Kolarstwo szosowe

Kolarstwo szosowe jest jedną z poddyscyplin olimpijskich, związaną z kolarstwem klasycznym. Sport został oficjalnie zatwierdzony w swojej formie przez Międzynarodową Unię Kolarską. W ramach dyscypliny uczestnicy ścigają się na drogach publicznych na rowerach przystosowanych do szybkiej jazdy po szosie. Kolarstwo drogowe jest sportem uprawianym zarówno amatorsko, jak i zawodowo.

Czym jest kolarstwo szosowe?

Na świecie organizowane są konkursy i zawody w kolarstwie szosowym. Obejmują dwa rodzaje wyścigów: jednodniowe oraz wieloetapowe kolarstwo szosowe. Zasady w jednodniowych klasycznych wyścigach, obejmują przejazdy wielokrotne po trasie w kształcie koła lub długodystansowe po drogach widokowych i turystycznych. Wygrywa kolarz, który pierwszy pokona wyznaczoną trasę.

W przypadku zawodów wieloetapowych trasa dzielona jest na etapy o zmiennej długości od 80 km do 270 km. Zawodnicy startują jednocześnie lub w odstępach kilku minut. W zależności od rodzaju startu wygrywającym jest zawodnik, który pierwszy dotrze do mety lub ten z najkrótszym czasem poświęconym na pokonanie dystansu.