Ładuję...

Przygotowanie roweru do sezonu – o tym pamiętaj! 11 porad

29/03/2023
Przygotowanie roweru do sezonu – o tym pamiętaj! 11 porad

Przygotowanie roweru do sezonu to jedna z tych rzeczy, którą łatwo przegapić, gdy zaczynają przebijać się pierwsze promienie wiosennego słońca. Kiedy się za to zabrać i na co zwrócić uwagę, by cieszyć się bezpiecznymi i bezawaryjnymi przejażdżkami? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Przygotowanie roweru do sezonu – kiedy zacząć?
  2. Jak przygotować rower do sezonu?
  3. Konserwacja roweru po zimie – o tym pamiętaj!
  4. Teraz już wiesz, jak samemu przygotować rower do sezonu

Przygotowanie roweru do sezonu – kiedy zacząć?

Sezon rowerowy to czas, na który czekają wszyscy pasjonaci jazdy na dwóch kółkach. Kiedy pojawiają się pierwsze dni z temperaturą powyżej 10 stopni, a słońce coraz chętniej przebija się przez warstwę chmur, to każdemu rowerzyście zaczyna buzować krew w żyłach. To najlepszy znak, że zbliża się czas na wyciągnięcie roweru z garażu i przeprowadzenie solidnego przeglądu serwisowego.

Kiedy właściwie zacząć przygotowywać swój rower do sezonu? Jak przygotować rower do sezonu? Czy wystarczy zacząć dzień przed pierwszą wycieczką, czy trzeba wcześniej zacząć myśleć o przeglądzie technicznym i przygotowaniu roweru do sezonu?

Konserwacja roweru po zimie jest łatwiejsza, niż Ci się wydaje. Poznaj kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Przegląd techniczny

Przed rozpoczęciem sezonu warto wykonać przegląd techniczny roweru. Jakiekolwiek usterki trzeba koniecznie naprawić przed pierwszą jazdą, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na trasie.

Koniecznie sprawdź hamulce, łańcuch, opony, łożyska oraz koła. Pamiętaj również o smarowaniu łańcucha oraz regulacji biegów i hamulców. Wszystkie te czynności pomogą Ci cieszyć się bezpiecznymi i komfortowymi przejażdżkami bez zmartwienia, że coś może się popsuć z dala od domu.

Przygotowanie roweru do sezonu

Czyszczenie i konserwacja

Przed sezonem warto dokładnie wyczyścić rower i przeprowadzić konserwację. Najważniejsze elementy to łańcuch, kaseta, koła oraz mechanizmy przerzutek.

Pamiętaj, że na rowerze gromadzi się wiele brudu i pyłu, który może wpłynąć negatywnie na jego funkcjonowanie. Konserwacja pozwoli na zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją oraz przedłużenie ich żywotności.

Dobrym nawykiem jest konserwowanie roweru przed zimą. Unikaj długich okresów, w których Twój rower stoi brudny i zaniedbany, to przyśpiesza jego zużycie.

Przeczytaj także: Wymiana opony w rowerze – jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!

Rower – przygotowanie do sezonu

Wymiana części

Jeśli podczas przeglądu technicznego stwierdzisz, że któreś z elementów wymaga wymiany, nie zwlekaj z decyzją. Lepiej wymienić np. niesprawne hamulce lub zepsutą przerzutkę, niż ryzykować bezpieczeństwo na trasie.

To samo tyczy się opon i dętek. Najprawdopodobniej po zimie, ciśnienie w kołach będzie na minimalnym poziomie. Dopompuj je i sprawdź dokładnie, czy nie są uszkodzone lub sparciałe. Jeśli zauważysz na nich uszkodzenia, lub po pewnym czasie zacznie z nich uchodzić powietrze, wymień je.

W przypadku hamulców tarczowych sprawdź dokładnie tarcze hamulcowe i klocki. Dobrze jest też mieć pewność, że w układzie hamulcowym nie brakuje płynu. Jeśli tylko odczuwasz, że klamka hamulca pracuje inaczej niż zwykle, może to być sygnał do tego, że trzeba wykonać bardziej złożony serwis.

Przejazd próbny

Po wykonaniu tych podstawowych czynności weź rower na krótką przejażdżkę. Warto mieć wtedy ze sobą zestaw prostych narzędzi. Z reguły po dłuższym postoju rower nie wymaga skomplikowanych regulacji i wystarczą Ci do tego klucze imbusowe Super B.

Wizyta w serwisie

Jeśli Twój rower wymaga większego serwisu lub nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu, by się tym zająć, to koniecznie oddaj go w ręce specjalisty. W okresie wiosennym mechanicy mają pełne ręce roboty, więc im prędzej tym się zajmiesz, tym lepiej dla Ciebie, bo zwiększają się szanse, że nie ominą Cię pierwsze ciepłe dni.

Przeczytaj także: Rower na dojazd do pracy – jaki wybrać? 4 propozycje

Jak przygotować rower do sezonu? Klucze imbusowe

Jak przygotować rower do sezonu?

Jeśli Twój rower przez dłuższy czas stał nieużywany, to wystarczy kilka prostych czynności, by przywrócić go do pełnej sprawności i znów cieszyć się jazdą.

Czyszczenie

W zależności od tego, gdzie przechowujesz rower, to zajmie Ci to mniej lub więcej czasu. Nie jest złym pomysłem wytarcie roweru z kurzu suchą ścierką lub nawet mycie roweru przy pomocy wody i detergentu. Czysty rower nie tylko poprawia każdemu rowerzyście humor, lecz także pozwala ujrzeć to, co mogłoby skrywać się pod warstwą brudu, czyli drobne usterki.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Sprawdź, jakie ciśnienie jest zalecane przez producenta opon. Zwykle znajdziesz je nadrukowane na bocznej ściance opony, a wartością, która je wyraża, jest „bar”. Następnie trzeba porównać obecne ciśnienie w oponach do tego, ile powinno wynosić. Do tego celu najlepiej wykorzystać pompkę podłogową Topeak Joe Blow Race z manometrem, która wskazuje, jak dużo powietrza powinniśmy jeszcze dopompować.

Dobierając wartość ciśnienia w oponach, możesz też zmieniać charakterystykę jazdy Twojego roweru. Na suche i pewne warunki jazdy i twardą nawierzchnię polecamy wyższe wartości, zaś na jazdę w terenie i maksimum przyczepności, trzymaj się niższej wartości zalecanej przez producenta opon. 

Jak przygotować rower do sezonu? Pompka podłogowa

Sprawdzenie i wyczyszczenie układu napędowego

Jeśli nie zostało to wykonane przed zimą, to koniecznie pozbądź się starego smaru na łańcuchu. Z biegiem czasu i brakiem eksploatacji, większość smarów twardnieje i traci swoje właściwości, co przyśpiesza zużycie napędu.

Do ściągnięcia starego smaru użyj odtłuszczacza Finish Line i czystej ścierki. Dobrze sprawdza się na tym etapie stara szczoteczka do zębów, by doczyścić każde ogniwo łańcucha osobno. Po dotarciu łańcucha do sucha nałóż nową powłokę smarującą w niewielkiej ilości – wykorzystaj do tego np. olej do łańcucha Morgan Blue Syn Lube.

Kilka obrotów mechanizmu korbowego, dotarcie łańcucha do sucha nową ścierką i napęd jest prawie gotowy do jazdy!

Mając czysty układ napędowy, możesz też ocenić stopień jego zużycia. Być może jest to najwyższy czas na to, by zmienić łańcuch. Napisaliśmy o tym poradnik na blogu Jak założyć łańcuch na rowerze? Instrukcja krok po kroku – śmiało z niego korzystaj!

Jak przygotować rower do sezonu? Olej do łańcucha

Regulacja przerzutek i jazda próbna

Jeśli Twój rower do tej pory był sprawny, to całkiem możliwe, że ten punkt będzie można pominąć. Jeśli jednak zastanawiasz się jak przygotować rower do sezonu, a podczas jazdy próbnej odczujesz, że przerzutki działają z inną precyzją niż zwykle, to prawdopodobnie nadszedł czas na ich regulację.

Żeby to zrobić, potrzebne będzie Ci proste narzędzie w postaci małego śrubokrętu krzyżakowego. Większość multitooli rowerowych ma go w swoim zestawie narzędzi – tak, jak klucz Topeak X-Tool Plus Silver.

Żeby rozpocząć regulację przerzutki rowerowej, zrzuć łańcuch na najmniejszą zębatkę z tyłu i największą z przodu (jeśli masz więcej niż jedną). Poluzuj śrubkę mocującą linkę tak, by kółka przerzutki znalazły się w jednej linii z najmniejszą zębatką. Jeśli tak nie jest, spróbuj wyregulować położenie wózka za pomocą śrubki „H” w korpusie przerzutki.

W przypadku, gdy kółka znajdują się za blisko wewnętrznej strony kasety, pokręć śrubką w lewo. Jeśli uciekają do zewnątrz, kręć w prawo.

Następnym etapem jest regulacja drugiej śrubki „L”. Popchnij przerzutkę do oporu w stronę koła i przełóż ręką łańcuch na największą zębatkę kasety. Jeśli kółko przerzutki znajduje się na lewo od środka zębatki, pokręć śrubką: „L” w prawo i odwrotnie, gdy kółko za bardzo odbiega w prawą stronę.

Podnieś tylne koło, pokręć korbą i zmień kilkukrotnie przełożenie za pomocą manetki, by sprawdzić, czy jest lepiej. W razie trudności z regulacją udaj się do serwisu rowerowego.

Przeczytaj także: Jak wyregulować przerzutki? Instrukcja krok po kroku

Jak przygotować rower do sezonu?

Konserwacja roweru po zimie – o tym pamiętaj!

Jest kilka rzeczy, które wydają się nieoczywiste, a jednak można o nich zapomnieć w toku przygotowania się do nowego sezonu. Wiesz już jak samemu przygotować rower do sezonu, jest jednak dwa drobiazgi, które trzeba jeszcze wziąć pod uwagę.

Sprawdź stan swojego oświetlenia

Jeśli jeździsz w różnych warunkach pogodowych i wykorzystujesz oświetlenie, to całkiem możliwe, że zapomnisz o tym, by sprawdzić stan baterii.

Każdy akumulator ma swoją określoną żywotność, a jeśli przechowujesz rower w zimnym pomieszczeniu poza sezonem, to wydajność akumulatorów w oświetleniu dodatkowo spada. 

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie lampki zasilanej przez popularny kabel USB, takiej jak Giant Recon HL 350. Pozwala Ci to uniknąć problemu z bateriami, bo ma ona wbudowany wydajny akumulator, który dość szybko można przywrócić do pełnej kondycji.

W tym przypadku wystarczy podłączyć lampkę nawet na 30 minut i rower znów będzie gotowy do jazdy nawet w nocy.

Jak przygotować rower do sezonu? Lampka przednia

Nowy sezon = nowy bidon?

Większość dobrej klasy bidonów pokryta jest powłokami, które zapobiegają rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Jednym z producentów, który stosuje taką technologię, jest bidon Specialized. Specjalna warstwa z dwutlenku krzemu pokrywa jego wewnętrzną stronę, zapewniając Ci sterylne warunki przez większość sezonu.

Jeśli jednak na kilka miesięcy zapomnisz o tym, że w Twoim koszyku na bidon znajduje się resztka napoju, to nie jest złym pomysłem, żeby wymienić go na nowy.

Wymiana butelki, która ma kontakt z napojem podczas jazdy, wykonana raz na sezon to zdrowa i higieniczna praktyka. Zdecydowanie polecamy się tego trzymać.

Teraz już wiesz, jak samemu przygotować rower do sezonu!

Nie ma znaczenia, czy jeździsz treningowo, czy dojeżdżasz rowerem do pracy, lub wykorzystujesz go do rekreacyjnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przygotowanie sprzętu do jazdy jest jednym z najważniejszych elementów, który pozwala zachować bezpieczeństwo i radość z jazdy. Łatwo o tym zapomnieć, gdy tylko poprawi się pogoda i kusi nas do tego, by pojeździć.

Jak przygotować rower do jazdy?

Co najlepsze – większość tych czynności można wykonać samemu przy niewielkim nakładzie czasu. Zdarza się jednak, że rower jest w takim stanie, że warto rozważyć zakupy. Jeśli stoisz przed takim wyborem, to sprawdź, co znajdziesz w ofercie Sprint-Rowery, bo z pewnością znajdzie się kilka ciekawych propozycji dla Ciebie.

Teraz już wiesz, jak wygląda przygotowanie roweru do sezonu. Jeśli oprócz przygotowania potrzebujesz jeszcze trochę inspiracji do tego, by wsiąść na rower, to wejdź koniecznie na nasz kanał YouTube, by poznać nasz rowerowy świat.