Rower na zimę czy jazda rowerem zimą to dobry pomysł?

Na rowerze można jeździć przez cały rok, jeśli tylko aura na zewnątrz sprzyja. Wielu rowerzystów nie ogranicza się do jazdy wyłącznie w porze suchej (późną wiosną, latem i wczesną jesienią). Istnieje wielu sympatyków zimowej jazdy z niskimi temperaturami, deszczem oraz śniegiem. Jazda zimą na rowerze jest możliwa wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W naszej strefie klimatycznej przez większość zimy temperatury oscylują w granicach zera stopni Celsjusza. Śnieg widziany jest coraz rzadziej szczególnie w miastach. Zdarzają się jednak krótkie, lecz dotkliwe mroźne i śnieżne epizody. Czy jazda na rowerze zimą to dobry pomysł? Są plusy i minusy tego rozwiązania indywidualne rozważenie ich wszystkich da satysfakcjonującą Cię odpowiedź.

Wiele osób wybiera jazdę zimą na rowerze z prostego powodu aktywność fizyczna w okresie, kiedy większość czasu spędza się w domach, jest bardzo wskazana. Jazda na rowerze w zimie pozwala utrzymać kondycję fizyczną, co korzystnie przekłada się na zdrowie człowieka. Zimową jazdę na rowerze wybierają też ludzie zmęczeni korzystaniem z transportu publicznego w celu dojazdów do pracy. Dodatkowo omija się korki oraz w przypadku korzystania z samochodu nie ma większego problemu z parkowaniem. Jeśli jeździsz w zimę na rowerze jesteś w pełni ekologiczny! Podobnie też jazda latem nie emitujesz szkodliwych substancji do atmosfery, korzystając z tradycyjnych pojazdów w stosunku do jazdy zimowej rowerem. Dodatkowo, jeśli jesteś fanem nietypowych pomysłów, jazda zimą na rowerze może dostarczyć Ci wielu nowych wrażeń. Wielu pasjonatów kolarstwa zimę traktuje jako okres do szlifowania swoich umiejętności.

Pora jednak na minusy rowerowej jazdy zimą. W zimie jak sama nazwa wskazuje, jest zimno. Częste mrozy oraz wilgoć sprawiają, że organizm rowerzysty może szybko tracić energię i nadmiernie się wychładzać. Aby zapobiec temu nieprzyjemnemu uczuciu, które może prowadzić do wyziębień organizmu, należy ubrać się odpowiednio ciepło. Jakie ubranie rowerowe na zimę wybrać? Najlepiej takie, które zapewni Ci najlepszą izolację termiczną podczas jazdy. Należy być ostrożnym przegrzewanie się (a więc zbyt gruba warstwa ubrań) nie jest zbyt zdrowe. Rowerzysta w zimie musi uważać na wiele czyhających na niego niebezpieczeństw. Zimą, nie jest trudno wpaść w niekontrolowany poślizg. Rowerowa jazda w trudnych warunkach zimowych wymaga większej ostrożności oraz dostosowania prędkości do panujących warunków. Przez całą zimę ważne jest stosowanie oświetlenia i elementów odblaskowych dni są krótsze, a noc panuje dłużej. Stąd, rowerzysta powinien zadbać o dobre oświetlenie w swoim sprzęcie. Warunki zimowe są bezlitosne dla stanu technicznego roweru sól drogowa i duża ilość wody wzmaga korozję wielu elementów w rowerach. Istotne jest zatem odpowiednie konserwowanie i mycie roweru po każdej jeździe w zimowych warunkach.

Rower zimą jak to jest z jazdą rowerem w śniegu i na lodzie?

Większość rowerzystów jeździ tylko podczas sprzyjającej pogody w suchych warunkach. A co z profesjonalistami, którzy w zimie przygotowują się do sezonu rowerowego? Jazda w niskich temperaturach w deszczu, śniegu i lodzie to dla nich przymus. Przede wszystkim, kolarze zainteresowani jazdą w zimie rowerem muszą być świadomi możliwości wpadnięcia w poślizg na śniegu czy na lodzie. Na te ekstremalne warunki wymyślono jednak sposób. Szersze opony to jeden z nich dzięki większej powierzchni styku opony z podłożem, zyskasz większą przyczepność w szczególności na śniegu. Będzie to kosztem zwiększonych oporów toczenia, lecz Twoje bezpieczeństwo znacznie się zwiększy. Dostępne są także opony z metalowymi kolcami jest to świetny sposób na uniknięcie rowerowych wypadków zarówno w terenie, jak i w mieście zimą. Ich montaż do roweru nie różni się niczym w stosunku do montażu zwykłych opon. Co więcej, używanie hamulców w zimie powinno być mniej nagłe. Blokada jednego z kół na mokrej i lodowej nawierzchni może spowodować utratę kontroli nad pojazdem i w konsekwencji upadek. Z tego też względu zalecamy odstawić dużą prędkość na rowerach na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Rower elektryczny do jazdy zimą dobry czy zły pomysł?

Sezonem zimowym rower elektryczny może być dobrym pomysłem. Elektryczne wsparcie pomoże Ci w poruszaniu się po śliskich i nierównych drogach, przez co oszczędzisz sporo energii. Mniejszy wysiłek fizyczny włożony w pedałowanie pozwoli Ci pojechać dalej. Rower elektryczny zimą ze względu na niższe temperatury panujące na zewnątrz może mieć jednak krótszy zasięg. Zatem z pewnością ten rower na zimę pokona mniej kilometrów zimą w stosunku do ciepłych pór roku. Co więcej, w zimie następuje szybsze rozładowywanie się akumulatorów ich kilkukrotne rozładowanie do zera może zmniejszyć ich pojemność w przyszłości. Ponadto ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nieodpowiednio konserwowane i rzadko myte elementy roweru elektrycznego w zimie mogą ulegać szybszej degradacji. Istotnym minusem jest także fakt, iż elektryk osiąga większe prędkości od zwykłych rowerów, co może być niebezpieczne. Wysoka prędkość osiągana na rowerach w zimie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy!

Jaki jest idealny rower na zimę?

Są dwa typy podejść kolarzy do jazdy na rowerze zimą. Jedni, użytkują swoich rowerów wysokiej klasy podczas zimy i nie zapominają o częstszym SPA swojego roweru. Drudzy, stawiają na zimowanie swoich wysokiej klasy rowerów w ciepłym i przytulnym miejscu. Ich miejsce zastępuje rower zimowy, dla którego niestraszne są złe warunki. Popularna "zimówka" oznacza rower użytkowany podczas niesprzyjających warunków w zimie. Rower zimowy może być zbudowany z gorszej klasy komponentów, które i tak po kilku zimowych sezonach będą spisane na straty. Wielu profesjonalistów posiada właśnie taki górski, szosowy bądź gravelowy rower na zimę. Tani rower do jazdy w zimowych warunkach nie musi być zbudowany z najlepszych komponentów ma on spełniać prostą funkcję utrzymywania kolarza w dobrej formie. Również w wielu miastach sporo osób dojeżdżających do pracy zimą używa tego typu rozwiązania.

Jakie wyposażenie na rower w zimie wybrać?

Jeśli posiadasz już swój odpowiednio przystosowany rower na zimę, pora zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem, które ułatwi Ci jazdę podczas tej niesprzyjającej pory roku. Dobrym ruchem będzie zamontowanie błotników, które ograniczą niekontrolowane chlapanie wody na rowerzystę. Warto także zadbać o dobre oświetlenie roweru. Gdy jeździsz w trudnych warunkach, gdy często występuje lód i śnieg warto rozważyć zakup opon z kolcami.

Warto również zadbać o swoje zdrowie. Zimą powietrze nie jest zazwyczaj rewelacyjnej jakości. Jeśli dużo jeździsz rowerem w zimie, rozważ zakup maski antysmogowej. Rowerowa jazda podczas zimowej pory wymaga uzbrojenia się w ciepłe ubrania. W szczególności zwróć uwagę na wybór dobrych i ciepłych rękawiczek palce bardzo szybko ulegają odmrożeniom. To samo tyczy się nóg, istnieją specjalne ocieplacze na buty. Producenci rowerowi oferują także szereg ubrań przeznaczonych do jazdy zimą: kurtki, spodnie czy kominiarki.