Ładuję...

Wiślana trasa rowerowa – czy warto się wybrać? Podpowiadamy!

24/01/2023
Wiślana trasa rowerowa – czy warto się wybrać? Podpowiadamy!

Jazda na rowerze to popularny rodzaj aktywności cieszący się szczególnym zainteresowaniem. Poszukujesz bezpiecznych tras rowerowych? Zarówno dla pasjonatów, jak i mniej doświadczonych rowerzystów, poszukiwanie nowych tras jest priorytetem. Owszem, w praktycznie każdym mieście znajdziesz ścieżki rowerowe i krótsze lub dłuższe odcinki na przejażdżkę. Jedną z tras, którą możesz uwzględnić na swojej liście celów na następny sezon na dwóch kółkach, jest wiślana trasa rowerowa. Gdzie przebiega i czy warto się wybrać? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dla kogo skierowana jest wiślana trasa rowerowa?
  2. Czy trasa rowerowa wzdłuż Wisły to dobry pomysł dla początkujących?
  3. Jak przygotować się do wiślanej trasy rowerowej? Co ze sobą zabrać?
  4. Wskazówki o wiślanej trasie rowerowej, które dobrze znać

Dla kogo skierowana jest wiślana trasa rowerowa?

Dla pasjonatów jednośladów trasy rowerowe są możliwością na urządzenie sobie planowanej przejażdżki na dłuższe dystanse. Takie ścieżki dostosowane są do dwóch kół, dlatego z reguły wybierając je, będziesz się poruszać asfaltowymi drogami, po których z przyjemnością pokonuje się kolejne kilometry. Nie chcesz przecież poruszać się ruchliwymi drogami, tylko spędzić miło czas, podziwiając krajobrazy. 

Aktualnie w każdym województwie znajdziesz trasy rowerowe, a łącznie długość tych tras wynosi około ponad 17,3 tys. km. Są to dane z końca 2020 roku i mimo że nie jest znana dokładna liczba kilometrów wybudowanych do tej pory tras, następne ścieżki są nieustannie w rozbudowie. Te optymistyczne wieści dodatkowo umacnia fakt, że powstaje także sporo planów i projektów względem kolejnych możliwych miejsc poprowadzenia tras dla rowerzystów. 

Wiślana trasa rowerowa – czy warto się wybrać?

Jednym z takich, co prawda nie dokończonych, ale wartych uwagi odcinków jest wiślana trasa rowerowa. Mapa ścieżki uwzględnia wiele kilometrów. Co warto wiedzieć o tej trasie i dla kogo będzie idealnym wyborem? Okolice rzeki Wisła, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przekonaj się, czy warto obrać taki cel podróży.

Specjalna trasa wzdłuż Wisły miała w zamyśle prowadzić właśnie przy ujściu tej rzeki. Stąd właśnie nazwa wiślana trasa rowerowa. Droga miała prowadzić od źródeł Wisły aż po jej ujście w Morzu Bałtyckim. Ostatecznie przebieg trasy uwzględnia województwa: śląskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, a także pomorskie. Ze względu na fakt, że trasa ostatecznie nie została ukończona, jeśli interesuje Cię wyprawa wzdłuż WTR, całą drogę będziesz musiał wcześniej zaplanować. 

Historia powstania wiślanej trasy rowerowej

Pomysłodawczynią utworzenia trasy była posłanka Sejmu i PE Grażyna Staniszewska, która zaczęła propagować ideę WTR jeszcze pod koniec XX wieku. Mimo wielu jej starań i podpisania w 2009 roku listu intencyjnego w sprawie realizacji narodowego produktu turystycznego o nazwie Wiślana Trasa Rowerowa Beskidy – Morze Bałtyckie, WTR nie doczekała się koordynacji inwestycji ani promocji z poziomu krajowego. To właśnie dlatego każde ze wspomnianych województw, przez które biegnie trasa, działa w kwestii budowy na własną rękę. W miejscach, w których WTR jest prowadzona po koronie wałów, w dużej części pochodzi ze środków europejskich. 

Historia powstania wiślanej trasy rowerowej

Omawiając WTR, warto również wspomnieć, że zaledwie w 2014 roku przepisy prawne zalegalizowały możliwość budowania ścieżek rowerowych po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzek. Wcześniej nawet przejażdżka dziką ścieżką była zakazana. Dla trasy znaki wspólne poszczególnych województw to logotyp i oznakowanie na pomarańczowych tabliczkach, które można zobaczyć na odcinku WTR. Przez kolejne lata następne odcinki zostawały oddane do użytku, a najnowszym z nich jest fragment na Wyspie Sobieszowskiej. Jego budowa tego zakończyła się w październiku 2021 roku.

Czy trasa rowerowa wzdłuż Wisły to dobry pomysł dla początkujących?

Decydując się na przeprawę wzdłuż Wisły, powinieneś się uprzednio odpowiednio przygotować. Przede wszystkim weź pod uwagę to, jakie są Twoje możliwości. Długość całej trasy docelowo miała wynosić nawet ponad 1200 km, chociaż mowa była również o 1500 km. Na całej długości trasy nie ma również asfaltu – niektóre fragmenty trzeba przebyć drogami szutrowymi. Jednak w czterech wspomnianych wcześniej województwach drogi są w większości asfaltowe. Także oznakowanie znajdziesz tylko na wyznaczonych szlakach. Cała trasa uwzględnia jedynie ścieżki w całości lub większości wyłączone z ruchu pojazdów silnikowych. Nie będziesz więc jeździł po drogach publicznych, a trasami, które nacieszą Cię pięknem natury. Ścieżki mają całkowicie zostać oddzielone wałami przeciwpowodziowymi umiejscowionymi po obu stronach Wisły. Ma to na celu zapewnienie rowerzystom przyjemną podróż z dala od centrum miasta i spalin samochodowych.

Jak przygotować się do wiślanej trasy rowerowej? Co ze sobą zabrać?

Trasa wzdłuż Wisły nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych rowerzystów. Oczywiście to długość trasy w poszczególnych województwach może stanowić propozycję wyprawy rowerowej dla mniej wprawionych. Z kolei pasjonaci jednośladów z wieloletnim doświadczeniem mogą śmiało planować nawet przeprawę przez całą ścieżkę, oczywiście z postojami. Wówczas odcinek trasy przez kilka z nieobjętych jeszcze drogami województw powinieneś zaplanować samodzielnie. Przygotowując się na wycieczkę z nami, będziesz doskonale przygotowany na każde warunki pogodowe i jezdne. 

Na trasie znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), czyli miejsca postojowe, przy których można się zatrzymać w trakcie wyprawy i odpocząć. Są one przydatne w trakcie deszczu lub innych utrudniających jazdę zjawisk pogodowych. Przy MOR znajdują się toalety i narzędzia, którymi w razie potrzeby naprawisz rower.

Jak przygotować się do wiślanej trasy rowerowej? Co ze sobą zabrać?

Na każdą trasę rowerową, w tym także tą wzdłuż Wisły, przed zaplanowaniem podróży warto zaplanować, co może się przydać i co będzie niezbędne. Oczywiście ekwipunek warto dostosować do długości trasy. Niektóre z akcesoriów okażą się przydatne w sytuacjach kryzysowych, a inne umilą Ci podróż na dwóch kółkach.

Numerem jeden wyposażenia rowerzysty będzie oczywiście rower, który powinien być dostosowany do pokonywania dłuższych dystansów po szosach i drogach asfaltowych. Tu nie sprawdzi się jednoślad górski, a raczej szosowy, jak Rower szosowy Trek Domane AL 2 2023. Z pewnością podstawę powinna stanowić również pompka rowerowa taka jak np. Pompka MTB Bontrager Air Support HV. Czy może być coś gorszego niż brak powietrza w dętce rowerowej? Na takie sytuacje warto się przygotować wcześniej. Gorzej jednak kiedy dętka pęknie. Po drodze na próżno szukać serwisów dlatego w Twoim plecaku powinna się znaleźć dętka taka jak np. Dętka rowerowa Specialized Standard Youth 12", 16", 20". Bez wątpienia przydatne mogą okazać się różnego rodzaju narzędzia. Prosta reperacja potrafi czasami w krótkim czasie przywrócić sprawność jednośladu. W dłuższych wyprawach rowerowych bardziej sprawdzi się, jednak nie zestaw do naprawy, a jedno wielofunkcyjne urządzenie, jak Narzędzie wielofunkcyjne Bontrager zintegrowane z BITS

Wskazówki o wiślanej trasie rowerowej

Wskazówki o wiślanej trasie rowerowej, które dobrze znać

Przed wyborem ścieżki, warto się dowiedzieć, jak dokładnie przebiega wiślana trasa rowerowa. Mapa całej trasy uwzględnia kilka województw, na których znajdują się alejki dla rowerzystów. Ponieważ każda z nich jest nieco inna, dlatego przedstawimy Ci wszystkie, abyś wiedział, w które rejony się wybrać i jaki odcinek może okazać się najbardziej dostosowany do Twoich preferencji.

Województwo śląskie – wiślana trasa rowerowa

Wiślana trasa rowerowa na śląskim odcinku to najstarsza ze wszystkich ścieżek. Powstała w 2007 roku. Nie jest jednak zniszczona, choć gdzieniegdzie widać pozostałości dawne pod postacią starych znaków. W 2018 roku została mocno zmodernizowana i status odcinka w tym województwie jako jedyny ze wszystkich jest oznaczony jako ukończony. Szlak nie będzie już poprawiany i został wykonany w całości. Śląska WTR to około 80 kilometrów, od dworca PKP Wisła – Uzdrowisko do miejscowości Danków na granicy województwa. Doprowadzą Cię tam połączenia kolejowe albo możesz przyjechać od razu na rowerze, w zależności od Twojej lokalizacji. Przez pierwsze 30 kilometrów, na odcinku gdzie Wisła jest jeszcze niewielkim potokiem, szlak trzyma się blisko wody. Później zaczyna się wić między miejscowościami i stawami, najczęściej po drogach o niewielkim natężeniu ruchu drogowego.

Województwo małopolskie – wiślana trasa rowerowa

Na małopolskim odcinku WTR wjazd ma miejsce w Jawiszowicach. Trasa rowerowa małopolska cechuje się dobrej jakości asfaltem cenionym nie tylko przez miłośników rowerowych przejażdżek, ale również do doświadczonych kolarzy. Pokrywa on znaczną część ścieżki, choć znajduje się na niej również parę fragmentów szutrowo-gruntowych oraz jeden stromy podjazd w miejscowości Kamień. Dla rowerzystów, którzy chcą ominąć ten fragment, proponujemy przejazd po drugiej stronie rzeki. Po przeprawie promowej dotrzesz do Spytkowic i stamtąd możesz jechać drogami lokalnymi do Łaczany. Cała długość tej trasy na małopolskim odcinku przewiduje ponad 200 km.

Trasa wzdłuż Wisły

Województwo kujawsko-pomorskie – wiślana trasa rowerowa

To niezwykły szlak godny polecenia wszystkim miłośnikom dzikiej natury i zabytkowych budynków. Po drodze na odcinku WTR w województwie kujawsko pomorskim będziesz miał okazję zobaczyć wiele pięknych krajobrazów. Trasa została poprowadzona w taki sposób, aby rowerzyści i spacerowicze mieli okazję zobaczyć najwięcej, jak tylko się da. Prowadzi ona od województwa mazowieckiego w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą, do granicy pomorskiego w okolicach Grudziądza i Nowych. Co więcej, ten odcinek przebiega po dwóch stronach Wisły. Dzięki temu długość jego prawobrzeżnej części wynosi 212 km, z kolei lewobrzeżnej 238 km. Oficjalnie jest on ukończony, choć w planach są drobne korekty. Ta trasa została doskonale wkomponowana w sieć komunikacji publicznej, dlatego nie będziesz mieć problemów z poruszaniem się po szlaku.

Województwo pomorskie – wiślana trasa rowerowa

Odcinek WTR w województwie pomorskim podobnie jak w przypadku kujawsko-pomorskiego uwzględnia ścieżkę po obu stronach rzeki Wisły. W tym przypadku nie ze względów praktycznych – przebieg trasy skupia się na ukazaniu rowerzystom piękna krajobrazu Delty Wisły i jej dziedzictwo kulturowe. Gotyckie kościoły i średniowieczne zamki, które kryją się na trasie to jedynie niektóre z atrakcji. Co ważne, szlak z roku na rok jest rozbudowywany o kolejne nowe odcinki. Cała trasa w większości prowadzi drogami lokalnymi. W niektórych miejscach całego pomorskiego odcinka WTR mogą Cię spotkać małe utrudnienia, ponieważ cała trasa nie jest jeszcze gotowa. Nie powinno Ci to jednak przeszkodzić w dojechaniu do celu. W Twoim przypadku będzie to Wyspa Sobieszowska w Gdańsku, a na lewym brzegu Wisły – Mikoszewo. 

Pozostałe województwa i trasy rowerowe Wisła

Ścieżki rowerowe, znajdujące się na WTR, nie umożliwiają przejechania całej trasy. Jednak bez problemu możesz przejechać z województwa śląskiego do pomorskiego. Dla przykładu w województwie świętokrzyskim na rok 2022 powstał dopiero projekt trasy, która będzie tam przebiegać. Cała ścieżka będzie uwzględniać prawdopodobnie 50 kilometrów. Na tym odcinku najlepiej unikaj jazdy drogą nr 79 ze względu na spore natężenie ruchu. Sieć dróg lokalnych zlokalizowanych najbliżej Wisły umożliwia samodzielną turystykę rowerową. W dodatku okolice obfitują w sporo atrakcji jak np. winnice. 

W województwie podkarpackim nie powstał jeszcze żaden oficjalny projekt ścieżki. Z łatwością jednak przejedziesz przez te okolice po drogach wojewódzkich. 

Odcinek WTR w lubuskim ma zaplanowaną 130-kilometrową długość całej trasy. To właśnie tam zwiedzisz np. Kazimierz Dolny. Planując wyprawę, wybieraj jazdę po drogach wojewódzkich oraz nienumerowanych, równoległych do rzeki ścieżkach.

W województwie mazowieckim sytuacja wygląda podobnie jak w lubuskim. Powstał projekt, ale póki, co szlaku nie ma. Planując przeprawę przez te okolice, najwygodniej będzie Ci kierować się w stronę Szlaku Środkowej Wisły.

przeprawa wzdłuż Wisły

Czy zdecydujesz się na wycieczkę po wiślanej trasie rowerowej?

Jak widać, wiślana trasa rowerowa to doskonały cel podróży zarówno dla doświadczonych kolarzy, jak i rowerzystów z mniejszą wprawą. Z łatwością pokonasz jeden odcinek WTR, a jeśli marzy Ci się daleka podróż, możesz zaplanować przebieg całej podróży od Śląska aż po Bałtyk. Po drodze czeka Cię sporo atrakcji turystycznych i niezapomnianych krajobrazów. Do podróży przygotuj się odpowiednio oraz zadbaj o rower i jego sprawność. Co myślisz o trasie wzdłuż brzegów Wisły? Planujesz wycieczkę? Podziel się opinią i zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery po niezbędne wyposażenie.