Ładuję...

Czym jest drafting?

Drafting jest inaczej nazywany jazdą na kole poprzedzającego zawodnika, który przyjmuje na siebie opory powietrza. W kolarstwie oznacza jazdę blisko innych uczestników, co znacznie ułatwia zawody. Osoby jadące w grupie obok siebie lub bezpośrednio za sobą pracują nie tylko na własny wynik – badania wykazały bowiem, że nawet zawodnicy jadący w sporej odległości od ostatniego rowerzysty w grupie odczuwają pozytywne skutki draftingu. Ponadto jazda na kole pozwala zaoszczędzić sporo energii uczestnikowi biorącemu udział w triathlonie i daje mu czas na zebranie sił.

Czy drafting jest bezpieczny?

Jeśli wiesz już co to jest drafting, należy także zwrócić uwagę na to, że wykonywanie tego stylu jest dosyć niebezpieczne. Należy trzymać się tutaj wyznaczonego toru jazdy i nie robić żadnych gwałtownych ruchów. Często w zawodach obowiązują wcześniej ustalone wymogi, których zawodnicy muszą przestrzegać. W przeciwnym razie narażają się na kary. 

Istotne jest zapoznanie się z regulaminem przed przystąpieniem do konkretnych zawodów i chęcią jazdy w stylu jakim jest drafting. Triathlon wiąże się z osiąganiem dużej prędkości, dlatego należy zapewnić właściwe warunki do jazdy sobie i innym zawodnikom.