Co to są piasty rowerowe?

Piasty rowerowe to elementy koła, które mają formę tulei z łożyskami, a przez ich środek przechodzi oś umożliwiająca montaż piasty do ramy rowerowej. Piasty rowerowe mają po dwóch stronach kołnierze z otworami montażowymi do szprych, które z kolei wychodzą promieniście od piasty i łączą ją z obręczą koła. Przednia piasta odpowiada za obracanie się koła, natomiast tylna związana jest także z działaniem układu napędowego.

Piasta zwykle wykonana jest z trwałych i solidnych materiałów, takich jak aluminium, karbon, stal czy tytan. Ze względu na ekspozycyjne umiejscowienie musi być odporna na działanie czynników zewnętrznych. 

Duża gama kształtów, łożysk i liczby szprych to podstawowe cechy, które odróżniają od siebie piasty rowerowe. Rodzaje tych produktów zależą głównie od typów rowerów, do których są przeznaczone. Mogą mieć odmienną wagę czy materiał zastosowany do produkcji. Podziału piast dokonuje się zwykle na te tylne (o zaawansowanej budowie, która musi obsługiwać również kasetę) i przednie.