Pompki do amortyzatorów

Pompki do amortyzatorów

Pompki do amortyzatorów

Wiele rowerów górskich, trekkingowych, a ostatnio nawet graveli posiada amortyzatory powietrzne. Najczęściej występującym typem amortyzatorów powietrznych jest ten przedni (zwany także przednim widelcem). W rowerach z zawieszonymi ramami (przeznaczonych do MTB) bardzo często stosuje się także dampery powietrzne. Amortyzator powietrzny może posiadać wiele regulacji jednak najważniejszą z nich jest regulacja naprężenia wstępnego. W przypadku amortyzatorów sprężynowych, jego odpowiednie ustawienie polega na dobraniu sprężyny o właściwej charakterystyce pracy dostosowanej do wagi rowerzysty. Amortyzator powietrzny posiada jedną lub więcej komory powietrzne. Dzięki wystającym zaworom istnieje możliwość szybkiego dostosowania pracy takiego amortyzatora rowerowego pod konkretną wagę rowerzysty do tego wystarczy pompka do amortyzatora.

Pompowanie amortyzatora podstawowe narzędzie do ustawienia zawieszenia w rowerze

Pompka do amortyzatorów to podstawowe narzędzie przeznaczone do manipulowania amortyzatorem powietrznym, a raczej jego ustawieniem. Pompka do amortyzatora rowerowego powietrznego zazwyczaj posiada precyzyjny manometr, dzięki któremu będziesz w stanie dokładnie ustawić amortyzator rowerowy. Jakim ciśnieniem napompować amortyzator lub damper? Na amortyzatorze lub damperze producenci zawieszeń rowerowych dosyć często umieszczają tabelki z zakresami ciśnienia przeznaczonego do wagi rowerzysty. Jeśli nie znalazłeś takiej naklejki dobrym pomysłem będzie sprawdzenie specyfikacji danego amortyzatora na stronie internetowej producenta. Pompka umożliwia szybkie napompowanie amortyzatora rowerowego, a także upuszczenie z niego nadmiaru ciśnienia. Jeżeli amortyzator jest zbyt miękki, to oznaka, że w komorze znajduje się zbyt niskie ciśnienie. Z kolei, jeśli amortyzator jest bardzo twardy prawdopodobnie problemem jest zbyt wysokie ciśnienie, nieprzeznaczone do wagi rowerzysty. Większe ciśnienie to najczęściej występujący problem dotyczący amortyzatorów powietrznych. Warto zatem poświęcić chwilę na poprawne ustawienie amortyzatorów powietrznych w Twoim rowerze od tego będzie zależeć nie tylko komfort jazdy, lecz również Twoje bezpieczeństwo!

Dobra pompka do amortyzatorów rowerowych czym powinna się charakteryzować?

Pompka do amortyzatora rowerowego powinna przede wszystkim posiadać małe gabaryty. Najlepszym sposobem ustawienia odpowiedniego ciśnienia w amortyzatorze i damperze jest robienie tego w terenie. Tabelki producentów zawieszeń nie zawsze pokrywają się z indywidualnymi preferencjami rowerzystów stanowią one jednak ważną podstawę, od której należy zacząć ustawienie amortyzatora. Pompka do amortyzatorów powinna być zatem łatwa do spakowania do sakwy, nerki czy plecaka.

Pompka do amortyzatora rowerowego powinna być wykonana z mocnych i trwałych materiałów. Dodatkowym atutem okaże się zastosowanie w pompce metalowego korpusu i obudowy. Koniecznym i nieodłącznym elementem, jaki pompka do amortyzatorów powinna posiadać jest manometr. Manometr jest najważniejszą częścią pompki do amortyzatorów to dzięki jego wskazaniom można się sugerować podczas ustawień zawieszenia. Pompka do amortyzatorów może posiadać manometr tradycyjny lub cyfrowy. Jeśli potrzebujesz precyzyjnej pompki do amortyzatorów, wybierz wersję z manometrem cyfrowym. Z kolei, jeżeli pompkę traktujesz jako przydatne narzędzie do monitorowania ilości powietrza w swoim amortyzatorze powietrznym co sezon wersja z manometrem tradycyjnym w zupełności wystarczy.

Pompki do amortyzatorów rowerowych czy zwykłą pompką do opon da się napompować amortyzator?

Zwykła ręczna pompka jest przeznaczona do pompowania opon w rowerze i nie sprawdzi się zbyt dobrze podczas ustawienia amortyzatora. Pompka rowerowa do amortyzatorów jest zaprojektowana do dostarczenia do komory powietrznej o wiele większego ciśnienia od tego, występującego w oponach rowerowych. Z tego powodu, zwykła pompka może nie podołać. Co więcej, sama konstrukcja pompki do amortyzatorów rowerowych polega na dostarczaniu bardzo małych ilości powietrza podczas swojej pracy dzięki temu będziesz w stanie precyzyjnie dodać ciśnienia w komorze powietrznej. Własna pompka do opon jest w stanie dostarczyć duże dawki powietrza podczas swojej pracy dlatego będzie ona bezużyteczna podczas pompowania amortyzatora lub dampera. Pamiętając o swoim bezpieczeństwie i ograniczeniach narzędzi rowerowych, warto wybrać rozwiązanie od początku przeznaczone do danej pracy.

Czy wszystkie amortyzatory rowerowe wymagają użycia pompki do amortyzatora rowerowego?

Pompka do amortyzatora jest potrzebna jedynie do pompowania amortyzatorów rowerowych i damperów z komorami powietrznymi. Wiele amortyzatorów posiada różne rozwiązania techniczne niektóre amortyzatory sprężynowe także posiadają możliwość pompowania. Takiej pompki nie potrzebuje zawieszenie oparte wyłącznie na sprężynach lub elastomerach. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój rower posiada amortyzator z komorą powietrzną sprawdź jego dokładny model i specyfikację producenta.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
 1. Kup na raty
  278,31 zł 449,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 449,00 zł
 2. Kup na raty
  104,76 zł 169,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 169,00 zł
 3. Kup na raty
  295,75 zł 369,69 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 369,69 zł
 4. Kup na raty
  160,65 zł 189,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 189,00 zł
 5. Kup na raty
  220,15 zł 259,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 259,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę