Jak przygotować rower do sezonu?
Przygotowanie roweru po przerwie zimowej to obowiązek każdego kolarza – zarówno zawodowca, jak i amatora. Zadbany pojazd zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale również poprawi komfort jazdy. Podpowiadamy jak powinna wyglądać konserwacja Twojego roweru, kiedy oddać go do specjalistycznego serwisu, a kiedy konieczna będzie jego wymiana.
Przygotowanie roweru do sezonu zacznij jeszcze przed zimą
Odpowiedzialny kolarz zabiegi konserwacji roweru podejmuje regularnie, a w szczególności po ostatniej jeździe w sezonie. Wówczas przed schowaniem bicykla należy dokonać stosownego przeglądu. To w jego trakcie będziesz mógł ocenić także ogólny stan techniczny Twojego sprzętu.
Czyszczenie rozpocznij od dokładnego umycia roweru. Najlepiej do tego posłuży Ci silny strumień wody z węża ogrodowego. Po opłukaniu pojazdu zostaw go na kilkanaście minut. W tym czasie jesienne błoto zmięknie, część odpadnie, a pozostałości będzie łatwiej usunąć. Teraz czas na właściwe mycie roweru. Do miski z wodą wlej płyn do czyszczenia. Znajdziesz go we wszystkich w sklepach rowerowych. Jeśli nie udało Ci się w taki zaopatrzyć, płyn do naczyń też spełni swoją powinność.
Przede wszystkim pozbądź się resztek błota. Po pierwszym opłukaniu nie powinieneś mieć większych problemów z tym zadaniem, w razie kłopotów z pomocą przyjdzie Ci stara szczoteczka do zębów, którą planowałeś wyrzucić. Dzięki niej dotrzesz także do innych zakamarków pojazdu – ukrytych elementów pedałów, przerzutek czy siodełka. Gdy oczyścisz wszystkie części roweru, pozwól mu wyschnąć. Jeśli wilgotność jest duża, co wydłuży znacznie ten proces, wytrzyj go dokładnie suchą szmatką.
Konserwacja roweru to jednak nie tylko umiejętne posługiwanie się wodą z pianą. Jeszcze przed zimą możesz dokonać szeregu zabiegów, które ułatwią wiosenne przygotowanie roweru do jazdy. Sprawdź ciśnienie w oponach. Dobrze napompowane koła zmniejszają ryzyko uszkodzenia dętki podczas przechowywania. Pochylając się, rzuć okiem na stan bieżnika. Widzisz nierównomierne zużycie, dziury, a może bieżnik już nie istnieje? Przygotuj się do konieczności wymiany opon przed rozpoczęciem nowego sezonu.
Niezwykle istotnym elementem każdego roweru jest oczywiście łańcuch rowerowy, na który powinieneś nanieść specjalny smar. Wcześniej jednak pozbądź się starego smaru. Pomogą Ci w tym dwie rzeczy. Pierwsza to benzyna ekstrakcyjna, której kilka kropel umieść na łańcuchu oraz zębatce przedniej i tylnej przerzutki, a następnie zakręć korbą. Druga to oczywiście niezawodna szczoteczka do zębów. Pamiętaj jednak, aby użyć jej dopiero po wyczyszczeniu innych części pojazdu. W innym przypadku przygotowanie roweru do sezonu ponownie trzeba będzie rozpocząć od bardzo dokładnego mycia.
Tak wyczyszczony rower możesz schować w suche i zaciemnione miejsce. Może to być strych lub piwnica. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup pokrowca na rower, który uchroni pojazd przed kurzem. Alternatywą dla niego jest oczywiście duży worek lub kilka mniejszych, założonych na koła, siodełko czy kierownicę. Niektórzy kolarze, aby zostawić sobie więcej przestrzeni w pomieszczeniu, wieszają rower na specjalnych kołkach. Znajdziesz je w każdym sklepie czy serwisie rowerowym.
Wykonanie tych kilku prostych czynności powinno zająć Ci kilkadziesiąt minut, być może trochę ponad godzinę, jednak będzie dobrym początkiem przygotowywania roweru już na kolejny sezon.
Konserwacja roweru – wyczyść pojazd przed pierwszym treningiem
Z pewnością na rozpoczęcie nowego sezonu czekasz z ekscytacją, jednak aby Twój rower posłużył dłużej, podejmij kolejne czynności pielęgnacyjne. Sprawę znacznie powinna ułatwić praca, którą wykonałeś przed schowaniem roweru. Jeśli tego nie zrobiłeś, wszystko będziesz musiał rozpocząć od mycia roweru, tak jak to zostało opisane krok po kroku wcześniej.
Nawet jeśli rower był dokładnie wyczyszczony oraz schowany w specjalny pokrowiec, oczyść go z kurzu. Te małe drobinki zawsze znajdą sposób, aby dostać się na czystą powierzchnię. Pokonasz je jednak bez problemu zwykłą wilgotną chusteczką. Nie zapomnij też spojrzeć, czy masz poprawnie ustawione siodełko. Jeśli jakaś śrubka się poluzowała, znajdziesz ją w miejscu postawienia roweru, bez konieczności nerwowego wypatrywania tak małego przedmiotu.
Sprawdź części układu napędowego pojazdu
Gdy wyprowadzisz rower na zewnątrz, najpierw zbadaj czy w oponach jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Jeśli nie – dopompuj, aby rower od samego początku stał we właściwej pozycji. Zdarzyć się może, że podczas przerwy, gdy pojazd przebywał na strychu lub w piwnicy, uszkodzeniu uległy koła (choćby pod wpływem uderzenia czymś ciężkim). Centrowanie kół najbezpieczniej wykonać w profesjonalnym serwisie, o czym przypomnimy jeszcze w dalszej części.
Po dłuższej przerwie koniecznie przyjrzyj się stanowi łańcucha. Jeśli do pomieszczenia, w którym przechowywałeś rower, dostała się wilgoć, wówczas na powierzchni łańcucha mogła zebrać się rdza. Ponowne czyszczenie łańcucha będzie jednak znacznie prostsze, gdy zrobiłeś to już wcześniej. Łańcuch do idealnego stanu doprowadzisz za pomocą benzyny ekstrakcyjnej i szczoteczki (to kolejny dobry moment na wymianę na nową). Po czyszczeniu, oczywistym będzie ponowne smarowanie łańcucha.
Chcąc rzetelnie przygotować rower do sezonu, nie możesz zapomnieć, że układ napędowy to nie tylko koła, łańcuch i pedały, ale także kilkanaście przerzutek, które pozwalają na jazdę na różnych trasach i w zmiennych warunkach. Sprawdź działanie przerzutek, a w razie konieczności – wyreguluj je za pomocą śrubokręta. Regulacja przerzutek wcale nie jest taka trudna i bez problemu wykonasz ją w domu. Kłopotów nie przysporzy też zadanie smarowania przerzutek.
Zadbaj o elementy, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy
Rower do sezonu będzie gotowy w momencie, gdy będziesz mieć pewność co do sprawności detali odpowiedzialnych za Twoje bezpieczeństwo. Sprawdź stan zużycia klocków hamulcowych. Jeśli są one bardzo zniszczone – wymień je. W przypadku hamulców tarczowych konieczne będzie odtłuszczenie tarczy. Do tego przyda się wspominany już ekstrakcyjny rozpuszczalnik.
Kolejny ważny element, który poprawi Twoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy to oświetlenie roweru i odblaski. Sprawdź, czy elementy odblaskowe są w całości, nie popękały lub zostały urwane. W oświetleniu rowerowym wymień baterie, a przednią lampkę skieruj na drogę, aby nie oślepiała innych uczestników ruchu drogowego.
Kiedy powinieneś oddać rower do specjalistycznego serwisu?
W przypadku niektórych awarii konieczna będzie pomoc ekspertów. Gdy oddajemy rower do profesjonalnego serwisu, mamy pewność, że każdy element naszego sprzętu będzie gotowy do pracy na najwyższych obrotach. To oni wymienią łańcuch, sprawdzą stan goleni amortyzatora czy zadbają o kompleksowe smarowanie roweru. Przekazując pojazd w ręce fachowców, nie pobrudzisz swoich, gdy zabierzesz się za smarowanie piast. Oddanie dwóch kółek do smarowania łańcucha to także żaden wstyd.
Przed wyjazdem na trasę, przetestuj swój sprzęt
Teraz już wiesz jak przygotować rower do sezonu, ale nim włączysz się do ruchu drogowego, zrób kilka rundek w mniej ruchliwym miejscu. Sprawdź działanie hamulców i całego układu napędowego. Jeśli wszystko będzie działać bez zarzutów, ruszaj w drogę. Szerokości!