Jaki rower stacjonarny kupić?

Wiele osób, które chce zadbać o swoją kondycję czy też po prostu wprowadzić trochę ruchu do swojego życia decydują się na trening aerobowy. Jednym z tego rodzaju ćwiczeń jest oczywiście jazda na rowerze. Nie każdy jednak ma czas, warunki albo po prostu ochotę, aby wykonywać tę aktywność na zewnątrz. W takim przypadku dobrym rozwiązaniami może być rower stacjonarny. Wybierać można spośród kilku rodzajów. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są typy takiego sprzętu, dlaczego warto mieć rower stacjonarny i jak wybrać taki, który spełni Twoje potrzeby.

Dlaczego warto mieć w domu rowerek treningowy?

Jazda na rowerze stacjonarnym może być świetną alternatywą dla takiej, uprawianej na klasycznym modelu. Taki sposób aktywności ma także wiele zalet, które sprawiają, że wiele osób decyduje się na wybór tej opcji zamiast standardowego treningu rowerowego.

Oszczędność czasu

Przede wszystkim jazda na takim sprzęcie pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Strój niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz, zawsze będzie taki sami. Nie musisz wybierać konkretnej trasy ani najpierw np. dojechać samochodem za miasto. Po prostu wsiadasz na rower w domowym zaciszu i możesz zaczynać trening.

Bezpieczeństwo

Rowery przeznaczone do użytku domowego to brak ryzyka wypadku. Śliska nawierzchnia, inni uczestnicy ruchu drogowego, przebita opona w wyniku najechania na ostry przedmiot – wszystko to może doprowadzić do zdarzenia, którego chciałoby się uniknąć. Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym żadne z tych ryzyk nie występuje.

Lepsza efektywność treningu

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ćwiczenia na tego typu urządzeniu mogą przynieść lepsze efekty niż trening na klasycznym rowerze. Oczywiście, jeśli weźmiesz pod uwagę, że spędza się na obu dokładnie taką samą ilość czasu. Jeśli wybierzesz się na jazdę normalnym rowerem, to co jakiś czas będziesz się musiał zatrzymać, np. przed światłami, zwolnić – a więc nie pedałujesz na nim non-stop. W przypadku sprzętu domowego praktycznie cały czas podczas treningu pedałujesz, dzięki temu taki trening jest nawet 15% efektywniejszy.

Dostosowanie treningu do potrzeb

Jeśli chcesz wykonać jakiś konkretny trening to zwykły rower, a raczej jego trasa, nie zawsze mogą na to pozwolić. W przypadku ćwiczeń w domu możesz dokładnie zaplanować każdą minutę jazdy według swoich założeń.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Jeśli zamierzasz kupić rower przeznaczony do ćwiczeń w domu, to powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów urządzeń. Różnią się one zarówno ze względu na to, jaką pozycję na nich przybierasz, jak i tym, jak działa mechanizm urządzenia. Ważne jest, aby dobrać taki sprzęt, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich wymagań, warunków i założeń treningowych. To właśnie będzie najlepszy rower stacjonarny – dopasowany do Ciebie.

Podział rowerów ze względu na pozycję

Jednym z kryteriów, jakie powinno się brać pod uwagę, przeglądając rowery treningowe, powinna być pozycja, w jakiej się na nich siedzi.

  • Rower stacjonarny poziomy – charakteryzuje się tym, że siedzi się na nim w sposób zbliżony do klasycznego roweru. Jeśli więc lubisz pozycję, jaką przybierasz na normalnym jednośladzie, sprzęt o takiej konstrukcji może być dobrym rozwiązaniem.

  • Rower stacjonarny poziomy – w urządzeniu o takiej konstrukcji przybiera się inną pozycję. Jest ona przede wszystkim wygodniejsza dla kręgosłupa. Jeśli zdecydujesz się na taki rower, to pedały nie są w nim umieszczone pod tobą, a przed tobą. Dlatego też mięśnie nóg będą w takim sprzęcie pracować trochę inaczej. Choć teoretycznie na takim rowerze można też stanąć w pedałach, to nie jest tak wygodne rozwiązanie, jak przy poziomym modelu.

Tak więc jeśli szczególnie zależy Ci na wygodzie albo masz problem z zachowaniem charakterystycznej dla klasycznego roweru pozycji z powodu np. bólu, to powinieneś wybrać rower poziomy. Z kolei, jeśli ważny jest dla Ciebie trening zbliżony do kolarskiego, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie rower pionowy. Można też próbować uchronić się przed bólem pleców podczas jazdy poprzez pracę nad innymi elementami ciała. W pozycji kolarskiej dużą rolę odgrywają mięśnie brzucha.

Podział rowerów ze względu na rodzaj oporu

Rowery stacjonarne mogą mieć różne typu mechanizmu oporowego. Można wyróżnić przede wszystkim 3 konstrukcje.

  • Opór mechaniczny – to najtańsze rowery stacjonarne, ponieważ mają stosunkowo nieskomplikowaną budowę. Tego typu urządzenia nazywa się także spinningowymi. Za opór odpowiada w nich wyłączenie duże koło zamachowe. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń tak jak w ostrym kole jest to, że trzeba na nich ciągle pedałować. Są też stosunkowo głośne. Jeśli więc zależy Ci na cichym sprzęcie, to powinieneś zdecydować się na inny typ. Taki rower idealnie sprawdzi się, jeśli ktoś chce po prostu poprawić swoją kondycję lub schudnąć. Są to też zdecydowanie najtańsze urządzenia.

  • Opór magnetyczny – w konstrukcji takiego roweru jest także specjalny magnes, dzięki któremu można regulować opór. Jest to więc nieco bardziej skomplikowana konstrukcja. Taki sprzęt pozwala też na przeprowadzenie bardziej intensywnych i ustrukturyzowanych treningów. Zaletą tego rodzaju rowerów, jak i takich o oporze mechanicznym jest to, że nie trzeba ich podłączać do prądu. Dlatego też to właśnie one są wykorzystywane w klubach fitness.

  • Opór elektromagnetyczny – to najbardziej zaawansowany sprzęt. Można dokonywać bardzo precyzyjnej regulacji oporu, gdyż jest sterowany elektronicznie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą przeprowadzić trening na podstawie konkretnych wartości liczbowych.

Jaki rower stacjonarny wybrać, aby schudnąć?

Często osoby, które chcą schudnąć, decydują się na kupno sprzętu, jaki opisujemy. Dobry rower treningowy, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy to każdy bez względu na rodzaj oporu czy też pozycję, w jakiej się na nim siedzi. Jeśli więc zastanawiasz się jaki rower stacjonarny kupić, aby pomógł Ci schudnąć, to powinien on być dla Ciebie przede wszystkim wygodny. Warto sprawdzić też jaki hałas generuje, jeśli masz np. małe dziecko w domu, warto zdecydować się na cichszy sprzęt.

Wybieramy najlepszy rower stacjonarny do treningu kolarskiego

Jeśli zależy Ci na poprawieniu swoich wyników, to świetny rower stacjonarny będzie charakteryzował się tym, że zaprogramujesz w nim jak najwięcej elementów. Najbardziej zaawansowane są więc takie sprzęty, gdzie opór generowany jest elektromagnetycznie. Jeśli rower pokazuje Ci moc, z jaką jedziesz, możesz do niego podpiąć czujnik tętna. Wówczas otrzymasz wielozadaniowy sprzęt, na którym będziesz mógł wykonać taki sam trening jak zawodowi kolarze. Dodatkową zaletą takich rowerów jest także to, że te urządzenia są dużo cichsze niż inne rodzaje.

A może trenażer?

Kiedy wiele osób zastanawia się jaki rower treningowy wybrać, zapomina o tym, że na rynku dostępne są także trenażery. Trenażer to sprzęt, do którego podpina się swój własny rower. Największą zaletą tego sprzętu jest to, że pozycja jest dokładnie taka sama jak podczas treningu na zewnątrz czy w czasie zawodów. Oprócz tego trenażer można rozłożyć jedynie na czas treningu a później schować. Jeśli więc szukasz czegoś, co zajmie mało miejsca, to jest to dobra alternatywa.

Jeśli chodzi o konstrukcje, to dostępne są trenażery, do których wpina się cały rower, jak i takie, gdzie wcześniej trzeba odmontować tylne koło. Opór w tych urządzeniach może być generowany mechanicznie, hydraulicznie, powierzenie, magnetycznie czy elektromagnetycznie. Tak jak w przypadku rowerów treningowych najbardziej zaawansowane są te elektromagnetyczne.

Jaki rower stacjonarny wybrać – podsumowanie

Decydując się na rower stacjonarny, powinieneś przede wszystkim więc zastanowić się, do czego go potrzebujesz. Jeśli ma to być trening kolarski na wysokim poziomie, to oczywiście najbardziej zaawansowany sprzęt będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli z kolei chcesz poprawić kondycje, to zwykły rower z mechanicznym oporem sprawdzi się idealnie. Po prostu ważne jest, aby dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Jeśli chcesz poćwiczyć formę w domu, to sprawdź naszą ofertę trenażerów, które dostępne są na stronie Sprint-Rowery.

  1. 309,00 zł 319,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 319,00 zł
  2. 399,00 zł 469,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 469,00 zł