minimum tak, aby jazda na rowerze sprawiała Ci samą frajdę! Dzięki naszemu omówieniu najczęściej popełnianych przez rowerzystów błędów w doborze odpowiedniej pozycji na rowerze będziesz w stanie rozpoznać i zaradzić swoim problemom.

Chcesz czuć się na rowerze jeszcze bezpieczniej? Sprawdź: OC rowerzysty – na czym polega? Czy warto w nie inwestować?

Niewłaściwy rozmiar ramy

Jeżeli odczuwasz ból pleców po każdej jeździe na rowerze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz niewłaściwie dobrany rozmiar ramy pod Twój wzrost. Zbyt duża rama wymusza pozycję leżącą, która wynika zza długiego mostka oraz nisko ustawionego siodełka. Zbyt mała z kolei sprawia, że masz pozycję wyprostowaną przez krótki mostek oraz bardzo wysoko podniesione siodełko. Jazda na rowerze niedopasowanym pod Twój wzrost to najczęstsza przyczyna występowania problemów zdrowotnych.

Niedopasowane siodełko

Jeśli jednak rower na którym jeździsz, jest dopasowany do Twojego wzrostu, a borykasz się z bólami w okolicach pachwin i pośladków – przyczyną jest siodełko. Na początku, warto poeksperymentować z odpowiednim ustawieniem kąta pochylenia siodełka (ustawienie go na płasko). Jeśli to nie pomoże, najlepszym pomysłem będzie nabycie siodła odpowiedniego do Twojego stylu jazdy. Mowa tutaj o właściwej szerokości elementu oraz jego grubości. Odpowiednie siodełko z ergonomicznym wycięciem np. Bontrager Verse Comp pozwoli cieszyć się z wygodnej jazdy.

prawidlowa-pozycja-na-rowerze-3

Zbyt wąskie pedały

Przyczyną bólu kończyn dolnych mogą być za wąskie pedały. Ich mała powierzchnia wręcz potrafi wgryzać się w stopę rowerzysty. Większa powierzchnia, spotykana w pedałach platformowych pozwala rozluźnić najszerszą część stopy. 

Co więcej, ta część ciała nie powinna się opierać na pedale w środkowej jej części. Właściwym ułożeniem jest opieranie części śródstopia na pedale. Należy również pamiętać, by nie wysuwać siodełka zbyt wysoko. Twoje nogi nie powinny całkowicie się prostować podczas pedałowania. Wskazane jest utrzymanie małego ugięcia kolan, dzięki czemu unikniesz ich kontuzji.

Sprawdź, czym jest: ITBS, czyli zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego – objawy i zapobieganie

Złe ustawienie kokpitu

Na kokpit w Twoim rowerze składają się chwyty, klamki hamulców, manetki przerzutek zamontowane na kierownicy z mostkiem. Zbyt twardy chwyt jest przyczyną bólu nadgarstków i ramion. Szczególnie w kolarstwie górskim chwyty odpowiadają nie tylko za dobre trzymanie kierownicy – służą również do amortyzacji. Dobrze dobrane pomogą w znacznym stopniu ograniczyć ból Twoich rąk. 

Jeśli występuje u Ciebie drętwienie rąk, może być ono skutkiem nieodpowiedniego ustawienia klamek hamulcowych. Należy zadbać o identyczny kąt nachylenia klamek w stosunku do pozycji Twojego przedramienia. 

Co więcej, przyczyny drętwienia należy również upatrywać w niewłaściwych parametrach ramy, szczególnie gdy wysokość kierownicy w Twoim rowerze jest nieprawidłowa. Najczęściej wymiana na taką, o innym kącie gięcia lub wzniosie potrafi znacznie poprawić sytuację i wyeliminować bóle rąk. Kierownice wykonane z włókna węglowego np. Bontrager Kovee Pro Carbon potrafią doskonale tłumić wstrząsy. Wpływa to na zmniejszenie presji działającej na ręce.

prawidlowa-pozycja-na-rowerze-szosowym

Czy ktoś podpowie Ci, jak prawidłowo siedzieć na rowerze?

Prawidłowa pozycja na rowerze jest gwarancją przyjemnej jazdy. Niedopasowanie sylwetki do roweru może wprawić Cię nie tylko w zakłopotanie, lecz także w problemy zdrowotne. Co najlepiej zrobić, aby tego uniknąć?

Nie zwlekaj 

Jeśli masz problem z prawidłową pozycją na rowerze, nie zwlekaj z jego rozwiązaniem. Im szybciej rozwikłasz tę zagadkę, tym prędzej wrócisz na Twoje ulubione, rowerowe trasy. 

Co, jeśli zmiana ustawień nie pomogła?

Wymieniłeś siodełko lub pedały uznane przez Ciebie za niewygodne, a mimo to nadal czujesz ból po jeździe na rowerze? Nie poddawaj się, udaj się do lokalnego sklepu rowerowego w celu skonsultowania Twojego problemu. Sprzedawcy na co dzień mierzą się z takimi sytuacjami. Pamiętaj – co dwie głowy to nie jedna!

Bikefitting

Jeżeli jeździsz w wyścigach i maratonach rowerowych, dobrym pomysłem jest rozważenie bikefittingu. Cały proces ustawień Twojego roweru sprawi, że będziesz mógł poruszać się bez przeszkód w wygodzie podczas wielu rowerowych wyzwań. Taka usługa zazwyczaj nie kosztuje majątku, a potrafi znacznie zlikwidować przyczyny Twoich problemów. 

jak-prawidlowo-siedziec-na-rowerze

Jak prawidłowo jeździć na rowerze – podsumowanie

Jazda na rowerze to zawsze dobry pomysł! Warto więc zadbać o Twoją prawidłową pozycję na jednośladzie. Pedałowanie ma przede wszystkim dawać Ci radość, a nie powodować utrapienie. Zlokalizowanie przyczyny bólu z powodu nieprawidłowej pozycji na rowerze pozwoli na zminimalizowanie lub całkowite usunięcie ryzyka dalszych kontuzji. 

Jeśli szukasz odpowiednich akcesoriów, które pozwolą Ci poprawić Twoją pozycję na rowerze – odwiedź naszą stronę Sprint-Rowery. Bogata oferta sklepu pozwoli Ci na wybranie odpowiedniego roweru, kasku oraz części do Twojego roweru.