Ładuję...

BMX 

Co to jest BMX? To nic innego, jak nazwa bardzo popularnego roweru oraz rodzaju kolarstwa. Na rowerze typu BMX można wykonywać serie trików od skoków czy przewrotek, po salta, przekładanie nóg nad elementami ramy oraz manewry kierownicą. 

Główną cechą charakterystyczną roweru są 20- lub 24-calowe koła, brak przerzutek i amortyzatorów, często także brak hamulców. Dodatkowo przy osiach kół zamonotwane są pegi, czyli rurki ułatwiające wykonywanie ewolucji.

Zawody BMX

BMX to skrót od Bicycle Motocross, nazwa sugeruje cechy wspólne z motocyklami, a konkretniej wyścigami motocyklowymi. Zawody BMX, czyli Race BMX to jedna z dyscyplin sportowych, w której skład wchodzi kilka konkurencji zaczerpniętych z wyścigów motocyklowych. Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń jest Puchar Świata UCI BMX Supercross. 

W Polsce bardzo często odbywają się starcia na BMX-ach takie jak Baltic Games, czy Wąchock Jam. W Białymstoku każdego roku mają miejsce Mistrzostwa Polski BMX. Do dyscyplin BMX można zaliczyć: street (jazda w mieście), vert (podskoki na pionowych rampach), flatland (ewolucje na płaskiej powierzchni), dirt (skoki specjalne) i park (ewolucje w skateparkach) – w każdym z nich odbywają się międzynarodowe zawody.