Ładuję...

Test na kartę rowerową

13/01/2022
Test na kartę rowerową

Wielu młodych ludzi, którzy pasjonują się kolarstwem, chciałoby uzyskać kartę rowerową. By to osiągnąć muszą sprawdzić swoje siły w czasie egzaminu teoretycznego i praktycznego i zdobyć dokument, uprawniający do poruszania się rowerem po ulicy do ukończenia 18. roku życia. W tym tekście wskazujemy jak wygląda test na kartę rowerową oraz jak zdobyć prawo do poruszaniu się na rowerze, zdając zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, a także, w późniejszym czasie, rozwijać pasję jaką jest kolarstwo.

5 kroków do uzyskania karty rowerowej

Nawet osoba., która bardzo dobrze porusza się na rowerze musi znać przepisy ruchu drogowego. Jest to niezbędne aby móc poruszać się po jezdni oraz dbać o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu drogowego. Nie mniej ważna jest również wiedza teoretyczna, która przydaje się w czasie testu na kartę rowerową - dlatego warto uzupełniając ją odpowiednimi ćwiczeniami.
Oto jak wygląda ścieżka do zdobycia karty rowerowej.

KROK 1: Nauka przepisów i zasad poruszania się po ulicy, które obowiązują wszystkich rowerzystów

Konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego dotyczy wszystkich uczestników - także rowerzystów. Wiedzę w tym zakresie można uzyskać w ramach zajęć, które prowadzone są w szkołach przez specjalnie przeszkolonych do tego nauczycieli. To właśnie oni pomagają przygotować się młodym ludziom do egzaminu na kartę rowerową. Co istotne, zajęcia tego typu odbywają się tylko w szkołach, ale również w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego oraz w szkołach nauki jazdy, które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Jeśli, zatem chcemy, żeby nasze dziecko uzyskało rzetelną wiedzę na temat przepisów poruszania się po ulicy jako rowerzysta, to warto zapisać je na właściwe zajęcia w szkole lub w odpowiednim do tego ośrodku ruchu drogowego.

KROK 2: Wiedza teoretyczna - niezbędna dla każdego rowerzysty

Teoretyczna znajomość przepisów ruchu drogowego jest niezbędna aby móc w przyszłości bezpiecznie poruszać się po jezdni - niezależnie od tego czy będzie się rowerzystą czy np. kierowcą samochodu. Przepisy trzeba znać zawsze. Dlatego też każda młoda osoba, która chce uzyskać kartę rowerową musi wykazać się wiedzą ze znajomości przepisów ruchu drogowego, wiedzą ze znajomości znaków drogowych, obsługi technicznej roweru, udzielania pierwszej pomocy oraz zasad poruszania się na rowerze.
W Polsce kartę rowerową może posiadać osoba, która ukończyła 16. rok życia i posiada prawo jazdy kategorii A1 lub T, a także osoba, która skończyła 14 lat i może prowadzić motorower, ponieważ posiada do tego uprawnienia. W tym miejscu warto wskazać czy w ogóle jest karta rowerowa, do czego się przydaje i jakie daje nam uprawnienia. Wiele młodych osób błędnie zakłada bowiem, że nie potrzebuje karty rowerowej, a cały proces egzaminowania nie jest wart zachodu, ponieważ na rowerze może jeździć każdy. Jest to błędne stwierdzenie, ponieważ kartę rowerową można porównać do prawa jazdy lub też np. do karty motorowerowej. W każdym z omawianych przypadków są to źródła uprawnień, wynikających z jednego aktu prawnego, czyli Ustawy o kierujących pojazdami. To właśnie odpowiednie uprawnienie pozwala na samodzielne prowadzenie roweru, podobnie jak np. prawo jazdy pozwala na prowadzenie samochodu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami karta rowerowa jest dokumentem, które daje możliwość poruszania się rowerem osobie niepełnoletniej. W praktyce zdarza się, że osoby, które jej nie mają poruszają się po ulicy, co jednak jest złamaniem przepisów prawa, ponieważ karta jest niezbędna aby moc jeździć po drodze - aż do ukończenia 18. roku życia, czyli wówczas kiedy jesteśmy już dorośli i posiadamy dowód osobisty.

W Polsce, w odniesieniu do osób, które nie ukończyły 10. roku życia, jazda rowerem zawsze powinna odbywać się pod opieką osoby dorosłej - rodzica lub opiekuna. W późniejszym wieku wielu rodziców pozwalają dzieciom samodzielnie jeździć po ulicach lub w otoczeniu domu. Warto jednak pamiętać, że jazda na rowerze przed ukończeniem 18. roku życia bez posiadania odpowiednich uprawnień jest niezgodna z prawem, dlatego dziecko powinno zdać test na kartę rowerową.
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami karta rowerowa jest jednym z dokumentów dających uprawnienia do kierowania rowerem osobie, która nie posiada jeszcze 18 lat. Mogą się o nią ubiegać wszystkie dzieci, które skończyły 10. rok życia. Poza prowadzeniem roweru karta rowerowa uprawnia również osoby, które ukończyły 15 lat do prowadzenia pojazdu zaprzęgowego, czyli furmanki, a także, po ukończeniu 17. roku życia, do prowadzenia wózka rowerowego - czyli tzw. rikszy.
Jeśli dziecko chodzi do szkoły to karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie, za zgodą rodziców przez dyrektora szkoły. W innym przypadku karty wydawane są również przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego lub inne podmioty, prowadzące odpowiednie szkolenia kierowców i posiadające specjalne uprawnienia. 

Warto pamiętać, że karta rowerowa w formie specjalnego dokumentu ze zdjęciem, pieczątką i podpisem jest potrzebna wyłącznie do 18. roku życia. Później można przestać nosić ją przy sobie na co dzień, ponieważ zastępuje ją dowód osobisty lub prawo jazdy. Wyjątkiem są osoby posiadające karty motorowerowe wyrobione już od 14. roku życia - wówczas zastępują one karty rowerowej i nie trzeba takowych nosić przy sobie. Jeszcze innym wyjątkiem są również właściciela prawa jazdy kategorii A1 lub T, którzy mogą uzyskać tego typu uprawnienia w wieku od 16. roku życia i wówczas także karta rowerowa nie jest już dodatkowo potrzebna.

Aby dziecko mogło uzyskać kartę rowerową niezbędne są pozytywnie zdane testy teoretyczne. Testy najczęściej odbywają się pod koniec roku szkolnego, w okresie letnim. Jest to czas na sprawdzenie swoich możliwości w zakresie znajomości zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Testy na kartę rowerową składający się z 25 pytań, które można umownie podzielić na kilka działów. Odnoszą się do takich kwestii jak:

  • budowa oraz wyposażenie roweru;
  • zasady zachowania się wobec pieszego na ulicy;
  • sygnalizacja świetlna na ulicy;
  • zasady udzielania pierwszej pomocy;
  • znajomość zasad pierwszeństwa przejazdu;
  • znajomość ogólnych zasad i znaków drogowych;
  • przepisy ogólne

W czasie testu teoretycznego dziecko uzupełnia karty z odpowiedziami, na których posiada do wyboru kilka opcji. Warto pamiętać, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa i to ją należy zaznaczyć. Czas trwania egzaminu wynosi 35 minut, jednak może być przedłużony w wyjątkowych sytuacjach - np. dla osób z zaburzonymi możliwościami czytania.
Zanim dziecko przystąpi do testu może znaleźć przykładowe testy na kartę rowerową, które dostępne są sieci.

KROK 3: Egzamin praktyczny 

W czasie praktycznego egzaminu dziecko wykazuje się umiejętnością prawidłowej jazdy na rowerze na wprost, umiejętnością zatrzymania się przed wskazaną linią i ponownego ruszania z miejsca, a także umiejętnością skręcania w prawo i w lewo z wyciągniętą ręką, zatrzymywaniem się w wyznaczonym miejscu, jazdą slalomu oraz szybkim zatrzymywaniem się na sygnał egzaminatora. W czasie egzaminu niezbędna jest również konieczność wykazania się umiejętnością jazdy po łukach, w tym po łuku w kształcie ósemki, umiejętnością hamowania, odpowiedniego reagowania na znaki, poprawnego wykonywania manewrów drogowych typ skręty itp. Egzamin jest nadzorowany przez nauczyciela, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia z zakresu przepisów ruchu drogowego lub też przez policjanta lub inną, uprawnioną do tego osobę.
Egzamin praktyczny wiąże się również z koniecznością znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego przez dziecko, co jest niezbędne by móc poruszać się po jezdni. Odnoszą się one do takich kwestii jak: pas jezdni, pas ruchu, ścieżka rowerowa, przejście dla pieszych itp. Dziecko musi znać również znaki drogowe, które dotyczą wszystkich rowerzystów i pieszych. Z podstawowych znaków są to np. znaki informujące o miejscach, w których rowerzyści wyjeżdżają z drogi przeznaczonej dla rowerów. Dodatkowo dziecko powinno znać również znaki informacyjne, które informują o przejazdach dla rowerzystów, drogach dla pieszych itd. W wielu szkołach tego typu wiedzę uczeń nabywa w ramach zajęć prowadzonych na lekcjach - np. w czasie lekcji techniki. Wiele wskazówek, porad oraz informacji można znaleźć również w podręcznikach oraz w sieci.

Warto namawiać dziecko do poszerzania swojej wiedzy, ponieważ karta rowerowa jest nie tylko wymaganym uprawnieniem do poruszania się po jezdni do ukończenia 18. roku życia, ale też zwiększa bezpieczeństwo dziecka i pozwala przyswoić mu zasady odnoszące się do bezpiecznego zachowania się na jezdni i dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

KROK 4: Pisemna zgoda rodziców lub opiekunów

Aby dziecko mogło poruszać się rowerem po jezdni niezbędna jest również pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na wydanie karty rowerowej. To dzięki niej możliwe jest wydanie karty w formie dwustronnego, kartonowego blankietu, na którym znajduje się fotografia oraz dane osobowe posiadacza dokumentu.
Karta rowerowa może być jednocześnie również kartę motorowerową. Uprawnienia oznaczone są na niej okrągłą pieczęcią szkoły, a na karcie znajduje się również nadruk z numerem oraz serią, a także podpis dyrektora szkoły. Tego typu dokument dziecko powinno posiadać przy sobie zawsze podczas poruszania się po jezdni i okazywać na żądanie uprawnionego organu.

KROK 5: Wydanie karty przez właściwy organ

Jeśli wszystkie wskazane wyżej formalności zostały dopełnione, a dziecko pozytywnie zdało test teoretyczny i praktyczny, to może już otrzymać swoją kartę rowerową. 

W życiu wielu młodych ludzi przychodzi czasu kiedy chcą zdobyć uprawnienia do poruszania się rowerem. Nie jest to trudne, jednak konieczne jest zdanie testu na kartę rowerową oraz wykazania się teoretyczną oraz praktyczną znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad poruszania się rowerem. W praktyce cała droga do uzyskania uprawnień do poruszania się rowerem po ulicy to tylko kilka kroków, do których warto jednak namawiać swoje dziecko, aby nie tylko bezpiecznie poruszało się po drodze, ale zdobyło też ciekawą pasję, jaką jest kolarstwo.

Tagi