Ładuję...

Rower dla nastolatków – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Prawie każde dziecko na pewnym na etapie życia zaczyna jeździć na rowerze. Zwykle robią to już kilkulatki. Takie jednoślady, jak i te dla starszych dzieci, to zwykle uniwersalne sprzęty, które sprawdzą się niezależenie od preferencji rowerzysty, czy powierzchni, po której się jeździ. Jednak rower młodzieżowy musi być już wybrany na tyle dobrze, aby nie tylko dało się na nim bezpiecznie poruszać, ale aby spełniał też oczekiwania użytkownika. W tym artykule opowiemy o tym, jakie rowery dla nastolatków są dostępne na rynku i czym się kierować przy wyborze.

Dlaczego warto kupić rower młodzieżowy?

Jazda rowerem to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Młodzież dzięki takiej aktywności przede wszystkim otrzymuje sporą dawkę ruchu. Co szczególnie w obecnych czasach, gdzie zarówno w szkole, jak i w domu nastolatki spędzają w pozycji siedzącej wiele czasu, jest niezwykle istotne. W okresie dorastania regularne dotlenianie się na zewnątrz i utrzymanie ciała w dobrej kondycji jest szczególnie ważne.

Rowery młodzieżowe to także świetny środek transportu, który umożliwia m.in. dojazd do szkoły, często szybciej niż komunikacją miejską. W czasie wolnym to także świetne rozwiązanie na poznawanie okolicznych ulic, czy tras rowerowych. Z pomocą rowerów, młodzież może przemierzać ciekawe zakątki, a spotkania będą okazją do rozmów i dobrze spędzonego czasu.

Rowery młodzieżowe – rodzaje

Oferta rowerów jest bardzo szeroka. Nie tylko dorośli mogą wybrać rower o konkretnym charakterze. Maszyny przeznaczone do jazdy w różnym terenie są dostępne także dla młodszych kolarzy. To zresztą podstawowe kryterium, jakie powinno brać się pod uwagę, wybierając rower dla nastolatka – zastosowanie. Modele przeznaczone do konkretnych typów jazdy mogą się od siebie znacząco różnić. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przemyślenie zakupu i wybranie takiego jednośladu, który będzie zgodny z tym, jak będzie go chciał użytkować nastolatek.

Rowery miejskie

To stosunkowo rzadki wybór, jeśli chodzi o jednoślad dla młodzieży. Tego rodzaju modele służą przede wszystkim jako środek transportu. Są więc wygodne, przeznaczone do jazdy głównie po mieście. Zaletą jest to, że często mają już całe, dodatkowe wyposażenie – oświetlenie, błotniki, a niekiedy nawet bagażnik. Jeśli więc Twoje dziecko ma na rowerze wyłączenie dojeżdżać do szkoły, to może to być dobry wybór. Warto jednak pamiętać, że dla dzieci ważny jest także wygląd roweru. Te miejskie mają specyficzną ramę, dostosowaną do wyprostowanego stylu jazdy. Nie każdemu nastolatkowi mogą odpowiadać, biorąc pod uwagę komfort przemieszczania się.

Rowery górskie

Kiedyś to właśnie tego typu jednoślady marzyły się każdemu młodemu rowerzyście. Warto jednak wiedzieć, że tego typu modele wysokiej klasy, to sprzęt przeznaczony do jazdy w wymagającym terenie, czyli głównie po górzystych miejscach. Jest tak między innymi dzięki temu, że jednoślady są wyposażone w odpowiednie amortyzatory, szersze opony, czy specjalnie zaprojektowaną geometrię ramy. Oczywiście rower górski można używać także do jazdy po mieście czy polnych drogach. Z kolei do jazdy po nizinnym terenie sprawdzą się także inne jednoślady.

Rowery crossowe

To najbardziej uniwersalny typ jednośladów, dlatego są chętnie wybierane. Wyposażone są w mocne hamulce, solidną ramę i amortyzację, co zapewnia pewną jazdę. Warto zdecydować się na niego, jeśli nastolatek będzie jeździł rowerem po zróżnicowanym terenie. Jest to połączenie roweru górskiego z trekkingowym, który świetnie sprawdzi się zarówno podczas dojazdu do szkoły w mieście, jak i w czasie weekendowych wycieczek polnymi drogami.

Rowery szosowe

To idealna propozycja przede wszystkim dla tych dzieci, które wyczynowo uprawiają kolarstwo. Rower szosowy dla nastolatków jest zazwyczaj wykonany z lekkiego, ale solidnego materiału, takiego jak aluminium lub włókno węglowe. Modele tego rodzaju dzięki cienkim oponom oraz aerodynamicznym kształtom pozwalają na bardzo szybką jazdę. Wyróżniają się precyzyjnymi przełożeniami oraz hamulcami o dużej mocy, które pozwalają na pewną i skuteczną jazdę.

Rowery BMX

To bardzo charakterystyczny typ rowerów. Młodzież, która ich używa, jeździ w przeznaczonym do tego miejscu. Służą one do wykonywania różnych akrobacji. Ze względu na małe koła i specyficzną pozycję słabo nadają się do dłuższej jazdy. Jeśli Twoje dziecko oczekuje właśnie takiego roweru to koniecznie oprócz kasku, dokup także ochraniacze na kolana i łokcie – wykonując różne triki w skateparku, bardzo łatwo o upadek.

Rower młodzieżowy – wybór rozmiaru kół i ramy

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze roweru dla nastolatków jest jego rozmiar, który należy dobrać w zależności od wzrostu dziecka. Od tego zależy przede wszystkim wygoda podczas jazdy, ale także brak odczuwania ewentualnych dolegliwości bólowych, czy poziom efektywności podczas jazdy.

Często pierwszym dylematem jest rozmiar kół. Dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 145 cm wzrostu, dobrym wyborem będą 26-calowe, a niekiedy jeszcze mniejsze koła, bo 24-calowe. Z kolei wyższe dzieci powinny wybierać spośród 26, 27,5 lub 28-calowyc kół. Starsi nastolatkowie lub tacy, którzy są po prostu wysocy, mogą dobrze czuć się nawet na 29-calowych obręczach. Pisząc o rozmiarach kół, warto zauważyć, że określone typy rowerów mają zwykle konkretne rodzaje rozmiarów kół. Wybierając rower szosowy dla dziecka, będzie on dostępny jedynie z obręczami o rozmiarze 28-cali (czyli takimi jak dla dorosłych) oraz 26-cali.

Kolejnym rozmiarem, jaki będzie trzeba dopasować, jest rama. Tutaj najlepiej zapytać sprzedawcę lub zapoznać się z tabelą rozmiarów, jeśli takowa jest dostępna. Producenci wytwarzają nie tylko rowery o różnej geometrii, ale także oznaczają rozmiary według własnych preferencji, dlatego potrzebna jest dokładna weryfikacja. Dobrze, aby przyszły użytkownik roweru, sprawdził dopasowanie konstrukcji poprzez nawet krótką przejażdżkę. Wówczas będzie można zauważyć czy swobodnie dosięga do pedałów i kierownicy, a także czy siodełko jest odpowiednio wyregulowane.

Wygląd zewnętrzny roweru

Kupując jednoślad dla dziecka, trzeba pamiętać, że dla każdego nastolatka ładny rower może oznaczać coś zupełnie innego. Na szczęście rowery młodzieżowe występują w wielu kolorach i wzorach. Jeśli wybierzesz taki, który spodoba się Twojemu dziecku, to jest większa szansa, że będzie z niego chętnie korzystał. Wówczas będzie to dla takiego nastolatka nie tylko frajda z samej jazdy, ale także radość z tego, że jest właścicielem ciekawego modelu.

Rower dla nastolatków – jakie dodatkowe wyposażenie wybrać?

Kupując rower dla nastolatka, warto pamiętać też o tym, że dobrze jest wybrać od razu dodatkowe wyposażanie. Pierwszym powinien być oczywiści kask, bez którego młodzież nie powinna się poruszać po drodze. Oświetlenie jest nie tylko wymagane przez prawo w czasie jazdy po zmroku, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Ważnym elementem wyposażenia roweru jest także dzwonek. Kolejnym wyborem mogą być między innymi błotniki. Sprawią, że woda wydostająca się spod kół jednośladu będzie mniej dokuczliwa dla rowerzysty.

Jeśli Twojemu dziecku marzą się dłuższe i samodzielnie wycieczki rowerowe, to warto, aby miał ze sobą pompkę, zapasową dętkę, a także łyżki do zdejmowania opon. Wtedy nawet w sytuacji, kiedy złapie przysłowiową gumę, a Ty nie będziesz mógł mu pomóc, bez problemu poradzi sobie sam. Oczywiście wcześniej będzie musiał się także nauczyć jak wymieniać dętkę.

Pozostałe wyposażenie, nie tak niezbędne, jak to wymienione wcześniej, ale wciąż przydatne to takie elementy jak np. plecak rowerowy, bidon, czy torebka podsiodłowa. Myśląc o młodych rowerzystach, warto pamiętać także o odpowiednim stroju. Dostępne są specjalnie zestawy zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Rower dla nastolatków to coś, czego szukasz? Chcesz dodatkowo wyposażyć młodego rowerzystę w dobre wyposażenie? Młodzież znajdzie u nas coś dla siebie! Zarówno modele jednośladów, jak i niezbędne akcesoria wyszukasz na stronie Sprint-Rowery.