Ładuję...

Przygotuj Swojego Dwukołowca – Obowiązkowe Wyposażenie Roweru

06/12/2023
Przygotuj Swojego Dwukołowca – Obowiązkowe Wyposażenie Roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru jest wprost wyrażone przepisami prawa. Obok tego, co należy mieć, rozpisane są również dodatki, które warto posiadać, powołując się na zdrowy rozsądek.
Co warto, a co trzeba mieć przy swoim rowerze? Podpowiadamy!

Spis treści:

 1. Wyposażenia roweru – jaką ma wartość?
 2. Wyposażenie obowiązkowe zgodnie z prawem
 3. Akcesoria poprawiające bezpieczeństwo
 4. Wyposażenie zwiększające komfort jazdy
 5. Narzędzia i akcesoria pomocnicze
 6. Ochrona roweru przed kradzieżą
 7. Wyposażenie dodatkowe – elektronika i gadżety
 8. Podsumowanie – kompletny checklist
 9. Zakończenie

Wyposażenia roweru – jaką ma wartość?

obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Wyposażenie roweru ma kluczowe znaczenie zarówno pod kątem przepisów prawa i dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego, jak i użyteczności. Jako uczestnicy ruchu, rowerzyści muszą przestrzegać określonych norm, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Zdarza się, że użytkownicy jednośladów nie są tego do końca świadomi, że za złamanie przepisów mogą dostać mandat dokładnie tak samo, jak kierowcy samochodów.

Każdy element wyposażenia ma swoją funkcję – począwszy od światła pozycyjnego, barwy białej z przodu, do światła pozycyjnego, barwy czerwonej z tyłu. Nie tylko zwiększają one bezpieczeństwo i widoczność rowerzysty, ale także pomagają w komunikacji z innymi uczestnikami ruchu. Ponadto odpowiednie wyposażenie swojego sprzętu w sprawny hamulec i elementy odblaskowe, przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności.

Jakie wyposażenie narzucone jest przez przepisy prawa?

Wyposażenie obowiązkowe zgodnie z prawem

Zgodnie z polskim prawem, każdy rower musi być wyposażony w określone elementy, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno rowerzysty, jak i innych uczestników ruchu. 

Oświetlenie i odblaski

Światło przednie: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym.

Światło tylne: przynajmniej jedno czerwone odblaskowe oraz jedno świecące ciągle lub migające.

Przepisy prawa wymagają używania oświetlenia jedynie po zmroku. Nie zmienia to faktu, że coraz częściej producenci tworzą na tyle kompaktowe zestawy, że używanie ich w ciągu dnia nie przeszkadza. Warto też pamiętać, że używanie świateł jest obowiązkowe w warunkach obniżonej widoczności i złych warunków atmosferycznych.

Używanie takiego kompletu, jak przygotował Giant, pozwala na zwiększenie naszego bezpieczeństwa oraz widoczności na drodze. Lampki są wodoodporne i ładowane za pomocą klasycznego kabla USB. Ich mały rozmiar sprawia, że łatwo je wkomponujesz w każdy typ roweru.

Warto korzystać z takich dodatków, zwłaszcza że przepisy prawa wprost wymagają użycia z tyłu odblasku widocznego z przynajmniej 150 metrów. Ile znacie osób, które w swoim pięknym sportowym rowerze faktycznie mają odblaski?

Zobacz również: Łańcuch do roweru – jak wybrać, pielęgnować i kiedy wymieniać

Hamulce i dzwonek

Przepisy wymagają tego, by konstrukcja roweru była wyposażona w przynajmniej jeden sprawny hamulec. To wydaje się oczywiste. Nie dla wszystkich jest jednak również oczywiste, że posiadanie dzwonka tak samo jest bardzo istotne

Obowiązkowe wyposażenie jednośladów reguluje w Polsce Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ustawodawca wymaga, by rower posiadał „dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku”.

Na rynku wybór dzwonków jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz taki, który nie będzie Ci przeszkadzał na kierownicy. Sygnał dźwiękowy również możesz dostosować do swoich preferencji. W razie czego podpowiadamy, że Electra tworzy je w formie gustownych dodatków do całego roweru. 

Wyposażenie roweru – podstawowe elementy są nie tylko wymagane przez prawo, ale także stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się rowerem, zwłaszcza po zmroku. Dzięki nim użytkownik dwóch kółek jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu.

Akcesoria poprawiające bezpieczeństwo

Jednym z podstawowych akcesoriów, które rekomendujemy każdemu miłośnikowi jednośladów, to kask rowerowy. Choć nie jest wymagany prawnie (liczymy, że to się zmieni, bo serio ratują życie), to stanowi podstawowy element ochrony osobistej. Kaski zaprojektowane są tak, by chronić głowę przed urazami w przypadku kolizji lub upadku. Jego posiadanie potrafi ochronić przed ciężkim urazem mózgu lub zmniejszyć jego skutki.

Ważna sprawa! Każdy kask ma swój okres żywotności, w którym materiały utrzymują swoje właściwości. Z reguły jest to dwa, trzy sezony. Warto o tym pamiętać, tak samo, jak o tym, że nigdy nie powinniśmy jeździć w kasku, który brał udział w kolizji.

Prosty kask kupisz w cenie poniżej 300 zł. Jego konstrukcja nie tylko chroni głowę, lecz także odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz i powoduje, że jazda w nim jest komfortowa. W przypadku tego modelu – Abus stosuje szybki system regulacji, który pozwala go łatwo dostosować do każdej głowy. Praktycznie każdy kask na rynku wyposażony jest w elementy odblaskowe.

wyposazenie-roweru

Wyposażenie rowerzysty można rozbudować o takie elementy jak kamizelka odblaskowa lub kurtka z elementami odblaskowymi. Zwiększa to Twoją widoczność szczególnie po zmierzchu i podnosi poziom bezpieczeństwa. Jednym z ciekawszych produktów na rynku w tej kategorii, jest kurtka Assos Mille GT Clima Evo. Jej główną zaletą, jest tkanina Silver Haze Fabric, która blokuje wiatr, jest wodoodporna i posiada wbudowane szklane mikro kulki zwiększające Twoją widoczność z daleka.

To znacznie lepszy wybór niż klasyczna kamizelka odblaskowa!

podstawowe-wyposazenie-roweru

Przeczytaj także: Kiedy technologia spotyka komfort – Bluza na rower, która zmienia zasady gry

Wyposażenie zwiększające komfort jazdy

Komfort jazdy na rowerze ma kluczowe znaczenie. Docenisz go zwłaszcza podczas długich wycieczek. Istnieje kilka akcesoriów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by jazda była przyjemnością. 

Okulary – zapewniają ochronę oczu przed wiatrem, kurzem, owadami oraz promieniowaniem UV. Nie należą do niezbędnych dodatków, jednak ich obecność na nosie znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Brak okularów odczujesz na szybkich zjazdach, gdy Twoje oczy zaleją się łzami od wiatru. Nie warto na nich oszczędzać. Ich jakość docenisz zwłaszcza w chwili upadku. Najlepsi producenci tworzą szkła, które są w stanie ochronić oko przed strzałem z pistoletu, nie mówiąc nawet o odpryskach kamieni, czy uderzeniu twarzą o asfalt przy większej kraksie.

Podstawowe wyposażenie jednośladu zakłada, że w rowerze musi być siodełko. Tego wymaga konstrukcja pojazdu. Jednak niewielu producentów zadaje sobie trud, by wybrać model, który jest wygodny. Każdy z nas ma indywidualną budowę anatomiczną i nie ma jednego typu siodełka, które będzie wygodne dla wszystkich. Najlepsze co można zrobić, to dokonać pomiaru specjalistycznym urządzeniem bikefittingowym i dopasować siodło do swoich potrzeb.

Za ostatni dodatek, który zwiększa komfort jazdy, można uznać bidon pozwalający na przewożenie napoju. Naszą najlepszą propozycją jest „filigranowy zawodnik”. To dobry produkt stworzony przez fabrykę Tacx w Holandii. Ma niekapiący ustnik i daje +10 do stylu, a także +20 punktów do mocy. Dobra rzecz!

Narzędzia i akcesoria pomocnicze

Jeżeli chcesz być dobrze przygotowany do jazdy w terenie, powinieneś zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie narzędzia i akcesoria pomocnicze. 

 • Zestaw kluczy wielofunkcyjnych: pozwala na dokonywanie podstawowych regulacji i napraw w terenie. Taki „multitool” zawiera wszystko to, co może się przydać zarówno do szybkiej naprawy, jak i regulacji Twojego roweru.

podstawowe-wyposazenie-roweru

 • Pompka rowerowa: niezbędna do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponach, co jest kluczowe dla efektywnej i bezpiecznej jazdy. Dobrze, gdy jest niewielkich rozmiarów, bo jesteś w stanie ją wtedy zabrać ze sobą w trasę.

wyposazenie-rowerzysty

 • Łatki i zestaw do naprawy dętek: pozwalają na szybką naprawę przebitej opony, co może być nieocenione podczas jazdy poza miastem. Przydatny dodatek, który nie zajmuje dużo miejsca w kieszonce, a zdecydowanie odczujesz jego brak, gdy będzie niezbędny.

wyposazenie-roweru

Dowiedz się więcej: Rodzaje bagażników rowerowych – omówienie. Jaki wybrać?

Ochrona roweru przed kradzieżą

To kategoria szczególnie ważna dla osób użytkujących rower w przestrzeni miejskiej. Szybki wyjazd do sklepu lub zostawienie roweru pod budynkiem miejsca pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia to proszenie się o kłopot.

Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się zabezpieczenia antykradzieżowe produkowane przez renomowanych producentów. Pamiętaj o tym, że tanie zapięcia rzadko mają do czynienia z wysokiej klasy metalem, który wymaga użycia specjalistycznych narzędzi do odblokowania.

wyposazenie-rowerzysty 
Dla przykładu takie zapięcie, jak Bontrager Elite, jest łatwe w przewożeniu, gdyż producent przewidział mechanizm składania go. Wykonane zostało ze stali nierdzewnej i w tym rozmiarze właściwie nie ma konkurencji.

Najlepsze zapięcia rowerowe na rynku testowaliśmy w naszym video na YouTube.

Wyposażenie dodatkowe – elektronika i gadżety

Elektronika staje się coraz bardziej powszechna także w branży rowerowej. Kolarze mają do dyspozycji całą gamę akcesoriów elektronicznych, które mogą uatrakcyjnić jazdę i uczynić ją bardziej efektywną.

Liczniki rowerowe – to proste urządzenia, które dokonują pomiaru podstawowych parametrów jazdy. W przypadku licznika Cateye zmierzysz prędkość średnią, aktualną, przebyty dystans i prędkość maksymalną. Dzięki niemu możesz śledzić swoje postępy na bieżąco.

wyposazenie-rowerzysty

Garmin i Wahoo – to zaawansowane urządzenia pomiarowe, które rozbudowują klasyczny „licznik rowerowy” do poziomu nawigacji GPS wspartej zaawansowanymi funkcjami treningowymi.

Garmin Edge 130, który jest jednym z najtańszych urządzeń tego producenta, przeprowadza pomiar Twojego tętna i razem z aplikacją wspierającą Garmin może opracować dla Ciebie indywidualny plan treningowy. Do tego dokonuje pomiaru wszystkich niezbędnych parametrów jazdy i może służyć za nawigację GPS. To rozbudowane urządzenie zdecydowanie warte jest zakupu.

wyposazenie-roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru – kompletny checklist

Czego wymagają przepisy prawa?

 • światło pozycyjne barwy białej (po zmroku);
 • światło pozycyjne barwy czerwonej (po zmroku);
 • światło odblaskowe barwy czerwonej (zawsze);
 • sprawny hamulec (przynajmniej jeden).

Co podnosi Twoje bezpieczeństwo?

 • kask;
 • okulary;
 • kamizelka odblaskowa lub kurtka mająca elementy odblaskowe.

Co podnosi Twój komfort?

 • wygodne siodełko;
 • okulary;
 • bidon.

Wyposażenie rowerzysty, na które warto zwrócić uwagę

 • zestaw kluczy wielofunkcyjnych;
 • pompka rowerowa;
 • zestaw łatek;
 • zapięcie antykradzieżowe;
 • licznik lub urządzenie treningowe typu Garmin.

obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Zakończenie

Wiesz już które akcesoria sprawią, że wyciągniesz jeszcze więcej radości z jazdy rowerem. Nie pozostaje nic innego jak uzupełnić braki i szykować się na nadchodzący sezon!

W naszym sklepie znajdziesz wszystkie niezbędne dodatki. Od odzieży, po akcesoria rowerowe, które podnoszą jakość jazdy na całkiem inny poziom.

Zapraszamy też na naszego YouTube. Większość produktów z naszego sklepu znajdziesz tam w formie recenzji.

Do następnego!

Polecane produkty