Ładuję...

Jak zrobić manuala? 

Poza tradycyjną jazdą na rowerze bardzo ważna jest również technika oraz wyczucie sprzętu i jego możliwości. Jednym z głównych trików jest manual na rowerze. Jest to jazda bez pedałowania na tylnym kole. Większość osób obytych z prowadzeniem roweru jest w stanie oderwać przednie koło od nawierzchni, ale utrzymanie go w górze podczas jazdy jest już zadaniem trudniejszym. 

Jak zrobić manuala? 

Jadąc w pozycji wyprostowanej, trzymaj stopy stabilnie na pedałach i przenieś cały ciężar na tył roweru, a następnie unieś kierownicę. W ten sposób podniesiesz przednie koło do góry. Zawsze miej także dłoń w zasięgu hamulca, aby w razie nieudanej próby, w porę móc zahamować. Takie działanie może zapobiec poważnemu upadkowi na plecy.

Co wpływa na prawidłowe wykonanie triku? Ważna jest koordynacja kolan i rąk. Zazwyczaj, gdy zginasz kolana, prostujesz ręce, a gdy zginasz ręce, to kolana pozostają tylko delikatnie ugięte. Istotny jest również ruch bioder. Kiedy pracujesz nimi na boki, zmieniasz kierunek jazdy, a przenosząc ich ciężar w przód i w tył regulujesz uniesienie przedniego koła. Dodatkowo dobrą praktyką jest maksymalne obniżenie siedzenia. To działanie, które zarówno zwiększy Twoje bezpieczeństwo, jak i poprawi komfort poruszania biodrami podczas wykonywania manuala.