Ładuję...

Czym jest triatlon?

Triatlon jest inaczej nazywany trójbojem lub wielobojem. To dyscyplina sportowa, której dystansy wynoszą kolejno Ironman, czyli całość, ⅛, ćwiartka lub połówka. Trathlon polega na połączeniu pływania, kolarstwa i biegania. Najdłuższy odcinek liczy 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,195 km biegu. Pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami występują niewielkie przerwy, tak aby zawodnik mógł przygotować się do kolejnej konkurencji. Triatlon wygrywa zawodnik, który pokona wyznaczony dystans najszybciej. 

Jaki rower do triatlonu wybrać?

Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu przygotowywać do zawodów sportowych, musisz wiedzieć jaki rower do triatlonu wybrać. Jest to niewątpliwie trudna decyzja, ponieważ odcinek kolarski jest najdłuższy. Istnieją trasy, na których można jechać szybciej, ale są również takie, na których trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlatego też rower do triatlonu powinien być przede wszystkim lekki oraz możliwie bezawaryjny. 

Jeśli chodzi o konstrukcję to kąt rury podsiodłowej musi być nieco większy niż w rowerze szosowym, aby zapewnić wysuniętą do przodu pozycję ciała. Sprzyja to ułożeniu sylwetki w opływowy kształt, a także odciąża mięśnie czworogłowe nóg.

Można wybrać specjalny sprzęt przeznaczony typowo do triatlonu, lub kupić klasyczny rower szosowy i dostosować go do specyficznych wymogów jazdy czasowej, np. zamontować lemondkę, czyli oparcie dla łokci. Odpowiedni będzie także rower górski z cienkimi oponami szosowymi, kierownicą barankiem oraz przystawką czasową.