Ładuję...

Czym jest aero bars?

Aero bars jest inaczej nazywany nakładką czasową lub lemondką. Są to dwa pręty z wyścielanymi podpórkami na łokcie. Element przymocowuje się do kierownicy na ok. 30 cm przed konstrukcją sterującą roweru. 

Najczęściej aero bars używane są w takich dziedzinach sportowych jak jazda na czas, triathlon, czy kolarstwo torowe. Lemondka rowerowa umożliwia zawodnikowi przyjęcie pochylonej, aerodynamicznej pozycji i odciążenie dłoni. Stosowanie tego przedmiotu sprawia, że rowerzysta o wiele mniej się męczy. Na rynku dostępne są lemondki wykonane z aluminium bądź karbonu.

Jaką lemondkę do roweru wybrać?

Przed przystąpieniem do zakupu lemondka do roweru powinna być najpierw sprawdzona przez Ciebie pod względem kształtu oraz możliwości regulacji. Narzędzie to powinno być dostosowane zarówno do szerokości barków, jak i wzrostu. 

Aby jazda z aero bars była wygodna, warto dobrać także odpowiednie siodełko – półleżąca pozycja wymusza bowiem pochylenie miednicy w stronę kierunku jazdy. Powoduje to zwiększony nacisk na przednią część siodełka, co stwarza nieprzyjemne otarcia. Dlatego też sztyca podsiodłowa powinna być ustawiona pod kątem, przechylona w stronę kierownicy.