Hamulce szczękowe

Hamulce szczękowe

Hamulce występują w każdym rowerze. To bardzo istotny podzespół, który musi być niezawodny w każdych warunkach pogodowych i nawierzchniowych. Nie mogą zawieść, dlatego muszą być wykonane w najlepszy sposób, przejść szereg testów i zostać stworzone z najlepszych materiałów. Hamulce muszą dbać o bezpieczeństwo rowerzysty i sprawdzać się na każdej trasie.

Na rynku dostępne są różne rodzaje hamulców, które różnią się od siebie po kilkoma względami, np. siłą hamowania, a także modulacją oraz łatwością naprawy. Warto wiedzieć jakie hamulce rowerowe są najlepsze i jakie będą najodpowiedniejsze do tras roweru, które przemierza rowerzysta.

Czym różnią się od siebie hamulce? Hamulce szczękowe czy tarczowe

Chociaż na rynku dostępne są różne rodzaje hamulców między innymi szczękowe, hamulce tarczowe, a także hydrauliczne i mechaniczne to warto wiedzieć, że różnią się od siebie pod wieloma względami.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich zasady działania np. w hamulcach hydraulicznych siła jest uzależniona od pociągnięcia korby hamulcowej i przedłużenia jej na zacisk. To właśnie w zacisku znajdują się klocki i za pomocą płynu hamulcowego mają możliwość poprawnego działania i zatrzymania pojazdu w dowolnym momencie. Z kolei w hamulcach mechanicznych za hamowanie odpowiada stalowa linka.

Warto wybrać hamulce, które będą zapewniały precyzyjną modulację siły hamowania, a jest to szczególnie istotne w przypadku awaryjnego zatrzymania roweru. Jest to szczególnie istotne w przypadku intensywnej jazdy np. na górskich szlakach. Z kolei hamulce szczękowe uzależnione są od rozpierania w stronę bębna przez specjalny tłoczek hamulcowy i są one odciągane od niego sprężyną. Właśnie w ten sposób istnieje możliwość hamowania.

Hamulce rowerowe szczękowe - zalety i wady

Hamulce szczękowe są jednymi z najdłużej istniejących na rynku i posiadają w sobie wiele zalet. Przede wszystkim są dość tanie, dlatego wybierane są do tańszej grupy jednośladów, szczególnie modeli dedykowanych do jazdy rekreacyjnej. Poza tym to modele bardzo łatwe w obsłudze. Jednak warto mieć na uwadze, że w trudnych warunkach pogodowych czy podłoża mogą wykazywać mniejszą skuteczność hamowania. Hamulce szczękowe można znaleźć w ofercie różnych producentów.

Przede wszystkim produkujących modele typu V-brake i u-brake. Są one najczęściej stosowane są w rowerach miejskich oraz szosowych. Są dość lekkie i skuteczne, dzięki czemu dobrze się w nich sprawdzają.

Z kolei jeżeli chodzi o producentów na rynku istnieje wielu różnych marek, które zajmują się tworzeniem z nich produkujących naprawdę dobrej jakości hamulce szczękowe, z których zadowoleni są użytkownicy.

Należy przede wszystkim tutaj wspomnieć o producencie pochodzącym z Japonii – marce, która wiedzie prym pod względem sprzedaży tego typu komponentów. To producent Shimano, który posiada dość zróżnicowaną ofertę, dlatego użytkownicy mogą wybrać model hamulców, który będzie kompatybilny z jego typem jednośladu.

Hamulce szczekowe do roweru - czym się wyróżniają?

Warto przede wszystkim podkreślić, że tego typu hamulce są specjalnie zaprojektowane, by zapewnić doskonałą przyczepność do felg rowerowych, a także by wykazywać większą skuteczność hamowania nawet w trudnych warunkach.

Dużym atutem hamulców szczękowych Shimano jest gwarancja kontroli nad rowerem i precyzyjnego hamowania przez co rowerzysta czuję się pewnie podczas jazdy na jednośladzie niezależnie od warunków, w których przyszło mu podróżować. Cena także działa na plus, ponieważ z pewnością nie obciąży zanadto budżetu rowerzysty. Jak można zauważyć istnieją na rynku różne hamulce do jednośladów, jednak dobrze jest postawić na model, który będzie doskonale sprawdzał się w warunkach, w których podróżuje cyklista, a także będzie kompatybilny z danym typem jednośladu.

To najistotniejsze kwestie jakie determinują ich wybór/ Każdy cyklista musi pamiętać, że bezpieczeństwo, precyzja działania, a także niezawodność nawet w trudnych warunkach – to na takie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rowerzysta wybierający hamulce do swojego roweru.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
  1. 43,21 zł 73,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 73,00 zł
  2. 53,12 zł 88,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 88,00 zł
  3. 21,29 zł 33,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 33,00 zł
  4. 30,59 zł 45,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 45,00 zł
  5. 22,93 zł 30,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 30,00 zł
  6. 15,07 zł 321,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 321,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę