Ładuję...

Tani gravel – NS Bikes Rag+ 2. Co warto o nim wiedzieć?

07/02/2023
Tani gravel – NS Bikes Rag+ 2. Co warto o nim wiedzieć?

NS Bikes rag+ 2 to rower przeznaczony dla kogoś, kto szuka gravela klasy premium o dobrym stosunku jakość/cena. Marka ta wywodzi się od Rondo Bikes, czyli polskiego producenta rowerów uznanych na świecie. Czy to dobry rower? Sprawdzamy! 

Spis treści:

  1. Co trzeba wiedzieć o rowerze Rag 2 NS Bikes?
  2. NS Bikes RAG+ 2 – czy deklaracje producenta mają pokrycie w rzeczywistości?
  3. Ocena roweru NS Bikes Rag+ 2
  4. Podsumowanie

Co trzeba wiedzieć o rowerze Rag 2 NS Bikes?

Producentem tej maszyny jest polska firma znana w świecie sportów grawitacyjnych. Można powiedzieć, że to młodsza siostra kultowej na świecie i promowanej przez Maję Włoszczowską marki Rondo. Widać, że rowery produkowane są z pasją i producent dba o to, by były dopieszczone w każdym calu. Pod względem designu śmiało mogą konkurować z największymi graczami rynkowymi.

NS korzysta z doświadczenia i zaplecza technologicznego marki Rondo. Dzięki temu maszyny spod znaku NS mają charakter, który przyciąga. Niełatwo przejść obok nich obojętnie.

Strategia marki sprawia, że to produkt skierowany dla bardzo konkretnej grupy odbiorców i na pewno nie można powiedzieć, że to gravele dla każdego. Cenowo plasowane są raczej w półce średniej. Trudno jest znaleźć tanie rowery w podstawowych konfiguracjach spod tej marki.

Co trzeba wiedzieć o rowerze Rag 2 NS Bikes?

Kto jest grupą docelową Rag 2 NS Bikes? Są to rowery dla kogoś, kto płynie pod prąd i szuka sprzętu niebanalnego nie tylko wizualnie. Takie podejście sprawdza się doskonale, bo ten model jest hitem sprzedaży, odkąd pojawił się na rynku. Łączy w sobie dobry wygląd z nowoczesną ramą i praktycznymi rozwiązaniami.

Zapewne znajdziesz w sklepach lepiej wyposażone rowery w tej cenie, jednak jakość, w jakiej wykonany jest ten model, plasuje go na równi z takimi gigantami jak Trek, Specialized i Cannondale. Mówimy więc o sprzęcie, który gra w pierwszej lidze. Nieraz zauważysz, jak przyciąga wzrok, bo jest nadzwyczajnie piękny.

Tani gravel – opinia

Smaczki i interesujące rozwiązania

W rowerze zastosowano bardzo dobrej klasy ramę z aluminium. Dzięki niej ten jednoślad jedzie jak marzenie. NS Bikes Rag+ 2 ma świetną geometrię i nowoczesne rozwiązania, które dają genialne wrażenia z jazdy w tej półce cenowej.

Zastosowany w tylnym widelcu asymetryczny profil zwiększa sztywność i pochłania część drgań w tylnej części roweru podczas jazdy. Do tego NS wykorzystał taperowaną główkę ramy, która podnosi sztywność i poprawia prowadzenie jednośladu w ciasnych zakrętach. Dzięki temu jazda jest o wiele płynniejsza i przyjemniejsza.

Co więcej, jak przystało na gravel dobrej klasy, rama ma zwiększony prześwit na opony, dzięki czemu łatwiej jeździ się w oblepiającym błocie. Możesz też w razie konieczności wstawić koła 27,5” i zmienić całkowicie charakter tej maszyny. Tego rozwiązania nie proponują żadne duże marki i to jest zdecydowanie na plus dla NS Bikes.

NS Bikes RAG+ 2 – czy deklaracje producenta mają pokrycie w rzeczywistości?

Gdyby tego było mało, musisz wiedzieć, że NS Bikes Rag+ 2 ma sztywne osie i korbę na Press-fit. Czego można chcieć więcej?

Można chcieć karbonowego widelca. Ten oczywiście jest na pokładzie i bardzo ładnie tłumi drgania podczas jazdy. Przód jest lekki, zwinny, a sprzęt dobrze się prowadzi. Widelec ma gniazda montażowe do bagażnika, co może być ważne dla miłośników turystyki rowerowej.

Rzadkością na rynku są hamulce hybrydowe, które zastosowano w tym modelu. Rever mcx, to połączenie hydrauliki z mechaniką. Od klamki hamulcowej pociągnięta jest klasyczna linka, a dopiero przy zacisku mamy rozwiązanie wykorzystujące mineralny olej hamulcowy.

NS Bikes RAG+2 na przedniej piaście ma charakterystyczną dla tej marki (dla Rondo też) opaskę, co wygląda ciekawie i nadaje charakteru. To kultowy element, dobrze znany już w środowisku kolarskim.

Ostatnia sprawa w kwestii ramy – wiadomo, że jak będzie Cię gonił niedźwiedź i machnie łapą, to nie zerwie okablowania, bo wszystko jest elegancko poprowadzone wewnątrz ramy. Czuć piniądz i jest premium.

Przeczytaj także: Rower crossowy – Kross Evado 5.0. Podpowiadamy, czy warto go mieć!

NS Bikes RAG+ 2 – czy deklaracje producenta mają pokrycie w rzeczywistości?

Producent na swojej stronie internetowej reklamuje Rag+ 2, jako rower do wszystkiego i dla każdego. Sprawdzimy, czy naprawdę tak to wygląda. W naszej recenzji video Kamil wyraźnie polubił ten sprzęt nawet, mimo że nie ma nalepki „TREK”! Zobacz całe video!

Wszechstronność

Na duże uznanie zasługuje wspomniana możliwość zmiany kół. Zamiast standardowych opon 700x45C, jesteśmy w stanie wstawić do tego modelu koła 27.5’ o szerokości 2.2. To powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, bo Rag+2 daje świetne możliwości do jazdy w terenie dzięki temu rozwiązaniu. Świetna sprawa dla miłośników wypraw w wymagającym terenie, gdyż można jechać nawet dalej, niż sięga zasięg GPS.

Ocena roweru NS Bikes Rag+ 2

Czy NS Bikes Rag+ 2 to dobry rower dla bikepackera?

Masz chęć zwiedzenia świata? Z tym rowerem jesteś w stanie ją zaspokoić, bo nie brakuje w nim gniazd montażowych dla dodatkowych toreb i bagażników. Jest ich więcej niż potrzeba

Zacznijmy od tego, że szeroka kierownica gravelowa w NS Bikes Rag+2 nadaje się do przewożenia klasycznej torby na wyprawy. Możesz wybrać na przykład Bontrager Adventure, która da Ci aż 9 litrów pojemności i pełną ochronę bagażu przed deszczem. Ma też miejsce na 1,5 l bukłak.

W przestrzeń pod górną ramą wystarczy zamocować długą torbę, taką jak Bontrager Adventure Boss. Występuje w kilku różnych rozmiarach, od małej torby 1,31 litra, po prawie 6 litrów pojemności.

Do tego wszystkiego wykorzystać możesz gniazda montażowe na widelcu, żeby założyć bagażnik i przytroczyć namiot i dorzucić Koszyk na bidon ELITE Custom Race+. Będziesz mieć wtedy wszystko pod ręką – możesz ruszyć w daleką podróż, bo ten rower czuje się z dala od cywilizacji jak ryba w wodzie. Przy każdym obrocie korbą da Ci ogrom radości.

Rondo Bikes

NS Bikes RAG+2 2022, czy NS Bikes RAG+ 2023?

Te dwa rowery są właściwie identyczne. Niestety sytuacja gospodarcza wymusiła na nowych modelach korekcję ceny, a model 2022 jest właściwie nie do kupienia. Zmiana ceny jest bardziej niż wyraźna. Takie są obecne realia rynkowe i jeśli komuś udało się kupić ten model w poprzednim sezonie, zdecydowanie mu się poszczęściło.

Osprzęt

Główne pytanie, jakie się nasuwa – czy tym rowerem można dobrze pojeździć poza asfaltem? Zdecydowanie tak! Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy na pokładzie dość podstawowe komponenty dla graveli. Będzie to odczuwalne zwłaszcza podczas agresywnej jazdy i zmiany biegów pod obciążeniem. 

Przerzutka

Jak dość wyraźnie zauważył Kamil w naszym nagraniu na YouTube – rower to nie tylko przerzutka. Przede wszystkim liczy się rama i to ona odpowiada za to, czy na rowerze jedzie się dobrze. Na drugim miejscu są koła – do nich za moment dojdziemy.

Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z bardzo podstawowym SRAM APEX. System skonfigurowany jest na układzie 1 × 11 i to zdecydowanie jest dobra informacja dla kogoś doświadczonego w jeździe terenowej. Sytuacja wygląda nieco gorzej, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z taką jazdą, bo na początku trudno będzie Ci się połapać w doborze biegów i niekiedy układ 2 × 11 lub 2 × 10 jest bardziej wygodny.

Tylna kaseta w standardowym układzie ma zębatki 11-42 t. Daje to sporą elastyczność zmiany biegów i mniej elementów może się popsuć, gdy będziesz jeździć gravelem po krzakach.

Nie każdemu się spodoba, że producentem kasety jest Microshift. Trzeba jednak zaznaczyć, że jakość tej marki poprawia się z roku na rok. Niech nie będzie dla nikogo zdziwieniem, gdy ta marka stanie na równi z gigantami SRAM i Shimano.

Czy NS Bikes Rag+ 2 to dobry rower dla bikepackera?

Koła

Zbudowane są na asymetrycznych obręczach Alex Draw w rozmiarze 29”. Fabrycznie są przystosowane do użycia systemu bezdętkowego, który w gravelu jest rozsądnym pomysłem. Na dużą uwagę zasługują piasty produkcji NS. Mamy tutaj styczność z dobrym balansem wytrzymałości i niskiej masy, dzięki temu NS Bikes RAG+2 jeździ żwawo i dobrze przyśpiesza.

Zobacz także: Rower szosowy czy gravel? Sprawdź zestawienie – Kross Esker 4.0 i Vento 2.0!

Ocena roweru NS Bikes Rag+ 2

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie: „dla kogo ten rower został stworzony?”. Jest to model dla kogoś, kto ma już pewne wymagania względem gravela i wie, czego szuka. Jeśli trafisz na tę maszynę jako pierwszy swój gravel, to może Cię ogarnąć zdziwienie, bo jest on bardziej nastawiony na osiągi sportowe niż komfortową i stabilną jazdę, z której ta kategoria rowerów słynie.

Faktem jest, że mógłby być odrobinę lepiej wyposażony, bo tani nie jest. W zamian za to otrzymujemy tę samą ramę, która pojawia się w znacznie droższych wariantach tego producenta. Jest zaawansowana technologicznie i ma wszystkie niezbędne nowinki, żeby dać Ci do dyspozycji świetny rower. 

Gdzie jest haczyk? Jeśli nie zależy Ci na tym, by rower wyglądał wyjątkowo i robił wrażenie za każdym razem, gdy podjedziesz na espresso, to są inne ciekawe propozycje na rynku. Cena uwzględnia markę i bardzo dobrej klasy ramę. Z drugiej strony, jeśli rower nie ma wzbudzać zachwytu, to komu to potrzebne?

Kupujemy więc dobrą ramę, niezłe dodatki i bardzo podstawowy osprzęt, który będzie dobry dla kogoś szukającego roweru, który ma dawać frajdę z jazdy. W kategorii „gravel” to jedna z lepszych baz do rozbudowy o lepsze części, jaką można kupić na rynku.

Jak oceniamy NS Bikes Rag+2?

SOMSIAD NIE UKRADNIE

PODOBA SIĘ DLA MNIE

SPRZEDAM NERKĘ!

 

W sprawie NS Bikes Rag+ 2 opinie są trochę podzielone. To dobry rower, który nie broni się do końca w przypadku, gdy ktoś nie zwraca dużej uwagi na wygląd. Klasyfikujemy go w kategorii pomiędzy „somsiad nie ukradnie”, a „podoba się dla mnie”… czyli somsiad mógłby go ukraść, ale całkiem cieszyć się nie będzie.

Nie spodoba mu się brak hamulców hydraulicznych, bo dałoby się to zrobić w tej cenie. Mógłby też Wam go zwrócić za podstawową przerzutkę SRAM APEX.

To za co na sto procent by go nie oddał, to świetna rama, praktyczne gniazda montażowe i dzika radość z jazdy, bo tej jest w maszynie pełno. Widać, że rower projektował ktoś, kto ma pojęcie.

Nie oddałby go też, jeśli przyjrzałby mu się dokładnie, bo rower jest pięknie wykończony i cieszy oko. Sumując – to kawał fajnego gravela.

Podsumowanie

Opisany w artykule rower znajdziesz w naszym nagraniu video na kanale YouTube Sprint-Rowery. Nagrywamy sporo filmów, które podobają się widzom – może i dla Ciebie coś się znajdzie. Jeśli tak – zostaw po sobie ślad w komentarzach i subskrybuj nasz kanał!

W sklepie internetowym Sprint-Rowery znajdziesz wszystko to, co jest niezbędne do jeżdżenia rowerem z uśmiechem na twarzy. Do następnego!