Ładuję...

Ranking rowerów crossowych – poznaj nasze typy!

25/04/2023
Ranking rowerów crossowych – poznaj nasze typy!

Poznaj typy najciekawszych rowerów crossowych z oferty naszego sklepu internetowego! Sprawdź, które modele zasługują na miano najlepszych na rynku i wybierz swoją ulubioną maszynę. Co jest ważne przy zakupie takiego sprzętu? Ranking rowerów crossowych rozwieje wątpliwości! 

Spis treści:

  1. Najlepsze rowery crossowe, czyli jakie?
  2. Ranking rowerów crossowych
  3. Czy już wiesz jaki rower crossowy wybrać?
  4. Najlepsze rowery crossowe – podsumowanie

Najlepsze rowery crossowe, czyli jakie?

Rower crossowy to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wszechstronność. To dobry wybór zarówno na dojazdy do pracy, jak i rower do uprawiania aktywności fizycznej na różnych trasach. Trudno powiedzieć, co jest żywiołem tej kategorii rowerów, bo tak naprawdę nieźle radzą sobie w większości sytuacji, ale w żadnej z nich nie są wybitne. Jeśli chcesz mieć jeden roweru do wszystkiego, to może to być dla Ciebie dobry wybór.

Zainspiruj się: Rower na dojazd do pracy – jaki wybrać? 4 propozycje

jaki-rower-crossowy-wybrac

Ergonomia

Wygodna pozycja za kierownicą i geometria ramy wpływają na ogólny komfort jazdy. Dobrze jest przetestować kilka modeli przed zakupem albo skorzystać z usługi bikefittingu, żeby dopasować rower idealnie do swojego ciała. 

Amortyzacja

Warto się zastanowić, czy faktycznie jej potrzebujesz. Szczególnie w tańszych modelach producenci dodają amortyzatory, które tylko symbolicznie tłumią nierówności, a sporo ważą. Inaczej to wygląda w przypadku droższych jednośladów, gdzie taka amortyzacja faktycznie potrafi bardzo dużo zmieniać w komforcie jazdy.

Rama i osprzęt

Dobrej jakości rama z wysokiej klasy materiałów (i najlepiej objęta dożywotnią gwarancją) jest podstawą, jeśli myślisz o tym, by rower posłużył Ci lata. Dodatkowym atutem dobrej, crossowej ramy jest możliwość zamontowania akcesoriów takich, jak bagażniki i błotniki.

Jeśli chodzi o osprzęt, wyższe grupy napędu wpływają na jakość zmiany biegów, kulturę pracy napędu i ogólną wygodę użytkowania w trakcie jazdy. Przeważnie im wyższa grupa, tym lepsze materiały zostały wykorzystane do jej wyprodukowania, a to przekłada się na wyższą trwałość i rzadsze serwisy.

Czy dobrym rozwiązaniem jest Rower crossowy – Kross Evado 5.0. Podpowiadamy, czy warto go mieć! 

jaki-rower-crossowy

Ranking rowerów crossowych

Unibike Flash

Unibike Flash to jeden z podstawowych modeli crossowych tego polskiego producenta. Przeznaczony jest dla rekreacyjnych rowerzystów, którzy szukają wszechstronnej maszyny na wycieczki i dojazdy do pracy. Jego głównym atutem jest cena i prostota, co sprawia, że jest niezłym wyborem na pierwszy rower. 

To całkiem sensownie skonfigurowany rower do codziennej jazdy, który ma solidną, aluminiową ramę (z dożywotnią gwarancją) i podstawowe, sprawdzone komponenty z grupy Shimano Tourney i Acera. Napęd wykorzystuje niedrogi w serwisie układ 2x8 i co ciekawe, obok niego w tej cenie są hamulce tarczowe firmy Shimano MT200. To miłe zaskoczenie, bo można by spodziewać się mechanicznych hamulców Tektro.

Unibike zastosował w tym modelu amortyzator SR Suntour Nex z 63 mm skoku. To specjalna konstrukcja do rowerów crossowych, której głównym zadaniem jest podnoszenie komfortu jazdy.

To dobra propozycja do rekreacyjnej jazdy i dojazdy do pracy. Unibike Flash do tego został zaprojektowany i w tym sprawdzi się najlepiej.

jaki-rower-crossowy-kupic-1

Trek Dual Sport 2 Gen 4

Ten rower crossowy jest bardzo ciekawą propozycją w segmencie rowerów do 3500 zł. Trek Dual Sport 2 Gen 4 czasami można nabyć też w bardzo dobrej, promocyjnej cenie. Przede wszystkim oferuje świetną ramę z Alpha Gold Aluminium, z nowoczesną, wygodną geometrią i jakością wykonania klasy premium. 

Głębokie kolory lakieru i wewnętrzne prowadzenie linek w ramie powodują, że Trek Dual Sport 2 prezentuje się bardzo atrakcyjnie i może cieszyć oko. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz do niego dołożyć błotniki, nóżkę i bagażnik, co przekonwertuje Trek Dual Sport 2 w fajny rower na dojazdy do pracy.

Przednia oś tego modelu jest amortyzowana za pomocą SR Suntour Nex z 63 mm skoku i blokadą hydrauliczną. To wygodne rozwiązanie, które docenisz zwłaszcza na drogach asfaltowych.

Osprzęt wykorzystuje rekreacyjne komponenty Shimano Acera i Altus w układzie 2x9. Daje Ci to nieco większą elastyczność w doborze przełożenia niż napęd 2x8 z Unibike Flash, a koszty serwisu są bardzo zbliżone.

To, co przemawia za tym, że warto wybrać ten mode bardziej niż Unibike, to koła. Trek korzysta z piast Formula DC-20 na obręczach Bontrager, a do tego masz opony o rozmiarze 700x40c.

To rower crossowy, jaki wybrać możesz do całkiem fajnej jazdy w lesie po ubitych ścieżkach. Bez problemu poradzi sobie jako sprzęt do uprawiania regularnej aktywności fizycznej. Jest wygodny, dobrze wykonany, a rama objęta jest dożywotnią gwarancją. Ile byśmy ich nie mieli na sklepie, to prawie wszystkie się sprzedają. To bardzo często wybierany rower.

Dowiedz się więcej Jaki rower do jazdy po lesie? 5 najlepszych produktów 

Polygon Heist X2

Trudno jednoznacznie nazwać ten model rowerem crossowym. Polygon Heist X2 bardziej przypomina rower górski-light niż typowy cross. Szerzej na ten temat mówimy w naszym video na YouTube.

W kwestii osprzętu nie różni się za bardzo od Trek Dual Sport 2. Napęd to mieszanka Shimano Tourney z Altus, a przedni widelec to SR Suntour Nex z 63 mm skoku (bez blokady).

To, w czym Heist absolutnie błyszczy, to rama. Po pierwsze wygląda bardzo ładnie, ma świetną geometrię i jest wygodna, a po drugie wykonana jest lepiej niż w niejednym, droższym rowerze. Polygon zastosował tutaj nawet taperowaną główkę sterową, o której w tej cenie marki premium mogą pomarzyć.

Stosunek cena/jakość jest w tym modelu bardzo dobry. Jeśli poza sprzętem na dojazdy do pracy szukasz czegoś, co da Ci trochę radochy w niedzielne popołudnie, to Polygon właśnie po to jest. Gdyby go zestawić bezpośrednio z Trek Dual Sport 2, to naprawdę wybrór zaczyna być trudny.

jaki-rower-crossowy-kupic-2

Kross Evado 6.0

Kross Evado 6.0 to dobrze wykonany rower crossowy o dość klasycznej budowie. Co ciekawe, jest to jeden z ostatnich modeli na rynku, który oferuje napęd 3x9. Większość producentów już od pewnego czasu przestała oferować to rozwiązanie, a jak widać, Kross jeszcze się tego trzyma. Zalety? Spora elastyczność w doborze przełożenia, co jest dobre dla rekreacyjnych rowerzystów. Minusy? Jest ich znacznie więcej, dlatego już prawie nie ma tego rozwiązania na rynku.

Największą zaletą tego modelu jest jego aluminiowa rama. Ma ładne malowanie, wszystkie linki poprowadzone wewnętrzne i daje możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów takich jak bagażnik i błotniki. Do tego ma naprawdę smukłe kształty, choć widać, że geometria jest mniej zaawansowana niż np. W Trek lub Polygon. Na naszym kanale omawiamy Evado nieco szerzej. Gdyby ktoś miał wątpliwości, jak opisać kształty roweru to wyjaśniamy, że są nawet takie troszkę bajeczne.

Przy wyborze pamiętaj, że jest to dość wysoki rower. Rowerzysta za kierownicą siedzi za nim z raczej wyprostowanymi plecami.

Przeczytaj, jak powinna wyglądać Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej? 

Jeśli ktoś potrzebuje roweru crossowego na dojazd do pracy i wycieczki po ścieżkach rowerowych, to jak najbardziej możemy ten model polecić. Jest to poziom oczko wyżej od Unibike Flash i dwa oczka niżej niż Polygon i Trek.

Giant Roam 3 Disc

Pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, że Giant Roam 3 Disc to bardzo ładny i smukły rower crossowy. Giant zadbał tutaj o nowoczesną, uniwersalną geometrię i atrakcyjne malowanie z poprowadzonymi wewnętrznie linkami.

Rama korzysta ze stopu ALUXX, czyli jest lekka, wytrzymała i oferuje dobry poziom sztywności. W celu podniesienia komfortu jazdy zastosowany został amortyzator SR Suntour NEX z blokadą skoku i sztyca pochłaniająca drgania D-Fuse.

Dobrym rozwiązaniem jest spory prześwit na opony, bo Giant Roam 3 pomieści ogumienie o szerokości aż 53 mm. To zwiększa możliwości jazdy po szutrach i pozwala przekonwertować ten rower w całkiem niezły sprzęt do turystyki.

Osprzęt skonfigurowany jest na komponentach Shimano Acera i Altus. Napęd w układzie 2x8 to dobry wybór dla rowerzystów jeżdżących rekreacyjnie. Miłym dodatkiem są hydrauliczne hamulce tarczowe Tektro. 

Jest to bardzo mocny konkurent dla Polygon i Trek. Dobry rower do jazdy po różnych nawierzchniach. W jednym aspekcie przegrywa z Polygonem – ma support na kwadrat, a w Heist X2 mamy standard BB, który jest bardziej odporny na usterki.

jaki-rower-crossowy-kupic-3

Unibike Crossfire

To kawał fajnego roweru! Nie bez powodu Unibike błyszczy w tym segmencie, a Crossfire jest dobrym wyrazem tego trendu. Możesz przyjrzeć mu się bliżej na naszym kanale na YouTube.

Rama jest aluminiowa, a przy jej produkcji zastosowano hydroforming. Jest dzięki temu lżejsza i ma dobre właściwości tłumienia drgań. Niemal wszystkie linki i pancerze zostały ukryte wewnątrz niej, więc za wygląd dajemy jej 2/3 plusa. 

To, co w tym rowerze robi wrażenie to cała konfiguracja. Hamulce hydrauliczne Shimano mt410 zostały połączone z napędem Shimano Acera w układzie 2x9. Do tego dostępny niezły amortyzator SR Suntour z blokadą hydrauliczną, która jest obsługiwana manetką na kierownicy. Dodatkowo wkład supportu jest w systemie hollowtech.

Dla miłośników komfortu zaletą będzie obecność dość szerokich opon Schwalbe Smart Sam w romiarze 28x1.65 oraz sztycy amortyzowanej, która złagodzi przejazd po drogach drugiej kategorii. 

To bardzo dobry rower crossowy dla każdego. Wyniki sprzedażowe mówią same za siebie, bo jak tylko jest dostępny na sklepie, to się sprzedaje.

najlepsze-rowery-crossowe

Czy już wiesz jaki rower crossowy wybrać?

Wierzymy, że ułatwiliśmy Ci wybór, przedstawiając najlepsze wg. nas rowery crossowe. Ranking wpłynie na to, że wybór odpowiedniego roweru będzie dla Ciebie znacznie bardziej świadomy. 

Jeśli szukasz po prostu dobrego roweru, to Unibike Flash spełni swoje zadanie. Dla rekreacyjnego rowerzysty jest to dobry wybór. Stoi on nieco w przeciwieństwie do Unibike Crossfire, który jest jedną z lepszych propozycji z naszego zestawienia i może dać sporo frajdy podczas jazdy.

Dwie, bardzo porządne opcje z naszego rankingu, to Trek Dual Sport 2 i Polygon Heist X2. To rowery projektowane z myślą o tym, by jazda sprawiała przyjemność. Z powodzeniem mogą służyć na trekkingi podczas jazdy po szutrach. 

Z kolei Giant jest bardzo wyważoną propozycją. To kwestia gustu, ale ma chyba najładniejszą ramę z wszystkich przedstawionych przez nas rowerów.

Rower, który nas nie przekonuje to Kross Evado 6.0. W tej cenie lepiej jest wybrać propozycję Polygon lub Trek.

rower-crossowy-ranking

Najlepsze rowery crossowe – podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki rower crossowy wart jest Twojej uwagi. Jest całkiem duża szansa, że możesz zobaczyć je na naszym kanale YouTube, bo większość została przez nas zrecenzowana.

Wszystkie opisywane rowery znajdziesz na stronie naszego sklepu internetowego. Jeśli, któryś z modeli akurat nie jest dostępny, uzupełnił formularz, a my powiadomimy Cię, kiedy wróci on na nasze wirtualne półki.

Do następnego!