Ładuję...

Co to jest sztywny widelec? 

Sztywny widelec rowerowy to część, która jest zamontowana do koła, zarówno przedniego, jak i tylnego. Jego zadaniem jest mocowanie kół oraz łączenie w całość z ramą i kierownicą. Składa się z goleni, czyli bocznych rur, korony widelca, a także rury sterowej (którą wykorzystuje się do łączenia elementu z kierownicą). Od amortyzatora różni się tym, że ma prostą konstrukcją bez żadnego mechanizmu. 

Sztywny widelec 

Dzięki sztywnemu widelcu w rowerze cała konstrukcja staje się bardzo prosta, a sprzęt lekki. Stojąc przed wyborem roweru, zwróć uwagę na to, z czego wykonany jest widelec. Najbardziej polecanym tworzywem jest karbon, który jest lekki i bardzo dobrze amortyzuje drgania. Wykazuje także odporność na działanie czynników atmosferycznych. 

To, czy w Twoim rowerze wymagany jest sztywny widelec, zależy od tego, po jakiej nawierzchni zamierzasz jeździć. Rower bez amortyzatora to dobry wybór, jeśli szukasz szosówki, sprzętu do jeżdżenia głównie po asfalcie, czy drobnych nierównościach. Dodatkowo sztywny rower może osiągać większe prędkości, ponieważ ograniczone jest bujanie konstrukcji, które spowalnia jednoślad. Atrakcyjna będzie również cena roweru ze sztywnym widelcem.