Ładuję...

Czym jest rama rowerowa?

Rama rowerowa jest jednym z najważniejszych elementów roweru. Inaczej nazywana jest jego sercem, bądź szkieletem – to właśnie do niej zamontowane są poszczególne elementy konstrukcyjne. Rama rowerowa decyduje między innymi o charakterze dwukołowca, a kształt i waga elementu zależą od rodzaju i przeznaczenia konkretnego roweru.

Rodzaje ram rowerowych

Matriały z których wykonywane są ramy rowerowe, różnią się w zależności od  zastosowania jednośladu. Najczęściej tworzone są ramy rowerowe aluminiowe. Charakteryzują się one mniejszą podatnością na uszkodzenia, a gdy dojdzie do wgniecenia lub zniszczenia ramy, łatwo wymienić wadliwy element. 

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem ram jest rama rowerowa szosowa. Wykonywana głównie z aluminium lub karbonu, cechuje się lekkością i wytrzymałością. Oprócz tego na rynku dostępna jest także rama rowerowa full, która została stworzona z myślą o miłośnikach dyscyplin MTB. Co ją wyróżnia? Rama rowerowa MTB wyposażona jest w  tylny amortyzator, który tłumi wstrząsy poprzez działanie ruchomych zawiasów. Taka konstrukcja nie tylko zwiększa komfort poruszania się po trudnych szlakach górskich, ale także poprawia bezpieczeństwo jazdy na dwukołowcu.