Ładuję...

Co to jest widelec rowerowy?

Widelec rowerowy jest częścią roweru i występuje z przodu oraz z tyłu ramy. To właśnie w tym elemencie montuje się koła jednośladu. Przedni widelec do roweru jest umieszczony w rurze sterowej ramy na łożyskach. W efekcie można manewrować rowerem, skręcając kołami. Widełki tylne stanowią z kolei integralną część ramy i utrzymują tylne koło.

Jakie są rodzaje widelców rowerowych?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje widelców – amortyzowane i sztywne. Widelec rowerowy amortyzowany zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo na nierównych drogach. Znacznie lepiej tłumi też wstrząsy w porównaniu do wariantu sztywnego. Koła wspomagane przez amortyzator dłużej i lepiej utrzymują kontakt z nawierzchnią – nawet w przypadku najechania na przeszkodę. Amortyzator ułatwia też panowanie nad jednośladem nawet przy wysokich prędkościach. 

Widelec rowerowy sztywny też ma swoje zalety – przede wszystkim niższą cenę. Prosta, jednolita konstrukcja jest bardzo łatwa w użytkowaniu i mało awaryjna więc dobrze sprawdza się na dłuższych trasach. Dodatkowo taki produkt to też lżejsza waga niż element wyposażony w amortyzację – szczególnie jeśli wybierze się widelec rowerowy karbonowy. Konstrukcja wykonana z włókna węglowego oprócz niewielkiej masy charakteryzuje się także dobrym niwelowaniem drgań.